Vývojová dysfázie a ADHD

Když má někdo problém s dítětem, říkáte si, ještě že to nepotkalo nás a nám se to stát nemůže. Ale stalo se a já si to nepřipouštěla. Je to tu a budeme bojovat, co to půjde.

*

Když jsem otěhotněla, nepřipouštěla jsem si takovéto věci. Ani když se syn narodil. Byl šikovný, v 9 měsících udělal první kroky, zajímal se o hračky a začal povídat. Kolem roku ovšem přišel zlom a do dvou let to bylo peklo. Přestal „povídat“, neměl oční kontakt, nepřirozeně zlobil, nevydržel na místě, neukazoval, nezajímaly ho hračky, neměl zájem se něco učit, nerozuměl mi, mlátil hlavou do zdi… Pediatrička vyslovila první podezření: ADHD a autismus. Byla jsem z toho hotová.

Prvně jsme jeli kolem 2. roku na foniatrii… nic nenašli. Sluch v pořádku, hlasivky taky. Doporučila nám logopedii a psychologické vyšetření. Pediatrička mi řekla, že nás nejdřív musí poslat na psychiatrii a poté mě pošlou případně dál. Jeli jsme do Krče.

Jakmile jsem paní primářku viděla, udělalo se mi špatně. Nepůsobila na mě moc dobře a dorazila to tím, že chvíli syna pozorovala, pak se na mě otočila a řekla: „Není nic, co by pár na zadek nevyšilo. Jestli maminka není moc hodná a nerozmazluje tě, ty kluku jeden.“

V tu chvíli jsem chtěla vrazit jednu já jí. Pak mi oznámila, že doporučuje pobyt na psychiatrickém oddělení od pondělí do pátku a na víkend, že by jezdil domů, po dobu jednoho měsíce. Zeptala jsem se, jestli tam budu se synem s ním, řekla mi že ne, že bych si pro něj jezdila, že na to nemají kapacitu. Pak mi šla oddělení ukázat.

Malé děti seděly na koberci, hrály si a sestry nad nimi stály jak dozorci. Když jsem řekla, že syn nechodí na nočník – nedokázal to pochopit - a cucá si palec, tak mi bylo řečeno, že takovéto zlozvyky ho hodně rychle odnaučí. No, vůbec se mi do toho nechtělo.

Sestra mi pak v sesterně šoupla kartičku s termínem, kdy má Alex nastoupit, seznam věcí, co má mít s sebou, telefonní číslo a šla jsem. Mámě jsem to v autě řekla a ta mi rovnou řekla, že nepřipadá v úvahu, že po pobytu tady by se bloknul a začala žhavit telefon. Domluvila termín u homeopata a začali jsme tam jezdit.

Na pobyt v „gestapu“ Alex nenastoupil. Měla jsem hrůzu z toho, co by tam s ním dělali. Byl zvyklý v tu dobu spát se mnou, takže představa, že by tam plakal a hledal mě a oni by ho třeba přivázali k posteli (to dělali mně, když jsem byla v nemocnici jako dítě) a nebo by mu dali nějaký oblbováky, či medikaci, kterou by se mnou neprobrali. No, ne prostě. Sama jsem se tam necítila dobře, tak proč bych tam dávala jeho?

Zašla jsem ze pediatričkou, vše jí podrobně vylíčila a řekla mi, že hospitalizace nepřipadá v úvahu a že to nechápe, proč se uchylují k tak razantním krokům, že diagnózu lze přeci diagnostikovat i ambulantním docházením. Takže jsme se dohodly, že tam teda ne. Napsala mi doporučení na neuro a logo. Logopedka mi pak dala kontakt na psycholožku. Konečně jsme se někam začali dostávat.

Bohužel chodíme i na oční vady, Alex má asi dědičnou vadu rohovky. Ještě půjdeme na genetiku. To už Alexovi byly 3 roky. Pořád u něj převládala agrese a vztek, nemluvil jediné slovo, jen vydával zvuky, nerozuměl tomu, co mu říkám, oční kontakt lepší – ale jen u naší rodiny, u cizích lidí dost plachý, už ukazoval na věci – to byla jeho jediná komunikace, nechodil stále na nočník, v noci usínal o půlnoci, neposeděl, cucal si palec, špatně jedl – především kousky - a byl dost nestálý v náladách.

Jeden den byla pohoda a druhý den jsem už v 9 ráno věděla, že ten den prostě budeme muset jen nějak přežít. No prostě masakr, chtěla jsem jít už do práce, ale bohužel to nešlo, věděla jsem, že musím být s ním.

Začali jsme lítat po doktorech, stále podezření na PAS. Bral homeopatika, po kterých se velmi lepšil a bere je stále, dáváme sirup Eye Q a Multi Sanostol. Začal se velmi zklidňovat. Přestal cucat palec, vydržel i u pohádky, začal se zajímat o věci a hračky, chtěl poznávat. Tvořili jsme a malovali, vaření ho zajímalo, hodně se smál, byl víc pohodový a dalo se s ním už něco dělat. Jen teda venku jsem byla občas na zhroucení.

Miloval děti, ale neuměl si s nimi hrát. Nepoznal tu hranici, kde je to stále hra a kdy už dítě obtěžuje nebo mu ubližuje. Musela jsem ho dost krotit, což skončilo jeho pláčem, vztekem a ubližováním si – mlátil o všechno hlavou.

A především nepochopení maminek. Což jsem řešila tak, že jsem se vyhýbala hřištím (radši jsem se sházela s kamarádkami a jejich dětmi, které měly pochopení) a syn chodil do klubíku jednou týdně. Tam si na děti zvykl, ony na něj a učitelky věděly, jak na něj, a vcelku nebyl problém. Tam se hodně maminek i o Alexe zajímalo a povídaly jsme si, což mi moc pomáhalo. Do té doby jsem si připadala, že v tom jsem sama a nemám od nikoho žádné pochopení.

Stále ale nad ním vysel otazník. Vývojová dysfázie, nebo autismus? Lékaři stále nevěděli. Přišel zápis do státní školky, sice ho vzali, ale já věděla, že s tímhle to asi nepůjde. Stále nechodil na záchod, skoro se neoblékl, nerozuměl slovu a o nic si neřekl.

Pak nám psycholožka napsala posudek. Vývoj řeči na cca rok, porozumění podobně, inteligence na 2 roky – syn měl tou dobou 3,5 roku. Školka jedině s asistentem nebo dopolední docházku.

Šla jsem do školky a tam mi ředitelka řekla, že děti na dopoledne nechce a zažádání o asistenta jsme propásli. Zkoušela na mě zas něco, že dítě má být především s matkou a že mu jen prospěje, když s ním budu doma. Ale já jsem toho názoru, že mu především pomáhá kontakt s dětmi. Domluvili jsme se, že ten rok odložíme, já si pak zkusím požádat o asistenta a nastoupí na školní rok 2017/2018.

Alexovi jsem sehnala soukromou školku, kam chodí na 3 dopoledne týdně. Problémy s ním vesměs nejsou, jen musí mít učitelky trochu trpělivost a jediné co řešíme, že nechce jíst. Takže tam nejí a jí jen doma. Tam prostě nechce. Sice to jídlo není extra sláva, ale už je to mnohem lepší a jsem ráda, že jí aspoň doma.

Teď jsme byli v SPC, bude mít nárok na asistenta pedagoga. Půjdeme v květnu k zápisu. Já chodím do práce, on je hodně s babičkou, která se mu věnuje a je opravdu hodný. Začal říkat krátká slova, i když abstrakcím stále nerozumí. Když se mě někdo v prosinci zeptal, jak se těší na Ježíška a já mu řekla, že Alex neví co to je, tak na mě koukali jak na cvoka. On tomu opravdu nerozumí, neví co to je Ježíšek a nechápe význam toho co jsou Vánoce. Když chodili čerti s Mikulášem, tak všechny děti řvaly, že nechtějí do pekla (bylo na náměstí udělané pro děti) a Alex mě tahal za ruku, že se tam chce jít podívat. :D Má to prostě jinak.

Teď mu bude 4 a půl roku. Zamítli mu autismus, což mi spal šutr ze srdce, ale má smíšenou vývojovou dysfázii s poruchou pozornosti (ADHD). Vývoj řeči na rok a půl, porozumění na necelé dva roky. Inteligenčně je na 4 roky. Neverbální projevy v pořádku, umí chodit na záchod, oblékne se, vyčistí zoubky, lépe jí, má zájem o knížky (ale jen s obrázky, čtení nerozumí a nechce to poslouchat), umí postavit puzzle, vkládačky, domino. Špatně maluje, jen většinou motanice a nevybarvuje. Ale když mu nakreslím obrys člověka, tak ví, kam co má domalovat – oči, vlasy, pusu, nos, uši…

Umí jezdit na kole. Spí ve své posteli od 20 h do 7 h bez buzení - je sice s námi v ložnici, ale to mi nevadí, v létě plánuji mu pokojík předělat. Především, už mi začínám rozumět. Musím teda na něj mluvit krátce, jasně, úsečně – říkám tomu povely jak na psa, ale jinak to nechápe. Okolí lidí jsou dva tábory. Buď se zajímají, ptají, chválí ho a snaží se mi třeba i nějak pomoci (tímto moc děkuji jedné mamince, která mi pomohla sehnat pro Alexe SPC) a pak jsou tací, co na mě koukají jako na matku, co své dítě neumí vychovat a nemoc mám jako výmluvu proto, jak jsem neschopná. Ale tací mi už jsou víte kde.

