Breno poradna - podlahové krytiny
Jiří Novotný
Peru nekolikrat tydne, pracku mam na 5 kilo max. Nemam problem ve ctyrech lidech, nasbirat cervenou pracku za tyden, max, dva. Cernou peru i dvakrat tydne.
@Fazulina píše:
Ty jo, jak to třídíte dle těch barev, to naplníte třeba jen červeným pračku? Podle mě je to strašné plýtvání, pokud někdo pere jen určitou barvu, když to není aspoň půl pračky… Já třeba ani bílým nenaplním pračku, i když je vše špinavé. Barevné dávám vše dohromady včetně černé a nikdy nebyl problém. Je to každého věc samozřejmě, ale teda takhle se s tím mrcasit a plýtvat vodou a elektřinou, to za mě teda ne…
taky mě to zaujalo.. hlavně třeba od každé barvy mají kluci po třech kouscích, to bych ani na tu půl pračku nedala.. já mám výhradně jen černé ![]()
Já třídím jen dětské věci versus moje a manžela, ne podle barev ani podle ničeho jiného a vše na 40°, jen ručníky a ložní prádlo peru na 60°… 90° peru jen ocet ať prožene pračku ![]()
Třídím na „bílé“ (trenky, ponožky, ručníky… ve skutečnosti ale není bílé, máme dost barevných věcí, muž má spodní prádlo tmavé) a „barevné“ - všechno ostatní. Pak ještě peru pračku vlny, ale to se nastřádá málokdy. Bílé peru na 50° nebo 60°, barevné na 40°. Máme málo oblečení, takže čekat na pračku červeného, tak bychom neměli v čem chodit. Peru vždycky dvě pračky, pak dávám do sušičky. Peru cca 2-3× týdně.
Mám taky jen dvě kategorie:
Na 60° - plenky (máme látkové), ručníky, povlečení, popř. kojenecké
Na 40° - všechno ostatní
U té 40 se snažím rozdělovat na tmavé a světlé, ale často peru i dohromady. Co pouští, nemá u mě doma co dělat.
@Fazulina píše:
Ty jo, jak to třídíte dle těch barev, to naplníte třeba jen červeným pračku? Podle mě je to strašné plýtvání, pokud někdo pere jen určitou barvu, když to není aspoň půl pračky… Já třeba ani bílým nenaplním pračku, i když je vše špinavé. Barevné dávám vše dohromady včetně černé a nikdy nebyl problém. Je to každého věc samozřejmě, ale teda takhle se s tím mrcasit a plýtvat vodou a elektřinou, to za mě teda ne…
Já teda naplním pračku každou barvou, neperu poloprázdnou
Jelikož mám dcerku, která červené a růžové nosí, já vcelku taky tmavě červenou nosím, pár kousků má i kluk, v pohodě ji jednou za týden naplníme ![]()
@Moise píše:
Já teda naplním pračku každou barvou, neperu poloprázdnouJelikož mám dcerku, která červené a růžové nosí, já vcelku taky tmavě červenou nosím, pár kousků má i kluk, v pohodě ji jednou za týden naplníme
Asi nemáme tolik oblečení:-). Já nosím v podstatě jen černou nebo tmavé barvy, tak tam problém nemám, ale jiné barvy na celou pračku prostě nedám, i kdybych čekala, až našpiníme úplně všechno. Tak dávám k černému i barevné. Světlejší zase pohromadě s bílou, když mám vyzkoušené, že to nepustí. Ale je fakt, že vyloženě jen čistě bílý kus oděvu snad ani nemáme:-). Já bílou vůbec, dítku to nedávám z praktických důvodů, muž nosí spíš tmavé barvy nebo třeba světlejší, ale ne vyloženě bílé. Je to individuální. Já někdy peru třeba jen 1×-2× týdně, pokud nemám ručníky a ložní. Na ručníky čekám, až jimi zaplním celou pračku.
@Fazulina čistě bílou peru občas, to mám pár ručníků, spodní prádlo, cca tak jednou za 14 dní se nahromadí, do toho prostěradlo, které nosím přes zimu do sauny, děti mají také bílá prostěradla… takže dá se to ![]()
Nemyslím, že máme nějak přehnaně oblečení, ale mám 2 děti a obě prasátka, každý den mají většinou do školky/školy čisté tričko, když se chodí víc ven, tak i tepláky.. Vyloženě tmavé peru 2× týdně, 1× týdně červené, 1× týdně barevné a pak to, co se pere nárazově
Pereme třeba zvlášť jen kalhoty, jinak běžné oblečení většinou 40, ručníky+osušky 60, povlečení, prostěradla podle barvy a štítku, dětské také zvlášť tmavé, světlé a červené většinou na 40, utěrky 90
@Bůča píše:
Vsimla jsem si ze dost z vas perete spodni pradlo na 60. nevybledne vam to? ja mam na vsech cedulkach vzdy 40, na podprdach je 30 nebo rucni prani.snazim se dodrzovat. proc perete na 60?
No - kvůli koliformním bakteriím… a taky aby se neroznesly do ostatního prádla… ale ty kalhotky to ničí strašně - mně se teda vytahávaj, deformujou, blednou… nevím, jestli se na to spíš nevyprdnu ![]()
My jsme doma 3 devcata (ja a dve male dcery) takze my mame bile plnou pracku kazdy tyden, muz a syn zaa plno veci cernych a celkove barevneho taky hromada.
Ale podeziram i sousedy, ze nam tajne vzdycky neco podhodi na oprani jinak nevim, kde se furt bere tolik pradla. Uz at je leto, ze to chodime prevazne jen v plavlach nebo tricko/tuniku pres to.
Nad praním jsem zrovna nedávno přemýšlela, jak to kdo dělá, že se mu věci nezaperou - myslím hlavně dceřina světle růžová a žlutá trika jsou takový zašedlý a skoro nic mi nevydrží se zářivými barvami. Je fakt, že já jsem hospodyně na nic a nenapadlo mě nějak tu růžovou prát zvlášť s červenou atd.
Nehledě na to, to třídění podle barev nevím jak bych úplně prováděla, když děti mají vícebarevné oblečení. Já mám také oblíbené triko - fialové ale s barevnou kočkou - bývaly to krásné zářivé barvy ( žlutá, modrá, zelená, růžová) a teď už to není ono…
Pak ještě třídit podle materiálů, no vzdala jsem to ![]()
Takže u nás - bílé na 60 peru práškem, černé + vše tmavé peru v gelu na černé, pak vše ostatní na 40 - střídám prášek a gel na barevné. Občas přihodím ten ubrousek. Aviváž nepoužívám. Jednou za čas bundy a membrány gelem Perwoll activ.
Ahoj Mroe ![]()
PS: Jde hlavně o ty věci, co jsou světlotmavé
Prát se světlým nebo s tmavým?
Světlé a tmavé
peru na málo stupňů. Občas pračku funkčního - se speciálním práškem a bez aviváže.. Pak tedy ještě kategorie ručníky, ložní prádlo, tam peru na víc stupňů a jen tyhle věci dohromady. Občas k tomu přihodím něco světlého co se mi zdá, že by skrz fleky sneslo víc stupňů.
Já třídím na bílé, barevné a svoje pracovní hadry. Pereme na 60 a zvladnem i 7 pracek týdně. 3 dospělí a 3 děti
Já mám bílé, černé, červené a modré. víc toho nedávám, to bych nenaplnila pračku.