Daň dědická a darovací - co je výhodnější?

Anonymní
2.5.10 11:10

Daň dědická a darovací - co je výhodnější

Mám dotaz, co je v dnešní době výhodnější?
teda spíš co je výhodnější pro mě..uvedu příklad jak to je..
Můj taťka - nevlastní - nikde není psanej nic..jen s mamkou bydlí už asi 30 let, ale nikdy se nevzali. bydlí ve společené domácnosti, ale každý mají jidné trvalé bydliště..
Tak můj taťka se rozhodl napsata barák na mě. Ale jsem vlastně podle zákona cizí osoba..

zajímalo by mě jestli by moje mamka který by patřila teoreticky do druhé skupiny co se týče dědění nšco platila..nebo kdyby to daroval jí..
právě že nevím…ale myslím že první a druhá skupina nic neplatí nebo se pletu?
ona jako družka co s ním bydlí patří do druhé skupiny..
já už do třetí. takže já bych třeba darovací dan platila že? ale ona ne..

Taky by mě zajímalo kdyby gten barák daroval mamce, tak za jak dlouho ho ona může darovat mě? je tam nějaká lhůta?

Právě že to tatka v závěti napsal všechno na mě, ale já pokud ted začnu barák spravovat, tak děsně navýším hodnou a pokud bych platila dědickou dan, tak je to mnohem vyšší než kdybych teda zaplatila darovací ne?

poradte prosím.. nevím jak to vymyslet, aby jsme necpali státu peníze…

jo a on si mou mamku nevezme..což by bylo nejjednoduší a nejlevnější :cert:

  • Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

15320
2.5.10 22:17

ahoj, manžel poradí :-D :

Dobrý den,

odpovědi na Vaše dotazy vychází ze zákona 357/1992 S., zejména § 19 - osvobození. V zásadě platí, že je osvobozeno darování a zdědění majetku v rámci 1. a 2 skupiny. Do 1. skupiny nepatříte ani Vy ani Vaše matka. Nepíšete, zda Vy sama bydlíte s Vaším nevlastním otcem ve společné domácnosti. Pokud by tomu tak bylo, patříte do 2. skupiny a může darovat nemovitost rovnou Vám a neplatila byste nic. Nicméně předpokládám, že nebydlíte ve společné domácnosti.
Potom do druhé skupiny patří skutečně pouze Vaše matka, které tedy může otec dům darovat a tento převod bude osvobozen od daně. Pokud byste potom po matce dědila, platit nebudete nic - opět osvobozeno (1. skupina - matka a dcera). Pokud by Vám matka dům darovala, opět bude osvobozeno (dtto).
Ptáte se na lhůtu - není žádná, nicméně dary se v principu sčítají dva roky, počkal bych tedy dva roky (od nabytí domu Vaší matkou) než Vám dům daruje. To je bezpečná cesta. Pokud by Vaše matka dostala dům a obratem ho darovala Vám, mohlo by to být posouzeno finančním úřadem jako obcházení zákona. Proto ten doporučený odstup.
Pro úplnost - pokud by otec daroval dům přímo Vám, budete platit darovací daň (patříte do třetí skupiny, tedy nejvyšší sazbu), která bude zhruba dvojnásobná, než by byla daň dědická.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.5.10 16:15

Moc děkuji :kytka:
už mám tedy jasno.. ještě jednou díky :mavam:

  • Nahlásit
  • Citovat
70768
9.5.10 16:41

Ještě doplním, že pokud půjdete tou cestou přes matku, tak je dobré v tom časovém odstupu co radí eviah provést i to druhé darování, i když je dědická daň pro první skupinu nulová, tak dědictví vždy musí řešit notář a jemu se platí procento z děděného majetku a není to zrovna málo, kdeždo darovací smlouvu můžete sepsat sami.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
415
9.5.10 16:46

Vidím, že Eviah odpověděla dost vyčerpávajícně, ale doplnila bych, že poku dojde na dědění, platí dědici VELMI solidní notářské poplatky za dědické řízení - je to podle výše hodnoty pozůstalosti. Osobně bych se vykašlala na daň a brala formou daru. :-D

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2231
17.6.12 09:21

Ahoj vím že už je to starší téma, ale třeba někdo odpoví. Nechtěla jsem zakládat novou diskuzi když je tu něco podobného. Chtěla bych příteli věnovat část domu co vlastním. Nejsme vzití, oficiálně má trvalé bydliště jinde, ale žijeme spolu už asi 5,5 roku, čekáme spolu druhé dítě. Nevím jestli při darování budem platit také nějaké dědické daně. Sousedi můžou být v případě potřeby i svědci že tu opravdu bydlí atd. V tom problém není. Díky za opovědi.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13124
17.6.12 09:43

Při darování se dědická daň neplatí, protože nikdo nedědí. Max. se platí darovací daň, a mám dojem, že přítel platit bude, protože neplatí akorát lidé, co jsou příbuzní. Btw. myslíš, že darovat půl domu příteli, kor když nejste vzatí, je ten nejlepší nápad?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2231
17.6.12 09:48

No četla jsem právě že lidé co spolu žijí déle jak rok tak dědickou dan neplatí. Tak nevím co je na tom pravdy. Půl domu nechci věnovat už jen kdyby náhodou se ta dan platila. A sice nejsme vzití, ale máme 2 děti, na dům půjčky, které vlastně platí on, ted chceme ještě nástavbu atd. Myslím že by bylo fér kdyby měl alespon něco+si může i odpočítávat daně z úroků, což když jsem na mateřské já nemůžu. U nás je toho prostě víc, jen jsem chtěla vědět jak je to s darovací daní.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2231
17.6.12 09:48

Teda 2 děti ještě nemáme. Teprve čekáme :lol:

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
367
17.6.12 09:55

Čao, tak mu tu půlku domu prodej, tak to vychází lépe, jelikož se zaplatí pouze 3% z vyšší ceny - tedy je cena prodejní a cena zjištěná dle znaleckého posudku.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2231
17.6.12 09:57

No já myslela že právě darovací dan je nižší než z prodeje.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23151
17.6.12 10:26

Edito, moje poznámka nebude teda k tématu, ale nebylo by lepší se vzít, než na něj přepisovat část baráku? Nechci malovat čerta na zeď, ale kdybyste se náhodou rozešli, tak si tímhle přiděláš dost problémů.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12811
17.6.12 10:55
@Aspera píše:
Edito, moje poznámka nebude teda k tématu, ale nebylo by lepší se vzít, než na něj přepisovat část baráku? Nechci malovat čerta na zeď, ale kdybyste se náhodou rozešli, tak si tímhle přiděláš dost problémů.

Jenže tím na něj půlka domu nepřejde. Je to věc, co Edita nabyla před manžestvím a do společného jmění manželů nebude patřit ani po svatbě. Jedině přepsat tu půlku na něj. Po svatbě by do společného jmění manželů patřila tak leda ta nástavba.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2231
17.6.12 11:04

No my se určitě někdy vezvem, ale já se do toho moc nehrnu kvůli už jedně špatné zkušenosti a právě jak říká Omites-neřeší to přepsání domu. Potřebujem aby alespon 1/10 byla na přítele.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
367
17.6.12 11:10

No ve vašem případě vzhledem k tomu, že nejste manželé, tudíž patříte do jiné skupiny, tak daň darovací by byla asi 7%, ale teď jsem našla toto https://www.emimino.cz/…nejsi-41337/?…, takže v tomto případě byste daň darovací neplatili. Ale zkus se radši informovat přímo na příslušném finančním úřadě, abyste měli jistotu.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama