Janino, nežer!

Pro zábavu

O jednom dopoledni u mé 85leté babičky, která ví všechno nejlíp a má hromadu nevyžádaných rad. Ale i tak ji mám ráda. :)


1 komentář

Je pátek. Vstávám v 6:30, umeju se, snažím se ze sebe linkami a tužkou na oči udělat aspoň trochu člověka a pak vzbudím Alexe. Kouká na mě jak na blázna, že se ho pokouším v tak nekřesťanskou hodinu budit. No nějak ho nakonec proberu, oblíknu a jdeme do školky.

Je docela ještě kosa a Alexovi se u základky už moc jít nechce. Nakonec ho na fakultu doslova dotáhnu, celá zpocená ho navlíknu do tepláků a předám učitelce, která sama vypadá, že měla krušnou noc.

Vyjdu ven a zamířím si to asi o 100 m níž k babičce. Kam taky jinam. Domů se mi nechce a kafe s kámoškou mi bouchlo. Nejdřív se pokouším hlavní dveře odemknout klíčem od mého bytu, pak mi to dojde (Mašková, nespi!) a vylezu do prvního patra, kde chvíli zápasím se zámkem.

Opravdu by se k babičce nikdo nevloupal, dveře otevřu po chvilkovém boji (klíč se musí nastavit na určitej úhel, jinak s ním člověk nehne) a po 2 minutách, kdy už chci dveře vykopnout, povolí a jsem v bytě. Odhodím věci, pověsím klíče na háček, který je už z dob mého bydlení jen můj a jdu do kuchyně, kde jako vždy tuším babičku. Tuším správně.

Jen, co otevřu dveře, nestihnu ani říct ahoj a babi spustí: „Koukej si mazat pro ťapky!“

Tak říká pleteným plácačkám s bambulkou, které jsem vždycky nesnášela. Takže si jdu pro ťapky a konečně jdu pozdravit babičku.

„Ahoj Jandulo, pojď si nalejt meltu, zrovna jsem ji uvařila.“

A to já ráda. Naleju si velkej hrnek a sednu si naproti ní ke stolu. Zrovna snídá.
Je na ni krásnej pohled. Na hlavě kohouta, vytahanou asi 30 let starou noční košili, je bez zubů a v očích má ještě pár ospalků. Ale hned se pustí do vyprávění. Ani nemusím mluvit, stačí kývat a dělat hmmm.

Hned se dozvím, kdo se zas rozvádí, která sousedka má novýho chlapa a která měla mrtvici, pak mi začne vyprávět o tátovi a tý jeho nádheře, jak jí říká (má macecha Petra), a co je u nich nového. To mě vcelku nezajímá, s tátou nekomunikuji už roky, ale ptám se na bráchu. No a takhle proběhne tak první půl hodina.

Babička se po snídani jde umýt, natřít se tisíce a jednou mastí a pak si navlíkne punčochy, které má zaplácané lakem na nehty, aby se jí nedělaly oka. Má je co si pamatuji. Nic nevyhodí. A nakonec si oblékne tzv. pracovní šaty.

A tu najednou: „Jandulo, sejdeme dolu do mandlovny a vypodložíme tu skříň, aby se neprohýbala.“

„Ale babi, prosím tě, neřeš to, nic se jí nestane. A bůh ví, jestli ji vůbec někdy použiju.“

Snažím se jí ukecat, ale vím, že marně.

„Nene, pěkně to tam vypodložíme. Já musim vrátit klíče.“

Tím pro ní debata hasne a jdeme. Já v ťapkách s bambulkou. Doufám, že nikoho nepotkáme. :D Babička kráčí v čele, já jdu za ní a snažím se dělat, že tam nejsem. Vkročíme do mandlovny.

„Vidíš to, jo? Sotva se sem nastěhovali, už zabrali celej prostor. Drzouni. Takových krámů.“

A nakopne nejbližší krabice. K mé smůle babička mluví tak tiše, že to slyší celej barák. Snažím se jí naznačit, že moc křičí tím, že si dám ukazovák před pusu, ale ona jen mávne rukou.

Někde čorla část plovoučky, dá ji na zem a já musím všechny části skříně vzít a dát ke zdi. Do toho mi neustále ukazuje, jak to dávám blbě a jak to musím dělat, aby se to neprohýbalo. Nejradši bych s tím třískla na zem a nechala to rozřezat na podpal. Při poslední položené poličce mi opět řekne, jak jsem to tam dala blbě, poličku zvedne, otočí s ní a bohužel rohem vezme i část mého trika.

Vydám ze sebe jakýsi zvuk, který zní asi jako: „UÁÁÁÁUUUURRRRG!“

Babi se zasekne a kouká.

„Babi, to je moje nejlepší triko, jestli na něm budu mít díru…!“

„Tak máš jít v teplákách a košili. Nechápu, proč musíš být vymóděná jak na mecheche.“

„Džíny a triko na mecheche, jo?!“

Mávne nade mnou rukou, otočí se poličkou na rameni, takže mi ji málem ještě natankuje do spánku a tím končíme. Stále se modlím, aby si nevymyslela ještě něco. Rozhodne se, že navštívíme ještě sklep. Kouká do něj, nic samozřejmě nevymyslí, ale snaží se mi vnutit aspoň 50 let starý lyže. Prej pro Andreje, až pojede domů do Rumunska (Cavnic je horské městečko), aby měl na čem lyžovat. Radši jí rychle umlčím a jdeme.

Postupně mi sklepení ukazuje, kde jaká místnost je, vypráví mi její historii a u toho si stěžuje, jak jsou tyhle prostory nevyužitý a jak velký mohli mít sklepy a úložnej prostor. Pak si postěžuje, jak si sousedky rozebraly některé prostory a jak je to nespravedlivý. Postupně se ji snažím utišit, protože mluví tak potichu, že to musí slyšet i lidi ve vedlejším vchodě.

V bytě se mi snaží vnutit vlašskej salát, ten tedy s díky odmítnu, protože ho za prvé nemusím a za druhé ji znám. Všechno má v lednici pár týdnů či měsíců (datum spotřeby je u ní asi šifra pro rozluštění mezinárodního leteckého kódu). Jednou jsem našla i 2 roky prošlou majonézu, ale protože ještě nezdrhala z lednice po svých, tak tam stále vegetila a vzkvétala.

A tak si tam sedím, naleju si druhý hrnek melty, skočím si na jedno zdravotní na balkon („Smrdíš a umřeš!“), pak si pročítám časopis a babička mi vypráví, kde byla na výstavě, na přednášce, na koncertu. Co dělá Marcela, Gágina, že tam byla Ivanka a prostě tak nějak drbeme. Pak jí ovšem dojdou témata a to je špatný, protože začne řešit mě. Na chvíli zmlkne, prohlédne se mě od hlavy k patě a pak řekne větu, při které se mi ježí chlupy.

„Tak co? Už jsi něco zhubla?“

Kouknu na ni pohledem, jestli si ze mě dělá srandu.

„Babi…“

„Loni jsi pěkně zhubla, ale vyprdla ses na to, viď?“

„Mnoo nějak jsem ztratila motivaci.“

„Jsem na tebe koukala, jak ti zas roste pod bradou lalok.“

„Babi copak jsem holub? Nemám žádnej lalok. A tobě se to mluví, celej život máš maximálně 65 kilo. Po Vánocích, kdy se nacpeš (sama pro sebe dělá 6 kilo salátu a 5 kilo cukroví + vánočku), pak 2 dny nejíš, pak zhubneš 10 kilo a nikdy jsi problém neměla a to furt jen jíš.“

„A taky mě za to všichni vždycky obdivovali. Celej život jsem jedla chleba se sádlem, pečenej bůček ke svačině s chlebem a pivo. A nikdy jsem neměla nadváhu. Ale já mám taky tu štítnou žlázu.“

„No vidíš. Já se na čokoládu jen podívám a přiberu 10 kilo. Tak mi prosím tě neraď. Já z toho taky nejsem nadšená, jak vypadám.“

Tím to beru za ukončené, nesnáším, když mi říká, co bych měla dělat. Ale tím jsem odpálila atomovku. A začne to. Jak nemám jíst po 17. hodině, jen jíst 2× denně a málo. A jak prej Absolonová zhubla tím, že jedla jen mrkev. A že bych se měla pořádně hejbat a začít běhat. Koukám na hodiny a snažím se přesměrovat téma hovoru jinam. Aspoň ještě na tu půlhodinu, než půjdu pro Alexe. Povede se a já si oddychnu, že mám pro dnešek vyhráno.

V 11:40 si pobalím věci, poděkuju za zašitý džíny a odeberu se ke dveřím. Dám babičce pusu, pochválím jí ještě meltu a slíbím, že se pak s Alexem stavíme a ať se šetří.

Jdu po schodech, křičíme na sebe hlasité „AHOOOOJ!““ a já v poslední chvíli, než zabouchnu prostřední dveře, zaslechnu: „A Janino, nežer!“

Hodnotilo 63 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
majdalenka20
Kecalka 396 příspěvků 02.03.16 00:29

:potlesk: :mrgreen: :mrgreen: :hug: :kytka: nemám slov… :potlesk:

 
majki.r
Extra třída :D 12456 příspěvků 02.03.16 00:49

Úžasné čtení, už od nadpisu :D :kytka:

 
ewes
Ukecaná baba ;) 1684 příspěvků 1 inzerát 02.03.16 00:53

Moc hezké :palec: díky za příjemné čtení
Eva

 
solip
Kecalka 275 příspěvků 02.03.16 01:54

Jak ja ti rozumim… nevyzadanych rad slycham stovky - od babicky, mamky a sestry. Ohledne postavy, ohledne tehotenstvi, ohledne vychovy mimina… uz jsem z toho unavena :roll: Bohuzel nezmuzu nic, ony si to stejne reknou. Tak drzim palce, at to i priste zvladnes takhle elegantne ;)

 
Heivka
Ukecaná baba ;) 1802 příspěvků 02.03.16 06:12

Jo na to jsou babičky nejlepší, začnou větou: „Měla by jsi zhubnout“ a hned navážou: „Ty už zase nejíš, dej si…“ :mrgreen: :srdce:

 
Pov
Kecalka 204 příspěvků 02.03.16 06:26

Jak moje babicka… :srdce: i kdyz ta mi nadava, ze su zdechla (vubec :lol: )a navali mi na talir tri naberacky macky s peti knedlema a beda jak si aspon jednou nepridam! :mrgreen: miluju je, vsechny jsou stejny :kytka: a ty jejich ulitly napady…no comment :dance:

 
reinkarnace
Závislačka 4446 příspěvků 2 inzeráty 02.03.16 07:12

:lol: :lol: :lol: deníček pobavil, krásně napsáno. Ťapky mám u babičky ty samé :-D a v lednici to vypadá podobně :P ale nedá mi to se nezeptat…ty nechodíš do práce? :jazyk:

 
Lenka 80  02.03.16 07:29

Hezke cteni :-) dekuji :-)

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 62 inzerátů 02.03.16 07:33
:palec: :mrgreen:
 
Blešík
Extra třída :D 12093 příspěvků 1 inzerát 02.03.16 07:48

:mrgreen: super čtení jako vždy :mavam: pohlazení Alexovi :kytka:

 
Sejda
Kecalka 124 příspěvků 02.03.16 07:50

@Heivka přesně jako moje babička.
U snidane- „Nedavej si toho masla na ten rohlik tolik, jak ti ty kytky narostou, už je nikdy nezhodiš“
U beda, kdyz se člověk brani porci, jak pro mamuta- „ale nekecej, musíš něco sněst“ a „musiš jest pravidelně“ atp.
A pět minut po jakymkoli jidle- „co si dáš, nemáš, hlad?“ Když odpovim- „BABI! Ted jsem snědla celej oběd, jak bych mohla mit hlad?“ Tak se mi malem vysměje..
Prostě babičky jsou NEJ :palec:

 
Sejda
Kecalka 124 příspěvků 02.03.16 07:57

@mejdylko, takovy ťapky mela babička samozřejmě taky. Jedny oranžovy, ty se mi nelíbily, ale ty modrý, ze žlutou bambulí jsem milovala, když je chtěla vyhodit, vzala jsem si je domu a nosila je, dokud to nevzdaly ;)

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 02.03.16 08:14

@reinkarnace Ahoj. Diky za koment :D resila jsem to tu kdysi, ze mi mama odmitla hlidat prcka a tim nemam hlidani. Alex chodi do soukrome skolky jen patek dopoledne, jinak je se mnou. Rodicak mam do listopadu a uz od zari opravdu pracocat musim. Jdem za 14 dni k zapisu do statni skolky a to jsem uz domluvena s mamkou, pripadne s bsbickou, ze mi Alexe budou vyzvedavat. Andrej nepripada v uvahu. Je v praci temer nepretrzite a kdyz neni, tak spi. :D

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 02.03.16 08:18

Jinak jsem rada, ze jsem vas pobavila. Moje babicka je proste sveraz a na svuj vek nerizena strela. Ma za sebou operaci kycle, srdce, oci a do toho ma parkinsona. Kdyby nemela horsi pohyblivost, jeste ted by jezdila k mori. Jinak ona mi vynada, ze jsem tlusta a pak mi k obedu nalozi 5 knedliku, kopu zeli a bucek. Kdyz nemuzu, tak nademnou stoji a nadava, ze by na me poslala Hitlera, protoze si niceho nevazim :D

Příspěvek upraven 02.03.16 v 08:20

 
Drdlinka
Povídálka 32 příspěvků 02.03.16 09:30

Moc pěkné. :D

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2420 příspěvků 35 inzerátů 02.03.16 09:48

Super deníček :potlesk: :potlesk: :potlesk:., upřímně mě rozesmál :lol:.

Příspěvek upraven 02.03.16 v 09:48

 
Sofie92
Závislačka 3019 příspěvků 02.03.16 09:58

:D babičky jsou poklad.. :D I když moje babi ta by vydala na 20 deníčků… Minule říkám, že jsem přibrala zase 3 kg a že mě to štve a ona mi na to povídá tak skoč na manžela a máš to dole.. :D to já budu muset pracně nežrat :D :D :D

 
Katy_86
Kelišová 5645 příspěvků 02.03.16 10:30

Super deníček :palec: :potlesk:

 
Rieshell
Závislačka 3688 příspěvků 02.03.16 10:30

Úplně jak kdybych slyšela svoji babičku. Ta moje má tedy přes metrák, ale taky pořád řeší mojí váhu :-D

 
Sinquinita
Ukecaná baba ;) 1710 příspěvků 02.03.16 10:41

Super deníček! Konečně žádný porod - natož alternativní porod :) Bábina je fajn! Já mám taky jednu takovou :) a to s tím datem spotřeby znám: Jdu k ní na návštěvu v polovině ledna a ona na mě: " Vezmi si uzené..je čerstvé a dobré! Měli ho před Vánoci v akci v Kauflandu!„…a když odmítnu tak: "Musím si promluvit s tvojí matkou, ty určitě budeš ta…no ta…anorexička!“ To babi ještě asi neviděla anorektičku - s mými krásnými 15ti kily nadváhy :lol: :lol:

 
rokris
Závislačka 3621 příspěvků 02.03.16 11:13

To je kráásné :)

 
avatatarka
Stálice 80 příspěvků 2 inzeráty 02.03.16 11:16

Janino nežer :lol: Každopádně babička vypadá dost dobře na svůj věk :palec:

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 02.03.16 11:39

Jééé, tak mě se deníček moc nelíbil. Já teda měla naprosto skvělou babičku, takovou tu vlídnou. Tvoje je taková drsná. Moje byla jako z pohádky. Kakao a chleba s medem mi nikde nechutná tak, jako když to udělala babička.
Děkuju za to, žes mi vyloudila hezkou vzpomínku.

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 02.03.16 11:54

@Izzz babička si udělala kolem sebe takovou tu drsnou krustu. Nikdy mi neřekla, že mě má ráda a vlídne slovo by u ní člověk hledal těžko. Ale já už jí takovou beru a mám jí ráda. Zas na druhou stránku mi vždycky pomohla. Nechala mě u sebe bydlet, zaplácla za mě dluh, jediná přijala mého rumunského přítele (zbytek rodiny ho odsoudil dřív než ho poznali), když jsem byla malá jako jediná z rodiny mě 2× týdně navštěvovala v nemocnici, i když chodila do práce a musela přes celou Prahu, jezdila se mnou na výlety, chodila místo mámy na třídní schůzky, když jsem byla nemocná, tak celou noc seděla u mé postele a trpěla se mnou - ikdyž mi bylo 21 let :) ona je hodná, jen je prostě jiná. A já se za to na ní nezlobím. Neměla lehký život, být v 57 letech dvojnásobná vdova, půlku života bojovat s komunistama a nakonec jí ženská, kterou přijala jako vlastní dceru málem obrala o všechny peníze, tak bych asi taky měla kolem sebe tvrdou skořápku :) ale vím, že kdyby mohla, rozdala by se pro mě. :srdce:

Příspěvek upraven 02.03.16 v 11:58

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 02.03.16 12:22

Jojo, láska má mnoho podob :) krásné čtení. Babičce přeji hodně zdraví a ještě mnoho společných chvil s Tebou i pravnoučkem. :mavam:

 
Anys29
Ukecaná baba ;) 1628 příspěvků 02.03.16 12:47

@Izzz Cítím to stejně :kytka: Babičku jsem milovala a pořád se mi po ní občas hodně zasteskne.

 
monifix
Závislačka 2638 příspěvků 02.03.16 12:51

Tvoje denicky me vzdycky bavej!!!