Vše je lepší, už nejsem tak neurotická a mám z Alexe radost. Sice nás čeká ještě daleká cesta k cíli a bude to běh na dlouhou trasu, ale vše se dá zvládnout. Ve finále můžu být ráda, že to s ním je tak jak je a není hůř. S autismem bych se asi špatně smiřovala. Sice bude asi ještě trvat, než si s nim pokecám o nesmrtelnosti chrousta, ale věřím, že to vše bude. Světlo na konci tunelu vidím ve školce a učitelce, která má logopedické vzdělání. A prostě věřím tomu, že to bude všechno v pořádku. To je to, co naše děti potřebují. Aby věděly, že v nás mají jistoty a my jim dáváme důvěru v to, že to zvládnout. A on to zvládne. :)

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
18090
7.4.17 00:46

Ty bláho, ze začátku jsem si říkala bída a marast, ale je úžasný jak se zlepšil :potlesk: je to šikula a určitě to vsechno dožene, má na to ještě fůru času. Držím vám palce ať je líp a líp :kytka: a deníček super, hodně maminkam pomůže, už jenom ta naděje že to může být lepší dokáže člověka zvednout.

 • Zmínit
 • Nahlásit
345
7.4.17 05:05

:srdce: skvělé, držím palecky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
9803
7.4.17 06:19

Držím palce :) teda ten přístup psychologické kliniky snad není ani možný :pocitac: ještě pro děti s podobnými diagnozami které můžou změny špatně snášet :pocitac: Kamarádka byla někde i s malou na týdenním pobytu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
10699
7.4.17 06:44

Držím palec, ať to dobře dopadne. Je moc dobře, že jsi syna do ústavu neposlala - i kdyby to tam bylo příjemné, zlaté, platinové (jako že není, což je hodně smutné), tak by to byl pro tak malého chlapečka - navíc oslabeného! - obrovský stres…

Moje dcera je zdravá, pohodová, do všeho hr, ale týden bez mámy (na táboře, kam chtěla a kde byla se dvěma kamarády) pro ni byl taky záhul a po návratu hlásila, že příště nikam nejede. A to jí bylo skoro pět. Neumím si představit, že bych ji v cizím prostředí nechala týden samotnou v necelých třech letech.

Doufám, že teď už je u vás všechno na dobré cestě a chlapeček brzo všehno dožene :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6177
7.4.17 06:53

:potlesk: super, jen tak dal, mate mou poklonu. Musí to byt hodně náročné. Hodně štěstí :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Mallisa
7.4.17 07:11

Moc Vám držím palce a přeji spoustu síly. Mám podobnou zkušenost. Bohužel, všechno je to o lidech. A někdy jsou předsudky lidí tím nejhorším. Vím, že je to zápřah na nervy a já věřím, že už to bude jen lepší a lepší. Alex se zlepšuje a dělá pokroky, to je super zpráva. Moc Vám držím palce, ať už se máte jen líp a líp :mavam:

 • Nahlásit
729
7.4.17 07:13

Řešíme něco dost podobného, takže sama dobře vím, jak je to těžké a jak někteří lidi dokážou člověka srazit ještě víc na dno.
Je úžasné, jaké Váš chlapeček udělal pokroky;).
Přeji vám vše dobré

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.4.17 07:28

Ahoj, četla jsem všechny tvoje deníčky už kdysi a říkám si, jak je možný, že někdo má život víceméně jak z pohádky (samozřejmě ne vše je růžové!!) od dětství přes rodičovství až po důchod a na někoho toho osud tolik navalí. Moc ti držím palce, aby se syn i nadále zlepšoval :kytka:
Jo a oddělení dětské psychiatrie v Krči jsem viděla na vlastní oči a věř, že to, že jsi ho tam nedala bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, cos kdy udělala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5275
7.4.17 07:29

Jsi dobrá, držím palce. Já jsem takto jednou nechala dcerku když měla 3 týdny na infekčním oddělení, nenechali mě tam první 2 noci s ní, bylo to peklo. Od té doby už jsem nikdy děti samotné nikde nenechala. Byla tam tehdy s ní na pokoji holčička se salmonelou a moje malá měla průjmy proto, že měla těžkou alergii na vejce (přecházelo do mateřského mléka). No, člověk by nevěřil, jak někdy vypadají ústavy pro děti.

Přeju hodně síly a zdraví celé rodině. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Markykula
7.4.17 07:47

Přeji hodně štěstí ???? :hug:

 • Nahlásit
 • Upravit
819
7.4.17 07:59

Moc krasne napsane… verim tomu ze kazde ditko ma sve tempo a vse co do nej clovek vlozi se jednou promitne… driv nebo pozdeji. a vase spolecne pokroky sice chvilku trvaly ale ukazaly se! urcite se budete zlepsovat, moc vam drzim palce :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
660
7.4.17 08:28

Přeji hodně štěstí :hug:

Příspěvek upraven 07.04.17 v 08:35

 • Zmínit
 • Nahlásit
Doe_Jane
7.4.17 08:35

Přiznám se že jsem jedna z těch matek, které by takové děti nejraději někde izolovaly aby se s nimi moje děti na hřišti ani nikde ve škole nepotkávaly… ale když to tak čtu tak to musí být fakt mazec. čím to vlastně je že je poslední dobou tolik diagnóz na ADHD, autismus apod.? Nepamatuju si že by to tak kdysi bývalo, nebo na to jen nebyla diagnóza a ty děti byly brány jako nevychovaní nebo se jen o tom tak moc nemluvilo?
každopádně super jak to zvládáte a lepší se, určitě je to tím že se mu tak věnuješ :kytka:

 • Nahlásit
729
7.4.17 08:44

@Doe_Jane kdybyste vy sama měla takové dítě, mela by jste stejný názor???

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.4.17 08:50

@Doe_Jane
On zakladatelčin syn se zlepšuje a socializuje nejen protože se mu zakladatelka věnuje, ale hlavně protože ho nikde neizoluje, nemyslíš?
Myslíš, že kdyby byl někde zavřený, ty pokroky by byly takhle znát?
A to, že bys byla nejradši, aby se tvoje děti s takovýma radši nepotkávaly, to vypovídá hlavně o tobě. Je mi z lidí jako jsi ty smutno.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5847
7.4.17 08:51

Ahoj,
držím palce ať vse zvládnete a je líp sama to znám malej teda na jen OVR s podezřením na vývojovou dysfazii zatím chodím k logopedie a na foniatrii mluvení je des je mi 4 a čtvrt. Jako řekne krátké věty je to takové stromové naučené
To SPC to jsi musela mít zádanku?

 • Zmínit
 • Nahlásit
5847
7.4.17 08:55

@Doe_Jane a já sem zase matka, která by si přála, aby děti takto arogantnich rodicu nepřišli do kontaktu s mym dítětem. Nejlepsi by bylo tedy izolovat tve dite :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Doe_Jane
7.4.17 09:00

@pajule022 to nevím, ale asi bych se bála ho vypustit mezi zdravé děti aby někomu neublížil, kdyby měl k tomu sklony.. u nás ve školce byla anketa pro rodiče jestli chcou mezi dětmi mít i dítě s ADHD a všichni byli proti, tak jsme asi všichni arogantní rodiče, kteří chcou ať je jejich dítě v bezpečí alespoň ve školce

 • Nahlásit
Doe_Jane
7.4.17 09:01

@aspagi moje dítě je normální a zdravé a nesdílí moje pocity, mohla bys být v klidu :)

 • Nahlásit
21937
7.4.17 09:21

@Doe_Jane Nezlob se na ně, ale to je debilita a neznalost rodičů a ze strany školky akorát hledání „ospravedlnění“ proč mít méně práce. ADHD může mít x-různých podob, takže dělat nějaký dotazník mezi rodiči s dotazem „Vadilo by vám ADHD dítě ve třídě vašeho dítěte“, když kolikrát půlka z nich nejsou zrovna samy intelektuálně nějak extra na úrovni, je úplně mimo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
 • Upravit
Doe_Jane
7.4.17 09:23

@Svistice máš pravdu, já jsem taky byla ráda za tento deníček, který nám, které máme předsudky otevře oči… taky proto jsem to tak psala, nebylo to nic proti autorce, naopak jsem vděčná, každý druhý kdo slyší ADHD tak si stejně jako já včera představí nezvladatelné agresivní dítě

 • Nahlásit
1232
7.4.17 09:26

@Doe_Jane ano, to asi opravdu jste. Arogantní, sobci nebo neinformovaní… Nebo rodiče-ochranáři. Hele nevím, říkej si tomu jak chceš. Já bych proti nebyla (a už vůbec ne apriori, bez ohledu na konkrétní dítě) a to proto, že: a) základní empatie a sociální sounáležitost mi praví, že děti s ADHD apod. se socializovat potřebují, aby se zlepšily a jejich rodiče potřebují čas jako každý jiný, b) i „normální“ děti ve školce se mají socializovat, tj. učit se být i s těmi, kdo jsou „jiní“, c) na kousanec ani ránu kostkou se neumírá, d) opravdu problémové děti mají mít asistenta, který problémy eliminuje a tím ostatní chrání (na čemž bych naopak v příhodném případě trvala).

 • Zmínit
 • Nahlásit
3760
7.4.17 09:26

Chci Ti vyjádřit podporu, jsi úžasná a statečná maminka!
Syn Ti prochází složitým obdobím, ale už zajímá o to, co se okolo něj děje a bude líp, najde nové podněty, zájmy, začne jim více rozumět. Je super, že máš vyzkoušené, co ho uklidní a rozveselí.
Už teď umí spoustu věcí a je to šikula.
Pevné nervy a občas úsměv na tváři :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3010
7.4.17 09:31

Z tohoto ADHD děti časem dá se říct vyrostou? Pustí se jich to dejme tomu po pubertě?
Jinak přeju ať je tomu tak co nejdřív :) :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4235
7.4.17 09:34

@Doe_Jane

Tyhle děti se musejí správné sociální chování někde naučit, tím, že izoluješ, jim nepomůžeš. Bohužel jsem se s podobnýma názorama jako máš ty, setkala taky. Vůbec netušíš, co máma takovýho dítěte prožívá, jak jí je a když si má pak vyslechnout něco takovýho, tak jí to srazí až na dno.

A jinak mám dceru s vývojovou dysfázií. Měla teda lehčí formu než vy. Za dva roky, když ve 4 letech byla na úrovni batolete, všechno dohnala a v září půjde normálně do školy. Budu držet palce, ať se to i u vás vyvíjí co nejlíp. Ale cesta je to dlouhá a náročná.

 • Zmínit
 • Nahlásit
68942
7.4.17 09:45

Držím pěsti, ať vše zvládáte, také jsme si procházeli něčím podobným a ještě budeme, přeji hodně síly, budete ji potřebovat. Okolí nemá moc pochopení pro takové děti a ve školce je moc nechtějí, viz. náš případ. Je to moc dobře, že tvůj chlapeček dělá takové pokroky. Místo, aby se společnost snažila rodinám s těmito dětmi pomoci, ještě jim háže klacky pod nohy. Lidé vidí akorát „nevychované dítě a neschopnou matku“,nechápou, že dítě vnímá svět jinak či má nějakou poruchu. A samozřejmě nalepit to na čelo nelze…Hodně štěstí přeji :kytka: :andel: :hug: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1876
7.4.17 09:46

@Doe_Jane Mám naštěstí dvě zdravé děti, ale vůbec by mě nenapadlo do nějakého dotazníku napsat, aby nepřijali podobné dítě do školky. Izolace? To myslíš vážně? Takže v tom případě izolovat i nevychovane děti, ty těm tvým taky mohou ublížit. Ach jo, rodiče jako ty mě svými názory fakt děsí…
Zakladatelce držím palec a jen tak dál! Jsi úžasná máma! ;)

Příspěvek upraven 07.04.17 v 09:47

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.4.17 09:46

Jinak zakladatelko, chtěla bych ti jen okrajově napsat něco o mém bráchovi. V necelých 7 letech mu diagnostikovali epilepsii a ADD (dlouho ho vedli jako ADHD, i když nikdy nebyl). Musel opakovat druhou třídu, protože strávil hodně času po nemocnicích, hlavně kvůli té epi. Učit se s ním byl horor, byl věčně jako ve svém světě. Naučit ho třeba měsíce, dny… nadlický výkon. Léčí se právě v Krči (proto jsem o ní už psala) z původních 15ti prášků denně už bere jen 0,5 prášku ráno a myslím 1,5 večer. Ritalin (na podporu pozornosti), mám pocit, už nebere vůbec. Dneska je mu skoro 15 let a je to skvělej, rozumnej a chytrej kluk (v 8. třídě má jedničky a dvojky). Paradoxně má lepší známky jak na 1. stupni. Úplně si vzpomínám, když jsme jeli na dovolenou k moři (máma mu ten ritalin nedávla o prázdninách, protože to měl hlavně na podporu pozornosti do školy) a byl jak mimoň.
Je pravda, že v ADD a ADHD je rozdíl právě o tu hyperaktivitu, ale chtěla jsem ti jen dodat naději, že se to může zlepšit a časem vymizet úplně. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.4.17 09:54

@Pennya z ADHD dite(dospely) nikdy nevyroste, muze se velmi zlepsit, ale nikdy diagnoza nezmizi.. Znam jedu pani davno pres 30let, je jak motorova mys, ikdyz je jinak zlata, skvela matka, inteligentni atd.,ale kdyz to na ni prijde, nevi co by a kam driv, takovy chaos trochu :kytka:

Pisatelce denicku preji se synkem hodne stesti do budoucna :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Doe_Jane
7.4.17 10:06

@Tute právě si myslím že to je ta neznalost, proto jsem psala že jsem ráda za tento deníček… ale kde se o tom má ten rodič dozvědět? většinou až když u jeho vlastního dítěte je něco špatně, nevím o tom že by někde přednášeli o těch dětech, abychom se my rodiče přestali bát je spolu integrovat :)

 • Nahlásit
2727
7.4.17 10:52
 • Zmínit
 • Nahlásit
12160
7.4.17 10:57

@mejdylko, jsi neskutečně statečná žena. Obdivuji Tě pro Tvou vnitřní sílu. :kytka: Už jenom to Tvé mastodontí hubnutí mě přesvědčilo, že neholduješ sportu - hod flinty do žita :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec:.
Přeji hodně štěstí :kytka: :kytka: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.4.17 11:04

Moc pěkný deníček, přeji hodně sil na vaší dlouhé cestě.

Doporučila bych tuto školku - http://m.donbosco.webnode.cz/materska-skola/ mají tam velkou zkušenost s dětmi jako je Alex a jsou tam učitelky se skvělým přístupem. Byla jsem tam na školní praxi a je to skvělé zařízení.
Chodí tam naprosto normální děti s logopedickými vadami ale právě i děti s ADHD, dysfatici, sem tam někdo s podezřením na autismus.
Ve třídách jsou na 10 dětí 2 učitelky. Ke každému dítěti přistupují individuálně. V první řadě se snaží rozvinout komunikaci, proto je to také logopedická školka, ale celkově rozvíjí se snaží děti rozvínet všestranně :-)
Mají každý den individuální i skupinové logopedie. Jinak také tvoří, mají tělocvik, chodí na kulturní akce. Jako normální školky jen více individuální a více rozvíjí :-)
Je o tu školku tedy velký zájem, proto se každý rok přijme asi jen polovina uchazečů, můžete to ale zkusit. Mnoho rodin tam děti dováží i z daleka, protože vidí ty výsledky.
Pro předškoláky pak mají skvělé programy na přípravu do školy. Některé děti zůstávají v této školce třeba do 7 let a pak rovnou nastupují do normální školy a bez problému se začleňují. Někdy mají dokonce i lepší výsledky, než ostatní.
Nelekejte se toho že je ta školka zřízena církví, za celý rok jdou děti jednou do kostelíčku a toť vše.
Rozhodně bych toto zařízení doporučila. Myslím, že by tam Alexovi opravdu dokázali pomoci, bez odsuzování. Nelekejte se toho že je to speciální zařízení, mohlo by to být lepší řešení, než běžná školka s asistentem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
751
7.4.17 11:11

Moje dcera má vývojovou disfazii adhd ně nikdo nic nikdy nezkoumal je jako andílek mluví od malá ale problém se našel ve škole nedokáže číst a psát
Její sluch nedokáže rozpoznat všechna písmenka co jsou ve slove co slyší
Upozornila na na věc v 1 třída že to není možný já naštěstí doma a s dcerou čtení celý den. Učitelka docílila znát četbu zpaměti.
A ok konec školního roku

V 2 třídě už v říjnu na ni znovu najely že co se tak zhoršilo?
A pop poradna ať v lednu
A má kvůli disfazii stále chodíme na logopedii omezené možnosti jak to pochopit
Pilujem dál úkolů má nad hlavu proti ostatním a nemá porušeny intelekt
Matematik v 5 třídě hadra

Jen prostě nedokáže slyšet slovo strom napíše stom

Takže takto od nás bojují a tím jak můžu teď budou třídní schůzky a uvidíme co vymyslel
Astiatna nemá mají tam sítě autistu a ten ho má a 3 učitelé být ve třídě nemohou
Tak se ptá a rádi ji snad sama učitelka

Na celostátním matematickém testu dopadla klobouk dolů 4ta

Achjo je to peklo a snad bude někdo lépe
Mají naštěstí jen 12 děti

Diktáty už oewtaky hodnotit a píší to na počet chybí
V prvouvce nevěděla jak se píší měsíce to těle se zapomnělo a dumalo nad celým testem takže díky bohu učitelce sem to okamžitě psala že vše věděla že se ztratila v číslech a otázkách a vyzkoušela ji a má 1
Jinak by měla za 5

Otázka je aj dlouho to budou tolerovat a budem jak dlouho čekat na úspěch

Moje druhá dcera ji už má taky zda je ti deticne?
Takže už vím co od toho čekat jako problémy se čekají ve školce

Obě holky jsou donošení do 38+3

Držím moc palečky

 • Zmínit
 • Nahlásit
5847
7.4.17 11:14

@Doe_Jane pouze nastavuji zrcadlo, kdyz sis přala, aby některé děti meli být v izolaci, tak první bych izolovála tvoje dítě aspoň pro zkoušku, jestli bude tvůj prukopnickej nápad fungovat

 • Zmínit
 • Nahlásit
Doe_Jane
7.4.17 11:18

@aspagi opakuju že moje dítě je zdravé a nikomu neubližuje :) mluvila jsem o agresivních dětech ;)

 • Nahlásit
21937
7.4.17 11:31

@Doe_Jane Ne každí dítě s diagnózou je agresivní.
Osobně mám z okolí pocit, že nejvíc problematické děti jsou děti z neharmonického rodiného prostředí a děti, na které rodiče prdí nebo je naopak rozmazlují.

