Zasloužilé maminy 36 - Role dědečků a babiček

Rodičovství

Vklouznout do role rodičů není nic snadného. Devět měsíců se připravujete na to, že mezi vás někdo přijde. Z páru se najednou stane rodina. Pomalinku a dennodenně se srovnáváte s novým životním posláním a připravujete věcičky a místo pro nového člena. Pak najednou už nejste tři, rozrostete se na větší počet a zjistíte, že rodiči už sice být umíte, ale stejně se zase učíte, protože je rozdíl být rodičem pro jedno nebo více dětí.

Okolí se také snaží přizpůsobit se novému stavu. Někteří přátelé ustoupí do pozadí, s jinými se uvidíte častěji a někteří lidé z vašeho okolí zmizí a opět jiní přibudou. Zvláštní, jak je ten společný kus cesty někdy omezen.

Naši prarodiče jsou na tom o poznání hůř. Nemohou vůbec ovlivnit, kdy přijde čas pro jejich novou životní etapu a přitom jeto dost podstatná záležitost. Být dědou a babičkou je závazek. Snažím se ten přerod teď zpětně zachytit a rozpoznat na svých rodičích, protože je přece jen znám déle a lépe.

Přijmout roli babičky a dědečka je pro některé jedince dost problematické. Nebyla jsem první, kdo mé rodiče do této úlohy postavil. A dost záleží na obou stranách. I na nás jako jejich dětech záleží, nakolik umožníme rodičům být se svými vnoučaty. Zprvu mají sice svoje vychovávací tendence. Radí, aniž o to stojíme. Jejich rady jsou přitom zastaralé, někdy jako by odmítají připustit si vývoj a snaží se mi předat to, co sami ve své době objevili jako to nejlepší. A odmítají si připustit, že život a poznatky se posunuly a že teď se to prostě zase dělá jinak.

Někteří si odmítají připustit, že na roli prarodičů už dozráli. Tvrdošíjně odsouvají svůj posun až dítko bude víc vnímat, víc chodit, víc mluvit. Až jim mezi prsty proteče život jejich vnoučete a oni ani nestihnou zpozorovat, kdy se tak stalo. Slibují společné zážitky, ale až někdy. Až oni budou mít čas a chuť a nedojde jim, že pak nemusí být ochota na té druhé straně. Někdy je pohled na takového rodiče dost zoufalý, ale stejně tím nejde nic udělat, když ten člověk nechce.

Někteří se svoji novou roli těžce učí. Zkoušejí co mohou a nemohou a co je od nich očekáváno. Nakonec se se svými dětmi nějak domluví a vnoučci si mohou užívat sice nedokonalého, ale neustále se snažícího prarodiče.

Jsou i tací, kteří do role dědy a babičky vklouznou velmi přirozeně.Chápou, že jsou od toho, aby vnoučkům někdy dopřály. Aby pomohly dalším vzorem, další zkušeností vnoučeti poznat, jací lidé vlastně jsou. Pravda, to dokáží i ty předchozí případy, ale tak nějak méně pohodově.

Děti velmi rychle zjistí, že pravidla,která jsou nastavená u rodičů, fungují jinak u dědy a babičky. A myslím, že je to tak taky správně, pokud si výrazně neodporují základní záležitosti.

Omlouvám se za poněkud neosobní tón. Nerada bych se dotkla svých babiček a dědů. A zároveň vím, jak pro mě je složité některé situace si připustit a popsat.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 02.08.07 01:51

Ahoj :)

Takže jak vidíte, ani napotřetí jsem se přenášení nevyhla… Ale alespoň jsme se vrhli na poslední krabice od stěhování a pokoušíme se to tu dát úplně do cajku - dokonce už i vymýšlíme jména pro miminko… A tašku už mám skoro celou zabalenou. Teda tašku ne, krabici… Taška je od posledního plavání prázdná, plavání bylo teď v sobotu a příště jdeme až v září, bazén má prázdniny - tedy jde tatínek… Já budu na tuty v šestinedělí, doufám.

Na porod se nijak netěším, těším se jen na to, že už nebudu těhotná - i když mám štěstí, že jsem v pořádku, přeci jen nefunguju tak, jak bych si přála a stokrát nic, co mě trápí, opravdu umí umořit i osla…

Nicméně k otázce babiček :) Máme dvě skvělé babičky a dva super dědečky.  Kdybychom byli hnidopichové, asi bysme našli vůči nim pár výhrad, ale protože máme s manželem vcelku rozum a známe svoje chyby, víme, že jsou bezvadní :) Těch 200 a 300 km co nás od nich dělí navíc maže všechny výtky, které bychom snad mohli mít… Vídáme se s nimi docela často, jsme k nim zvyklí jezdit a od našeho přesunu z pidibytu začali jezdit i oni. Je to fajn.

Prarodiče nás hlídali po týdnu v době, kdy v Ostravě nebyl nikdo, ke komu by se daly v případě porodu odložit naše dračice a bylo to fajn :) Jen jsem jaksi neporodila :o To je tak, když člověk věří lékaři, který tvrdí, že jako třetirodička opět dlouho kojící budu určitě rodit do 38 tt (HA HA HA HA!!!) Teď jsou alespoň na telefonu a na skypu a pravidelně nám nabízejí odvoz holčiček - stále neberou argument, že chceme mít holky v době příchodu miminka doma…

Moje maminka dokonce v době, kdy jsem čekali Pepi, vymyslela, že si ji odveze před porodem v červnu a vrátí nám ji v září… No, neprošlo ji to ;) Ale teď to zkouší nanovo - vždyť kdo nic nezkusí nic nemá… A holky ji i dědu milují… Druhá babička má vnoučat víc, takže má méně času, ale dračice se na ni těší stejně a babi by je taky ráda měla doma…  Kdybychom jen malinko chtěli, tak jsme na pár měsíců bezdětní… Teda vlastně  za pár dní dětní - ale jen s jedním miminkem…

Taťka si domluvil na půlku srpna dovolenou, takže po příchodu miminka nebudu doma sama, jen si teď říkám, abychom nebyli ještě furt těhotní… Ale snad ne, doufám :D

Holky, piště, jsem zvědavá, jak to jde u vás a já dám vědět, že ještě nic - jen vás prosím - NEPTEJTE SE  MĚ JESTLI UŽ!!!!!

L.

 
emitom
Zasloužilá kecalka 562 příspěvků 02.08.07 08:34

Lesino, tak pořád nic???? (vidíš, té tvojí tučné otázce jsem se vyhnula)…
ba ne, pokouším tě.. tohle jsou totiž dvě nejhorší otázky, co může ženská po termínu dostat..byla jsem z nich na bednu, i když podruhé to bylo lepší, málokdo si už troufl se zeptat, šetřili mě.

Naši prarodiče bydlí kousek od nás, asi 30km. Kousínek od sebe, takže na nás neustále kujou pikle-a ač se před naší svatbou skoro neznali, najednou jsou děsní kamarádi, jezdí si vzájemně pomáhat, vyměňují si výpěstky ze zahrady, králíky za rajčata.. no, prostě padli si do noty a to je moc dobře. Naši příbuzní bydlí všichni na druhém konci republiky, takže moje mamča má konečně tu velkou rodinu, po které toužila-adoptovala tak všechny moje švagrové a švagry a jejich děti(prostě původní manželovu rodinu), neustále je s nimi v kontaktu.

Taky se vám zdá, že co si tchýně nedovolí, mamka s klídkem? Tchýně když hlídá Míšu, respektuje moje „výmysly“-co se týče jídla, přístupu k malé. Mamka ne: je sice rozumná, ale občas svéhlavička, prostě: vám jsem to taky dávala, Míše to taky dám. A víc malou rovná do latě. U druhé babi a dědy Míše projde absolutně všechno. Je jejich už 7. vnouče, takže jsou zkušení prarodiče-všechna vnoučata ale už mají starší 15-ti let, tohle je prostě zase nová generace vnoučat. A malá toho začíná pěkně využívat-nechtějte vidět, co všechno z nich vymámila na pouti.

Je fajn, že je máme.. do kategorie dědové a babi zahrnuju i tety, protože pro nás znamenají vlastně to samé-hlídají Míšu, berou ji na výlety, zajímají se o ni. Ty bydlí do 5km od nás, takže je hojně využíváme. Mmch, dneska je čtvrtek, jediný den, co Míša zná. Protože každý čtvrtek odpoledne tráví u své tety a strejdy a děsně si to užívá. A maminka má celé volné odpoledne. Jasně, maminka je šílenec, takže to většinou využije tak, že uklízí, nakupuje, nebo něco vyřizuje (jo, a často žehlí…), ale i volná chvíle na křížovky nebo knížku se najde.
Zdar všem příbuzným, kteří jsou ochotní nám s dětmi pomoci-i když to někdy nedělají přesně tak jak se nám líbí, většinou to dětem neublíží, naopak je to posílí a posune vpřed, naučí se tam spoustu nového.

 
LinkaK
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 02.08.07 08:40

Jo tak tahle otázka mě taky pořádně štvala. A přeju ti brzký stav netěhotné. ;)

 
tynda
Zasloužilá kecalka 879 příspěvků 02.08.07 12:03

Lesino, upříímně s tebou soucítím a přeji brzké vylodění potomka,co se mu u tebe tak evidentně líbí.Asi už teď ví,že mu nikde nic lepšího nenabídnou)))
Linko - stále jsem se k tomu sepsání nedostala-jsem ostuda.Vzhledem k tomu,že za 10 dní jedeme na dovolenou,tak to nevidím zatím nijak.  

Jinak k deníčku - my jsme majitelé více typů prarodičů,které sepsala Linka.Těžko říct,kteří jsou lepší, ale vzhledem k tomu, že jsou prázdniny a já jsem momentálně bezdětná-do neděle - mám je ráda:-) Jinak vzdálenosti ubytování jsou v našem případě poněkud relativní - někdy je 5km nepřekonatelná dálka a 100km u druhých nijak dostatečná)))
Ale lepší je se v tom nepitvat, jak píšete.Stejně to nezměníme, to musí pochopit každý sám.A díkybohu za ně,že vůbec jsou.A když je nejhůř,tak mě zachrání manželův 80ti letý vitální dědeček - ten je nejúžasnější-obětavě jezdil s kočárem před doktory,které jsem nutně potřebovala navštívit,dělá společnost 6ti letému Adámkovi a......do ničeho a nikoho se neplete,neradí,ne­hodnotí,prostě „jenom“ je… děda k nezaplacení.
Tynda a klučíci  

 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 02.08.07 13:33

Ahoj holky!

Lesi, fakt soucitim, tak jsem si rikala, ze urco porodis driv, no hlavne, ze se prckovi zatim dari dobre a nemate problemy, to je dulezite!!!!

S ba a de je to u nas tak na pul, prala bych si, aby to bylo jinak! Mne uz mamka umrela v 18letech a jedine, co jeste od zivota chtela , byly vnoucata, ani jednoho se nedozila. S detma to mooooc umela, byla taky hrozne kreativni na vymysleni her a ruzne vyrobky! Fakt mi ted chybi. S mym tatou jsme nikdy zadny velky vztah nemeli, vidame ho zridka, k detem se moc nema a ze by je pohlidal, to ani nahodou. Co se tyce tchyne, tak si myslim, ze dela, co muze, vzhledem k tomu ze ma ted 4vnoucat v rozmezi 1,5-6let, tak je to docela zahul, svagrova chodi do prace, tak ji hodne pomaha shlidanim, k tomu nemocni rodice,chalupa. Cili kdyz potrebuju, tak mi pohlida ci sama prijde tak jednou tydne. Bez deti dyl nevydrzi. Lenicku mela letos poprve po 4letech  na 3dny na chalupe. Tchan ma deti taky rad a obstarava blbnuti, budovani prolizek a dava ruzne typy na vylety. Cili vlastne od tchanovcu mam ted vetsi zazemi.  Pri tom si rikam, jake by to bylo super, kdyby byla mamka, prijela by, pokecaly by jsme, vzala by si deti i na vic dni, tak nejak vic bych ji i mohla rict o nejakou pomoc…Ale jsem rada za to co mam, mohlo to dopadnou daleko hur, kdybych mela tchyni furii - Ufff, to nastesti nemam!!!Hura!!!!Je fakt prima!!

My ted ruzne pobihame, ruzne vylety na jeden den, vypadky na chalupu, k tomu jsem 2 posledni vikendy slavila 30, takze mazec!

Mejte se!!

D.

 
jaana01
Kecalka 292 příspěvků 02.08.07 18:10

ahoj holky,

mam celkem naspech,tak jenom nakukuju…

protoze manzelovi se nepovedlo :-) najit kam by napsal :-) :-),tak to ted dohanim…

tak ze my uz to mame za sebou.....mame malou Katerinu … narozenou 26.7.2007 10.14h 3900gr,50cm
(akutni CR..ale vsechno O.K.,ted jsme doma a szivame se…)

MEjte se fajn,Lesi..hodne trpelivosti.....

Jaana
Stepanek 2r 2tydny
Katerina dneska tyden

 
katulinek
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 02.08.07 18:34

Jaano, moc gratulujeme!!!! Kačce do života štěstí, zdraví, lásku a vám všem spoustu krásných společných chvil!
Jo, vybrali jste krásné jméno;)
U nás je to s prarodiči celekm fajn. Moji rodiče jsou úžasní, jen trošku aktivní - oba pracují, hrají stále aktivně volejbal, rádi na kola, na běžky… Takže na jednu stranu je pro děti vždy atraktivní s nimi být, protože je to akční, oni to s dětmi umí a užívají si to. Na druhou stranu mají často nějaký program (turnaje, cykloakce…), takže nemůžou tak často hlídat. Ale mamča si to někdy může zařídit v práci a třeba pohlídá, když musím k doktorovi a Tomáš nemůže hlídat. Pracuje blízko nás, tak občas zajede třeba mi vyžehlit, teď když jsem těhu a už moc nemůžu. Manželův tatínek loni tragicky zemřel, ten byl taky prima, tchyně tak super není, ale mohlo by to být horší. Po tchánově smrti to bylo otřesný, moc nezvládala, ale teď se to zlepšilo a naopak děti ráda hlídá, Elišku už si vzala k sobě i přes noc, protože jí to psychicky pomáhá. Ale taky chodí do práce, takže to není tak často.
Holky, co jste už porodily, ani nevíte jak vám závidím:) Já mám ještě 2apůl měsíce a už teď padám na hubu. Dva týdny na dovče sice super, ale o to tvrdší přistání do reality všedního dne. Když není školka a mám oba rarášky doma, je to běs.
Pa Katka a spol.

 
Diblik
Kecalka 468 příspěvků 02.08.07 19:05

velika gratulace ke Katerince, tak se vam povedl hezky parecek!!!

Diblik

 
LinkaK
Ukecaná baba ;) 1138 příspěvků 03.08.07 20:33

Ahoj holky,
Jaani tobě samozřejmě taky gratuluju. :-)))

Jak jste možná pochopily z mého povídání, tak všechny typy dědů a babiček mám kolem sebe. ROdiče od manžela jsou skvělí. Na mámu sice není někdy spoleh, ale neskutečně se snaží. Jenže nejvíc je mi smutno z táty, který prostě stále slibuje jak jednou a … nedochází mu, že všechno prošvihne. Prostě roli prarodiče nepřijal.
Prominte, nemůžu pokračovat…

 
Sati
Extra třída :D 11487 příspěvků 05.08.07 11:08

Tak Lesina to má za sebou, mrkněte do aktualit. A....... je to opět holka.

Vložit nový komentář