 
Parchant
Ukecaná baba ;) 2026 příspěvků 7 inzerátů 02.03.16 13:57

Jak u nás :P

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 02.03.16 15:35

Moje babička byla asi pravý opak té tvé. Fakt jako z pohádky, hodná, milá, kulaťoučká a uměla výborně vařit - ty její buchty a koláče. Rozdala by se pro nás, s každým se hned skamarádila, měla spoustu přátel a každý ji měl rád. Tak dík za deníček, krásně jsem si na ni zavzpomínala. :srdce:

 
Marcam
Závislačka 3552 příspěvků 02.03.16 17:02

Děkuji, moc hezké :lol: :lol: :lol: :potlesk: :potlesk:

 
Lenka 80  02.03.16 17:25

E-mimino…uz z nazvu je patrne co se tu resi a bude resit nejvice.pro ty co jim vadi ze je tu nejvic denicku o porodech, tehotneni a snazeni.za chvilku se kvuli rejpalkam sem budou matky bat psat denicky o porodu :roll:. CO NECHCI CIST PROSTE NECTU!!! vetsinou uz z nadpisu jde poznat na jake tema denicek je.

 
Anett96  02.03.16 18:39

Vidim, ze to je vsude stejne. :mrgreen: Casto mam pocit nesvepravnosti… :zed:

 
atominnka
Generální žvanilka 21414 příspěvků 02.03.16 18:53

Super, deníček pobavil :D Manžel má taky takovou svéráznou babičku a já jí žeru, s ničím se nemaže :D I když teda nevyžádané rady nám neudílí, ty udílí jen jejím dětem :D

 
fashion_victim83  02.03.16 19:52

@Lenka 80 kliiid, co se rozcilujes? Nedari se početí, nebyl sex nebo decka zlobí?

 
Lenka 80  02.03.16 20:14

@fashion_victim83 ja se nerozciluju.vadi mi jen komentare typu…konecne denicek ktery neni o porodu. a nerypej prosim ;) :jazyk:

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30722 příspěvků 02.03.16 22:08

Pěkné :palec: :lol:

 
estrela
Závislačka 4444 příspěvků 22 inzerátů 02.03.16 22:50
:potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
sharunka03
Kelišová 5479 příspěvků 03.03.16 11:01

Taky se mi deníček líbil ;) Moje babička je z těch taky, co sleduje ostatní i z rodiny kdo jak vypadá a tak. Je sice milá, má nás ráda dává to vnoučatům - nám najevo, ale i taky se s ničím nemaže a na to že ji je skoro 87 let, tak toho dost zastane, nejde pro sprosté slovo daleko a je stále energická i dobře vaří. Na jednu stranu, jak píšeš, dá nám oběd, jen co přijedeme a pak, když si chceme od jídla už odpočinout, tak hned nám už nabízí kafe a buchty, no hrůza :mrgreen: prostě babičky :mrgreen: tak s díky odmítám, že až tak za dvě hodiny :) Mám bohužel už jen jednu babičku, ale nebydlí poblíž, bohužel. Ta druhá je zase, jak píšeš ty, podobná té tvé ale zase jinak, nebyla žádný svéráz, ale byla hodná a taky nám to moc neuměla dávat najevo, ale z těch činů se to poznalo, taky uměla vařit a moc dobře, škoda, že už tu není. Včera by měla narozeniny :(

 
Agnesita
Závislačka 2562 příspěvků 03.03.16 23:35

:lol: jsi vtipná. A hezká. A nežer :lol: Babičky jsou všechny stejný, moje ze mě chce modelku, ale taky abych snědla kus kačenky a trochu cukrovíčka…

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 05.03.16 01:19

Krasne napsany, jako vzdy. Pobavila jsi me.
Babicce preju hlavne hodne zdravicka!!!
A mimochodem, ma skvelou vnucku. Neni moc mladych lidi v dnesni dobe, co by meli tak svatou trpelivost se stareckymi vrtochy. :potlesk:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama