Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
Nadzvednout tašky mi problém nedělá, ale co se týče osobních věcí, tak už si nenechám vše líbit. Před tak deseti lety mě šacovali hlídači v tom jejich kamrlíku, byli jsme s přítelem na nákupu, odvedli nás bokem a vyloženě se na mě zaměřili, ale včas mi došlo, že prohmatávat (spíš osahávat, ehm) se od nich nechat opravdu nemusím a ať tedy zavolají policii… Docela mě tato zkušenost poučila, takže prodavačce v klidu ukážu vše, na co má nárok, nevidím v tom větší problém, ale pokud to nestačí, navrhnu policii. A do toho jejich kutlochu bych už taky nešla a tuplem ne sama, tenkrát mi to stačilo. Když po mě chtěli v jednom větším obchodě, abych i syna vyndala z kočárku a otevřela krom kabelky i přebalovací tašku a dítě nejlépe ještě vysvlékla, tak jsem byla ale dost v šoku ![]()
@Janasas píše:
Já když někde jdu a vím, že něco mám v tačce z předchozího obchodu, tak bud se to v Tescu označuje a nebo v menších obchodech řeknu, že s inesu to a to..
Jako jo, někomu to přijde zbytečné, ale zase nepotřebují trapas přšec selý obchod, žze kradu a hádat se tam o jedno pití a nebo nějaké čokolády..
Tak si představ situaci. Jdeš do menšího obchodu, v kabelce máš milku. Dojdeš k pokladní a nahlásíš jí tu milku. Nakoupíš a prodavačka, která už ví, co máš v kabelce, tě obviní, že tě viděla krást milku. Zavolá policii, řekne jí, že máš v kabelce kradenou milku. Policie ti nařídí otevřít kabelku a uvidí milku. Bude ti policie věřit, že jsi milku koupila jinde?
A situace moje. Jdu do obchodu, v kabelce milka. Nikomu nic neřeknu, nakoupím. Prodavačka či ostraha mě při odchodu obviní, že jsem kradla. Odmítnu ukázat vnitřek kabelky. Ostraha volá policii. Policie přijde a zeptá se ostrahy, co jsem měla jako ukrást. Ostraha řekne, že mě viděli něco brát v regálu s drogerií (nemůžou mě prohledávat preventivně). Policie nařídí otevření kabelky, zjistí, že je tam nic z prodávané drogerie nemám. Komu bude policie věřit?
Ale uznávám, že ten první případ je extrémní. (Nicméně lidi jsou svině a nikdy nevíš, komu se znelíbíš.) Svůj postup aplikuji hlavně proto, že mi přijde daleko jednodušší, než to hlášení všeho na pokladnách, a je bezrizikový, pokud znáš svá práva.
@enyf píše:
Tak si představ situaci. Jdeš do menšího obchodu, v kabelce máš milku. Dojdeš k pokladní a nahlásíš jí tu milku. Nakoupíš a prodavačka, která už ví, co máš v kabelce, tě obviní, že tě viděla krást milku. Zavolá policii, řekne jí, že máš v kabelce kradenou milku. Policie ti nařídí otevřít kabelku a uvidí milku. Bude ti policie věřit, že jsi milku koupila jinde?A situace moje. Jdu do obchodu, v kabelce milka. Nikomu nic neřeknu, nakoupím. Prodavačka či ostraha mě při odchodu obviní, že jsem kradla. Odmítnu ukázat vnitřek kabelky. Ostraha volá policii. Policie přijde a zeptá se ostrahy, co jsem měla jako ukrást. Ostraha řekne, že mě viděli něco brát v regálu s drogerií (nemůžou mě prohledávat preventivně). Policie nařídí otevření kabelky, zjistí, že je tam nic z prodávané drogerie nemám. Komu bude policie věřit?
Ale uznávám, že ten první případ je extrémní. (Nicméně lidi jsou svině a nikdy nevíš, komu se znelíbíš.) Svůj postup aplikuji hlavně proto, že mi přijde daleko jednodušší, než to hlášení všeho na pokladnách, a je bezrizikový, pokud znáš svá práva.
@enyf píše:Často ne, spíš po mě téměř ve třiceti chtívají občanku, když kupuju víno apod.
Mimochodem, je to zvláštní, ale ještě se mě nikde nesnažili kontrolovat kabelku či jiné zavazadlo, kromě jednoho případu před lety, kdy mi chtěli prohledat jednu plnou větší tašku před mým vstupem do obchodu. Přemýšlím, jestli je to tím, že vypadám jako někdo, kdo si to nenechá líbit, nebo prostě nemám vzezření typické zlodějky. Ne že bych vás chtěla urazit, to opravdu ne.Stává se Vám ostatním často, že se někdo chce podívat do Vašich kabelek či batohů?
Příspěvek upraven 30.11.17 v 21:13
@Burj Chalifa píše:
pokud by toto měl kdokoli snahu učinit, trochu ho vyzkouším z jeho oprávnění a tím spojených právních předpisů.
To já asi ne, dala bych mu pět vteřin na zavolání policie s tím, že jinak odcházím. Podle mě by mě nechal.
@enyf píše:
To já asi ne, dala bych mu pět vteřin na zavolání policie s tím, že jinak odcházím. Podle mě by mě nechal.
možná bys ho mohla obvinit ze znásilnění, protože nástroj má u sebe. Tak je to přece jasné, ne? ![]()
Ono by se vůbec mělo spousta věcí dělat a také nedělat. A lidé to buď akceptují, nebo ne. Třeba policista by neměl namátkově kontrolovat vozidla - silniční kontrola. A když mě kontrolují z důvodu podezření na spáchání přestupku - rychlost třeba- tak by mě nejprve a sami od sebe měli poučit o mých právech. Stejně tak snad všichni vědí, že ochranky v nákupácích jsou jen jako. Jenže- pak se tam vyskytnou bezdomáči a člověk je rád, že ta ochranka činí a třeba ne zcela v souladu s právním řádem.
A jak je to v pripade, ze projdete ramem u pokladny a zacnete pipat? To uz se mi stalo, nic jsem samozrejme nevzala, jednou mi pipaly boty, zustalo neco nalepene na podrazceva jednou novy svetr-nejaka zapomenuta visacka (pipala jsem v kauflandu a rossmanu myslim). Prijde ochranka a chce videt tasku, ukazat ci ne? V pripade, ze by volali policii, je to pipani brane jako duvod k prohledani?
@Bondgirl007 Ukazovat nic nemusíš. Nicméně pro mě je pohodlnější jim tu tašku s nákupem a účtenkou ukázat než se dohadovat. Zvlášť když už vím, co to pípá. U nás nějak moc nefungoval ten odkódovávací mechanismus, takže to byla otázka každé třetí návštěvy. Poprvé jsem byla nervózní, po páté už mě to nechávalo zcela chladnou.
@enyf když jdu do obchodu nahlašuju zakoupoené zboží, neslyší to jenom jedna pokladní, že bych ji to šuškala do uší.. V Tescu a jiných mají na to určené ty nálepky..
Pokud jdu a mám čisté svědomí a nic jsem neukradla tak tu tašku ukážu.. jeslti někdo bude dělat komedii kvůli Milce a volat polici, to je na každém ![]()
Pokud tam nic nemám, tak budu žádat omluvu od prodavačky..
@zoy píše:
@Bondgirl007 Ukazovat nic nemusíš. Nicméně pro mě je pohodlnější jim tu tašku s nákupem a účtenkou ukázat než se dohadovat. Zvlášť když už vím, co to pípá. U nás nějak moc nefungoval ten odkódovávací mechanismus, takže to byla otázka každé třetí návštěvy. Poprvé jsem byla nervózní, po páté už mě to nechávalo zcela chladnou.
Tak ja taky radeji predchazim komplikacim a s ochrankou spolupracuji, ale prave jednou uz doslo na vysvleknuti toho svetru a ciste teoreticky, kdyby to nebylo svetrem, ale treba podprdou, tak jak by to pokracovalo? Tak me to zajima pro priste kdyby nahodou…
@Janasas píše:
@enyf když jdu do obchodu nahlašuju zakoupoené zboží, neslyší to jenom jedna pokladní, že bych ji to šuškala do uší.. V Tescu a jiných mají na to určené ty nálepky..
Pokud jdu a mám čisté svědomí a nic jsem neukradla tak tu tašku ukážu.. jeslti někdo bude dělat komedii kvůli Milce a volat polici, to je na každém
Pokud tam nic nemám, tak budu žádat omluvu od prodavačky..
Neříkám, že moje řešení, je jediné možné. Pokud ti to neva, nechat někoho nahlédnout do kabelky, kde nic kradeného stejnak nemáš, je to určitě bezkonfliktní rychlé řešení, což chápu, že většině lidí vyhovuje ![]()
@enyf tak já radši toto než komedii pro lidi okolo..A ono většinou si každý řekne, se cuká něco tam má, a za zlodějku nechci být..
Spíš mi vadí, že někdy začne řvát pípák bezdůvodně
@Bondgirl007 píše:
Tak ja taky radeji predchazim komplikacim a s ochrankou spolupracuji, ale prave jednou uz doslo na vysvleknuti toho svetru a ciste teoreticky, kdyby to nebylo svetrem, ale treba podprdou, tak jak by to pokracovalo? Tak me to zajima pro priste kdyby nahodou…
Hele, to se mi kdysi jednou stalo. Po odchodu z tesca jsem pípala. Nechali mě projít rámem bez tašek, a opět jsem pípala, takže bylo jasné, že pípá něco, co mám na sobě. Tak řekli, že to pípá něco na mně, a tak tedy můžu jít. Svlékat bych se nenechala.
@enyf píše:
Hele, to se mi kdysi jednou stalo. Po odchodu z tesca jsem pípala. Nechali mě projít rámem bez tašek, a opět jsem pípala, takže bylo jasné, že pípá něco, co mám na sobě. Tak řekli, že to pípá něco na mně, a tak tedy můžu jít. Svlékat bych se nenechala.
No a ciste teoreticky, pipa neco na mne, ochranka ma treba podezreni, ze mam cokoladu v kapse, ja prohlidku odmitnu, co bude nasledovat? Policie? A ta muze nemuze co? Zajima me to pipani, zda se to bere jako duvodne podezreni ![]()