Potřebuju názor, problematické zapůjčení věci

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
TinaMB
Povídálka 35 příspěvků 24.11.18 21:54
Potřebuju názor, problematické zapůjčení věci

Ráda bych znala názor více lidí, protože nevím, jak se mám rozhodnout. Jde o to, že mám doma jednu věc, kterou momentálně (a výhledově několik let nebudu potřebovat). Jedná se o jistý typ specializované zdravotní pomůcky a její hodnota je na hranici 100.000 Kč. Jedna známá by si ji ráda na delší dobu vypůjčila, protože ji nutně potřebuje a peníze na ni nemá. S tím problém nemám. Když jsem ji ale chystala na převoz zjistila jsem, že jedna ze součástek je vadná a potřebuje výměnu. Stojí ale cca 6.000 Kč. Když jsem o tom známou informovala, řekla mi: no tak ji zařiď.
V tu chvíli jsem řekla, že ano, ale že teď na ni nemám peníze, že musí vydržet. Upřímně jsem čekala, že řekne, že mi na to třeba půlku dá, ale nic. Jakože za půjčení. Za cca měsíc se ozvala, jestli už ji mám. Součástku stále nemám a přiznám se, že se mi do objednání vůbec nechce. A nevím, co mám teď dělat. Na jednu stranu chápu, že ten díl by jí pak byl k ničemu, až mi to za pár měsíců či spíše let vrátí (nebo pokud by mi ho nechala, vlastně by mi ho darovala), naopak já jí to chci zapůjčit bezplatně a má mě to stát několik tisíc? Teď se to ve mě bije. Prosím, jak by jste řešily situaci vy?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Reakce:
Jana525
Kelišová 5867 příspěvků 24.11.18 21:58

Nemas cekat, co rekne ona, ale mas rict narovinu, promin, ja na to tedka nemam. Pak uz je to na ni, zda to chce za podminky, ze si to musi dokoupit a nebo ne.

bublinek
Kelišová 5717 příspěvků 24.11.18 21:58

Ona se ani nezeptala co by za půjčení měla „zaplatit“? Asi bych jí to řekla na rovinu. Jakože půjčovné. Kde jinde by sehnala tu pomůcku?

dedrichov
Závislačka 3470 příspěvků 24.11.18 21:59

ne půjčení, ale pronájem. Tak bych to řešila.

Mollify83
Zasloužilá kecalka 680 příspěvků 24.11.18 22:00

A proč by ji měla součástka zůstat? Bude snad vyměněna v pomůcce, tudíž tvoje stejně jako pomůcka. A když bys pomůcku nepůjčila, to ti bude ležet doma jen tak? Už ji nepouzijes? Plánuješ ji třeba prodat? Stejně to budeš muset opravit ne? Pokud ji chceš pomůcku půjčit bezplatně a už jsi ji to slíbila tak nechápu, že teď chceš příspěvek.

LE.nova
Kecalka 280 příspěvků 24.11.18 22:00

Ahoj, to je těžké. Asi bych jí vysvětlila situaci, že tím, že to teď ty nepotřebuješ, nemáš potřebu utratit 6 tis. jen abys jí to mohla půjčit. A pak bych čekala, jak se k tomu postaví. Třeba sama nabídne, že polovinu zaplatí. Případně si tu pomůcku sežene jinde…

TinaMB
Povídálka 35 příspěvků 24.11.18 22:00
@Jana525 píše:
Nemas cekat, co rekne ona, ale mas rict narovinu, promin, ja na to tedka nemam. Pak uz je to na ni, zda to chce za podminky, ze si to musi dokoupit a nebo ne.

To jsem jí řekla. Reakce byla jen: Aha. A za měsíc se ptala, jestli už to mám

Aduš8
Kelišová 5513 příspěvků 24.11.18 22:01

@TinaMB známá po tobě chce půjčit věc, která je v hodnotě 100 000Kč,které tím pádem ušetří. S ledovým klidem bych jí řekla, že jí věc půjčím za výměnu součástky. I přesto ušetří 94 000Kč. Jakýkoliv zdravotnický přístroj se dá pronajmout, např. Oxygenator se pohybuje od 500 Kč nahoru/měsíc. Ono je jedna věc být hodná, ale nedělej ze sebe hlupáka. Navíc, když ani ty peníze nemáš…

ivculka
Zasloužilá kecalka 745 příspěvků 24.11.18 22:02

Také bych do toho neinvestovala, když to sama nepotřebuji a je mi jedno, že mi celý přístroj bude ležet doma… jestli to známá chce, ať si tu součástku koupí. Tak bych jí to řekla.

Uživatel je onlineZwetta
Zasloužilá kecalka 731 příspěvků 24.11.18 22:03

@TinaMB
Teda, pokud se jedná o tak drahý přístroj a půjčuješ jí ho zadarmo, kamarádka by se mohla angažovat a opravu uhradit sama, otázka je, jestli si to může dovolit.. ;) Myslím, že pro Vás obě je částka 6 tis. Kč vyšší, sama bych ji určitě neplatila..

Příspěvek upraven 24.11.18 v 22:06

annasmyc
Zasloužilá kecalka 726 příspěvků 24.11.18 22:03

narovinu bych řekla, že pokud to chce půjčit, ať si to sežene ona (ty to nepotřebuješ). Říct ji, v jaké cenové relaci pomůcka je, a aby si uvědomila, že ona si to půjčuje, opotřebuje to, takže taková částka součástky není zas tak moc, oproti tomu, kdyby si musela pomůcku shánět ona za své… Ale je to od ní vyčůrané, ještě se upomínat…myslím, že tvoje pocity tě neklamou, prostě buď chceš, tak si sežeň, nebo nech být…

TinaMB
Povídálka 35 příspěvků 24.11.18 22:03
@Mollify83 píše:
A proč by ji měla součástka zůstat? Bude snad vyměněna v pomůcce, tudíž tvoje stejně jako pomůcka. A když bys pomůcku nepůjčila, to ti bude ležet doma jen tak? Už ji nepouzijes? Plánuješ ji třeba prodat? Stejně to budeš muset opravit ne? Pokud ji chceš pomůcku půjčit bezplatně a už jsi ji to slíbila tak nechápu, že teď chceš příspěvek.

Pokud ji nepůjčím, bude mi ležet doma, dokud ji za pár let nebudu potřebovat sama. Prodávat ji nebudu. V době, kdy jsem jí to slíbila, jsem o nutnosti opravy nevěděla. Zjistila jsem to, až když jsem ji chystala na převoz.

Lalelale
Kelišová 5438 příspěvků 24.11.18 22:06

@TinaMB osobně bych jí po tom „tak to zařiď“ nepůjčila vůbec nic. Na místě té známé bych ti ještě s díky nabídla, že součástku celou zaplatím, jen když mi to půjčíš. Jinak vzhledem k řečenému bych se hodně bála, že onu věc už nikdy neuvidíš. Případně že se ti vrátí rozbitá. Takže ne, nekoupila bych novou součástku, a nepůjčila bych… možná bych si vymyslela, že jsem to vzala do servisu a tam mi řekli, že ta věc odešla úplně, pokud by mi bylo blbé rušit slib.

Aduš8
Kelišová 5513 příspěvků 24.11.18 22:08

@TinaMB sice to jednou třeba budeš muset pro sebe opravit, ale takhle zaplatíš opravu a ještě bude přístroj,, znehodnocován' používáním cizí osobou. A navíc, pomud to zapůjčíš, ošetři si to smlouvou. Aby se ti třeba nestalo, že to známá rozbije a pak už z ní nic nedostaneš. :nevim:

Lama Lama
Hvězda diskuse 54897 příspěvků 24.11.18 22:09

Nic, pokud bych jí sama nechtěla, tak bych neinvestovala. Řekla bych, jak to je. Prostě bud do toho vrazí 7 tis. nebo nebude nic. Je na ní, jak se rozhodne, může si to zajistit jinak sama.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
Váš příspěvek
Reklama