Stěhování do Itálie na RD

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
26.6.22 10:43

Stěhování do Itálie na RD

Zdravím,
manžel dostal velmi dobrou pracovní nabídku do jedné nejmenované firmy v Itálii.
Zajímalo by mě, jestli nemáte některá zkušenost, jak to vyřešit, když já jsem teď na RD s 13 měsíční dcerkou? Asi není možné být registrovaná v Itálii a pobírat rodičák v ČR? Nebo stačí, že mě manžel zajišťuje?
Za jakékoliv tipy a připomínky z praxe budu vděčná :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
122
26.6.22 11:09

Kdysi jsem žila mimo ČR. Nevěděla jsem ale, zda se vrátíme, nebo ne. Zavolala jsem na ÚP a zeptala se. Mohla jsem pobírat RD šest měsíců, pak jsem se musela odhlásit. V cizině jsme zůstali, odhlásila jsem se. A pozor na zdravotní pojištění. Je to 12let zpět. Zavolej si, nebo napiš email, abys to měla v psané formě potvrzené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
274
26.6.22 11:34

Před pár lety jsem se měla stěhovat právě do Itálie, už si to úplně nepamatuju, ale co jsem tak zjišťovala z Fb skupiny cesek žijících právě tam, tak většinou byly hlasene v ČR, už kvůli lékařské péči. Takže mám pocit že braly i normálně RD. Ale jistá si tím nejsem, každopádně doporučuji spíš fb skupinu, tam zjistis fakt info z reality: Itálie - Češi a Slováci v Itálii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4932
26.6.22 11:36
@Sofia_Sofia píše:
Zdravím,
manžel dostal velmi dobrou pracovní nabídku do jedné nejmenované firmy v Itálii.
Zajímalo by mě, jestli nemáte některá zkušenost, jak to vyřešit, když já jsem teď na RD s 13 měsíční dcerkou? Asi není možné být registrovaná v Itálii a pobírat rodičák v ČR? Nebo stačí, že mě manžel zajišťuje?
Za jakékoliv tipy a připomínky z praxe budu vděčná :srdce:

Pokud budeš pobývat 180 dní v roce v čr, tak si můžeš nechat rodičák, asi bych to řešila až příští rok…nebo ho rychle vyčerpala do konce roku… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28585
26.6.22 12:26

Ono záleží jestli tu zůstává pracovní poměr v ČR. Kdyby ano, mohl by ti zůstat rodičovský z cz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.6.22 21:49

@Nefesh Díky za tip, kouknu!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.6.22 21:55

@welovefashion @pikola
Díky moc! Mně šlo taky o to, jestli tam tedy můžu žít jako žena v domácnosti - nezaměstnaná, protože určitě neplánujeme dát dcerku v tomto věku do jeslí. Finančně bychom to utáhli, ale spíš mi šlo o to, jestli je to vůbec legální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
274
27.6.22 04:35

@Sofia_Sofia v Itálii není žádna mateřská ani žádná jiná podpora, takže ženy s malými dětmi jsou celou dobu ženy v domácnosti. Státní jesle a školky tam sice jsou, ale dostat tam dite není vůbec snadný a přednost mají nezaměstnaní rodiče a to co jsou na tom finančně špatně. Pak jsou soukromé a ty jsou hodne drahé. Takže o děti se starají buď jejich mámy, kdy je živí celou dobu partner nebo prarodiče, pokud musí žena zpět do práce. Byt nezaměstnana v domácnosti je legální, často jiný řešení neni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27.6.22 08:50

@Nefesh Díky za upřesnění. To je docela hustý, ale aspoň vím, co čekat :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat