Přežití bez dýchání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

yasmine5
Ukecaná baba ;) 1222 příspěvků 06.01.18 22:56
Přežití bez dýchání

Ahoj mozna se to bude zdat divny nazev tematu ale videla jsem ted jeden serial. Byl tam kluk uvezneny pod jeskyni kde byl priliv a zachranci to vyresili tak, ze mu pichnuli rychle kanylu a jeho krevni obeh tak okyslicovali. Ten byl pod vodou, nesmel se samozrejme nadechnout. Tak nad tim premyslim, zda to je vubec realne takto prezit 8o :D

Reklama

Reakce:

tini
Ukecaná baba ;) 1302 příspěvků 5 inzerátů 06.01.18 23:11

To je divny.Proc by byla umrla plicni ventilace, kdyz by stacilo napichnout zilu.To jsem zvedava, jestli se ti ozve nejaky lekar, mne to prijde jako blbost

Janee19
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 06.01.18 23:13

Mozek nehpozdeji po par minutach vysle signal se nadechnout, takze to mozny urcite neni, vedome by to neudrzel

Agrion
Závislačka 2740 příspěvků 07.01.18 00:10

Tak mozny to zatim fakt neni. Existuji ruzne ECLA ( Extrapulmonal Lung Assist) ktere dokazou castecne okyslicit krev mimo plice, i odevzdat CO2… ale neni to nic, na cem by se dalo prezit :nevim: A ty „kanyly“ bych ti neprala videt :D To jsou rotiz poradny kabely, co se pichaj do femoralek ( steheni tepna a zila)

Agrion
Závislačka 2740 příspěvků 07.01.18 00:15

@Janee19 Prvnim podnetem k nadechu je vzestup koncentrace CO2… takze teoreticky, pokud by nejaka super truper ECLA dokazala z krve odstranit dostatecne mnozstvi + soucasne dostatecne okyslicit, tak by to jit mohlo… zatim ovsem hudba daleke budoucnosti… soucasne prostroje, my meli na JIPu asi nejrozsirenejsi ILu zvladaji ani ne 30% ( pokud vse dobre jede pri novem filtru)

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 33937 příspěvků 07.01.18 08:02

Díky holky za informace o ECLA, to za doby, kdy jsem byla na škole, ještě nebylo. Znala jsem jen klasiku, mimotělní oběh. Chtěla jsem si o tom přečíst víc, ale podařilo se mi jen dohledat, že se to strká do dolní duté žíly - tak to by asi záchranáři pod vodou asi fakt nepíchli :-) Každopádně když si představím, že nějaký potápěč klukovi cokoli kamkoli zavádí, myslím, že by snad bylo snadnější, kdyby mu tam také dotáhli masku a kyslíkovou bombu.

danyk
Generální žvanilka 23213 příspěvků 07.01.18 13:10

Klasický ECMO (extrakorporální membránová oxygenace). Ale opravdu se to kanyluje do tepny i žíly (veno arteríální ECMO), (obě femorálky), asi 28 Frenchů kanylou do žíly a 24 Frenchů kanylou do tepny. Centrálně se píchá ouško srdce a aorta (na operačním sále). Jestli mu píchali jen jednu kanylu, tak to bylo veno-venozní ECMO, kanyla Avalon a píchali to do juguláry. Ale dělá se to pod ECHO kontrolou a už vidím toho kardiochirurga nebo anesteziologa, kterýho sehnali a vlezl jim tam :mrgreen: :mrgreen:

Mandarinka01
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 07.01.18 13:25

@danyk Ty jo, jeste jednou cesky, prosim. :D

danyk
Generální žvanilka 23213 příspěvků 07.01.18 13:34

ECMO = mimotělní okysličování. Do žíly a tepny musí dát tlustou kanylu a honí krev přes přístroj, kde se krev okyslíčí a zbaví kysličníku uhličitého. Využívá se to v medicíně v těch nejtěžších stavech a ve chvílích, kdy nemůžeš dýchat plícema. Bridge to recovery (most k vyléčení - např. nějaká slušná prasečí chřipka, neuventilujou tě konvenční či nekonvenční ventilací plícema, tak tě připojej k ECMO, kde Tě okysličej mimotělně), pak jako bridge to transplantation (most k transplantaci - poslední fáze onemocnění, potřebuješ transplantaci, daj Tě na ECMO a mezitím ti seženou plíce) a přestože u ireverzibilních stavů by se to nemělo dávat, tak občas je to i bridge to heaven.

yasmine5
Ukecaná baba ;) 1222 příspěvků 07.01.18 16:10

Díky za vysvětlení no je to zajímavý, co všechno tělo snese když nemá na výběr :)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Aby bylo mateřství jen samá radost!

Objevila jste dvě čárky na těhotenském testu poprvé nebo kolem vás už běhá... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Tipy na zdravé recepty přímo od výherkyň

Jaká zdravá jídla vedou v domácnostech výherkyň naší soutěže o hubnutí pod... číst dále >

Články z Expres.cz

Bába Kamenická: Žena, která léčila Václava Havla či Jiřího Bartošku

Léčila prezidenty i slavné umělce, našince i cizince. Božena Kamenická,... číst dále >

Pomeje zavolal do redakce Expresu kvůli milenci své ženy. Co vám chce říct?

Jak jsme vás jako první informovali, Andrea Pomeje již není sama. Po jejím... číst dále >

Články z Ona Dnes

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První... číst dále >

Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod... číst dále >

Reklama