Neodpracovaných 270 dnů a mateřská dovolená

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Markéta 28
Povídálka 17 příspěvků 06.01.19 08:09
Neodpracovanych 270 dnů a mateřská dovolená

Ahoj, prosím měla bych dotaz. Známá je také těhotná ale bohužel ji skončila smlouva v práci měla ji na určito a zaměstnavatel ji smlouvu neprodlouzil a do toho nemá odmakane potřebné dny. Mám za to, že ji chybí snad dva měsíce aby splnila těch 270 dní, co se požaduje. Smlouva končila 21.12.2018, měla ještě práci (nějaká brigáda) bokem ale kvůli nevolnostem nemůže pracovat. Už je to pro ní neúnosné ale marodit zřejmě nemůže, protože člověk se má do 4 dnů po skončení hl.prac.pomeru přihlásit na nemocenskou a nebo prostě být asi zaměstnaná ne? No a to se nepřihlásila tak se chci zeptat, jak v tomhle případě postupovat? Jinam na hlavní pracovní poměr nemůže, protože by snad ani nikdo nevzal a není schopná normálně fungovat. Tak zřejmě nemá ani šanci ty zbylé dva měsíce dodělat. Co v takovém případě dělat má se jít přihlásit na UP? A nebo nejde doplatit jen nemocenskou sociálce ty dva měsíce aby nárok na mateřskou měla? Předem děkuji za rady odpovědi. :)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
rozand
Závislačka 4083 příspěvků 06.01.19 08:12

Ne, doplatit to nejde. Na pracak a po porodu zadat o rodicak.

Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 7096 příspěvků 06.01.19 08:59

Nebude mít nárok. Musela by zatajit těhotenství pokud to na ní není vidět a ty 2 měsíce si odmakat, kdekoliv. Ale taky se musí vejít do ochranné lhůty.

terinka4444
Hvězda diskuse 69423 příspěvků 06.01.19 09:03

Nejde nic z toho. Bude bez peněz doma a bez nároku na mateřskou. Jedinou možnost má prostě si najít práci a jít pracovat. V současné chvíli je povina si jako samoplátce platit zdravotní pojištění. Další možností je nahlásit se na pracák. 5 měsíců dostane podporu, tedy asi nedostane, protože nemá odpracováno na podporu, že?. Ona před tím nikde nepracovala? Stát za ni bude platit alespoň zdravotní pojištění, jinak pokud bude jen tak sedět doma, bude jí nabíhat dluh. Měla by se zmátořit a jít prostě pracovat.

Markéta 28
Povídálka 17 příspěvků 06.01.19 09:16

@terinka4444
Pracovala ale ne na HPP takže se to do odpracovaných dní nezapočítává. No ta právě schopná nikam makat moc není jako je fakt, že má ty nevolnosti hrozný věčně zvrací v noci nespí, takže není schopna fungovat. Já to tak aspoň nemám jako taky mi není nejlíp ale nezvracim :) ale tak finanční rezervy má a mužskýho co se postará také. Hlavní je aby byla jak ona tak mimčo v pořádku :) buď se hecne a někam nastoupí do práce nebo na UP ale obávám se, že to kazdej pozná :D že je v jiném stavu :D jinak děkuji moc za rady aspoň je člověk moudřejší :)

terinka4444
Hvězda diskuse 69423 příspěvků 06.01.19 09:23

@Markéta 28 no tak pokud má chlapa, co se postará, tak holt teď bude zadarmo doma a od porodu í naléží ten rodičák. Zvednou ho na 300.000 a hned od porodu může žádat. když půjde na pracák, budou jí platit zdravotní, ale bude muset plnit ty podmínky, docházet tam, když jí pošlou, chodit na pohovory. Nebo zůstane doma a ty cca 2000 zdravotního si zaplatí sama a nic nemusí.

modravlocka
Zasloužilá kecalka 511 příspěvků 06.01.19 09:54

Napadá mne ještě jedna věc. Co. Kdyby si vyřídila zivnostak,nahlasila se jako osvc a začala si platit pojištění a nemocenskou sama? To by se snad mělo zapocitavat…

Markéta 28
Povídálka 17 příspěvků 06.01.19 10:12

@modravlocka
To mám za to, že to také bohužel nejde buď má člověk odpracovano 270 dní jako zaměstnanec a nebo od začátku jako OSVČ a kdyby měla živnost tak by asi stejně musela něco vydělávat a z toho se asi pak počítá mateřská a jelikož není moc schopná fungovat tak by asi ani nic moc nevydelala :neutral_face:

modravlocka
Zasloužilá kecalka 511 příspěvků 06.01.19 10:21

@Markéta 28 Aha. Myslela jsem si, že by se to mohlo scitat. Mateřská u osvc se nevypocitava z příjmů, ale z výše dobrovolně odvedeneho nemocenského pojištění.

Markéta 28
Povídálka 17 příspěvků 06.01.19 11:09

@Kriss Tina
Chtěla jsem se prosím zeptat i kdyby nastoupila do nového zaměstnání a byla tam třeba týden nebo nějak krátkou dobu tak stejně nemá nárok na nemocenskou, že jo? To asi měla na nemocenskou jít hned jak ji zkoncil pracovní poměr jenže chtěla dělat tu brigádu ale bohužel to není k tomu a ty 4 dny jsou už pryč kdy se musela nahlasit na nemocenskou zpětně takhle hodně dní prej nejde.

Uživatel je onlineKriss Tina
Kelišová 7096 příspěvků 06.01.19 11:13

@Markéta 28 na nemocenskou by nárok mít měla. Ale mateřskou z toho stejně nedostane a bude muset sedět doma s vycházkama. Navíc teda by měla mít důvod aby tu nemocenskou dostala, ne každý dr ji napíše jen tak zdravému člověku

shadowbabe
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 06.01.19 12:10

Bohuzel mne tehda utekla MD o par dnu, nedalo se nic delat, takze jsem si sama platila zdravotni do doby, nez jsem se mohla nahlasit na UP a pak jak se mala narodila jsem zacala pobirat rodicak a mela jsem to na 4 roky. Ze zamestnavatelkou se nedalo vubec mluvit, bohuzel jsem mela smulu a ted uz si davam sakra pozor na smlouvy apod. Obavam se, ze s tim nic neudelate, proste po porodu na rodicak. Jinak k tem neschopenkam, neni to nemoc, takze nevidim duvod, proc by to meli lekari vypisovat.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1229 příspěvků 06.01.19 13:57
@modravlocka píše:
@Markéta 28 Aha. Myslela jsem si, že by se to mohlo scitat.

Sčítat se to dá (Markéta 28 radí špatně), ovšem pro OSVČ kromě 270 dnů pojištění v posledních dvou letech, platí druhá podmínka pojištění 180 dnů v posledním roce: zákon 187/2006 Sb. § 32 odst.3. Tedy klidně 90 dnů jako zaměstnanec a 180 jako OSVČ.

Markéta 28
Povídálka 17 příspěvků 06.01.19 14:27

@Luboš P
A chápu to dobře když bude člověk OSVČ tak mu stačí zaplatit 180 dní nemocenské a bude mít mateřskou? A jinak mateřská se počítá podle toho kolik člověk měl výplatu, že jo? Já např. Měla dohodu o provedení práce platila jsem si pojištění ale ne nemocenskou ani jsem nevěděla, že je to na mateřskou a neplánovaně jsem otěhotněla tak me asi nic už bohužel nezachrání. Já jsem už v cudu. Ale známá má zase tenhle problém, že ji chybí plus mínus nějak ty dva měsíce aby měla těch 270 dní.

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1229 příspěvků 06.01.19 15:03
@Markéta 28 píše:
@Luboš P
A chápu to dobře když bude člověk OSVČ tak mu stačí zaplatit 180 dní nemocenské a bude mít mateřskou?

Ne, 1. podmínka 270 dní pojištění za 2 roky před nástupem na PPM je společná pro zaměstnankyně i OSVČ. 2. pro zaměstnankyně je, že na PPM nastupuje ze zaměstnání, nebo v ochranné lhůtě. 2. pro OSVČ je pojištění 180 dnů v posledním roce.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Propadák Koptashow: Dopadne hvězda Sněženek a machrů stejně jako Mareš?

Česká televize začátkem roku 2019 spustila novou talk show. Moderátorem... číst dále >

Impotentní chlapák Eda z Mostu zlomil Čechy v pase: Co víte o Isteníkovi?

Vypadá, že byste mu dali korunu a klidně byste strčili ruku do ohně za to, že... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >