Jsou krize nezbytné?

6514
31.5.16 21:40

Jsou krize nezbytné?

Nedávno jsem poslouchala psychologa, který tvrdil, že krize ve vztahu je prospěšná. Proč? Posune vztah do vyšší „úrovně“.
Když jsme přemýšlela nad našim vztahem, přijde mi, že jsme krizi neměli. Jsme spolu 9 let. Nás posouvají dál události, které prožijeme. Společné bydlení, svatba, nový byt, první dcera, druhá dcera. Manželovy pracovní úspěchy, ze kterých mám asi větší radost než on :lol: Společné plány do budoucna.

Neříkám, že se nechytneme, ale není to nic závažného, kdy bychom spolu nemluvili. Prostě si to vyříkáme a je to.

Jak to máte vy? Prožíváte krize? Nebo vás krize opravdu posilnila?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

31.5.16 21:47

My jsme spolu teda zatim 3,5 roku, ale myslim, ze jsme toho prozili spolu uz taky fakt hodne. I docela tezke situace. Ale krizi jsme nikdy nemeli, jsme si hodne blizci, mluvime spolu furt uplne o vsem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
31.5.16 21:50

Tak ono zalezi, co je mysleno presne slovem „krize“. prospesne to muze byt v ramci toho, ze se clovek nauci resit problemy, nevzdava to pri prvnich potizich atd.
ovsem jsou krize jako nevera atd. kdy to sice nekteri ustoji, ale vztahu to prospeje fakt asi tak v jednom pripade z tisice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3031
31.5.16 21:52

@bublinek Máme to stejně. Jsme spolu už hodně dlouho, ale krizi vztahovou jsme neřešili. Řešili jsme různé problémy, nemoci, úspěchy i neúspěchy, které spíš vztah posílily.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6514
31.5.16 21:53
@Ali-Ali píše:
Tak ono zalezi, co je mysleno presne slovem „krize“. prospesne to muze byt v ramci toho, ze se clovek nauci resit problemy, nevzdava to pri prvnich potizich atd.
ovsem jsou krize jako nevera atd. kdy to sice nekteri ustoji, ale vztahu to prospeje fakt asi tak v jednom pripade z tisice.

Ten psycholog nespecifikoval co tou krizí myslí.
Ale když jsem se koukala na výpis diskuzí, těch se slovem krize bylo hodně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7531
31.5.16 21:53

No nevím, asi bych to krizí jako takovou nenazvala, taky se chytneme, máme po těch 14ti letech občas výměnu názorů, ale že by nás ty výměny názorů někam posunuly, to tedy nevím… spíš nás stmelí přesně jak píšeš, narození dítěte, teď těšení na druhé a vždycky když se nám společně něco podaří tak nás to víc stmelí

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.5.16 21:56

@bublinek To je těžký, u nás byl začátek vztahu tak silný, že když jsme spolu byli 9 let, tak to ještě opadávala ta prvotní zamilovanost. Taky do té doby žádné krize, pořád jsme chodili všude spolu, pořád bylo co řešit, těšili jsme se na sebe…Pak se nějak začlo rozjíždět mužovo podnikání, bylo čím dál tím míň volného času pro nás dva a teď, po 4 letech poté jsme stáli po kolena v krizi, ani jsme si nevšimli. Teď dáváme restart a je to prospěšné, zase vycházíme z bodu nula a křivka jde nahoru. Ono se vyvíjí všechno, akorát to člověk tak nevnímá, když se to děje postupně. Nejdřív je to moc super, pak se to pomalu uklidňuje, dosáhne vrcholu a po tom vrcholu to jde pomaloučku dolů, ani si nevšimneš. Po každém vrcholu musí jít zákonitě všechno dolů, aby to pak mohlo jít zase nahoru a přišlo nějaké oživení. Tak proto je potřeba ten restart.

• Nahlásit
  • Citovat
22512
31.5.16 21:56

@Tšekkin Kulpa my jsme měli první krizi po 5-6ti letech ;) takže se neraduj :mrgreen: (ne sranda) :kytka:

@bublinek u nás to je tak, jak psycholog psal. Posunulo nás to dál. Máme na sebe jiný pohled - lepší. Ale že jsou krize nezbytné si nemyslím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31.5.16 21:57

@Ali-Ali Asi tak, známá měla „krizi“ s partnerem, když zjistila, že dluží kam se podívá, nic neřekl, všem lhal a oblboval dokud to neprasklo. Tato krize jim opravdu neprospěla ani jejich synovi a jsou od sebe. My třeba nedávno měli „krizi“, že manžel odmítl ráno dělat dětem kakao :lol: Já zas odmítla jisté manželské „povinnosti“, pár dní bylo dusno, pak jsme se krásně rafli a už zase svítí slunce…to nejde takhle říct..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
31.5.16 21:58

@medunka23
podle me stmeluji i negativni veci, ale myslim tim ty zvenci, ne mezi partnery. treba docasne financni problemy, problemy v rodine (rodice, sourozenci) - to si myslim, ze kdyz se partneri vzajemne podpori, tak to stmeluje byt to jsou negativni veci.
o tech negativnich mezi partnery, tam mam o „posunu“ taky spis pochybnosti :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tunrida
31.5.16 22:24

Já myslím, že překonaný krize můžou být prospěšný v tom smyslu, že se ti lidi utvrdí v tom, že spolu chtějí být i v tom horším, že to při prvním problému nezabalí, že si tím uvědomí, co pro sebe znamenají, že je ten život ve dvou snažší :nevim:
Je fakt, že je krize a krize. Mě třeba teď čeká čtrnáctidenní krize s unuděným manželem, který má ode dneška neschopenku a já asi skočím z okna :lol: Ale stokrát překonávat nevěru, násilí nebo tak podobně by mě teda v ničem prospěšný nebylo :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
7531
31.5.16 22:36

@Ali-Ali tak to je asi nejpřesnější definice krize co na nás platí, prostě nás vždycky posunou ty věci zvenčí které musíme překonat, vždycky nás to víc stmelí :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22512
31.5.16 22:45
@Ali-Ali píše:
@medunka23
podle me stmeluji i negativni veci, ale myslim tim ty zvenci, ne mezi partnery. treba docasne financni problemy, problemy v rodine (rodice, sourozenci) - to si myslim, ze kdyz se partneri vzajemne podpori, tak to stmeluje byt to jsou negativni veci.
o tech negativnich mezi partnery, tam mam o „posunu“ taky spis pochybnosti :lol:

souhlasím. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Bora-Bora
31.5.16 22:46

@bublinek Měli jsme to jako vy - společné bydlení, první dítě, druhé dítě, nový barák… a ejhle, najednou nebylo kam se posunout a všechny ty malé krize, které nás provázeli téměř 11 let, přerostli v krizi jednu obrovskou, před kterou už nešlo utéct. Takže za mě ano, krize nás oba posunula k rozvodu a oba jsme ted spokojení a štastnější než jsme byli spolu.

Podotýkám ale, že já dost přemýšlela už před svatbou a přemýšlela jsem, zda si ho vzít nebo nevzít. Šlo konkrétně o něj, ne o svatbu, tu jsem vždy chtěla.

Hlavní přínos naší krize vidím v tom, že si ted umím vážit i maličkostí, které mi v manžeství chyběli a celkově si svého partnera vážím za to, jaký je.

• Citovat
  • Upravit
14187
1.6.16 00:16

No a co posouvá svět technologicky nejvíc dopředu, no přece války

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie