Hlavní diskuze
- Otevřená skupina
Vše, co se týká genealogie, rodokmenů, rodinné historie, předků a potomků, stromu života, rozrodů, vývodů, atd.
Otevřená skupina (volný vstup pro všechny návštěvníky)
Otevřené přispívání (kdokoliv může příspívat do skupiny)
- Fotoalbum (35)
- Sledovat e-mailem
- Přidat k oblíbeným
- Zapnout podpisy
- Hledání v tématu
- Sledovat eMimino.cz
@pazitka píše:
@bamba @Jindřiška7 díky za povzbuzení:-)
kurz starého písma? To je úžasné, to by mi taky bodlo…
Kurz čtení kurentu v Brně pořádala Česká genealogická a heraldická společnost (ČGHS), zaslechl jsem to při semináři v MZA. Ten seminář je zmíněný na ACTAPUBLICA myslím v položce Aktuality (teda staré aktuality
).
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Dobrý večer, dovolte, abych se k vám přidala. Před pár lety jsem začala hledat svoje předky a pomalu jsem se dostala do poloviny 18.stol. Dál se asi nedostanu, pokud nezajedu do olomouckého archívu a nezačnu se učit latinsky a kurant a to asi hned tak nebude
Ale mám jiný problém, přes Acta Publica jsem dohledala v matrikách pradědovy sourozence a myslela jsem, že je mám všechny a ejhle, najednou na mně vykouklo další jméno. Hledala jsem v seznamech legionářů a tam jsem kromě svého pradědy našla ještě 2 legionáře stejného příjmení a ze stejné místa narození, což je docela záhada, protože pocházíme z malé vesnice u Zlína, projela jsem v matrice všechny lidi stejného příjmení (Minařík), ale jednoho jsem nikde nenašla. Prošla jsem databáze narozených, oddaných i zemřelých a nikde nic. Tak by mně opravdu zajímalo, kde jinde hledat. A aby toho nebylo málo, tak ten druhý legionář (pradědův bratr) byl v roce 1919 přijat k četnictvu v Brně. Sice to není můj přímý předek, ale docela by mně zajímalo, kde byl ve službě a další možné informace, jenže vůbec nevím, kde začít. Neporadíte někdo? ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Tasta Taková malá nápověda může být na stránkách www.kdejsme.cz - tam si můžeš zobrazit, kde všude v ČR žijí momentálně lidi s konkrétním příjmením. (Jen malá odbočka - znám Minaříky v Kyjově, v Hodoníně a i v Praze.)
Tak mě napadá, že ministerstvo vnitra má určitě taky nějaký archív - ale nakolik jsou „mrtvé“ záznamy z něj přístupné veřejnosti, to fakt nevím… ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
A ještě doplněk ohledně původu vašeho příjmení (čirou náhodou to vím) - pochází z italštiny, z původně dívčího jména (Mina), později (cca od 14. století) se tak začala při dobývání hradů nazývat chodba, kterou se útočníci snažili podkopat pod hradbami na nádvoří hradu. A odtud se na začátku 20.století začalo armádním ženistům říkat „minéři“. Tam má původ i příjmení Minařík.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Děkuji za info, o významu příjmení jsem neměla ani tušení. Dívala jsem se na výskyt příjmení Minařík a je jich opravdu požehnaně, v Brně kolem dvou stovek, to asi při „rychlosti“ otvírání stránek v Acta publica nezvládnu, možná časem. Nevzdávám, jen odkládám! ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Když už je řeč o těch příjmení, nevíte někdo čistě náhodou, co znamená příjmení Salava? Bohužel na internetu nemůžu nic pohledat ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Jindřiška7 píše:
Když už je řeč o těch příjmení, nevíte někdo čistě náhodou, co znamená příjmení Salava? Bohužel na internetu nemůžu nic pohledat
Tak to můžu poradit jediné - zkus si opatřit toto.
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
@Jindřiška7 píše:
Tak už jsem ji koupila na aukru za 100 Kč
Tak to je skvělý kup… Gratuluju.
Ještě jsem si tak vzpomněl k příjmení Minařík… A divím se, že mě to netrklo, když jsem psal předchozí příspěvky. V současných románských jazycích znamená „mina“ především hlubinný důl, šachtu. „Minero“ je horník. Takže dost možná je toto příjmení odvozené od oné profese a poukazovalo by to třeba i na předky např. z Itálie, co já vím… ![]()
- načítám...
- Citovat
- Zmínit
Návštěvy uživatelů
- Somrkrálka Blues , 4.10.25 21:50
- Xxxxx197 , 18.9.25 22:21
- Bubu2828 , 27.7.25 20:48
- mm0234 , 11.6.24 18:38
- helga123 , 6.4.24 06:30
- Sheelle , 5.10.23 14:50
- kubmaja02 , 19.11.22 06:32
- Knihoušek , 7.10.22 16:00
- elpiska , 6.7.22 23:10
- Simisek , 7.1.22 13:07
- Aleano345 , 14.7.21 12:19
- Evelline , 14.6.21 12:04
- hanucha , 17.4.21 11:11
- ŠedáMišička , 14.1.21 19:26
- Catloveee , 10.1.21 15:42
Moderátor skupiny
Členové skupiny
- Adriana
- Advise
- adys
- Amys
- Angua
- AramisDeMar
- Aspera
- batata
- Bianca123
- brulinka
- Bubu2828
- Caira
- Chocolate
- cline
- Dana Klaudie
- Denullka
- edevira
- elitana
- es-myska
- fialovka
- hanucha
- Jahlina
- Jani85
- janina1974
- Jindřiška7
- Jitulinaja
- jizvíková
- Jura007
- kiri
- korana.kora
- leicka
- leviska
- Mandlička
- me2dova
- milarka
- myskalucka
- opinka
- PeťaPeťa
- Petunnka
- Romana5
- ŠedáMišička
- Sheelle
- Vertiline
- ynax
- Zdenaka
Nové diskuze
Proč ženy zamilují i po letech do svých...
- 22.6.26 20:33
- JancaS84
- 5
Klidový tep
- 22.6.26 20:45
- Cirrus fibratus
- 39
Ztracená kartička pojišťovny a dovolená
- 22.6.26 20:37
- LilyJane
- 24
Přejmenování dítěte ve 3 měsících
- 22.6.26 20:50
- Černá Madonna
- 80
Špatné HCG?
- 22.6.26 16:41
- Anonymní
- 8
Citlivý penis u dětí
- 22.6.26 20:34
- Anikaa02
- 13
Cipralex po navýšení nezabírá – radu, prosím
- 22.6.26 14:10
- Kata120
- 3
Mám chuť si psát s mužem
- 22.6.26 11:35
- Aamandaa1984
- 113
Studium medicíny a život obecně
- 22.6.26 19:36
- Anonymní
- 26
Půl roku se snažíme o miminko a stále nic
- 22.6.26 20:51
- Cirrus fibratus
- 15
Nové příspěvky
Uklízečka ve školce
- 22.6.26 20:54
- Mimoň94
- 83
Milenky sem nová diskuze
- 22.6.26 20:54
- sirikit
- 113439
Dělení nákladů na dovolenou s dětmi
- 22.6.26 20:52
- stinga
- 254
Půl roku se snažíme o miminko a stále nic
- 22.6.26 20:51
- Cirrus fibratus
- 15
Přejmenování dítěte ve 3 měsících
- 22.6.26 20:50
- Černá Madonna
- 80
Klidový tep
- 22.6.26 20:45
- Cirrus fibratus
- 39
Zamlklé těhotenství
- 22.6.26 20:44
- lucypaja
- 42561
Ztracená kartička pojišťovny a dovolená
- 22.6.26 20:37
- LilyJane
- 24
Citlivý penis u dětí
- 22.6.26 20:34
- Anikaa02
- 13