Jako matku mě teda vytočí daleko víc tříleťák, který místo pozdravu řekne synovi „Co čumíš“ a matka nezájem, než dítě, které ho v rámci „jiného“ vnímání světa a komunikačníh možností majzne lopatkou po hlavě a jeho matka adekvátně zasáhne, vysvětlí.
I tomu čtyřleťákovi se dá vysvětlit, že první chlapeček je nevychovaný a neumí se slušně chovat a druhý chlapeček sice taky neudělal hezkou věc, ale jiank to zatím neumí, protože je nemocný a s maminkou na to pracují, aby se to zlepšilo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
 • Upravit
751
7.4.17 11:36

@Tute tak to vůbec netuším čím to může být. Na netu píší trauma z porodu? Či komplikace v tehu?
Obě měli málo plodové vody
Netuším
Každopádně žloutenku neměli vůbec
Tak tím sem si jistá z porodnice sem šla 5ty den domu

Každopádně muzi po přečtení naše dítě nebude studovat vos budem rádi že to nějak doklepeme byl zklamaný
Nikolka má už odpor k češtině k diktatum denně se ptá a mami nepropadnu?
Poheozeno máme opakováním ročníku bojí se že se shrouti v 3 třídě ;(
A to má samé 1cky kromě tedy 2 z cj bude teď písemny projev
Nestačilo se to a nechtějí ji to zkazit

V první třídě ji daly ještě samé 1

Takže já piluji knihy když dětem nejde čtení a psaní
Do toho pavučinku
Kupozz nenáviděla
A nevím jak aby to slyšela má nějakou poruchu vnímání sluchu slyší ale neslyší jak to spojit
Písmena zná to mají odzkoušené

No netušila sem nic tchýně mi hlásí k čemu učit písmena má času dost
Moje druhá dcera bude mít v srpnu 6 let a už ji učím asi 10 pismen umí aspoň něco a možná mne už trefí

Jestli to zdědí i naše třetí dítě kluk tak to se teprve uvidi

 • Zmínit
 • Nahlásit
Doe_Jane
7.4.17 11:55

@Tute to je pořád dokola :) psala jsem o izolaci ve škole a na hřišti, mít nemocné nebo agresivní dítě tak nechodím mezi děti na hřiště, jdu tam až tam nikdo nebude nebo jen mé kamarádky které jsou obeznámeny, o té škole jsem myslela že takové děti jsou většinou ve speciálních školách, nic víc nic míň, napsala jsem to upřímně, nemusela jsem ale napsala a stejně se na mě všechny slétly, chápu to, aspoň je nějaká zábava :mrgreen:

 • Nahlásit
7.4.17 12:41

@Doe_Jane Ahoj. Pracuju s dětma a můžu potvrdit, že ADHD i autismus mají opravdu mnoho podob. Agrese, obrácená proti ostatním, zdaleka není určujícím znakem.
Dětí s ADHD jsem měla několik, paradoxně si nevzpomínám ani na jeden případ, kdy by bylo takové dítě agresivní. Větší„záhul“ je to pro učitele, protože jsou to děti živé, těžko se soustředí. Podobnou zkušenost mám i s AS (Aspergerův syndrom) - kluk možná trochu zvláštní se specifickými zájmy, sociálně méně zdatný, marně toužící po přátelství, zcela neškodný.
A kdo že byl největším agresorem v celé této skupině? „Normální“ neurotypický zdravý chlapec. Alespoň moje osobní zkušenost je taková, že tyhle děti se stávají spíš samy terčem šikany.
Jinak - pokud na pískovišti vidím agresivní dítko, taky se tam s dcerou nehrnu, bez ohledu na důvod agrese…tj. asi obvyklá reakce každého rodiče.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7.4.17 12:44

@Doe_Jane Jinak, pokud se pamatuju, tak žádné z těchto „postižených“ dětí nechodilo do speciální školy…všichni chodili na normální ZŠ.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
7.4.17 12:53

@Doe_Jane ja částečně souhlasím. Chodi s námi na pisek chlapec, tak čtyřletý. Nevim jakou ma poruchu, ale nemluví jen vydává zvuky. Což mi nevadí - ale je agresivní, hází po ostatních hračky, syna uz i bouchnul do hlavy. Jakmile prijde, tak ja s dětmi odcházím. Jeho matka drepi na lavičce a občas na nej lehce zavolá - ale pavliku :roll: a to je vse

 • Zmínit
 • Nahlásit
729
7.4.17 12:56

@Doe_Jane nezlobte se na mě, ale co to je za názor???
Garantuju vám, že kdybyste měla dítě s problémem, také ho chcete za každou cenu integrovat a pokud budete tvrdit, že ne, tak si tu situaci vůbec neumíte představit.
Nic zlého nikomu nepřeji, ale jak se říká… boží mlýny melou…

 • Zmínit
 • Nahlásit
Doe_Jane
7.4.17 12:58

@pajule022 :roll: to trochu přeháníš ne?

 • Nahlásit
15610
7.4.17 14:14

@mejdylko přeji hodně trpělivosti a nervů. Člověk se potká ještě s lecčím, občas ho i přes všechny zkušenosti něco šokuje a překvapí, ale dokud dělá dítě pokroky, není lepší odměny. Můj kluk má také kombinovanou vývojovou dysfázii. Rozmluvil se jako zázrakem během jednoho měsíce. Bylo to v jeho čtyřech letech a měsíci. Opravdu to bylo šokující. Ale neměl takové projevy, jako tvůj klučina. Bylo to trochu jiné.

Každopádně boj s institucemi, vyběhávání papírů, to je něco pro otrlé. Dodnes mi zní v uších první schůzka rodičů v první třídě, kde zástupkyně rodičům vysvětlovala, zatím co každou chvilkou těkala očima mým směrem, že ve třídě bude integrovaný chlapec, bude mít asistenta a že je to vlastně výhoda, protože si můžou vyzkoušet, jak bude v praxi vypadat integrace. Takže můj kluk slouží jako pilotní projekt :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2670
7.4.17 15:16

@Doe_Jane ty sis pěkně plkla do hnízda koukám :mrgreen:

Hele já se o svoje dítě svým způsobem bojím i v kolektivu zdravých děcek, takže chápu ten tvůj postoj k ‚izolaci‘ od dětí nemocných a agresivních k tomu :nevim: U nás ve školce je jeden agresák taky, nevím, jestli má nějakej štempl nebo je to výchova/nevýchova, nicméně učitelky si s ním zvládají poradit a holt jenom doufám, že ubližovat nebude (a je jedno jestli mýmu decku nebo jiným). Nicméně když si vezmu, že jednou manžel málem vyrazil zub dceři, tak i ty úrazy apod.beru už trochu jinak… A to netrpí ani ADHD ani VD :lol: asi bych nechtěla, aby se děti s nějakou poruchou musely stranit kolektivu, ale na druhou stranu by měly být pod dozorem (stejně ovšem jako normální děti!) nějaké pečující osoby, ať už rodiče nebo toho asistenta atd. :nevim: Navíc děti na ty nemocné koukají tak nějak jinak, nedávno jsme byli v restauraci s dětským koutkem a bylo tam dítě s DS, dcera se s holčičkou naprosto přirozeně objala. A přišlo mi, že maminka oné holčičky byla ráda, asi to taky nemá jednoduchý, lidi na DS pořád koukají tak nějak negativně (a ani já bych si dítě s DS dobrovolně nenechala).

 • Zmínit
 • Nahlásit
4235
7.4.17 15:18

@Jessi7 Chodíte do SPC? Nemáte možnost někde docházet na kurz Elkonin?
Ela chodí tenhle rok a už dokáže rozeznat všechna písmenka ve slovech, ještě v lednu ani ťuk. V září nastupuje do školy a pravděpodobně bude na toho Elkonina chodit ještě jednou souběžně se školou, aby se předešlo právě problémům se čtením. Navíc některým dětem třeba ani klasická hlásková metoda čtení nevyhovuje a je pro ně lepší globální, kdy právě čtou slovo jako celek.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4235
7.4.17 15:26

@Doe_Jane Všechny děti s ADHD, dysfáziemi nepatří do speciálních škol.
Dysfázie a ADHD nemá nic společného s intelektem. Třeba děti s dysfáziema, zvlášť pokud jsou lehčí, jsou většinou dost nadprůměrně inteligentní. Já říkám, že tam kde Pánbůh ubral, jinde zase přidal. Třeba moje dcera je velice dobrá na matematiku, logický hry, hlavolamy atd. Ale tím, že má poruchu pozornosti, tak to její výkony dost sráží, protože se někdy hůř soustředí. Myslíš, že takovýhle dítě patří do speciálky? Když zápis do školy zvládla líp nebo stejně jako zdravý děti? To se dělalo za minulýho režimu, že se postižený zavírali do ústavů. A jak ADHD tak dysfázie je postižení, jenom není na první pohled vidět. A ty děti se stím někdy perou celý život.

 • Zmínit
 • Nahlásit
729
7.4.17 15:33

@Doe_Jane to spíš vy prehanite 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
163
7.4.17 15:53

Zakladatelko - byl v době "zlomu" očkovaný?

Byl šikovný, v 9 měsících udělal první kroky, zajímal se o hračky a začal povídat. Kolem roku ovšem přišel zlom a do dvou let to bylo peklo.
Ráda bych se zeptala, zda kolem toho roku a „bodu zlomu“ byl očkovaný? Pokud ano - co konkrétně dostal?
Pokud byl, tak bych mohla poradit co by mu mohlo ještě trochu více pomoci. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit