Nutriční poradna (3-18 let)
Michaela Boukalová Tomešová DiS.
Ufffff, jsem vas docetla a pridavam se do klubu.
Ja jsem dneska poridila papirove sacky. Chleba v nem za cely den neokoral, takze super, dala jsem ho v nich i zamrazit, tak uvidim, ale snad ok. Jen by mohli mit i vetsi velikosti.
Co me teda prekvapilo (nemile), kupovala jsem cokoladu v papirovym obalu a uvnitr byla stejne jeste v plastu, nechapu proc, vzdyt by stacil ten papir. Je teda mozny, ze je to nejaky rozlozitelny plast, ale nevim
.
@JaneCaroline To mi povídej, člověk si říká, super papír, pak to rozbalíš a tam stejně plastová folie nebo hliníková folie
My musíme vyzkoušet, jestli nám v papírovém sáčku pečivo neztvrdne, co máme zkušenost třeba z Lidlu ty jejich papírovo -plastové sáčky, tak tam vždy ztvrdne. A i přes moji nelibost, to pak doma manžel doma strčí do mikroteňáku a ono to fakt, tak neztvrdne do dalšího dne, což je zajímavé, ale radši bych jen papírové. Máme je doma, tak snad to pomůže či mám ještě doma takovou tu utěrku na chleba ![]()
Já sice nakupuju pečivo do svého látkového, ale v tom to taky rychle ztvrdne - takže mám doma systém, že chleba zabalím do utěrky a pak zabalím ještě do igelitové tašky - pevné, která vydrží nekonečně použití a měli jsme ji už doma (ne, že bych kvůli tomu pořizovala). ![]()
Ono není podle mě moc nejlepší cesta nahradit jednorázové plasty jednorázovým papírem - do důsledku může vyjít, že výroba toho papíru je mnohem energeticky náročnější a tedy i přírodu více zatěžující, než mikroteňák.
Takže považuju za smysluplnější prostě jednorázové věci nahradit těmi, které se dají používat opakovaně, nejlépe furt. A kde to má funkční smysl, tak klidě plasty používat dál, pokud to nejsou takové, které se po použití vyhodí - to už je lepší opakovaně použitelný plast, než jednorázový papír. Alespoň tak jsem si to nastavila já podle toho, co jsem se kde dozvěděla. ![]()
U té čokolády mám pocit, že klasicky v obchodě nemají asi žádnou jen v papíru, protože by se do toho papíru nasákla mastnota z té čokolády, takže buď je to papír+plast, papír+hliník, nebo samotný plast. U nás naštěstí mají v Bezobalovém obchodě a je výborná, jak mléčná, tak hořká.
@klamonožka píše:
@sharunka03 @JaneCarolineJá sice nakupuju pečivo do svého látkového, ale v tom to taky rychle ztvrdne - takže mám doma systém, že chleba zabalím do utěrky a pak zabalím ještě do igelitové tašky - pevné, která vydrží nekonečně použití a měli jsme ji už doma (ne, že bych kvůli tomu pořizovala).
Ono není podle mě moc nejlepší cesta nahradit jednorázové plasty jednorázovým papírem - do důsledku může vyjít, že výroba toho papíru je mnohem energeticky náročnější a tedy i přírodu více zatěžující, než mikroteňák.
U té čokolády mám pocit, že klasicky v obchodě nemají asi žádnou jen v papíru, protože by se do toho papíru nasákla mastnota z té čokolády, takže buď je to papír+plast, papír+hliník, nebo samotný plast. U nás naštěstí mají v Bezobalovém obchodě a je výborná, jak mléčná, tak hořká.
Takže považuju za smysluplnější prostě jednorázové věci nahradit těmi, které se dají používat opakovaně, nejlépe furt. A kde to má funkční smysl, tak klidě plasty používat dál, pokud to nejsou takové, které se po použití vyhodí - to už je lepší opakovaně použitelný plast, než jednorázový papír. Alespoň tak jsem si to nastavila já podle toho, co jsem se kde dozvěděla.
Ja teda i ty pap. sacky pouziju vickrat a zas mam takovou teorii, ze papir se v prirode aspon rozlozi, plast houby nebo za bambilion let. Ale jasne, ze plasty, ktery mame ( i ty sacky jeste ) pouzivame dokud to jde.
@sharunka03 píše:
@JaneCaroline To mi povídej, člověk si říká, super papír, pak to rozbalíš a tam stejně plastová folie nebo hliníková folieMy musíme vyzkoušet, jestli nám v papírovém sáčku pečivo neztvrdne, co máme zkušenost třeba z Lidlu ty jejich papírovo -plastové sáčky, tak tam vždy ztvrdne. A i přes moji nelibost, to pak doma manžel doma strčí do mikroteňáku a ono to fakt, tak neztvrdne do dalšího dne, což je zajímavé, ale radši bych jen papírové. Máme je doma, tak snad to pomůže či mám ještě doma takovou tu utěrku na chleba
Taky mam tu zkusenost, ze v papiru chleba tvrdne. I v samotne uterce. Jeste chci vyzkouset do uterky a zavrit do boxu, aby k tomu nesel vzduch
.
@klamonožka Tak to taky tak zkusím, my i tak, když vyndáme z toho plastového sáčku a je neporušený, tak ho dáme zpět do šuplíku s tím není problém. Zkusíme tedy nejdřív do utěrky a s tou do sáčku. Díky za tip ![]()
S tou čokoládou to je pravda, by se promastila, jen být v papíře. o vím u nás (teď nevím, jestli jsi to ty z HK), tak tam v Bezobalu prodávají čokoládu, ale od Jordis a je pěkně drahá
tak třeba někdy zkusím
![]()
@JaneCaroline to by taky šlo, tak pak dej vědět, jak to pomohlo dát chleba ještě do boxu ![]()
Ahoj
Prosim, nevite nekdo, kde se da sehnat nalepka na schranku, at nevhazuji reklamu? Nebo jak to pripadne vyrobit? Jedna se o schranku venku na brance, cili bude to vystavene vsem vlivum pocasi…diky ![]()
Holky, na pecivo mam pytliky wrapup, jsou specialni se zaterem, doporučuji
@Bondgirl007 My to řešili nedávno, když jsem se stěhovali jinám, ale ne na branku venku, prostě na schránku v chodbě baráku. Taky by mě zajímalo, kde se to dá sehnat, aby to něco vydrželo, jinak vyrobit doma z papíru a pak to potáhnout buď izolepou nebo to nechat zalaminovat. Mohli by pomoci, tam, kde ti vytisknou dokumenty, snad budou vědět.
@Bondgirl007 mám na to eshop, akorát ho teď překopávám, vydrží to cca 5 let na přímém slunci. Klidně přes sz, pošlu nabídku.
@JaneCaroline píše:
Taky mam tu zkusenost, ze v papiru chleba tvrdne. I v samotne uterce. Jeste chci vyzkouset do uterky a zavrit do boxu, aby k tomu nesel vzduch.
Mám vyzkoušeno na pečivo a chleba - látkový pytlík nebo utěrka a strčit do nerez chlebníku..Lepší koupit chlebník zezadu s pár dírkama, aby to aspoň malinko větralo, s chlebníkem (byť nerezovým) bez dírek mám špatné zkušenosti (plesnivění).
Jinak čokoládu si vyrábím doma sama..ale taky jsem párkrát koupila - v DM konkrétně..navrchu papír, uvnitř plast ![]()
Myšlenka bez obalů je skvělá a taky se doma snažíme. Zdá se mi, že dnes už se dá koupit spousta obalů, které člověk může mít doma a používat pořád dokola. ![]()
Jak jste na tom se zero waste behem tehlech dni? Zvysilo se va mnozstvi odpadu?
@Monulie píše:
Jak jste na tom se zero waste behem tehlech dni? Zvysilo se va mnozstvi odpadu?
Ani ne, bezobaláče u nás jakožto obchody s potravinami fungují celu dobu, roušky používám pratelné, nějaké jednorázové rukavice nebo podobné záležitosti taky nevedu… Takže co do odpadu vlastně všechno při starém. ![]()