Reklama

Krácení dovolené po MD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Cappuccetto
Povídálka 34 příspěvků 28.02.18 16:30
Krácení dovolené po MD

Zdravím a obracím se na vas s dotazem. Minuly rok jsem v polovine kvetna ukoncila materskou dovolenou, v praci jsem podala zadost o cerpani radne dovolene v delce trvani 20ti dnu a pote ihned nastup na rodicovskou dovolenou. Prvne ucetni brblala ze nemam narok, ale ze to teda proveri. V cervnu mi tedy prisly nejake penize. Jelikoz byla pulka kvetna, tak jsem cekala, ze v cervenci prijde zbytek a nic mi neprislo. Zadala jsem o dolozeni vyplatnich pasek, ale nebylo mi vyhoveno. Pak jsem to nejak neresila, ale ted pred vyuctovanim dane mi to neda spat a resila jsem to znovu, a to mi ucetni zase rekla, ze nemam narok na celych 20 dni, ze se dovolena krati. Ruzne po internetu jsem se docetla, ze mam narok na celych 20 dni. Co mam tedka delat, aby mi to vyplatili nebo aspon dodali ty vyplatni pasky, kdyz po dobrem to asi nejde :? Mam si vytisknout zakonik prace a zaskrtat jim to tam? Ze zakoniku jsem vycetla, pokud mam odpracovano 60 dni, tak se dovolena nekrati. Pokud se tedy nemylim, tak mam “odpracovano” vice nez 60 dni a dovolena by se nemela kratit? Chci se radsi ujistit, jestli jsem to vycetla spravne nez zacnu neco delat.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

yweta
Závislačka 4157 příspěvků 28.02.18 16:37

Ano pokud jsi odpracovala 60 dni- do těch se počítá i MD a dovolenou vybereš bezprostředně po MD, tedy před nástupem na RD, tak máš nárok na celou dovolenou. Výplatní pásky ti předat musí.

machninka
Povídálka 31 příspěvků 28.02.18 16:37

Nemohu říct stoprocentně, jak to je, ale myslím, že máš pravdu. Já to mám teď podobně, mateřská mi končí začátkem března a v práci si vybírám dva měsíce dovolené za rok 2017 i 2018…to by odpovídalo těm 25 dnům za rok a „odpracovaným“ 60 dnům za rok 2018 (teď to počítám a vyšlo mi to teda fakt těsně :) to jsem ani netušila, u nás s tím přišli sami z práce :D…)

Lendeš
Kelišová 5263 příspěvků 28.02.18 16:45

@Cappuccetto Dovolená se ti nekrátí, pokud ji vybíráš hned po MD (jinak by se krátila za dobu zmeškanou kvůli RD). Můžeš doložit, žes o tu dovolenou v délce 20 dní žádala?

A na doložení způsobu výpočtu výplaty máš nárok.

§ 142
(5) Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

Cappuccetto
Povídálka 34 příspěvků 28.02.18 16:47

Jak z nich ale tu pasku nebo aspon neco dostat? Prvne jsem si rikala, ze mi proplatili jen tu dovolenou za kveten a pak nemeli penize, tak uz zbytek neposlali, to byla mensi castka, ze jsem si rikala ze nema cenu se s nima handrkovat. Ale kdyz mi dneska rekla, ze se to krati, tak to by vychazelo, ze mi proplatili 8 dni :think: A to uz teda resit chci. Jen jsem se chtela ujistit, ze to ctu spravne a jestli nekdo nevi jak to z nich nejsnaze vymoct.

Cappuccetto
Povídálka 34 příspěvků 28.02.18 16:49

@Lendeš: dekuji, presne tohle jsem hledala. Holt si musim vytisknout par paragrafu a zkusit se s nima dohadovat. :roll:

Lendeš
Kelišová 5263 příspěvků 28.02.18 16:54

Jeden s nimi písemně. Ale pokud nemáš písemně, že jsi žádala o dovolenou v délce 20 dnů, tak se ti bude dohadovat špatně. Taky si zjisti odkdy tě evidují, že jsi na RD. Protože v době, kdy už jsi byla na RD (a je to nahlášeno i na pojišťovně) jsi už nemohla čerpat řádnou dovolenou.

Cappuccetto
Povídálka 34 příspěvků 28.02.18 17:02

Žádost o čerpání řádné dovolené a následně o čerpání rodičovské jsem účetní dávala písemně. Prvně se na mě rozčilovala, že na to nárok nemám. Nakonec něco poslali, tak jsem si říkala, že ok a teď z ní vylezlo, že mi to krátili. Jak zjistím, od kdy mě vedou na rodičovské někde na důvěryhodném místě? To mě ale teda určitě nahlásili dřív, když se to podle nich krátilo na těch 8 dní.

lucillee
Echt Kelišová 8456 příspěvků 1 inzerát 28.02.18 17:32

@Cappuccetto resila jsem pred par lety obdobny problem, takze mam i pravni analyzu, kdybys potrebovala nejake podklady, rada preposlu. Zjednodusene je to tak jak tu uz zaznelo, mali li odpracovano (nebo stravila jsi na materske) v danem roce minimalne 60 dni, tak mas narok na celou rocni dovolenou, tedy 4 nebo 5 tydnu, pozada li se pisemne o cerpani hned v navaznosti na MD tak se NEKRATI. Doporucuji vyzadat si vyplatni pasku, zkontrolovat, pokud mas narok na 4tydny dovolene tak by vyplacena castka mela odpovidat te vyplate, kterou jsi drive mesicne dostavala, dokonce by mela ucetni zohlednit nejen fix, ale i ruzne priplatky pokud jsi je pobirala, ale to je asi v danem pripade detail. Pokud odmitnout pasku vydat, rekni, ze se obratis na inspektorat prace, jinak na inspektorate ti pomohou, poradi. Nejlepsi by ovsem bylo, kdyz by ucetni vysvetlila pripadne uznala svou chybu a doplatili ti to bez nejakych obstrukci. Drzim palce :hug:

Lendeš
Kelišová 5263 příspěvků 28.02.18 17:43

@Cappuccetto Zeptej se na pojišťovně. A pokud tě vedou na RD dřív než po těch 20 dnech dovolené, tak s tím asi teď už nic neuděláš zpětně :think: akorát můžeš požadovat, aby zaměstnavatel uznal ten tvůj nárok na dalších 12 dní dovolené, protože ti ji krátil neoprávněně. Ale vybrat si ji zřejmě budeš moct až po skončení RD, protože souběžně to nejde.

Cappuccetto
Povídálka 34 příspěvků 28.02.18 17:52

Mockrat vsem dekuji :hug: zitra ji ukazu vytisteny zakonik, co na to rekne. Uz jsem smirena s tim, ze pujdu za pravnikem, vim ze s tim asi moc nezmuzu, ale proste chci bojovat. Ja nechapu, jak muze ucetni delat clovek, ktery nezna zakonik prace. Jeste pochopim, ze ve firme plny chlapu se s materskou nesetkali, ale tim spis by si ten zakonik meli precist… misto toho je na me jeste ucetni vztekla :zed:

lucillee
Echt Kelišová 8456 příspěvků 1 inzerát 28.02.18 20:58

@Cappuccetto kopíruji text od právníka

dovoluji si odpovědět na Váš dotaz:

Podle § 212 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce platí, že zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Podle § 348 odst. 1 zákoníku práce se za výkon práce se považuje doba, kdy zaměstnanec nepracuje pro překážky v práci, s výjimkou doby pracovního volna poskytnutého na žádost zaměstnance, bylo-li předem sjednáno jeho napracování, a doby, po kterou byla práce přerušena pro nepříznivé povětrnostní vlivy., tj. i mateřská dovolená

Váš pracovní poměr bude trvat celý kalendářní rok a „odpracovala“ jste 60 pracovních dnů čerpáním mateřské dovolené.

Podle § 217 odst. 5 zákoníku práce Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce platí, že dovolenou zaměstnankyně, kterou vyčerpá podle § 217 odst. 5 zákoníku práce před nástupem rodičovské dovolené, není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

Pro Vašeho zaměstnavatele odkaz na odborný článek:http://www.mzdovapraxe.cz/…649-dovolena- po-materske-dovolene-jak-a-z-ceho-se-bude-pocitat/?sear­ch_query=mate%C5%99 sk%C3%A1+dovo­len%C3%A1&sear­ch_results_pa­ge=

lucillee
Echt Kelišová 8456 příspěvků 1 inzerát 28.02.18 21:00

@Cappuccetto ještě další odkazy a doporučení od právničky

http://www.podnikatel.cz/…po-materske/
http://www.novinky.cz/…covskou.html
Doporučuji zaměstnavateli Váš nárok ještě jednou vysvětlit pomocí
literatury a zároveň se obrátit na oblastní inspektorát práce - viz
www.suip.cz. -nejdříve telefonicky, kde Vám opět můj názor potvrdí a
zaměstnavateli sdělit, že to máte potvrzené i z oblastního inspektorátu
práce.
Jestliže zaměstnavatel bude stále trvat na svém, požádejte oblastní
inspektorát o písemné stanovisko, jak má zaměstnavatel správně postupovat.
Kdyby ani to nepomohlo, pak jedině stížnost na oblastní inspektorát práce

• zaměstnavateli pak hrozí pokuta.

Nejdříve se ještě snažte po dobrém a postupně při jednáních přitvrzovat.

lucillee
Echt Kelišová 8456 příspěvků 1 inzerát 28.02.18 21:07
@Lendeš píše:
@Cappuccetto Zeptej se na pojišťovně. A pokud tě vedou na RD dřív než po těch 20 dnech dovolené, tak s tím asi teď už nic neuděláš zpětně :think: akorát můžeš požadovat, aby zaměstnavatel uznal ten tvůj nárok na dalších 12 dní dovolené, protože ti ji krátil neoprávněně. Ale vybrat si ji zřejmě budeš moct až po skončení RD, protože souběžně to nejde.

To je dobrá poznámka…Nevím přesně jak to tehdy udělala mzdovka v mém případě, na pojišťovně jsem se neptala, ale prostě když mi proplatila málo (cca 12 dní místo 25 dní nároku) a já se hned ozvala, po asi dvou týdnech dohadů se mi omluvila a další měsíc mi prostě doplatili ten zbytek. Bylo mi celkem jedno jak to vyřešila na pojišťovně, peníze jsem dostala…možná to ani neřešila a jen mi prostě poslali peníze. :nevim:

Cappuccetto
Povídálka 34 příspěvků 28.02.18 22:07

@lucilee: mockrat dekuji!! Jste zlata! Takhle ucelene to vypada dobre, uvidim co mi na to rekne. Jako je mi jedno jak si to poresi s pojistovnou, ale proste at mi daji ty penize. Jak rikam, loni jsem si myslela ze mi proplatili 16 dni, protoze jsem z nich nedostala pasku, tak jsem si rikala aspon neco, o ty blby 4 dny se handrkovat nebudu, ale kdyz mi dneska rekla, ze se mi dovolena krati a to by znamenalo, ze mi zaplatili jen asi 8 dni, tak to me nastvalo. :cert:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Příběh Aloise Rašína: Jak se z radikálního nacionalisty stal zakladatel Československa?

Mluví se o něm málo, v souvislosti se vznikem Československa mnohem častěji... číst dále >

Věra Špinarová bude mít svou sochu. Bohužel připomíná úplně někoho jiného

V Ostravě došlo k slavnostnímu odhalení bronzové sochy Věry Špinarové.... číst dále >

Články z Ona Dnes

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >

Jak se nalíčit a učesat před kameru? Podívejte se na proměnu moderátorky

Moderátorka iDNES.cz Eliška Malínská se obvykle líčí pouze decentně a na... číst dále >