Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
@Anonymní píše:
Máme doma dysfatika. Dodnes občas tápu, co je nebo není normální.
Aktuálně už chodí do školy.
Máme už několikátou logopedku a každá má jiný názor, proto mě zajímají vaše zkušenosti.
Psycholožka mi řekla, že u něj dysfazii nevidí, sháníme aktuálně novou.
Syn mluví hodně a rád.
1. Celkově špatná úroveň řeči. I slova, ve kterých umí všechny hlásky, neříká úplně čistě.
2. V hodně situacích přestává mluvit a ukazuje.
3. Pořád zapomíná slova. Ale i ta, co už uměl a měl zažitá.
4. Neumí mluvit o sobě a svých problémech.
Souvisí to s dysfazií, nebo to bude výchovou? Jaká je vaše zkušenost a názor?
Z tvého popisu bych neřekla, že má VD. Ale je to laický pohled. Bod 4 - co si mám představit? Chceš po 6 letém, aby mluvil o svých pocitech a problémech, vždyť to neumí dospělí?
@Coleta píše:
Z tvého popisu bych neřekla, že má VD. Ale je to laický pohled. Bod 4 - co si mám představit? Chceš po 6 letém, aby mluvil o svých pocitech a problémech, vždyť to neumí dospělí?
Neumí říct, že má hlad. Neumí říct, že ho něco bolí, že má strach… Rozbrečí se, urazí se a my to musíme rozluštit.
Dysfazii má. To máme potvrzené od logopedky od 3 let a první psycholožky.
Samozřejmě těch věcí je u něj problémových víc. Jde mi konkrétně o toto, jestli to může souviset.
Ano může, máme skoro sedmiletého dysfatika, taky nevyslovuje čistě, nedokáže říct, čeho se bojí, je to podobné, ale i “normální” kluci v tomto věku všichni rozhodně nemluví o svých pocitech
@Anonymní píše:
Neumí říct, že má hlad. Neumí říct, že ho něco bolí, že má strach… Rozbrečí se, urazí se a my to musíme rozluštit.
Dysfazii má. To máme potvrzené od logopedky od 3 let a první psycholožky.
Samozřejmě těch věcí je u něj problémových víc. Jde mi konkrétně o toto, jestli to může souviset.
Může být, hlavně DV neumí zpracovávat emoce tzn., že jsou běžné prudké výkyvy nálad/pocitů, neumí pracovat s pocity např. něco nechtějí, i když dopředu ví, že tehdy a tehdy se bude dělat domácí úkol a s 10 minut j hodina s teatrálním výstupem. Toto myslíš?
@Coleta to má taky, ale to vím, že s VD souvisí.
Ale prostě neumí říct, že má hlad. Buď se rozbrečí a sedne si pod stůl, nebo bude chodit a ukazovat na lednici.
@Anonymní píše:
@Coleta to má taky, ale to vím, že s VD souvisí.
Ale prostě neumí říct, že má hlad. Buď se rozbrečí a sedne si pod stůl, nebo bude chodit a ukazovat na lednici.
no a to je prave dysfazie - ze ty pocity treba i hladu nedokaze spojit se slovama, protoze proste chybi v mozku to propojeni, nas treba nema zpetnou vazbu, i kdyz slysi velice dobre, neslysi sebe nebo spis vubec si neuvedomuje, ze nemluvi ciste a kdyz se slysi ze zaznamu, nerozumi si, proto vsechno do zblbnuti opakujeme
@Anonymní píše:
@Coleta to má taky, ale to vím, že s VD souvisí.
Ale prostě neumí říct, že má hlad. Buď se rozbrečí a sedne si pod stůl, nebo bude chodit a ukazovat na lednici.
Hlad, strach…to jsou abstraktní pojmy. Oni s tím mají problém.
@Anonymní píše:
Máme doma dysfatika. Dodnes občas tápu, co je nebo není normální.
Aktuálně už chodí do školy.
Máme už několikátou logopedku a každá má jiný názor, proto mě zajímají vaše zkušenosti.
Psycholožka mi řekla, že u něj dysfazii nevidí, sháníme aktuálně novou.
Syn mluví hodně a rád.
1. Celkově špatná úroveň řeči. I slova, ve kterých umí všechny hlásky, neříká úplně čistě.
2. V hodně situacích přestává mluvit a ukazuje.
3. Pořád zapomíná slova. Ale i ta, co už uměl a měl zažitá.
4. Neumí mluvit o sobě a svých problémech.
Souvisí to s dysfazií, nebo to bude výchovou? Jaká je vaše zkušenost a názor?
Ano, mame to stejne, take dysfazie a take spatna foneticka pamet a i zbytek sedi plus x dalsich veci, dysfazie neni jen o reci, ale obecne nerovnomerny rozvoj cele osobnosti
@Anonymní píše:
Máme doma dysfatika. Dodnes občas tápu, co je nebo není normální.
Aktuálně už chodí do školy.
Máme už několikátou logopedku a každá má jiný názor, proto mě zajímají vaše zkušenosti.
Psycholožka mi řekla, že u něj dysfazii nevidí, sháníme aktuálně novou.
Syn mluví hodně a rád.
1. Celkově špatná úroveň řeči. I slova, ve kterých umí všechny hlásky, neříká úplně čistě.
2. V hodně situacích přestává mluvit a ukazuje.
3. Pořád zapomíná slova. Ale i ta, co už uměl a měl zažitá.
4. Neumí mluvit o sobě a svých problémech.
Souvisí to s dysfazií, nebo to bude výchovou? Jaká je vaše zkušenost a názor?
Hranice opožděného vývoje řeči a vývojové dysfázie je někdy velmi nezřetelná. I pro zkušeného logopeda bývá problém to rozeznat. Navíc v dnešní době přibývá dětí, které mají opožděný vývoj řeči právě z příčin nedostatečně podnětného prostředí a jiných podobných vnějších důvodů.
Na druhou stranu, VD je více druhů.
Není podstatná diagnóza, ale správná následná péče a práce s dítětem.
Proč tolik lpíte na diagnóze VD?
@Anonymní píše:
@Coleta to má taky, ale to vím, že s VD souvisí.
Ale prostě neumí říct, že má hlad. Buď se rozbrečí a sedne si pod stůl, nebo bude chodit a ukazovat na lednici.
No, to je VD. VD si neumí objektivizovat pro ně abstraktní pojmy, hlad, strach, etc. Nezkoušeli jste kartičky s obrázky, mohly by pomoci.
@1Pears1 píše:
Hranice opožděného vývoje řeči a vývojové dysfázie je někdy velmi nezřetelná. I pro zkušeného logopeda bývá problém to rozeznat. Navíc v dnešní době přibývá dětí, které mají opožděný vývoj řeči právě z příčin nedostatečně podnětného prostředí a jiných podobných vnějších důvodů.
Na druhou stranu, VD je více druhů.Není podstatná diagnóza, ale správná následná péče a práce s dítětem.
Proč tolik lpíte na diagnóze VD?
No, vd ma i jina specifika nez jen rec, takze tam rozdil byva, nicmene nejlepe to zhodnoti krom logo i psycholog.
@1Pears1 píše:
Hranice opožděného vývoje řeči a vývojové dysfázie je někdy velmi nezřetelná. I pro zkušeného logopeda bývá problém to rozeznat. Navíc v dnešní době přibývá dětí, které mají opožděný vývoj řeči právě z příčin nedostatečně podnětného prostředí a jiných podobných vnějších důvodů.
Na druhou stranu, VD je více druhů.Není podstatná diagnóza, ale správná následná péče a práce s dítětem.
Proč tolik lpíte na diagnóze VD?
Nelpíme na diagnóze, tu má.
Z nepodnetneho prostředí opravdu není. Dysfazii máme v rodině, takže to je celkem jasné.
Se synem se pracuje. Jde mi vyloženě o zkušenost s tím, co jsem uvedla.
@Anonymní píše:
Ano, mame to stejne, take dysfazie a take spatna foneticka pamet a i zbytek sedi plus x dalsich veci, dysfazie neni jen o reci, ale obecne nerovnomerny rozvoj cele osobnosti
Vím, že VD je o nerovnoměrném vývoji.
Nemůže jít o nějakou poruchu autistickeho spektra? Co zkusit ještě jiného psychologa?
@Anonymní píše:
No, vd ma i jina specifika nez jen rec, takze tam rozdil byva, nicmene nejlepe to zhodnoti krom logo i psycholog.
Dnešní děti jsou bohužel celkově obecně pozadu i v jiných oblastech. Není to tak jednoduché.
Máme doma dysfatika. Dodnes občas tápu, co je nebo není normální.
Aktuálně už chodí do školy.
Máme už několikátou logopedku a každá má jiný názor, proto mě zajímají vaše zkušenosti.
Psycholožka mi řekla, že u něj dysfazii nevidí, sháníme aktuálně novou.
Syn mluví hodně a rád.
1. Celkově špatná úroveň řeči. I slova, ve kterých umí všechny hlásky, neříká úplně čistě.
2. V hodně situacích přestává mluvit a ukazuje.
3. Pořád zapomíná slova. Ale i ta, co už uměl a měl zažitá.
4. Neumí mluvit o sobě a svých problémech.
Souvisí to s dysfazií, nebo to bude výchovou? Jaká je vaše zkušenost a názor?