Opera - můžete ji?

9868
6.7.09 19:53

Opera - můžete ji?

Ahoj :) Najdou se tu nějaké milovnice opery? A pokud ano, co říkáte na používání titulkovacího zařízení?

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5100
6.7.09 20:59

Ne, že bych byla milovnice opery, ale v podstatě jsem v ní vyrůstala, neb moje máma tam pěje. :wink:
K titulkům - docela mě ruší od muziky.Dřív se sice nezpívalo v originále, ale stejně většině pěvců nebylo rozumnět, ale v programu byl stručný(a myslím,že dostačující) obsah jednotlivých dějství.Takže se člověk buď předpřipravil předem nebo si o pauze přečetl, o čem to bylo. :lol: Podle mě není nutné v opeře mít doslovný překlad všeho a ještě k tomu pod střechou(aspon v Brně), pak máte z toho, co se děje na jevišti a z hudby poloviční zážitek.
Ale podle hlasování koukám, že to dost lidem vyhovuje - tak pak jo…

mmch - stejně tak nechápu, proč v programech činoherních představení je ta hra celá(snad kromě režijních poznámek 8) ) - to jako kdyby si to doma chtěl někdo přehrát? :lol: :lol: :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
6.7.09 21:07
mischni píše:
Ne, že bych byla milovnice opery, ale v podstatě jsem v ní vyrůstala, neb moje máma tam pěje. :wink:
K titulkům - docela mě ruší od muziky.Dřív se sice nezpívalo v originále, ale stejně většině pěvců nebylo rozumnět, ale v programu byl stručný(a myslím,že dostačující) obsah jednotlivých dějství.Takže se člověk buď předpřipravil předem nebo si o pauze přečetl, o čem to bylo. :lol: Podle mě není nutné v opeře mít doslovný překlad všeho a ještě k tomu pod střechou(aspon v Brně), pak máte z toho, co se děje na jevišti a z hudby poloviční zážitek.
Ale podle hlasování koukám, že to dost lidem vyhovuje - tak pak jo…mmch - stejně tak nechápu, proč v programech činoherních představení je ta hra celá(snad kromě režijních poznámek 8) ) - to jako kdyby si to doma chtěl někdo přehrát? :lol: :lol: :wink:

Náhodou, občas se dohadujeme co a kde bylo, celý text to obvykle dobře rozetne :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
6.7.09 21:17

normálně teď jsem znejistěla, Lesino, jestli myslíš „operu“ jako hudební žánr, nebo „operu“ jako typ internetového prohlížeče!! :lol:

Milovnice opery jsem plus mínus (= mám své oblíbené), ale titulkovací zařízení - to myslíš to jak lítají třeba v Národním ty cizojazyčné titulky, nebo nějakou vychytávku, která mi usnadňuje rozumět tomu
„ááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá miu au ou ááááááááááá uéééééééééé“ ??

já to řešila doposud tak, že jsem si fofřila před představením koupit libreto - ale titulkovač neznám??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
6.7.09 21:22
Zlatuska píše:
normálně teď jsem znejistěla, Lesino, jestli myslíš „operu“ jako hudební žánr, nebo „operu“ jako typ internetového prohlížeče!! :lol:

Milovnice opery jsem plus mínus (= mám své oblíbené), ale titulkovací zařízení - to myslíš to jak lítají třeba v Národním ty cizojazyčné titulky, nebo nějakou vychytávku, která mi usnadňuje rozumět tomu
„ááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá miu au ou ááááááááááá uéééééééééé“ ??

já to řešila doposud tak, že jsem si fofřila před představením koupit libreto - ale titulkovač neznám??

Myslím ty titulky nahoře :) Oni se vyyyyjaaaadřuuuuujíííííí tááááák pooooooomaaaaaaaaluuuuuuu, že stihneš letmo kouknout a víš, co tam právě „šakalí“ a tak si můžeš užívat hudbu a herecký projev :)

My se o tom právě bavíme doma, bo jsme byli na Daliborovi bez titulků (a vzali jsme i babičku) a zjistili jsme, že nám titulky děsně chybí :( Tak řešíme, jestli jsme divní, rozežraní nebo zda je to opravdu tak moc šikovné :) Libreto pročtené máme, ale stejně…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
6.7.09 21:27

Ač jedu na FF, Opera je můj druhý nainstalovaný prohlížeč :) Občas potřebuji dva nezávislé :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5379
6.7.09 21:27

No…já mám operu ráda, ale kromě hudby se snažím trochu vnímat i ten děj…a občas bych se v něm asi trochu ztratila :oops: Ty titulky mi pomáhají se chytit :wink:
Co se týče rušení, pak si myslím, že se to dá docela dobře vyřešit volbou místa (no, jasně, pokud neřeším cenu lístků :lol: ) - ze zdola z parteru na ty titulky není skoro vidět, naopak na 2.balkoně se mi četli nejlépe :)

Mohla bych se přidat s dotazem na pražské operomilce?

• Jaký máte názor na úroveň ve Státní opeře?

Já totiž, když to srovnám s Národním nebo Stavovským, kde jsem vždy byla nadšená, tak ve Státní to bylo většinou velké zklamání :( Přijde mi to jen jako laciné pozlátko pro cizince a pěvecky mám dojem takového „odfláknutí“, jak když si to interpreti „střihli“ cestou z nákupu a zase pospíchají domu… Tak by mě zajímalo, jak to vidí ostatní?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
6.7.09 21:29

Lesi -
ano - nejste divní, titulky jsou fakt namístě :lol:
(já teda právě absolvovala Rusalku pouze s anglickými titulky, zato ale pak v Ústí nad Labem kdysi Bohému bez titulků - a jediný, co jsem jako rozuměla, bylo MIMÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ, MIMÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ (a umřela…)
prozradím Ti něco:
mou naprostou a nepřekonatelnou favoritkou je Rusalka.
Ale pokud před každým dějstvím neprolítnu fofrem libreto a neofotím do hlavy, pak právě kromě toho tradičního „mňááásééééčku postoooooj“ atd rozumim taky kulový :lol:

zato ale v druhym dějství na plese už pomalu šustim obalem od papírovýho kapesníku a v posledním dějství již zcela regulerně rušim okolí hlasitým smrkáním :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
6.7.09 21:31

vulpes fakt???

mně se Státní opera líbí…
teda takle:
hlavně myslim že mají vychytanější baletní soubor… ale jen můj postřeh.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
6.7.09 21:33

jináč už jsem dala hlas - že titulky ANO!

Jinak jsem si teď asi poposedla - i ten původní dotaz jsem pochopila tak, že mi třeba v šatně půjči nějaký zařízení s titulkama…
bóže … stařecká demence sílí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5527
6.7.09 21:36

Les, operu miluju! (Poprvé jsem na ní byla ve třech letech a prý jsem celou dobu seděla jak pěna a koukala s otevřenou pusou.)
Titulky mi nevadí. Když nechci, tak si jich nevšímám. Pokud je opera v zpívaná v jazycích, kterým rozumím, pak mi titulky nechybějí. Pokud jazyku nerozumím, jsem za titulky moc vděčná, protože ačkoli si libreto nebo aspoň stručný obsah přečtu předem, tak pak se hodí vědět, o čm právě zpívají.
Já jsem teda pro titulkovač všemi deseti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
6.7.09 21:45

Ve Státní opeře jsem teď několikrát byla - na baletu i opeře.

Z baletu jsem měla strach, ale dobrý, u když teda témata hodně politizovaná a podle mě ne zrovna na místě (Má Vlast, Čas bolesti - teď jsem měla jet na fantóma Opery, ale skolila mě střevní chřipajzna), opery fakt nemusím ty přemodernizované, takže La Traviata mě nenadchla, zatímco z Bohémy jsem si cvrkala totálně blahy (ta byla víc jak klasická - dělal ji Ondřej Havelka) a ty titulky… Sice jsem byla v přízemí v lóži, ale tam nahoru jukneš jednou za čas…
Jo, vlastně jsem ještě ze Státní Opery viděla ještě Lazebníka Sevilského (nebyl špatný) a Nabucca - loni v Litomyšli, to byla nádhera taky. Tam mi střídmá scéna nevadila (o to víc jsem si pak užila ostravskou inscenaci, která je úžasně a kouzelně výpravná). A ještě letos Vivat Opereta (kurňa, když se tak čtu, já nejsem magor, to jen tak vypadá :o)

;)
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10482
6.7.09 23:21

operu miluju, Verdi, to je můj šálek kávy. chodím pravidelně, máme s našima předplatné na lóži ve Státní Opeře už pár let.
majáí krásné inscenace, dobrý balet.

titulky mi ze začátku pomáhali se zorientovat, u oblíbených už je nepotřebuju :wink: ale jsem ráda, že tam jsou. (někdy i pobaví :wink: jako angl titulky u rusalky :D)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1837
6.7.09 23:25

oh poor pale Rusalka… :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35689
7.7.09 07:51

Operu mám též velmi ráda, ač jí vůbec nerozumím.
Titulky mám taky ráda, je fakt, že české opery jsou pro mě výhradně hudební zážitek - a pokud nevím, co se na jevišti děje, nemusím chodit na operu, ale stačilo by jít třeba na koncert.

vulpes píše:
  • Jaký máte názor na úroveň ve Státní opeře?

Jo lištičko, taky výhradně Stavovské nebo Národní. Ve státní opeře mě přišlo, že jsou staří tlustí umělci, jejichž zpěv se mi nelíbí.
Pamatuji si, když jsem byla na Aidě ve státní opeře, tak se ti dva mladí milenci měli obejmout, ale moc jim to nešlo, protože přes břicha na sebe nedosáhli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama