Reklama

Když rodiče dohání stáří - překvápko pro ně?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.10.18 13:07
Když rodiče dohání stáří - překvápko pro ně?

Mojí máti bude zanedlouho 80…celý život prožila tak nějak lehce, na mejdanu, když jsme byla malá, tak se naši rozvedli a tak se později vystřídalo pár strýčků u nás doma.
V bytě s námi žila i moje babička, kterou si sebou mamka do bytu vzala hned od začátku a ta tenkrát mým rodičům vlastně vybavila celý byt, tenkrát družstevní, dnes ho má máti v osobku.
Když mi bylo 17,máti se znovu vdala, její muž žárlil na vše, i na andulku, pokud se jí máti všímala. V této době taky spousta rodičů mých vrstevníků se postaralo, a zaplatili svému dítěti příspěvek ve družstvu, aby mohly jejich děti zůstat v našem městě blízko nich a dostat se takto k bytu.Byla to 80.léta. Ne tak moje máti, prý by se to jejímu muži nelíbilo a ona by měla zle.Byla relativně mladá, nic ji nebolelo, ani nechybělo, tak co nějaká dcera… Časem vypakovala i svoji matku do DD, chtěla už prý taky svůj život a klid - tohel jsem tak trochu chápala.
Já se ve 23 odstěhovala s mužem, těhotná, 100 km daleko, kde nám bylo umožněno bydlení, které jsme si začali budovat, začli jsme zde pracovat, no a dnes, po 30 letech, jsme tu opravdu zakořenili. Vychovali jsme zde naše děti.
Po celou tu dobu jsme se s máti navštěvovali občas, já ji zvala, ale k ní jsem se vždy musela pozvat na víkend tak 2× do roka, že bychom rádi přijeli, jestli můžem, žila ve velkém 3pokojáku, s manželem se po čase opět rozvedla.Od ní samotné jsem nikdy neslyšela - přijed na kafe :,(

Brávali jsme ji xkrát na výlety naším autem, nikdy ji nenapadlo, že by chtěla třebas přispět na benzín a pokud jsme navštívili cukrárnu, tak ji opět ani nenapadlo koupit svým vnoučatům po jednom zákkusku. Jen si vždy nechala líbit to příjemné, od ní ale nevycházelo vůbec nic, naopak jsem se po letech od ní doslechla, když opět nedostala notebook či drahou kabelku na vánoce, že mé činy nic moc. Vánoce trávila u nás, když byla vdaná tak i se svým manželem.
Když byla na operaci s kolenem, zase jsem to byla já, její jediná dcera a vůbec jediné dítě, která jsem jí byla nápomocna a ráda.
Zpětně jsem se od ní po letech dozvěděla, že restituovala nějaké nemovitosti v praze, za které ji byly nabídnuty peníze, což ona akceptovala a nechala si je vyplatit. Invesstovala něco do fondů, které časem krachli, nechala si v tomto radit jen od cizích, něco jí zůstalo, pár set tisíc, a ty postupně utratila po lázních, zahr. dovolených, prostě dle mě vůbrc nemyslela na zadní kolečka-proč, když je život jedno velký mejdlo a je nám do skoku, že.
A dostávám se konečně k jádru pudla - matka žije už mnoho let sama od nás 100km, v paneláku ve velkoměstě; rozfofrovala, co se rozfofrovat dalo, občas si na mě jen nehezky otevřela pusu, takže veškerá má náklonost, která tam dříve ode mně byla směrem kní, už je prostě pryč. Svým chováním ke mně se jí podařilo mě odehnat. A dnes telefon, že jí všechno bolí, to slyším od ní už nějaký ten den, to je pravda a at jí přijedu vyluxovat-100km. :mrgreen:

Nemohu samozřejmě hned přijet, mám zde povinnosti pracovní a makat musím, já bohužel nemohu čekat od nikoho žádné milodary. Takže jsem jí řekla, že přijet hned nemohu, at si někoho na úklid najme - ato ne, že to nebude hned a že nechce cizí lidi ve svém bytě. Ale je nás spousta, kteří denodenně musíme dělat ne vždy to, co bychom rády… Přemýšlím o tom, že ji navrhnu součinnost a pomoc při vyřízení Příspěvku na péči, klidně ji tam uklízečku objednám nato konto, pomůžu ji s doktorama, ale nemůže přeci počítat s ním, že mi najednou začne organizovat takto na dálku život;platit já ji nic také sama o sobě nebudu a ani nemohu, máme ještě na vš studiích 2 děti. A taktéž se musíme před důchodem s mužem trochu víc zajistit a nespoléhat jen na špatného hospodáře, jakým náš stát je.
Pokud s mým návrhem ovšem máti souhlasit nebude, tak potom nevím…co dělat? Nebo co jí říci, navrhnout? Bohužel ona nikdy nebyla takový ten milující mateřský tip, ani později taková milá babička a máma, co by své nejbližší milovala až za hrob a alespon trochu do dávala najevo, vždy suverén, který mě spíš odmítal, když jsem se jí s čímkoli snažila poradit no a nyní. a..přišla zima na tatary…

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Janli
Kelišová 5686 příspěvků 9 inzerátů 09.10.18 13:21

Maminka ti nekoupila byt, nedala ti peníze, dovolila si je utratit sama. To je ale příšerná matka! Ta si zaslouží zůstat na stará kolena sama! A stát ti taky nic nedá! Ach jo! To je problém tam zajet na týden, vyřídit příspěvek na péči, sehnat pečovatelku, udělat velký úklid a dohlídnout, aby maminka byla na stará kolena zaopatřená? Nebo prodat její byt a koupit něco blízko vás? Já taky od rodičů nedostala statisíce, občas jsem dostala držkovou, ale přijde mi normální jim na stará kolena pomáhat.

Cuddy
Neúnavná pisatelka 15375 příspěvků 09.10.18 13:25

@Janli vidíš, a mně zase přijde zcela normální sdílet jak rodinný majetek, tak starosti a radosti. A pokud chci žít jako sebestředný jedinec, tak se nemohu divit, že zůstanu sama.

Diaceny
Povídálka 35 příspěvků 09.10.18 13:30

Je to těžká situace, ale dalo se to předpokládat, každý jednou zestárne, pokud se dožije… Vaše vztahy jsou vážně otřesné a nedivím se, protože mít takovou mámu, nebylo by to o nic lepší. Hlavně to, že rozfofrovala všechny prachy, s tebou nic neprodiskutovala a ani na tebe nemyslela, když jsi jediná dcera. Na to bych se tvé mámy zeptala - zda nikdy nemyslela na to, že bude jednou stará a potřebovat pomoc? Proč se na to více nevybavila aspoň finančně, když měla tu možnost? Kdyby ji neměla, tak nic neříkám.
Navíc vztah s tebou a vnoučaty, to bych jí taky trochu vytmavila.
Nicméně je to tvoje matka, rodiče si nevybíráme, porodila tě a vychovala. Nemůžeš ji nechat na holičkách. Ale nemůžeš zase kvůli ní přestat fungovat ve své rodině. Zkus popřemýšlet nad možnostma - tvoje máma by mohla prodat ten velký byt a koupili byste nějaký pěkný a třeba menší ve vašem městě. Budeš k ní moct častěji chodit se o ni starat a z peněz, které zbydou tvé mámě z prodeje bytu, byste mohli zaplatit pečovatelskou službu nebo ošetřovatelku nebo co by potřebovala - vození jídla, úklid apod. Nebo byste mohli pouvažovat nad nějakým domovem důchodců, jsou i hezké, které samozřejmě něco stojí.
Ale hlavně musíš tvoji mámě dost jasně vysvětlit, že se o ni teď nemůžeš starat stylem, že přijedeš kdykoli řekne 100 km. Že s eo ni určitě postaráš, ale je potřeba najít rozumné řešení a že prostě mejdan skončil.

Fofrník
Závislačka 3352 příspěvků 09.10.18 13:31
@Janli píše:
Maminka ti nekoupila byt, nedala ti peníze, dovolila si je utratit sama. To je ale příšerná matka! Ta si zaslouží zůstat na stará kolena sama! A stát ti taky nic nedá! Ach jo! To je problém tam zajet na týden, vyřídit příspěvek na péči, sehnat pečovatelku, udělat velký úklid a dohlídnout, aby maminka byla na stará kolena zaopatřená? Nebo prodat její byt a koupit něco blízko vás? Já taky od rodičů nedostala statisíce, občas jsem dostala držkovou, ale přijde mi normální jim na stará kolena pomáhat.

Já mám opačný názor. Žila si pro sebe (a já to respektuji) ale říkám „číše se má vypít do dna“. Může si žít pro sebe dál. Já mám svůj život do kterého patří (ale jaksi okrajově) stejně jako to bylo z její strany. ;)

Uživatel je onlineBa412
Kecalka 283 příspěvků 09.10.18 13:35

Mela jsem to s matkou podobne, jen s tim rozdilem, ze ja zustala ve meste s matkou, takze jsem to k ni mela par km. Kdyz zustala sama ve velkem 4+1 statnim, kde najem delal vic nez jeji duchod, tak jsem se zasadila, vymenil se byt za mensi, za sve penize jsem ho zrekonstruovala a matku prestehovala. Byt se nasledne prodaval v privatizaci, takze jsem ho pro ni koupila. Za to vse jsem dostavala jen nadavky a vycitky do jake jsem ji strcila diry. Mmch ten statni 4+1 byl v casti mesta bohate na romskou mensinu, zde spise vetsinu, ten druhy byl na lukrativni adrese. Mela vlastni topeni a ohrev vody, za rohem zastavku tramvaje, par kroku moznost nakoupit potraviny. Kdyz jsem ji stehovala a pak kdyz jsem po jeji smrti vyklizela byt tak mi srdce krvacelo, protoze mne i detem davala nepouzitelne zbytecnosti ale byt byl plny hader za ktere rozfofrovala vsechny penize. Bohuzel…

Monchichik
Závislačka 4706 příspěvků 09.10.18 13:36

Svojí matku vypakovala do DD a teď chce, abys jí jezdila luxovat? No ta je vtipná ;) Jestli nechce do svého bytu pustit nikoho cizího, bude muset uklízet sama. Hele já fakt nejsem zastáncem toho, že když na tebe matka celý život kašle, tak když je stará, tak je to přece matka a máš se starat. Já to beru, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá a když na mě kašle celý život, tak snad ani nemůže čekat, že se o ní budu na stará kolena starat. No já teda ne. A i s těma penězma ti rozumím. Já kdybych přišla k velkým penězům, tak budu mít radost i z toho, že můžu dát něco svým dětem, prostě udělat jim radost. Přece si nemůže tvoje matka myslet, že rozhýřila majlant a teď se o ní bude někdo starat ještě finančně.

Fofrník
Závislačka 3352 příspěvků 09.10.18 13:37
@Diaceny píše:
Je to těžká situace, ale dalo se to předpokládat, každý jednou zestárne, pokud se dožije… Vaše vztahy jsou vážně otřesné a nedivím se, protože mít takovou mámu, nebylo by to o nic lepší. Hlavně to, že rozfofrovala všechny prachy, s tebou nic neprodiskutovala a ani na tebe nemyslela, když jsi jediná dcera. Na to bych se tvé mámy zeptala - zda nikdy nemyslela na to, že bude jednou stará a potřebovat pomoc? Proč se na to více nevybavila aspoň finančně, když měla tu možnost? Kdyby ji neměla, tak nic neříkám.
Navíc vztah s tebou a vnoučaty, to bych jí taky trochu vytmavila.
Nicméně je to tvoje matka, rodiče si nevybíráme,po­rodila tě a vychovala. Nemůžeš ji nechat na holičkách. Ale nemůžeš zase kvůli ní přestat fungovat ve své rodině. Zkus popřemýšlet nad možnostma - tvoje máma by mohla prodat ten velký byt a koupili byste nějaký pěkný a třeba menší ve vašem městě. Budeš k ní moct častěji chodit se o ni starat a z peněz, které zbydou tvé mámě z prodeje bytu, byste mohli zaplatit pečovatelskou službu nebo ošetřovatelku nebo co by potřebovala - vození jídla, úklid apod. Nebo byste mohli pouvažovat nad nějakým domovem důchodců, jsou i hezké, které samozřejmě něco stojí.
Ale hlavně musíš tvoji mámě dost jasně vysvětlit, že se o ni teď nemůžeš starat stylem, že přijedeš kdykoli řekne 100 km. Že s eo ni určitě postaráš, ale je potřeba najít rozumné řešení a že prostě mejdan skončil.

Porodila - rozhodnutí matky. Vychovala??? Pokud se chovala tak jak se chovala (což je součást toho vychování) tak by měla nyní počítat s obdobným přístupem z její strany. :think:

Fofrník
Závislačka 3352 příspěvků 09.10.18 13:39

@Monchichik :palec: :palec: :palec: Tak tohle podepisuji.

Monchichik
Závislačka 4706 příspěvků 09.10.18 13:39

@Janli No u mě to teda příšerná matka je. Zrestituovat majetek a nedat nic svojí dceři mi přijde hnusné. Ona ten majetek taky zrestituovala po předcích, tak mohla něco dceři dát. A zakladatelka si nikde na stát nestěžuje. Pouze konstatuje, že důchod nebude nic moc, takže si musí ještě přispořit. A to je pravda. Maminka mohla být na stará kolena velmi dobře zaopatřená, kdyby se nechovala jak ožralý milionář a všechno nerozhýřila.

kačka39
Kecalka 219 příspěvků 09.10.18 13:42

@Janli Něco jiného by bylo žít od výplaty k výplatě, ale když podědila, tak něco dát měla. A né celej život si od někoho nechat platit a nikomu nic nedat.

Anna85
Kecalka 327 příspěvků 09.10.18 13:46

@Janli
Vytahla jsi si z toho co se ti hodi.
Mam pocit,ze jsem cetla uplne jiny prispevek.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.10.18 13:47

Bohužel, není matka jako matka. Mohla být o tom napsat celý román.Moji rodiče byli alkoholici. Propili sobě, i dětem i střechu nad hlavou, ale když byli staří, a neměl se kdo o ně postarat, tak si na nás rychle vzpomněli.Moje matka byla taky vtipná. Ta zase chtěla, abychom ji přijeli
převlíknout peřiny, a umýt dvě malá okna.Bydlela taky asi 100 km. :) Nakonec jsme to vyřešili tak, že jsme je přestěhovali blíž a stejně jsme se o ně postarali.Holt, odpouštět se má. :kytka:

Monchichik
Závislačka 4706 příspěvků 09.10.18 13:49

@Fofrník Já vím, že jsem pro někoho v tomhle třeba necitelná, ale já to tak prostě mám a navíc mi nedělá problém to i zrealizovat. Já nestojím za tím, že když tě někdo porodil či zplodil, je třeba skákat jak on píská,přestože se k tobě chová hnusně, protože RODIČ. Bohužel. Každý si nese následky svého jednání. A stáří mě nedojímá, to není žádná zásluha.

nostress
Extra třída :D 13206 příspěvků 09.10.18 13:49
@Monchichik píše:
Svojí matku vypakovala do DD a teď chce, abys jí jezdila luxovat? No ta je vtipná ;) Jestli nechce do svého bytu pustit nikoho cizího, bude muset uklízet sama. Hele já fakt nejsem zastáncem toho, že když na tebe matka celý život kašle, tak když je stará, tak je to přece matka a máš se starat. Já to beru, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá a když na mě kašle celý život, tak snad ani nemůže čekat, že se o ní budu na stará kolena starat. No já teda ne. A i s těma penězma ti rozumím. Já kdybych přišla k velkým penězům, tak budu mít radost i z toho, že můžu dát něco svým dětem, prostě udělat jim radost. Přece si nemůže tvoje matka myslet, že rozhýřila majlant a teď se o ní bude někdo starat ještě finančně.

Vidím to podobně.

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Radku, děkujeme: Djokovič připravil pro Štěpánka překvapení, přáli i Nadal a Federer

„Hodně štěstí do další životní etapy,“ to slýchal Radek Štěpánek nejčastěji.... číst dále >

S přítelem předvádějí svaly a filtry na Instagramu. Andreu omlouvá, že je zamilovaná

Andrea Pomeje (30) patří k nejkrásnějším ženám našeho showbyznysu, má velké... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >