Nepřechýlené ženské příjmení, když má ženich cizí příjmení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lilypad24
Povídálka 31 příspěvků 21.01.19 13:13
Nepřechýlené ženské příjmení

Ahoj, měla bych dotaz. Pokud plánujeme s přítelem svatbu -přítel nemá vyloženě české příjmení, ale je Čech a příjmení mu nekončí na samohlásku(v tomto případě by nebyl problém) a já nechci mít jeho jméno přechýlené do ženského tvaru s -ová(nejde o žádné zviditelnění, jak by mohl někdo namítnout, pouze se mi toto jméno s -ová nelíbí).Je možné toto nějak vyřešit? Zvažujeme i svatbu v zahraničí, ale chtěli jsme si úřady odbýt tady v ČR. Co jsem se tak ale dočetla, mému přání by tu nemuselo být vyhověno. Pokud bychom ale úřady se svatbou vyřídili v zahraničí s nepřechýlením jména by nemusel být problém, že? Díky za případné zkušenosti.

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
7.straka
Kecalka 437 příspěvků 21.01.19 13:16

Zeptej se na matrice. Podle mě by to problém být neměl. Měla jsem šéfíka a jeho manželka byla Bayer. Taky nechtěla být Bayerová.

Verurizeckova
Ukecaná baba ;) 1228 příspěvků 21.01.19 13:21

@Lilypad24 mě to teda přijde ujete… nejsem toho vůbec zastáncem. Jsme Češi a zkratka se tady příjmení prechyluji… můj muž má taky typicky české příjmení a teda mě ani nenapadlo si dat Veronika Řízeček (tak se teda nejmenujeme, ale Ř na začátku máme)… ale pokud to potřebuješ, tak bych došla na matriku…

Kristyna.Vechtova
Echt Kelišová 9528 příspěvků 3 inzeráty 21.01.19 13:22

Spolužačka když se brali, chlap normální česky znějící příjmení (i když ne časté), tak normálně na matrice dovolili nepřechýlení. Asi záleží na matrikářce :)
Manžel je Věchet - a já dostala vybráno jestli chci být Věchet, Věchetová nebo Věchtová :) a to jsme z malého města :)

Ennny
Závislačka 2575 příspěvků 21.01.19 13:23

Když se ti chce zabývat takovyma hovadinama ,tak si zajdi na matriku po domluvě jde skoro vše.

azaleila
Kecalka 278 příspěvků 74 inzerátů 21.01.19 13:27

Nezáleží na matrikářce, záleží na těch, kterých se to týká. Až půjdete na matriku skrz svatbu, budete podepisovat dohodu a příjmení a tam se normálně budoucí paní zeptají, jak se chce jmenovat. Např. já mám z pracovních důvodů a věcí týkající se vzdělaní příjmení dvě, svoje původní na druhém místě a manželovo za křestním… manžel se jmenuje Krejča, já tedy Krejčová, ale když jsem zmínila, že chci příjmení obě, ptala se paní, zda chci Krejča nebo Krejčová… takže v dnešní době opravdu žádný problém…

GabinkaCh
Závislačka 3284 příspěvků 21.01.19 13:29
@7.straka píše:
Zeptej se na matrice. Podle mě by to problém být neměl. Měla jsem šéfíka a jeho manželka byla Bayer. Taky nechtěla být Bayerová.

Bayerová je v pohodě.Chtějí být zajímaví no

hani28
Ukecaná baba ;) 1226 příspěvků 21.01.19 13:30

I kdyby jste se vzali v zahranici tak v CR ti to pak prechyli. Ja ziju v zahranici, manzel Brit, svatba tady v UK takze automaticky muzsky tvar, ale kdyz jsem si vyrizovala cesky oddaci list kvuli pasu, musela jsem podepsat papiry, ze nechci prechylit. A na ceskem rodnem liste pro dceru (narozenou v UK) dokonce prechylili prijmeni britske babicky :roll: typicky anglicke prijmeni a pridali k tomu -ova :lol: pro dceru jsem ty papiry taky musela podepsat, jinak by na britskem pase/rodnem liste mela jine prijmeni nez na ceskych, proste by automaticky to ova priplacli.

azaleila
Kecalka 278 příspěvků 74 inzerátů 21.01.19 13:33

@hani28 pockej a jak se tedy holcicka jmenuje? Moje kamaradka se vdala ve Svycarsku, ma manzelovo prijmeni bez -ova a s jejich dcerou to byl v CR vcelku problem, co bude mit v dokladech… ale nevim tomu uplne hlavu patu, co a jak proc…

Lilypad24
Povídálka 31 příspěvků 21.01.19 13:34

:lol: některé reakce jsem tady čekala,takže mě to nevzrušuje,ale i tak díky :)
Jinak znovu říkàm nemá typicky české příjmení, takže Řízeček bych asi taky uplně nechtěla být :)
Pravidla z matriky jsem četla,ptám se jestli je to o náhodě s kým zrovna jednáte (na to spoléhat nechci)a nebo je ještě nějaká jiná možnost jak to obejít.
Vám ostatním moc děkuju za příspěvek-právě,že jsem četla trochu starší článek z 2014,kde píšou,že to poslanci zatrhli :D

Lilypad24
Povídálka 31 příspěvků 21.01.19 13:36
Tak tohle by se mi teda nelíbilo.U vás je to samozřejmě zcela pochopitelné,že nechcete přechýlené příjmení. Ale divím se,že ve vašem případě nastal problém
@hani28 píše:
I kdyby jste se vzali v zahranici tak v CR ti to pak prechyli. Ja ziju v zahranici, manzel Brit, svatba tady v UK takze automaticky muzsky tvar, ale kdyz jsem si vyrizovala cesky oddaci list kvuli pasu, musela jsem podepsat papiry, ze nechci prechylit. A na ceskem rodnem liste pro dceru (narozenou v UK) dokonce prechylili prijmeni britske babicky :roll: typicky anglicke prijmeni a pridali k tomu -ova :lol: pro dceru jsem ty papiry taky musela podepsat, jinak by na britskem pase/rodnem liste mela jine prijmeni nez na ceskych, proste by automaticky to ova priplacli.
azaleila
Kecalka 278 příspěvků 74 inzerátů 21.01.19 13:40

@Lilypad24 nikdo nic nezatrhl, buď úplně v klidu, na matrice se normálně domluvíš, držím palce :hug:

Lilypad24
Povídálka 31 příspěvků 21.01.19 13:42

@GabinkaCh Bayerová sice v pohodě je, ale zas - chtějí být zajímaví :) Já tomuhle vážně nerozumím.Jméno a přijmení je přeci kazdého záležitost.Koho bych tim jako měla oslovit ? :D Moc tomu jako nerozumim, pro koho bych upravou jména mohla být zajímavá :D

Lilypad24
Povídálka 31 příspěvků 21.01.19 13:47

@azaleila moc děkuji :kytka: Na matriku jdu stejně kvuli přiznáni otcovství před narozenim miminka, takže to vezmu při jednom a taky se určitě poptám.Jen mě zarazilo lustrování na internetu,tka jsem se chtěla ještě optat v tomto řízení zkušenějších vdanych kolegyň:)

Sue2008
Kecalka 222 příspěvků 21.01.19 13:47

My mame polske prijmeni koncici na samohlasku, takze vubec nebyl problem. Spis me prekvapuje problem u dcer, my mame primo v oddacim listu napsanou formu bez ova u deti. I s prvni dcerou (pred svatbou) nebyl problem, jen se to muselo resit az po porodu.

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Migranti a Česko v roce 2019: Přijde letos nová vlna a skončí to někdy?

Co čeká Evropu v oblasti migrační krize v tomto roce? Záleží na tom, zda je... číst dále >

Stěhování do bytu za 15 milionů! Chystají Plekanec a Šafářová domov pro jeho syny?

Tomáš Plekanec nenechává nic na náhodě. Kanadské soudy sice teprve budou o... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >