Mateřská dovolená, nástup, pracovní smlouva

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lucka328
Povídálka 42 příspěvků 05.03.18 12:12
Mateřská dovolená, nástup, pracovní smlouva

Ahoj, můžete mi prosím poradit ohledně mateřská dovolené a jak by to asi vypadalo.
1.1. 2016 jsem pracovala ve formě na HPP do konce března 2017. Od 1.4.2017 jsem pracovala jako OSVČ na hlavní činnost, kdy jsem si platila zdravotní a sociální, ale ne nemocenské pojištění. Takto jsem byla do konce roku 2017. Nyní od 1.1.2018 jsem opět zaměstnaná na HPP ve firmě + si přivydělával na ZL jako vedlejší činnost, o čemž šéf ví. Pracovní smlouvu tu mám na dobu určitou do konce roku 2018. Vzhledem k tomu, že s přítelem stavíme baráček mimo mou práci a rádi bychom se do konce tohoto roku stěhovali, pravděpodobně smlouvu z mé strany na další rok neprodloužím. A začali jsme přemýšlet o miminku. Vím, že se to přesně naplánovat nedá, buď se podaří nebo to bude chvilku trvat. Ale jak by to bylo v případě, že bych otěhotněla, měla bych nárok na mateřskou dovolenou, v případě, že bych na ni chtěla nastoupit úplně nejdříve v prosinci 2018? 270 dní by to být mělo, jak je v zákoně, že? A je lepší, pokud by k takové možnosti došlo, odejít na mateřskou dovolenou ještě v prosinci před koncem pracovní smlouvy nebo prostě ukončit pracovní poměr ke 31.12. a pak podle termínu jít na mateřskou? Co v takovém případě musím udělat? Byt zapsána na pracáku? A v případě, že si přivydělávam na ZL a v budoucnu bych se k tomu určitě vrátila na hlavní činnost, abych mohla být s dětma a pracovala homeoffice, tak si mohu při mateřské přivydělat? Je to nějak ohraničené, tento přivýdělek? Děkuji moc za jakoukoli radu, Lucie :palec:

Reklama

Reakce:

Lendeš
Závislačka 4861 příspěvků 05.03.18 12:38

Na peněžitou pomoc v mateřství se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu. V době nástupu musíš splňovat těch min. 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. To splníš i jen z této práce, pokud neskončí dřív. Pokud bys byla těhotná, ale nestihla nastoupit na PPM v době trvání prac. poměru, tak jsi v ochranné lhůtě, která je tak dlouhá jako poslední zaměstnání, max. 180 dnů - abys měla nárok, tak v té době musíš stihnout na PPM nastoupit. A do nástupu na PPM bys mohla jít buď do jiné práce nebo si vystačit s podnikáním nebo na pracák (ale to bys musela přerušit podnikání) nebo případně být na nemocenské, pokud by byl zdravotní důvod (na nemocenskou bys musela nastoupit nejpozději do 7 dnů od konce prac. poměru). Během pobírání PPM si můžeš přivydělat libovolně, nesmíš akorát vykonávat tu činnost, ze které vznikl nárok na PPM - takže podnikat můžeš bez problémů.

Lucka328
Povídálka 42 příspěvků 05.03.18 12:52

Děkuji za vysvětlení. Teoreticky tedy, pokud bych nastoupila na mateřskou ještě před koncem pracovní smlouvy, tak si nesmím během mateřské dovolené přivydělat tím samým? Nicméně má pozice je nyní „webmaster“ a na ZL si přivydělávam grafikou a správou eshopu v podobě vkládání produktů. Myslim, že mám živnost jako v"grafik, fotografie a IT". Nebo v případě, že bych na fakturu napsala „grafika“, tak je to asi jedno a stejně to není, ne? Myslíš problém, v případě, že je to na živnostenský list? Popřípadě, řeší to někdo? A to samé platí i při rodičovské dovolené?

V případě druhé varianty, kdy bych zde smlouvu neprodloužila, zaměstnavatel by mi ji pravděpodobně asi neprodloužil, když bych byla těhotná, tak pak to funguje jak? Rychle bych nic nehledala, ale abych mohla pracovat na ZL, tak bych se zase musela přihlásit jako OSVČ na hlavní činnost. A z toho mohu jít také na mateřskou? Jak by to fungovalo, díky moc.

Lendeš
Závislačka 4861 příspěvků 05.03.18 12:59

@Lucka328 Myslela jsem to tak, že si nesmíš přivydělat v tom konkrétním zaměstnání (na tu stejnou pracovní smlouvu) - tam bys šla na MD. Ale podnikat můžeš bez omezení, protože z toho ti ten nárok na PPM nevznikl.

V případě, že nestihneš na PPM nastoupit do konce prosince, tak se můžeš zkusit domluvit se zaměstnavatelem, jestli by ti neprodloužil na určito jen na dobu do nástupu na PPM (to by možná mohl být ochotný). Pokud ne a nechtěla bys přerušovat živnost a jít na pracák, tak ano, byla by to zase hlavní činnost a protože z ní neplatíš nemocenské, tak z ní nárok na PPM nemáš. Ale byla bys v ochranné lhůtě z toho zaměstnání - těch 180 dnů, o kterých jsem psala výše. A pokud v těch 180 dnech nastoupíš na PPM, tak nárok normálně mít budeš.

Lucka328
Povídálka 42 příspěvků 05.03.18 13:02

Skvělé, děkuji moc. Moc si mi poradila :) :kytka:

S tím prodloužením smlouvy do nástupu na MD je to super nápad :palec:. A díky za to upřesnění podnikání, takže na MD můžu z veselá dělat na zivnostak to, co dělám a vydělávat neomezeně, super.

Lucka328
Povídálka 42 příspěvků 05.03.18 13:14

Ještě mám prosím tě jeden dotaz. Asi ne moc chytrý. Ale, v případě, že mám smlouvu do 31.12., tak nejpozdější termín nástupu na MD je 31.12.? V případě, že bychom si vytvořili smlouvu, jak jsi psala výše, že bychom se domluvili na jiném termínu, třeba do 31.3., tak opět nástup na MD musí být nejpozději do 31.3. Plyne z toho něco pro zaměstnavatele, že by to pro něj bylo nevýhodné? On mateřskou neplatí a náhradu by si za mě musel najít tak jako tak, že?

A snad poslední dotaz, to vůbec netuším. Kdy, komu a jak vlastně určím, že jdu teď na mateřskou dovolenou? To asi není ze dne na den. Díky

Lendeš
Závislačka 4861 příspěvků 05.03.18 13:51

MD je jen volno v práci, PPM jsou peníze. Na obojí se nastupuje 6-8 týdnů před porodem. Když v té době nebudeš zaměstnaná, tak nepůjdeš na MD, ale jen začneš čerpat PPM.

Pokud ti zaměstnavatel prodlouží smlouvu do nástupu na PPM, tak mu z toho neplynou žádné náklady oproti tomu, kdyby vzal jiného zaměstnance - jen zvýšené riziko nemocenské, kdy by ti musel platit náhradu mzdy v době 4.-14 den prac. neschopnosti. Ale stejně tak má riziko, že mu na nemocenskou odejdeš třeba 14 dnů před koncem smlouvy v tom prosinci, když ti smlouvu neprodlouží - z toho pohledu by mu to mohlo být jedno. Náklady navíc by mu plynuly, kdyby ti dal smlouvu na déle než do nástupu na PPM, protože v tom případě bys u něj s nástupem na PPM nastoupila taky na MD a po dobu MD vzniká nárok na dovolenou jako bys byla v práci.

Gynekolog ti dá s předstihem žádost o PPM, v té si určíš sama datum nástupu v tom rozmezí 6-8 týdnů před termínem porodu. V každém případě to předáš zaměstnavateli, i kdyby to v té době byl už bývalý zaměstnavatel. On to s přílohou odešle na OSSZ.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na... číst dále >

Nákup na AliExpressu: Jak ho zvládnout krok po kroku?

Dámské, pánské i dětské oblečení, hračky, dekorace, nábytek, šperky… zkrátka... číst dále >

Články z Expres.cz

VÍME PRVNÍ: David Švehlík se stal trojnásobným otcem. Je to kluk, nebo holka?

David Švehlík se stal trojnásobným otcem. Jeho manželka Vendula mu v úterý... číst dále >

Tajná párty ve Varech: Robert Pattinson to na večírku pořádně roztočil

Spadla z něj nervozita? Robert Pattinson se sice svým karlovarským fanouškům... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět věcí, které chcete vědět o spodním prádle, ale bojíte se zeptat

Existují otázky, na které se stydíte zeptat i důvěrné kamarádky. Přitom o... číst dále >

Anna Wintourová vdávala dceru za syna italské kolegyně z Vogue

Přísná šéfka magazínu Vogue se už několikrát pochlubila sexy dcerou Bee... číst dále >

Reklama