Babička šikanuje svoji dceru

Anonymní
17.5.20 11:11

Babička šikanuje svoji dceru

Anonym, je to dost citlivé. Bude to delší, chci popsat i pozadí.
Moje babička se narodila jako nejstarší dcera. Od šesti let služka a hlídačka ostatních dětí (synů). Nemohla jít na školu, ačkoli byla studijně nejšikovnější. Z důvodu nedostatku peněz(nebyla pravda, což později zjistila, její otec si nechával půlku platu pro sebe osobně). Všichni ostatní sourozenci se alespoň vyučili.
Měla dvě děti poměrně brzy (cokoli lepší než doma), syna a dceru. Syn byl akčnější, nosil více poznámek, takže byl v dětství více trestaný. Matka byla ve škole vzorná, jinak hysterka-po své mámě.
Babička s dědem časem postavili dvougenerační dům, zůstala tu bydlet dcera (moje máma), ale platila stejný nájem jako strýc v bytě, aby to bylo spravedlivé. Časem si strejda postavil vlastní dům, prakticky každý víkend mu tam jezdila rodina pomáhat.
Děda před pár lety zemřel, dům zdědili máma a strejda a zbytek se darem přepsal. Děda nebyl posledních pár let v dobrém zdravotním stavu, byl to stres pro všechny, ale nejvíc asi pro babičku, protože s ním žila ve stejné domácnosti. Babička je na tom slušně, ale děda vše zařizoval, takže potřebuje pomáhat, nakupuje se jí, občas uvaří, vše zařídí (nezařídila by si nic, nikdy to nedělala). Když má zdravotní problémy, musí se naši starat o psa i o ni. Takže je v praktickém směru dost časově úlevné, že bydlí v jednom době.
A kde je problém. Částečně je to dané asi výchovou, že má zafixované, že žena má nižší cenu, částečně asi tím, že jí je strejda vzácnější. Podotýkám, že demencí to určitě není. Ale v podstatě šikanuje svoji dceru a ať udělám já (když přijedu na návštěvu) nebo máma cokoli, vždy to obrátí tak, že ji pomalu týráme. Příklad je, že volá strýci, že kdyby umřela, tak že se má postarat o psa, protože máma by ho týrala. Je to nesmysl, máme zvířata rádi, toto si vymyslela na základě hlasitějšího příkazu, „ticho“. On velmi štěká, že není slyšet vlastního slova, když na sebe upozorňuje. Nebo když jí jede nakoupit a řekne, nekupovala jsem ti pivo nedávno, tak se před kamarádkou rozbrečí, že z ní dělá alkoholičku. Vykládá dvěma kamarádkám, že máma nemá přátele-lež, chodí s kamarádkami pravidelně na pokec-opět je jí vyčítáno, že je to nevhodné, že jde do hospody.
Já jsem byla samozřejmě vždy to špatné vnouče, které se neumí chovat-ne vždy jsem si nechala vše líbit. Co je ale nejhorší, neustále se montuje do toho, když se naši hádají. A neustálé stojí na straně otce(on není jej syn). Pro vysvětlení, máma je jako hysterka v projevu hlasitá. Otec, pokud není vše přesně tak, jak si usmyslel, tak reaguje dost nehezky, vše komentuje(boha jeho a podobné) a na vše chce vysvětlení. V podstatě člověk nemůže ani postavit sklenici jinam, než by ji postavil on. Asi si dovedete představit, že na toto občas protějšek zareaguje podrážděně. A na každou podrážděnou reakci dostane máma sprďunk od svojí matky. Bohužel, můj otec na to reaguje tak, že je na koni a začne být urputný, že on nic špatného nedělá, a když se dostane do ráže, tak mám dojem, že se celkově obtížně ovládá. Jde z něj strach, má zaťaté pěsti a pokud člověk odporuje je sprostý(fyzické násilí zatím ne).
Dnes došlo k scéně, která už asi nepůjde napravit. Babička zase vyběhla ze svého bytu a začala se zastávat otce, na to on opět reagoval, že naprosto neuznal, že má opravdu v tom komandování ostatních mírnit a babička vyčítala a vyčítala mojí matce.
Jsem na návštěvě, sešla jsem dolů a řekla jí, ať jde k sobě, že si to naši vyřídí. Neposlechla, tak jsem to řekla hlasitě. Skončilo to tak, že já jsem vnučka, která se k ní chová hrozně, nepostarám se o sebe (postarám, ale ona trpí na úklid a pokud má někdo něco o kapku méně než ona, tak žije ve špíně, její děti si nemohly domů zvát kamarády, aby nebyl bordel…). V podstatě nám vyčetla kdeco, řekla, že si zažádá o místo v domově důchodců, aby nezavazela. Snažila jsem se jí vysvětlit, že se do člověka nemůže obouvat jen proto, že má na úklid jiné nároky, protože ona je má moc vysoké a že šikanuje mámu, že se k ženám všeobecně chová hrozně. Vůbec nic nebyla schopna zhodnotit, chápu, že jí je dost, ale jen pasivně agresivně reagovala, jediný projev citu byl, když si představila, jaký by měla bordel, kdyby nezametala několikrát denně a denně nevysávala. Hodně jí na tom záleží.
Máma je už fakt na dně, chce se odstěhovat na miniaturní v zimě neobyvatelnou chatu. Jak z toho ven, v tomto soužití se fakt už moc existovat nedá, dnešek byl zlý. Ona se ale o sebe organizačně nepostará. Vyhodila by účet, kterému nerozumí, za chvíli by byla v exekuci.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1816
17.5.20 11:22

Těžko radit. Poslala bych ji k strýčkovi :mavam: ne opravdu, i když je to matka, nenechala bych si to líbit. Odstěhovala bych se, abych mela klid. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1448
17.5.20 11:33

Myslím, že hlavní problém mají rodiče mezi sebou. S babčou se rozhodli žít dobrovolně. Vícegenerační soužití je vždy náročné, ale tady to nevidím jako hlavní problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.20 11:44
@Petkaelik píše:
Myslím, že hlavní problém mají rodiče mezi sebou. S babčou se rozhodli žít dobrovolně. Vícegenerační soužití je vždy náročné, ale tady to nevidím jako hlavní problém.

Nemají, jakákoli velká hádka u které jsem byla, byla když se do toho vložila babička.
Soužití našich je, pokud se ona do toho nemontuje, celkem normální a otec nikdy ani v době, kdy jsem tam bydlela, neměl žádnou přehnanou reakci, pokud do toho nepřilila oheň ona. Pro příklad, otec začně rýpat, vůbec si to neuvědomuje, máma se ohradí a když není doma babička, je to konec.
V případě, že je doma babička, následuje po ohrazení to, že ona naběhně, začne vyčítat, nadávat, otec začne vyšilovat a je zle.
Každá obrovská hádka byla vždy jen s ní. I já jsem jako vnučka od mala vnímala, že jsem horší zboží(než syn a vnuk).
A navíc tady jde teď o to, že ona potřebuje péči, když se máma odstěhuje, otec půjde s ní. Je tady i ta praktická stránka, někdo se o ni musí starat. Strejda to určitě nebude, bydlí dvě hodiny cesty. Bylo by potřeba, aby přestala s tou šikanou. Je to nervově dost náročné, máma je nemocná a už nezvládá přecházet to beze slova.

• Citovat
  • Nahlásit
19800
17.5.20 11:48

Nepočítej s tím, že na stará kolena přestane s něčím, co dělá celou dobu. Spíš se to bude zhoršovat. Tak bych jí asi upozornila na to, že buď se uklidní a bude se o ní máma s tátou starat nebo se stěhují a ať si tam dělá co chce. Nikdo se o ní starat nemusí, to není povinnost, ale dobrá vůle.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.20 11:54
@Monchichik píše:
Nepočítej s tím, že na stará kolena přestane s něčím, co dělá celou dobu. Spíš se to bude zhoršovat. Tak bych jí asi upozornila na to, že buď se uklidní a bude se o ní máma s tátou starat nebo se stěhují a ať si tam dělá co chce. Nikdo se o ní starat nemusí, to není povinnost, ale dobrá vůle.

Já to rozumově chápu. Problém je, že ta výchova, kterou jsme dostali, z nás udělala asi natolik zodpovedné lidi, že netuším, jak se mentálně srovnat s tím(a moje máma asi taky ne), že bychom hodily přes palubu mámu a babičku.
Takhle vyhrocené je to poslední dobou.

• Citovat
  • Nahlásit
19800
17.5.20 11:57
@Anonymní píše:
Já to rozumově chápu. Problém je, že ta výchova, kterou jsme dostali, z nás udělala asi natolik zodpovedné lidi, že netuším, jak se mentálně srovnat s tím(a moje máma asi taky ne), že bychom hodily přes palubu mámu a babičku.
Takhle vyhrocené je to poslední dobou.

No já to na jednu stranu chápu, ale u mě ani výchova nepomohla :mrgreen: prostě jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá a já bych si to líbit nenechala…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
652
17.5.20 12:14

Já bych vždycky, pokud mám s vlastní mámou dobrý vztah, stála hlavně za ní - nedokázala bych se dívat na to, jak někdo, kdo ji v podstatě ničil celý život ji ničí dál. Pokud se,,babička" neumí chovat a vážit si pomoci, tak by zakusila, co to je tu pomoc nedostat. Nebudeš se chovat slušně, můžeš si tu žít sama, není žádná naše povinnost se o tebe starat, zvlášť s takovouto oplátkou. Pokud by nestačilo vyhrožování, opravdu bych se odstěhovala a pomoc ji nabídla např. jednou do týdne, nikdo nemluví o tom ji tam nechat uhnít, když zmiňuješ, že jste,,nějak vychovaní". Pokud by se po čase začala nějak chovat, pomoc by dostala takovou, jakou potřebuje. Jak je psáno výše, jak se do lesa volá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.20 12:20

@beneskat Kdo ví, zda to takto nedopadne. Problém je, že ona, když bude něco potřebovat, tak nezavolá(uražená) a mohla by umřít kvůli banálnímu zdravotnímu problému, který nechá zajít moc daleko.
Je schopna pustit do domu kdekoho, upsat se k čemukoli(šmejdi).

• Citovat
  • Nahlásit
1217
17.5.20 12:26

Asi v tom budou muset babču nechat trochu „vymáhat“. Ať se odstěhují na chatu, do zimy se to urovná a babi pochopí. Občas a vzdálena kontrola stačí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6583
17.5.20 12:26

Nechápu proč jsou někteří lidé takový masochisti, dobrovolně celý život bydlet s babou která je buzeruje, duvod? :think: Řešení je odstěhovat se a babce najít pecovatelku když není schopna se starat sama o sebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
652
17.5.20 12:28
@Anonymní píše:
@beneskat Kdo ví, zda to takto nedopadne. Problém je, že ona, když bude něco potřebovat, tak nezavolá(uražená) a mohla by umřít kvůli banálnímu zdravotnímu problému, který nechá zajít moc daleko.
Je schopna pustit do domu kdekoho, upsat se k čemukoli(šmejdi).

Rozumím, chce to nějak kontrolovat jinak. Nemůžete s ní žít jen proto, že tohle by se mohlo někdy stát. Říkáš, že dementní není, tak vysvětlit i tohle. Uražená ať si je jak chce, ty jednou/dvakrát týdně zavoláš nebo se jednou týdně stavíš, zda něco nepotřebuje a když uraženě řekne, že ne, tak je to těžce její problém. Třeba tě překvapí, já mluvím ze zkušenosti s tchýní, která dělala něco dost podobného a stačilo jen trošku nastavit pravidla na kompromis. Žádné - o půl deváté večer mi sežeňte skořici a když ne, tak histerická scéna :lol: Teď je milionová a taky mě to děsně překvapilo, taky jsem čekala, že se urazí a už si neřekne o pomoc. No moc si sama neříká, ale nedělá mi problém ji volat a ptát se. Pokud si neříká o vše, co potřebuje, s tím já nic nenadělám :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.20 12:40

@beneskat Nevím, za by mi zvedla telefon. Skončila se mnou-dnešní slova.
Ono hlavně naši na tu chatu přechodně můžou. Problém je, že hypotéku jim nikdo nedá-důchodový věk. Hodně peněz vrazili do domu. Tak nějak ze slušnosti, strýc nehodlá platit ani daň z nemovitosti, když tu nebydlí a opravit komín kvůli revizi je potřeba-statisíce.
Opravit odpady je taky potřeba, když jsou v havarijním stavu-též statisíce, větší koupelna-přes 100 tisíc, opadávající venkovní obklady(špatná izolace) a rozpadlá dlažba(statisíce), zatékající balkon-desetitisíce.
Ono to dohromady nějaký milion dá a jsou to věci, které se udělat musí. Nejde třeba o opotřebované skříňky, ale o zatékající věci, kde by ten dům, kdyby se to tak nechalo, popraskal a spadl.
Takže vlastně za velké peníze spravují dům, kde platili x let nájem. Úspory mají, ale ne na celou nemovitost a hypotéku důchodu nedostanou a my máme svoji, takže to taky nevyřešíme.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
17.5.20 12:41

Takový člověk to nepochopí, dokud se něco nestane. Tvoje máma by se měla buď odstěhovat (klidně někam blízko, ať se může alespoň částečně starat) nebo babicka jít do toho domova, když s tím stejně vyhrožuje 😄 zní to sice blbě, ale jestli si chce tvoje máma zachovat zdraví, jiná cesta asi nebude. Moje babička se taky pletla do našich a pochopila to až ve chvíli, kdy táta odešel a my jsme se ho ještě zastávaly. Krátce na to skončila mamka v nemocini. Teď máme všichni vztahy dobré a babička většinou „poslechne“ když ji řekneme „ne“ 😄

• Citovat
  • Nahlásit
652
17.5.20 12:50
@Anonymní píše:
@beneskat Nevím, za by mi zvedla telefon. Skončila se mnou-dnešní slova.
Ono hlavně naši na tu chatu přechodně můžou. Problém je, že hypotéku jim nikdo nedá-důchodový věk. Hodně peněz vrazili do domu. Tak nějak ze slušnosti, strýc nehodlá platit ani daň z nemovitosti, když tu nebydlí a opravit komín kvůli revizi je potřeba-statisíce.
Opravit odpady je taky potřeba, když jsou v havarijním stavu-též statisíce, větší koupelna-přes 100 tisíc, opadávající venkovní obklady(špatná izolace) a rozpadlá dlažba(statisíce), zatékající balkon-desetitisíce.
Ono to dohromady nějaký milion dá a jsou to věci, které se udělat musí. Nejde třeba o opotřebované skříňky, ale o zatékající věci, kde by ten dům, kdyby se to tak nechalo, popraskal a spadl.
Takže vlastně za velké peníze spravují dům, kde platili x let nájem. Úspory mají, ale ne na celou nemovitost a hypotéku důchodu nedostanou a my máme svoji, takže to taky nevyřešíme.

No buď prostě vymyslíte, jak se hnout z místa, nebo se budete s prominutím vymlouvat na všechny tyhle věci. Nebo chceš slyšet, že klidně babičku někam strčte a na baráku si žijte? No klidně :D když se neumí chovat. Není to lehká věc, ale přijde mi, že spíš hledáš/te důvody, proč to všechno nejde. Nejdřív nejde žít s babičkou, pak babička nemůže žít sama, pak je barák na spadnutí.. Sedni s mamkou a najděte řešení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat