Ovlivňuje ovládání jazyka váš názor na lidi?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
461
20.11.16 16:46

Nebo kord a kort…

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Elenloth
20.11.16 16:46

Úroveň vyjadřování druhých lidí mě ovlivňuje velice. Nejen pravopis a gramatika, ale i stylistika, tedy jestli to má vůbec hlavu a patu a jestli je autorka schopna vyjádřit svou myšlenku. Podle toho k danému člověku přistupuju a utvářím si o něm obrázek. V současné době jsou strašně moderní všechny dys- poruchy, ale dle mého názoru se rozhodně reálné zastoupení těchto poruch v populaci neshoduje s četností příšerných příspěvků, které se ani nedají přečíst.
Neřeknu, když někdo vyrobí jednu dvě chyby, sem tam čárka. Já si taky po sobě příspěvky nečtu, abych si kontrolovala detaily.

  • Citovat
  • Upravit
1827
20.11.16 16:47
@ivvet píše:
Mně je jo fuk, znám pár Mudr., CSc., Ing., doc. a prof. a mají s pravopisem problémy. Naopak jsou excelentní ve svém oboru.
Tak si o člověku, co hodnotí ostatní podle znalosti pravopisu také myslím své :mrgreen:

Jako moje slova ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5672
20.11.16 16:48

@Petra Z I když jsem psala o tom, že nemám ráda upozorňování na gramatické chyby, tak jsem dnes začala zvažovat, že holt začnu dělat osvětu :).
Pak ještě používání mě, mně 8).

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5672
20.11.16 16:51
@ivvet píše:
Mně je jo fuk, znám pár Mudr., CSc., Ing., doc. a prof. a mají s pravopisem problémy. Naopak jsou excelentní ve svém oboru.
Tak si o člověku, co hodnotí ostatní podle znalosti pravopisu také myslím své :mrgreen:

Psaný projev je prostě vizitka člověka, ať chceš nebo nechceš.
A pokud na něj rezignuje vysokoškolsky vzdělaný jedinec, tak je to o to více smutné.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10425
20.11.16 16:53

Pro upřesnění: mám za sebou 5 let studia češtiny a utekla jsem před státnicema na středoškolskou češtinářku, takže je to u mě trochu profesní deformace. Dřív mě hodně svrběly prsty abych v diskuzích opravovala, teď se ozvu jenn v případě, že chyba mění význam textu, abych tady nebyla označovaná za grammar nazy (i když asi trochu jsem :D). Taky myslím dokážu poznat, co je chyba z nepozornosti a co je systémově špatně, rozuměj pisatel se neobtěžoval naučit se pravidla rodného jazyka (zrovna u shody je těch výjimek tak málo, že naučit se to opravdu lze a dokáže to téměř každý, pokud se o to snaží…) Docela mě překvapuje, kolik lidí se tu veřejně přizná, že jim to vadí a že to jejich pohled na autora ovlivňuje. Díky za upřímnost, jsem ráda, že v tom nejsem sama, komu je smutno z průměrné úrovně rodilého mluvčího.

edit: chybělo mi š ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
8700
20.11.16 16:59
@sakota píše:
Pro upřesnění: mám za sebou 5 let studia češtiny a utekla jsem před státnicema na středoškolskou češtinářku, takže je to u mě trochu profesní deformace. Dřív mě hodně svrběly prsty abych v diskuzích opravovala, teď se ozvu jenn v případě, že chyba mění význam textu, abych tady nebyla označovaná za grammar nazy (i když asi trochu jsem :D). Taky myslím dokážu poznat, co je chyba z nepozornosti a co je systémově špatně, rozuměj pisatel se neobtěžoval naučit se pravidla rodného jazyka (zrovna u shody je těch výjimek tak málo, že naučit se to opravdu lze a dokáže to téměř každý, pokud se o to snaží…) Docela mě překvapuje, kolik lidí se tu veřejně přizná, že jim to vadí a že to jejich pohled na autora ovlivňuje. Díky za upřímnost, jsem ráda, že v tom nejsem sama, komu je smutno z průměrné úrovně rodilého mluvčího.edit: chybělo mi š ;)

tak, když už jsme u toho, v tomto příspěvku máš čtyři hrubky a jeden překlep :lol:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5672
20.11.16 17:00
@Amalthea píše:
tak, když už jsme u toho, v tomto příspěvku máš čtyři hrubky a jeden překlep :lol:
:mrgreen:
  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
8700
20.11.16 17:02
@tetaagáta píše:
Podobné téma jsem zakládala cca před dvěma týdny, ptala jsem se, zda má Emimino korektora. ¨
Ano, to co popisujete, mne neuvěřitelně štve. Čech, který neumí česky pořádně mluvit, natož psát, mne dráždí. Ale bohužel, nezvládat mateřštinu je „in“ a zkus někoho opravit. Okamžitě se dozvíš, že o lidech chybně se vyjadřujících jejich projev nic nevypovídá a naopak Ty máš houbeles co na práci, jsi osoba nevyrovnaná a řešíš si své komplexy.

Mícháš dvě různé věci - něco jiného je, udělat si názor na někoho podle jeho písemného projevu a něco jiného, dost trapného, je opravovat ho na kecacím fóru, pokud nejde o nějaký extrém, tak o gramatice přispěvatele taktně pomlčím

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10425
20.11.16 17:02

@Amalthea Prosím jmenovat. Překlep vidím a jednu chybějící čárku.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Poison Eve
20.11.16 17:05
@Amalthea píše:
tak, když už jsme u toho, v tomto příspěvku máš čtyři hrubky a jeden překlep :lol:

Nepocitala jsem chyby, ale jsou tam.

PS: maturitni praci jsem napsala na osm stran A4. Chyby jsem mela dve, v interpunkci. Dnes by jich tam bylo urcite mnohem vice, s vekem blbnu :)

  • Citovat
  • Upravit
5672
20.11.16 17:06
@Amalthea píše:
Mícháš dvě různé věci - něco jiného je, udělat si názor na někoho podle jeho písemného projevu a něco jiného, dost trapného, je opravovat ho na kecacím fóru, pokud nejde o nějaký extrém, tak o gramatice přispěvatele taktně pomlčím

Přesně, s tímto naprosto souhlasím.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Poison Eve
20.11.16 17:07

Jinak, nemam tendenci nekoho opravovat, ale i psany projev o cloveku neco vypovida.

  • Citovat
  • Upravit
8700
20.11.16 17:08
@sakota píše:
@Amalthea Prosím jmenovat. Překlep vidím a jednu chybějící čárku.

Ale, no tak. Když už zakládám takovou diskuzi a učím češtinu… pustila ses na hodně tenký led.
2 chybějící čárky, špatné skloňování a y/i

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
10425
20.11.16 17:09

@Poison Eve Tak mi je prosím řekněte. Jsem schopná uznat, že jsem to zvorala a že tam ta chyba je, plácnout se do čela, že jsem zas jednou něco napsala jak trubka. Ale za sebe fakt vidím jen překlep, chybějící čárku a na konci - ok, chybějící mezeru mezi textem a edit poznámkou. Možná už taky slepnu a ve svém textu to nevidím.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky

Ikona - Lucie Machová

Mgr. Lucie Machová