Mateřská dovolená l

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Sofie92
Závislačka 3129 příspěvků 05.02.17 17:27
Mateřská dovolená l

Ahoj holky,

ráda bych v roce 2017 šla na mateřskou (teda pokud se to povede) chci se zeptat jak to je? Pracuji vím, že na mateřskou se chodí 6-8 týdnů před porodem to se pak bere půl roku částka která je vypočítána z platu to chápu, ale co nechápu, že pak se přechází na rodičák a pořád se dočítám, že berou 7600 kč a po nějakém čase už jen 3800 jak je to možné? já jsem při prvním dítěti měla jen rodičák brala 6100 pořád až do konce tak proč ty co mají navíc mateřskou a začnou tudíž pobírat rodičák o půl roku později tak to mají takhle? nebo jde nastavit přesně kolik chci rodičák pobírat na 3 roky? Vůbec se v tom neorientuju

Reakce:

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19855 příspěvků 05.02.17 17:33

Záleží, jak dlouho máš v plánu být doma. Počítá se to jednoduše, po půl roce mateřské máš nárok na rodičovský příspěvek 220000,– Podle toho, na kolik měsíců si to nastavíš, tolik budeš brát. Dá se s tím i hýbat, myslím, každé tři měsíce, takže třeba prvních půl roku budeš brát o tisícovku víc, pak ten zbytek zase poměrem méně.
To, že bereš 7600,– a pak už jen 3800,– to myslím bývá, když máš čtyřletý rodičák bez nároku na mateřskou dovolenou.

Elishka1
Závislačka 2731 příspěvků 05.02.17 17:36

Celkově je rodičák pro všechny 220 000 CZK
pokud nelze žádnému z rodičů stanovit k datu narození dítěte DVZ, náleží rodičovský příspěvek bez možnosti volby v pevně stanovených částkách do 4 let věku dítěte (to jsou matky, které nepobírali PPM a ani otec, který by na něj případně neměl nárok)

sisk
Ukecaná baba ;) 1772 příspěvků 05.02.17 17:37

@Sofie92 jestli mas odpracovano (za poslední 2 roky 270 dni) a v době nástupu na MD budes zamestnana na dobu neurčitou, tak si můžeš volit délku RP - 220tis a výše podle délky, max 11500 na cca 19 měsíců (to je dvouletá RD).

Annapavelkovaml 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.02.17 17:39

7600,– a pka 3800,– berou jen ti co nemají odpracováno určitý počet dní (teď bych kecala kolik to je) ale každopádně pokud ty je nemáš oddělané, tak se to dá napsat na manžela třeba když je odpracované má…poviné 4 roky jsou jen v připadě že nemáte odpracováno ani jeden…jinak můžeš volit jak chces co 3 měsíce a všichni maji nárok na 220 tisíc

nozu
Extra třída :D 11671 příspěvků 05.02.17 17:53
@sisk píše:
@Sofie92 jestli mas odpracovano (za poslední 2 roky 270 dni) a v době nástupu na MD budes zamestnana na dobu neurčitou, tak si můžeš volit délku RP - 220tis a výše podle délky, max 11500 na cca 19 měsíců (to je dvouletá RD).

to vytučněné není pravda. v době nástupu na mateřskou dovolenou, abys měla nárok na peněžitou podporu v mateřství, tak musíš buď být zaměstnaná a nebo být v ochranné lhůtě, tedy může ti skončit pracovní poměr před zahájením čerpání PPM, ale musí to být maximálně 180 dní před.

Sofie92
Závislačka 3129 příspěvků 05.02.17 18:00

Odpracováno mám… Aha jen jsem se právě divila, že mi holky vždycky říkali, že berou 3800 kč což je málo tak radši budu brát 6000 kč pořád než 7600 a pak 3800 kč

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.05.17 13:22

Ahoj maminky,
vím, že témat ohledně mateřské je tu dost, ale nikde jsem prostě nenašla, to co hledám já. Od mého gynekologa jsem dostala vyplněný papír na „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství.“ Jde mi o to, že se tam má vyplnit, zaměstnavatel. Ale já žádného nemám ani nejsem na úřadě práce. Platím si zdravotní pojištění sama. Bohužel jsem měla doposud jen brigády a ty se do toho nepočítají, takže nemám nárok. Nevíte, některá z vás, co tam mám vyplnit a kam s tím zajít aby mi dali potvrzení že na ni nemám nárok? Protože až se nám miminko narodí, půjdu si zažádat o rodičovský příspěvek, ale tam prý potřebuju potvrzení, že nemám nárok na mateřskou. Děkuji za odpovědi. Vkládám anonymně protože tu jsou některé známé, tak nechci aby věděli, že je to ode mne.

mall1976
Kecalka 352 příspěvků 15.05.17 13:28
@Anonymní píše:
Ahoj maminky,
vím, že témat ohledně mateřské je tu dost, ale nikde jsem prostě nenašla, to co hledám já. Od mého gynekologa jsem dostala vyplněný papír na „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství.“ Jde mi o to, že se tam má vyplnit, zaměstnavatel. Ale já žádného nemám ani nejsem na úřadě práce. Platím si zdravotní pojištění sama. Bohužel jsem měla doposud jen brigády a ty se do toho nepočítají, takže nemám nárok. Nevíte, některá z vás, co tam mám vyplnit a kam s tím zajít aby mi dali potvrzení že na ni nemám nárok? Protože až se nám miminko narodí, půjdu si zažádat o rodičovský příspěvek, ale tam prý potřebuju potvrzení, že nemám nárok na mateřskou. Děkuji za odpovědi. Vkládám anonymně protože tu jsou některé známé, tak nechci aby věděli, že je to ode mne.

Měla jsi říct lékaři, že žádost o PPm nechceš.

Tichošlápek
Extra třída :D 10459 příspěvků 15.05.17 13:29

@mall1976 ne. U nás ji také chtějí dodat na úp a to i v případě, ze nemáš nárok ;)

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.05.17 13:32

@mall1976 můj lékař ví, že na ní nemám nárok a i tak mi dal papír, že prý to po mě budou chtít. :)

trvala_amnesie
Stálice 71 příspěvků 15.05.17 13:51

Myslim, ze tohle vyrizuje socialka, tak co zkusit zavolat na socialku a poptat se? Ja jsem si nasla prislusny pracoviste OSSZ (dle mista zamestnavatele, resp platce ZP) a tam jsem zavolala – pani byla moc ochotna a vysvetlila mi, co potrebuju.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63309 příspěvků 3 inzeráty 15.05.17 14:49
@Tichošlápek píše:
@mall1976 ne. U nás ji také chtějí dodat na úp a to i v případě, ze nemáš nárok ;)

Nemají nárok to chtít, i když některé úřednice si vymýšlejí vlastní pravidla. Nehledě na to, že je to naprostá pitomost, protože to, že jim odevzdáš tenhle papír naprosto nic nedokazuje.

Tichošlápek
Extra třída :D 10459 příspěvků 15.05.17 14:50

@j.a.n.i1 ja jen říkám, jak je to u nás ;) bez toho ti nezanesou do systému zadost o rodicak ;) souhlasím, ze je to pitomost

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63309 příspěvků 3 inzeráty 15.05.17 14:51

@Tichošlápek No, když ji proti razítku odevzdáš na podatelně (nebo pošleš doporučeně poštou), tak ji do systému zanesou :mrgreen:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozhovor s českým Freddiem Mercurym: Na začátku mi nadávali do teploušů

Freddie Mercury žije! A je to Čech! Známý norský klub takto vychvaloval... číst dále >

Premiéra Fantastických zvířat: Depp příjemně překvapil, zářil Law i autorka Rowlingová

Fanoušci Harry Pottera mají žně, do kin totiž zamířil druhý díl filmové série... číst dále >

Články z Ona Dnes

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >

O 10 let mladší: Přece nesklouznu zpátky, kdy jsem byla vyžraná kisna

Drahomíra a Tomáš jsou kamarádi, kteří postrádají sebevědomí. Oba mají za... číst dále >