Porodnice České Budějovice

Zdejší gynekologické oddělení je velice rozsáhlé a disponuje mnoha specializovanými ambulancemi. Kromě poradny pro riziková a patologická těhotenství zde najdete urogynekologickou a onkologickou ambulanci, také zde najdete jednotku intenzivní porodnické péče v případě patologických těhotenství a také moderně vybavenou chirurgickou jednotku.

Gynekologicko-porodnické oddělení sídlí v pavilonu C, zatímco porodnická část a šestinedělí v pavilonu K.

Webové stránky:

Doporučují maminky porodnici Nemocnice České Budějovice, a.s., Gynekologicko - porodnické oddělení

Hodnoceno 94x

Máte již zkušenost? Pomozte ostatním:

Přidat zkušenost s porodnicí

Informace a kontakty

Primář: MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D.

gynekologicko-porodnické oddělení: 387 87 11 11
porodní sál: 387 874 520; 387 874 523 šestinedělí: 387 874 421

Adresa: B. Němcové 585/54, 370 87 České Budějovice (vjezd z ulice L. B. Schneidera)

URL: http://www.nemcb.cz/oddeleni/gynekologicko-porodnicke-oddeleni-2/

Zkušenosti uživatelek s porodnicí České Budějovice

13.07.19

Rodila jsem tu letos 8.4. Na porodním sále bylo ve finále dost lidí, ale nějak mi všichni splynuli.
Kromě porodní asistentky, která byla milá, klidná a celkově tak profesionální, že jsem i přes bolesti byla schopná přečíst si jmenovku a zapamatovat jméno. Anna Malíková. Byla u celého mého porodu, opakovaně mi říkala, co mám dělat a já to opakovaně (neúmyslně!) dělala špatně. Měla obrovskou trpělivost, já bych na to nervy neměla. Pak si také vybavuji, že mě umrtvili na šití a mě bylo divné, že to pořád bolí. Tak jsem se zeptala, jak je to možné. No, a nějaká zaměstnankyně mi pohotově a rýpavě odpověděla, že jako proč asi, když mi tudy právě prošel meloun. To už mi tak OK nepřišlo.
Po porodu jsme byli na nadstandartu, a zaplať pánbůh za to. Měla jsem dost problém to všechno zvládat, většinu dne jsem chodila po pokoji nahá (jen v těch vtipnejch kalhotkách s mega vložkou) a to by nešlo, kdybych byla s více lidma… Chci říct, že ty peníze za to soukromí stojí. A jídlo vozí na pokoj - klidně ho můžete jíst ve stoje, což je fajn. Myslím si, že celkem velkým nedostatkem na oddělení šestinedělí je počet sestřiček na směně. Nikdo nic pořádně nevysvětlí, na ten pokoj téměř nepřijdou.. Mají toho prostě moc, není to v jejich silách. Kdyby jich tam bylo třeba jednou tolik, tak by maminky možná dostaly péči, která je v tomhle období víc než důležitá. Možná by pak nebylo tolik miminek na umělém mléku, kdyby nás někdo naučil správnou techniku kojení. Možná by tolik matek nemělo poporodní deprese. Odcházela jsem z porodnice plná nejistot a bez sebedůvěry. Byla jsem prvorodička. Postupem času jsem se samozřejmě naučila, jak s miminkem zacházet a kvůli přístupu při samotném porodu tu nejspíš příště budu rodit znovu. Převládají spíše pozitiva. Věřím, že kdybych řekla, že mám problém, tak by se tím někdo zabýval. A jak tu někteří píšou, že se jídlo nedá jíst, tak s tím taky nesouhlasím. Mně chutnalo. A plínky nám na necelé 4 dny vystačily.

Personál:

Anna Malíková

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Pokud není v plánu císař, kupte si vložky. Co největší. Sice je tam dostanete, ale je jich málo a musíte si vzít tři, protože jsou malé. V lékárně prodávají o dost větší, a opravdu jsem je ocenila. A dětský kruh na plavání. Jinak si možná nesednete. A aspoň 3 ručníky

Anonymní
24.12.18

Celé těhotenství jsem měla bez komplikací, tudíž v porodnici nabyli dojmu, že není potřeba se mi nějak extra věnovat, což jsem vítala (v ten den jsem byla na kontrole). Po vyplnění papírů mi byla přidělena porodní asistentka. Ta fungovala naprosto perfektně a informovala mě o všem, co se děje a aktivně, ale nevtíravě se mnou prošla celý porod (3hodiny). Byla to mladá, štíhlá slečna/paní, jmenovala se Karolína, víc bohužel nevím. Katastrofa ovšem přišla s příchodem paní doktorky, kterou si porodní asistentka volala už v průběhu porodu a tato dáma jen procedila mezi zuby, že to snad zvládne odrodit sama, ne?! Ovšem na šití tato dáma nastoupila s velkou suverénností. Takovou bolest jsem v životě nezažila, raději bych znovu rodila. Paní doktorka to tam štupovala jak ponožky a když jsem si dovolila postěžovat, že to opravdu nesnesitelně bolí, tak se mi dostalo odpovědi „Ty mladý nic nevydržej! Já jsem taky šitá, tak to snad zvládnete!“, neustále mě komandovala, že jí prý utíkám, ač jsem se ani nehla, protože jsem byla ztuhlá tou bolestí. Neměla jsem ani slov na nějakou obranu, jen ode mě lítaly slzy a krev. Byla jsem šťastná, že na sále byl i muž, který v tomto procesu mimčo choval, jinak nevím nevím. Výsledkem tohoto je špatné sešití a nyní mám dvě volby řešení - laser nebo uspání a přešití, paráda.. Jméno téhle dámy nevím jistě - dohledávali jsme zpětně zprostředkovaně přes jiný další personál - možná doktorka Kuželová/Kuželková? Je to starší dáma s tmavými vlasy po ramena.

Následnou hospitalizaci hodnotím velmi kladně, měli jsme tedy nadstandard.. Jídlo jsem si mohla vybrat ze tří možností, chutnalo mi vše, až na jeden oběd, ten nešel :) Je to stejná kuchyň jako menza JCU. Sestřičky a lékaři jak z gynekologie, tak neonatologie byli velmi příjemní. Za mě paráda :)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Porodní plán, resp. napsat si, co v žádném případě nechcete a naopak co žádáte.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Poporodní vložky

Anonymní
18.10.18

Měla jsem plánovaný císařský řez, operace samotná v pořádku. Po dotazu na JIP, jaké léky dostáváte Vám odpoví, že jste zvědavá a šlus.

Porodnici jsem volila i kvůli neonatologii, kdyby měla malá problémy. Během šestinedělí jsem měla komplikace (infekce), musela do nemocnice opět, ale hospitalizaci odmítla a docházela ambulantně ( v tomto případě nemůžete mít miminko u sebe). V současnosti je snad vše v pořádku.

Jak už zde několikrát bylo uvedeno, porodnice je přeplněná a sestry na šestinedělí Vás rozbrečí tím, že Vás přesvědčí, že jste neschopná postarat se o dítě, nepije a zvrací kvůli Vám apod. Normálně jsem celkem od rány, ale hormony dělají své. Samozřejmě jsou výjimky a milé sestry, úplně mě dostávali některé mladé sestry - holky, které byly „nejchytřejší“. Instruktáž ke všemu je z rychlíku, vše podepíšete, že jste proškolená. Jak už někdo uváděl, doporučuji internet v mobilu, vše jsem si hledala - jak odříhnout, další možnosti kojení než ty „zaručené“, v lehu mi to opravdu nevyhovovalo a ani nám to nešlo.

Lékaři byli na gynekologii i dětském milí a v případě potřeby Vám vše vysvětlí.

Jídlo je úplná katastrofa, to jsem z recenzí věděla, ale na realitu mě to nepřipravilo (a to nejsem náročná). Pokud ale máte začít kojit, tak se nechte zásobit z domova, především pouze čerstvé rohlíky a lučina/máslo bez ničeho na snídani a večeři moc vhodné nejsou, obědy neidentifikovatelné, nechte si něco k jídlu donést.

Plenky poskytnuté Vám asi stačit nebudou, ale je super, že Vám dají alespoň nějaké a super namíchanou mastičku na zadeček, lze používat i na tělo, má doktorka mi ji pro malou předepisuje.

Úplně se mi nelíbí, že pupík nechávají odpadnout, je to spíš komplikace.

Spíš doporučuji kvůli neonatologii a celkem příjemným a schopným lékařům. Pokud budu mít druhé dítě, nejsem si v současnosti jistá, kam půjdu rodit.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Mobil s internetem a nabíječku, nechat si donést jídlo na šestinedělí.

Anonymní
25.09.18

Mám na porod ty nejhorší vzpomínky, ale rozhodně ne kvůli personálu a prostředí budějovické nemocnice. Paní doktorka Hrotkové se u mého porodu objevila v 7 hodin ráno, zřejmě od střídání směn a od té doby ji vidím už jen jako anděla, který zachránil mne a naši malé princezně život rozhodnutím o akutním císaři, kdy věřte, mám lepší vzpomínku po probuzení z narkozy, než z pokusu o vyvolávaný porod, který pro nepoměr nebyl vaginálně zřejmě ani možný (obrovská chyba OG, který neměřil pánev v prvním trimestru), v porodnici už tak snadno měřit bohužel nešlo.

Oddělení pooperační péče - úžasný personál, neuvěřitelně hodné sestřičky, které pomohou a udělají vše, co vám na očích vidí. Chápou vaše pocity a pomáhají, jak jen mohou. Měla jsem po narkóze hrozné stavy mdlob - opět záchrana od paní doktorky Hrotkové, která mi vyměnila léky na bolest a postavila mě na nohy.

Oddělení šestinedělí - sestřičky gyndy a studenti naprosto v pořádku, také moc hodní a vždy vyhověli se vším, oč jsem je požádala.

Dětské sestřičky byly také úžasné a hrozně hodné, pomáhaly, jak mohly. Je pravda, že instruktáž o tom, jak co s miminkem dělat, byla poměrně rychlá a nebylo v ní daleko vše, ale ono to ani nejde. K miminku prostě „podrobný návod k použití“ nedostanete, ani by to nešlo, každému vyhovuje něco jiného a člověk musí vše vzít do ruky sám. Sestřičky pomáhají, ale hlavní práce je na samotné mamince, a tak by to i mělo být.

Něco jiného je ale jedna sestra, paní Novotná. Je to žena již ve velmi pokročilém věku, hodně zmalovaná, nosí černé vlasy v drdolu. S ní mám zkušenost opačnou. V podstatě řekla, že mi děťátko blinká, protože má kvůli mně a mé neschopnosti koliky a chtěla mu přiškrtit ruce v zavinovačce (malá by pořád papala a přejídala se). Prý, že když bude mít úple ruce podél těla bez možnosti pohybu, bude klidná. Úplně jsem to vypustila a žádnou její radou jsem se neřídila. Věděla jsem, že ten den už půjdu nejspíš díky bohu domů, což jsem té DĚTSKÉ sestře i zmínila, načež mi řekla, že mě domů GYNDA pustí 4. den po císaři jen na revers a žádný doktor nedá svolení. Přičemž už jsem předtím mluvila i s ostatními lékaři a vzhledem k tomu, že jsem byla bez jakýchkoliv přípravků proti bolesti, jizva v pořádku a děloha taky, nebyl větší důvod mě tam držet. No, ukázal se znovu na velké vizitě můj anděl, paní Hrotková, a domů jsem jela ještě ten den a revers jsem samozřejmě nepodepsala, to bych nikdy neudělala. Kdyby sestra Novotná alespoň jednala s maminkami normálně a ne tak hnusným arogantním tónem, který chvílemi zněl jako kdyby se mi pošklebovala a měla radost z každého menšího neúspěchu, který nafoukne do obřích rozměrů, neměla bych porodnici v Buděovicích, co vytknout. Bohužel ale vyhořelá sestra dokáže leckteré mamince zkazit celý pobyt v porodnici.

Snažím se na to koukat objektivně, a proto dávám porodnici 4.5/5, kdy tedy strhávám za skoro nepoživatelné obědy a trošku za zaměstnání takové zlé, staré rašple, která by už měla být v důchodu a, dle jejího vzhledu, užívat si solária a dalších kosmetických procedur a nestresovat maminky a miminka.

Personál:

MUDr Romana Hrotková

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Vyhnout se sestře Novotné obloukem. Nejsem zdaleka jediná, kdo s ní má špatnou zkušenost a dělá jí zřejmě dobře na srdci rozplakávat maminky po porodu.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Seznam na stránkách nemocnice je dostačující.

28.07.18

Porodnice v Českých Budějovicích byla moje volba číslo jedna. Chtěla jsem to mít blízko. Doporučuji zapsat se na jejich předporodní kurzy nebo se jít podívat na prohlídku porodních sálů, abyste věděli, do čeho jdete.
Prostředí je příjemné, nové.

Rodila jsem v červenci, v době dovolených, nicméně vytíženém období, takže při příjmu k porodu se čekalo docela dlouho na lékaře a volnou vyšetřovnu. Jinak příjem v pohodě, porodní asistentky, co se mnou vyplňovaly papíry a probíraly porodní plán, byly skvělé - dvě starší paní (jména bohužel nevím).

Lékař ,co mě vyšetřoval na příjmu, byl černoch, sympatický, drobnější doktor. Mluvil hůř česky, ale rozumět se mu dalo v pohodě. Celkově jsem se nesetkala před porodem ani při porodu s nepříjemným personálem, čehož jsem se trochu bála.

Po přípravě k porodu (klystýr ani holení nikdo nenutil, jen pokud člověk chce) už jsem šla rovnou na porodní box. Chtěla jsem vanu, ale nakonec se mi do ní ani nechtělo. Vyhovovalo mi spíš být dlouho ve sprše. Partner tam byl celou dobu se mnou, přála jsem si co nejvíc soukromí, takže nás tam nechali víceméně být samotné, pokud to šlo, a pak když bylo nutné, byla tam se mnou jedna, později dvě porodní asistentky.

Miminko mělo nějakou dobu moc rychlý tep - to pro mě bylo nekonečné, protože jsem musela být připojená dlouho na monitor a nemohla být ve sprše. Ale úlevových poloh jsme vyzkoušeli opravdu hodně. Porodní stoličku, žíněnku, míč ve sprše. Personál se opravdu snažil mi ulevit. Poslední fázi první doby porodní jsem strávila už na lehátku na boku kvůli dorotování miminka a to pro mě bylo nejnáročnější a celkem nesnesitelné, ale na to člověk pak rychle zapomíná.

Největší mínus pro mě bylo střídání směn, kdy se se mnou asi 3 hodiny před tlačením rozloučila jedna porodní asistentka, co mi nejvíc pomáhala a přišla jiná mladá, která byla sice sympatická a snažila se mi co nejvíce pomoct, ale přišlo mi, že se snažila až moc a pořád na mě sahala při kontrakci a utírala plodovou vodu, což mi v tu chvíli vadilo.

Samotné tlačení pak bylo za asistence dvou porodních asistentek (z každé strany jedna) a mladé doktorky, která byla taky super. Chtěla jsem zvolit polohu více v sedu, nakonec to problém nebyl, ale porodní asistentka měla trochu pochyby, co na to řekne doktorka (z toho jsem měla dojem, že některé asistentky mají z doktorů trochu respekt nebo nevím, co si o tom myslet) - nakonec to doktorka vůbec neřešila, prostě mi zvedly opěradlo více do sedu a já se držela pod koleny sama rukama. O opěrky nohou jsem si jen opírala chodidla. Tlačila jsem asi na dvě kontrakce, s tím, že ke konci už docházely síly, ale dítě už muselo ven, takže mi asistentky zatlačily na břicho zeshora. Zní to hrozně, ale nebylo to nic drastického a pomohlo to.

Hodně diskutované téma je nástřih - já si ho samozřejmě nepřála, při tlačení jsem cítila, jak mi roztahují hráz a drží ji, ale po nějaké době mi doktorka řekla, že by to radši trochu nastřihla, protože ta hráz je vyšší a hodně napnutá. Takže jsem nakonec souhlasila a teď 10 dní po porodu už jsem zahojená dobře, nebyla to žádná velká rána a žádná jiná poranění jsem neměla. Šití bylo rychlé a bezbolestné.

Ocenili jsme, že mi dali po porodu malého hned na tělo a k prsu. Hned se přisál, bylo to krásné. Pak mi ho nechali opravdu celé ty dvě hodiny na těle, s tím že posledních asi třicet minut si ho vzal už partner k sobě do náručí.

Stanice šestinedělí taky pro mě naprosto v pořádku. Profesionální přístup. Nesetkala jsem se s nikým nepříjemným. Je jasné, že někdy měly sestry toho hodně, a tak se člověku nevěnovaly takovou dobu, ale vždycky poradily zejména s kojením a uklidnily mě, když jsem měla druhý den krizi, že nemám dost mléka. Ochotně mi malého pohlídaly a uklidnily. Měla jsem nadstandard a byla jsem za to ráda, že jsme měli klid a partner za mnou mohl chodit kdykoliv během dne.

Jediné, co by potřebovalo zlepšit, jsou za mě určitě obědy - to jídlo je otřesné, horší než školní jídelna, protože téměř ve všem je mouka. O čerstvosti se mluvit opravdu nedá a jediná zelenina byla vařená v polévce. Snídaně jsou normální a studená večeře taky v pohodě, z toho se dalo najíst a v jídelně byly k dispozici i další věci jako nějaké ovoce, tvaroh, musli, pečivo.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Aby si přečetly veškeré info na stránkách porodnice, šly se tam osobně kouknout a napsaly si porodní plán. Také aby neměly přehnaná očekávání - nakonec některé věci se předvídat nedají a můžou dopadnout trochu jinak. Nejdůležitější je myslet na to, že přivedou na svět své dítě a proto se vyzbrojit co největším optimismem a říct si, že to zvládnou ať už se stane cokoliv.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Mně se osvědčil vlhčený toaletní papír a porodnické vložky větší velikosti (Hartmann Midi). Pro miminko tam vše je. Na utírání zadečku a omytí miminka používají takové lepší papírové utěrky namočené do vody, takže kdo chce, ať si zabalí i vlhčené ubrousky na zadeček. Jinak pro sebe doporučuji ještě sprcháč s dubovou kůrou a dva velké ručníky na tělo - já se sprchovala fakt často. Na ruce a intimní partie je lepší používat jejich papírové ručníky. Nic dalšího mě nenapadá. Noční košile jsem využívala ty jejich anděly s rozepínáním vpředu. Bylo to praktické. Na sezení nafukovací kruh se taky hodí a ještě jeden menší polštářek z domova na spaní/kojení.

Anonymní
19.06.18

Oddělení rizikové v pohodě.

Neonatologie naprosto super, skvělá péče, milé sestřičky, slova chvály nestačí, myslím, že každý, kdo odchází, jim přinese nějaký dáreček a to mluví za vše.

U porodu si taky nemůžu stěžovat, myslím, že v rámci možností a nastálých problémů se personál snažil mi situaci co nejvíce zpříjemnit.

Co byla ale tragédie, bylo oddělení šestinedělí. Neochotné, nepříjemné sestry snad všechny kromě jediné (která tam docházela na občasnou výpomoc z mateřské). Asi za to ty dámy nemohou, mají toho moc. Že vydeptají a rozbrečí ženský po porodu pod vlivem hormonů - budiž, ale moje dítě mělo problémy a oni to zanedbali tak, že jsme pak museli na neonatologii. Přitom to vůbec nemuselo být nutné, kdyby se nám dostalo od začátku správné péče. Ohrozili zdraví mé dcery.

Jídlo na všech odděleních hrůza, ale to člověk nějak přežije.

Přes zmíněná negativa bych porodnici spíše doporučila, je to velká nemocnice, je zde vše pohromadě, v případě nestandardních situací je možnost vše rychle řešit a hlavně, pokud je třeba péče neonatologie, ta je tady na vysoké úrovni.

Anonymní
04.06.18

Průběh porodu hrůza. 12 hodin vyvolávání porodu, nakonec akutní císařský řez. Doktoři mladí, nic moc zkušeností. Sestry nepříjemné. Strava příšerná. Celkově velké zklamání.

16.05.18

Od příjmu, přípravny, samotný porod až po šestinedělí nelze nic vytknout. Příjemné a moderní prostředí, dostatečná péče i příjemný personál. Jediná výtka byla u novorozenecké péče. Zrovna moc příjemně se nechovali.

Anonymní
02.05.18

Předem píšu, že jsem v ČB nakonec díky bohu nerodila.

Do porodnice jsem se dostala měsíc před termínem a 5 dní jsem strávila na perinatologii. Prodělala jsem akutní ústřel zad, ale záda nikoho moc nezajímala. Chytla jsem tam asi 7 doktorů a každý mi sliboval něco jiného, což jeho další kolega nedodržel. Jediné, co mi pořád zkoumali, tak to bylo břicho. Musela jsem se několikrát doprošovat, ať ke mně pošlou někoho přes záda - nakonec jsem se dočkala po 3 dnech. A dočkala jsem se akorát toho, že mi nepomůžou, že to musím vydržet.

Bolesti zad mi spustily poslíčky a v porodnici se chovali, jako kdybych každým dnem měla rodit. Nakonec jsem celá vynervovaná podepsala revers, protože mě tam drželi naprosto zbytečně („pani je tady teprve od pátka“) a přehazovali si mě jako horkej brambor („jestli vám kolegyně řekla, že vás propustí, tak si počkejte na ni, já vás pouštět nebudu“). Vyfasovala jsem prášky na udržení těhotenství (v 35. týdnu!) a s řečmi o tom, že se určitě brzy uvidíme, mě pustili domů.

Až na sestru u příjmu, kterou daleko více zajímaly papíry, a jednu sestru, která na mě uměla jen štěkat, si na sestřičky stěžovat nemůžu. Horší to bylo s doktory. Vadilo mi, že každý jel na své triko a nedodrželi to, co mi slíbil kolega před ním. I můj gynekolog se posléze divil, proč mi dělali řadu zbytečných vyšetření.

P. S. Na předepsané prášky jsem se naprosto vykašlala, poslíčky jsem měla dál a rodila jsem přesně v termínu o měsíc později v jiné porodnici. Tam to bylo jiné kafe. Kdybych nepodepsala revers, tak mě tam zbytečně drží ještě dneska.

27.04.18

Své první dítě jsem porodila v roce 2016'. Nastoupila jsem v 34. týdnu těhotenství na rizikové oddělení a pobyla jsem tam 3 týdny, než jsem porodila. Na rizikovém oddělení jsem byla velmi spokojená. Když jsi mě převzal porodní sál,t ak komunikace a přístup personálu byly na výbornou. Horší to bylo na šestinedělí, tam přístup sester a dětských sester byl katastrofální. Byla jsem tam tři dny a pak jsem šla na neonatoligii, tam ten přístup není zas tak špatný, ale mohl by být lepší.

Anonymní
03.11.17

Po všech těch negativních recenzích na personál jsem se docela bála, ale nemůžu říct ani ň. Veškerý personál od příjmu až po odchod domů byl úžasný. Porodní asistentka na sále, bohužel nevím jméno, což mě mrzí, byla skvělá. Pani doktorka a sestry, co se starají po porodu o miminko, taky super. Oddělení šestinedělí bylo úplně narvané a stejně byla každá sestra, doktorka, sanitářka i uklízečka usměvavá a milá. Porodnici doporučuji každé mamince. :-)

Anonymní
14.10.17

V Českých Budějovicích jsem rodila své první dítě, měla jsem porod bez jakýchkoliv komplikací, a to bylo moje jediné štěstí. Nedokážu si totiž představit přístup personálu, kdybych po nich, nedejbože, něco chtěla. Když jsem přijela, tak jsem měla pravidelné kontrakce po pěti minutách - poslali mě s nimi domů, že to na porod ještě není. Celou dobu, co mě tam měřili, tak tam nepřišla jediná sestra a já vůbec netušila, co se děje. Jela jsem tedy domů a po pár hodinách přijela zpátky s kontrakcemi po 2 minutách.

Poslali mě na pokoj na šestinedělí, kde jsem strávila asi půl hodiny, než jsem šla na sál. Musím pochválit doktory a asistentku na sále, ti byli vážně skvělí a celou dobu mě podporovali. Co mě mrzelo, tak že jsem si nemohla vyzkoušet jiné polohy u porodu, vanu, míč… vlastně nic mi nebylo nabídnuto.

Po porodu nám nechali klid na seznámení se s miminkem, to také velmi oceňuji. Po porodu jsem jela na šestinedělí a malého jsem měla hned u sebe, nevěděla jsem, že mám možnost ho nechat u sester, abych si odpočinula.

Celkově když to shrnu, tak sál, doktoři, asistenti a pan primář skvělé. Šestinedělí katastrofa, sestry na člověka vychrlí všechny informace jen pro podepsání papíru, jídlo příšerné (dám kojícím matkám k obědu hrášek, vážně?), asistence při pomoci s dítětem nulová. Musím pochválit učenky, ty byly skvělé a kdyby tam nebyly aspoň ony, tak bych asi v porodnici nevěděla už vůbec nic. A taky díky za internet a to, že jsem si musela hledat, jak odkrknout dítě, jak ho držet, kojit, koupat… praxe je asi nejlepší učitel.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pořádně se o všem informovat.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Vlastní vložky, župan, boty, oblečení pro dítě, intimní ubrousky, ubrousky pro miminko na zadeček.

Anonymní
14.09.17

Kapacita porodních boxů a následně počet lůžek a pokojů pro celé široké okolí Českých Budějovic očividně nestačí, takže se sestra při příjmu dotázala, zda tam opravdu chci zůstat. nebo zda ještě nechci domů. :) Vlastní porod popisovat raději nebudu, osobně k tomu mám celkem výhrady. Porodní asistentky byly milé (jména neznám), ale přebíhaly od jednoho boxu ke druhému.

Poporodní péče - po císaři jsem byla na JIP, druhý den mě nutili kojit na boku, což fakt dost dobře nejde. O kojení vás samozřejmě jako prvorodičku nikdo nepoučí, jediná správná poloha pro kojení je ta v leže na boku. O laktaci a jejím nástupu atd. taky ani slovo.

Budova je nová, takže vše ok až tak na 2/3 sester starajících se o novorozence. Spousta z nich nepříjemných, pokud něco vysvětlily, tak bleskově a hlavně podepsat papír, že jsem byla poučena. :) A hlavně mít na sobě župánek. :) Oblečky na miminka jsou v tragickém stavu, v každém sekáči mají lepší, doporučuju vzít ponožtičky pro miminko - naštěstí jsem měla, jinak nevím, zda jich mají dostatek (jedna hodná sestra mi naštěstí jedny zapůjčila). Pozitivum - jídlo bylo fakt dobré. Pozitivně hodnotím i vyšetření u primáře Hanžla - milý, lidský, ale to byl kromě mladých doktorek pediatriček jeden z mála.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Pevné nervy a na vše se podrobně vyptávat.

01.09.17

Přijeli jsme již s kontrakcemi po cca 3 minutách, vše proběhlo rychle, do hodiny jsme byli na porodním sále a cca za hodinu a čtvrt se mimi narodilo. Přístup personálu dobrý, ten den měli fakt fofr, nebyl ani volný porodní sál, ale zvládli to na jedničku. Na sále mě připravila porodní asistentka Veronika Tomášková, milá, i v tom shonu a stresu mě uklidňovala a radila s dýcháním. Na finále dorazil i pan doktor Dan(iel) (?) Gy(i)lányi(?) - nevím, jak se píše přesně jeho jméno - z něho vyzařoval klid a pohoda, byli fakt milí. Jak tu píšou maminky - porodnice skvělá.

Na šestinedělí bylo plno, takže chápu, že sestry měly plné ruce práce a nevěděly, kam dřív skočit. Jelikož byly svátky, měly služby skoro pořád ty samé sestry, mladá sestra Simona, ta byla v pohodě, snažila se pomoct, stejně jako sestra Iva (cca 50 roků), protože jsme druhý den po porodu měly problém s kojením - nalila se mi prsa a jak byla tvrdá, holčička se nemohla přisát. Tu noc měly službu dvě sestry, které neměly čas, ač jinak ta jedna z nich byla dost ukecaná, ale s kojením nepomohly prakticky nijak - jen ústní rady, na druhou stranu jsem si mohla před kojením přijít na sesternu odsát trochu mléčka, aby se prsa uvolnila.

Takže jsme 3.den nemohly jít domů, jelikož mimi nepřibíralo (nepilo moje mléčko, ale dokrm). To jsem pak ráno řekla při vizitě paní doktorce (ty jsou tam všecky skvělé), která řekla sestrám, aby na to daly pozor. Pak právě sestra Simona a Iva přišly s nápadem na použití kloboučku, a na tom se mimi rozjelo a pak už papala bez problému. Taky pomohlo, že jsem si vždy před kojením odstříkla trochu mléka, aby se prsa uvolnila a nebyla tak tvrdá - doporučuji! To mi poradila moje ségra, ta ukecaná sestra z porodnice mi poradila se vždy před kojením osprchovat horkou vodou, aby se mléko uvolnilo, ale podle mě pomůže lépe to odstříkání (normálně do umyvadla) - nehledě na časové provedení - sprcha trvá rozhodně déle než odstříkání, což zabere tak 3 minuty maximálně, a nemusím se u toho nijak převlékat, utírat apod. - navíc, pokud už miminko pláče hlady.

Takže rada - jak tu píše již níže jedna maminka - masírovat bradavky už v těhotenství, pokud máte vpáčené. Jinak, pokud budete mít stejný problém, nebát se zeptat sester, aby se přišly podívat, až budete kojit a pomohly, případně navrhnout sama, zda by nepomohlo zkusit použít klobouček. Na poraněné bradavky - což je častý problém - doporučuji potřít je po kojení vždy mateřským mlékem a nechat zaschnout, jinak větrat, jak jen je možné.

Personál:

MUDr. Dan Gilányi (nevím, jak se píše), PA Veronika Tomášková (?)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Načíst rady k počátkům kojení a co dělat v problémech - mně to fakt pomohlo.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Seznam je napsán na stránkách porodnice.

05.10.16

Naprostá spokojenost. Vše zrekonstruováno, příjemné prostředí, velice tolerantní personál na porodním sále.

Ovšem sestry na šestinedělí - lepší mlčet. Některé byly od pohledu nepříjemné.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Dobrou náladu.

27.08.16

Rodila jsem v roce 2007 a letos v červnu 2016. Letos byla porodnice pro mě v novém velmi příjemné kabátku:-), ale i v roce 2007 (byť starý interiér) personál super. Chválím moc personál, sestřičky, porodní asistentky. Bez nich bych to nezvládla. Všichni byli super a moc milí, ochotní.

Bála jsem se, že při porodu na mě bude někdo škaredý, když mi to nepůjde tak, jak by chtěli oni. :-) (dýchání, práh bolesti…) Ale byli vážně super i přes moje zvracení u porodu a dalších věcí. Povzbuzovali, motivovali a když už to nešlo a já už nemohla, pomohli ( nikoli císařem :-)). Sice už mě nikdo rodit nedostane, ale vzpomínky na sympaťáky na sále i šestinedělí zůstanou navždycky super. Díky díky díky za dva krásné poklady, kterým jste pomohli na svět.

Podotýkám, že porodnici mám 40 km od baráku. Jindřichův Hradec 15 km a stejně jsme šupajdili i na podruhé do Budějc, i když jsme to málem nestihli.:-))

27.08.16

S porodnici v Českých Budějovicích jsem byla velmi spokojena. Jako prvorodička jsem byla řádně vyjukaná, na příjmu sestřičky velmi ochotné a milé. Poměrně dlouho jsem čekala na vyšetření lékařkou, protože byla noc a probíhaly zrovna tři porody. Celou dobu mě ale kontrolovali. Na sále se vystřídaly dvě směny, všechen personál byl velmi milý, byla mi nabídnuta nějaká léčiva proti bolesti, která jsem odmítla a nikdo to dále nekomentoval. Porodní přání jsem hlásila kdesi na příjmu (vlastně bylo jediné - pokud možno bez nástřihu, trénovala jsem s aniballem), pak už jsem si ani nevzpomněla.

Jedinou nevýhodu vidím v dlouhém připojení na monitor, naštěstí mi poloha na zádech vyhovovala nejvíc. Samotný porod byl rychlý, všichni chválili, povzbuzovali (i když jsem si v jednu chvíli zařvala, že to museli slyšet i na parkovišti). Nástřih mi neudělali a skončila jsem s jedním stehem. Miminko ihned přiložili, dvě hodinky jsem si s ním pobyla na sále.

Na poporodní mi malého přivezli v podstatě hned, sestra na mě „vychrlila“ informace a bylo. Ještě že jsem tam měla maminku, která mi se vším pomohla, protože jsem nebyla schopná všechno vnímat, natož to umět. Následné tři dny proběhly bez komplikací, opět musím pochválit personál, všichni ochotní, vstřícní. Nešlo mi kojit a sestry se mi opravdu věnovaly.

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Nic neočekávat, nechat se překvapit…

26.07.16

Porodnici v Českých Budějovicích vřele doporučuji. Rodila jsem zde plánovaným císařským řezem 4.4.2016 po předchozí domluvě s primářem Sákem.

Do porodnice jsme s manželem dorazili v sedm ráno a během 20 minut už jsem byla připojená na monitor a v péči sestřiček. Úžasná byla hlavně sestřička Eliška Novotná, moc příjemná a vlídná.

Hned poté mě vyšetřila mladá paní doktorka, také velice milá, která mě posléze operovala. Po vyšetření mě sestřička odvedla do pokoje, kam za mnou přivedla manžela. Manžel se mnou byl až do chvíle, než mě odvezli na sál. Potom mohl čekat hned u porodního sálu a naší Elišku viděl ihned po porodu.

Po porodu jsem se probudila na JIP (byly jsme zde 3 maminky), ze které mě druhý den převezli na normální pokoj (2 maminky). Zde už nebyli jen sestřičky a lékaři z porodnice, ale i z novorozeneckého.

Péče personálu byla velice dobrá. Návštěvy byly každý den od 14 hodin, ale po domluvě se časové rozmezí dalo upravit. Po pěti dnech nás propustili domů.

Personál:

zdravotní sestra Novotná

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Těhotenskou průkazku, vše ostatní je nepodstatné.

14.06.16

Když jsem byla těhotná, hodně jsem brouzdala po netu a hledala vše, co mě zajímalo. Rozhodla jsem se, že každopádně přidám i vlastní zkušenost, protože mi právě vaše recenze a rady hodně pomohly, a tak ráda pomohu i já.

Já jsem rodila 4.5.2016 v ČB. Přijela jsem do porodnice po 14h s odteklou plodovou vodou. Na příjmu byly sestry boží, moc milé a celkově i prostředí bylo moc fajn. Učeňky byly snaživé.

Po monitoru a všem důležitém papírování jsem čekala na doktora, až mě posoudí. Přišel mladý doktor. Byl zcela jinde, prostě mimo, duchem jinde, nekomunikoval. Vyšetřil mě, řekl, že se připravuju na porod, psal si zprávu do pc a nemluvil. Čekala jsme dlouho, zprávu napsal, pak jí vymazal, jako by vůbec nevěděl co má vlastně dělat. Když se pořád nevyjadřoval, zeptala jsem se ho, co se mnou zamýšlí. Koukal na mě: jako vy jste tady aha… rozmýšlel se a pak mi řekl, co a jak.

Šla jsem na čekací pokoj, který byl fakt moc pěknej. Dala jsme sprchu, slyšela asi 3 porody. Celkově paráda. Na druhým monitoru jsem byla asi hodinu deset. :D Bolesti mi už začaly, ale daly se na pohodu snést. Šlo to rychle a parádně. Moje porodní asistenta byla Eliška Novotná - úžasná a opravdu moc šikovná holka. Pak jen zavolala doktora, ten přišel jen ke tlačení, k mé smůle bohužel ten samý co mě vyšetřoval, dvakrát jsme zatlačila a malý byl na světě. Doktor mě chválil, to ano. Ale jinak byl tragickej, bez špetky empatie, prostě jako robot, jako by ho ta práce nebavila a dělal jí z donucením.

Takže jediné mínus, které musím zmínit, je tento lékař a jedna dětská sestra - nepamatuju si její jméno, ale měla umělé řasy, tmavé dlouhé vlasy a hodně křičí, když mluví. Je chytřejší než doktorky. :D Mega se povyšuje a hlavně! K dětem je hrozně surová! Malýmu vykapávala oči tak, že měl modřiny v očním okolí, jak na něj tlačila, aby otevřel oko.

Jinak co se týče oddělení šestinedělí, ženské sestry. No, nikdo se tam s vámi nepáře, ale dá se. :) A dětské sestry,jde to…

Každopádně, prvorodička by se na to měla připravit, protože to jinak obrečí.

Porodíte, přivezou vás na pokoj, přijde ženská sestra, píchne vám oxitocin, řekne vám milion info. Pokud chcete vstanete, jdete do sprchy a tím přestanete ženské sestry zajímat. Pak vám přivezou dítě a ihned se o něj staráte. Přilítne dětská sestra, vychrlí na vás milion info o tom, jak se starat o dítě, a jde pryč. Myslím, že je to škoda, protože kdyby to měli natištěné, maminky by se cítily jistější a kdykoli by mohli nahlédnout a přečíst si, co by potřebovaly, protože vše si nezapamatujete. Když se pak zeptáte, dostanete otázku: „Vám to dětská sestra neříkala při příchodu na šestinedělí? Tak ještě jednou pro vás.“ Prvorodičky to tam lehké nemají, ať jste silný nebo slabý kus. :( Ale dá se to zvládnout, :) máte tam ten svůj zázrak.

A neonatalogie v 1. patře, tam jsou sestry zlatíčka. Tam je vše 100%.

Přeju hodně úsměvu, pozitivní naladění a nenechte si TEN okamžik nikým pokazit.

Personál:

PA Eliška Novotná

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Občanka, oddací list - podepsané otcovství, kartičku pojištěnce, občanku, těhu průkazku. Boty do sprchy, jednorázové kalhoty, hygienu, vložky do podprsenky, kojící podprsenky, stahovací poporodní pás, x košil s rozepínáním - budete se potit,gumičku, sponku, Bepanten na bradavky a dětskou prdelku, !!!HOLKY!!! hlavně pokud máte vpáčené bradavky, makejte na nic v těhotenství, masírujte je, vytahujte a kupte si ty tvořítka, jinak jste v háji a budte při kojení nešťastný, dítě se nebude mít za co přisát a tím si hodně zkomplikujete pobyt jak na šestinedělí tak doma. Pantofle, jelení lůj a termální vodu - používala jsem na porodním sále, úžasná záležitost.
Pro miminko 100% vlhčené ubrousky, ale je lepší umývat vodou, pleny - dostanete jich od sester jen pár, dudlíka. Pít meduňkový čaj a brát hořčík - na nervovou soustavu. ;)

02.06.16

Rodila jsem tady 22.5.2016 a za mně naprostá spokojenost. Přijela jsem do porodnice s odteklou plodovou vodou, bez kontrakcí. Byla jsem tedy téměř 12 hodin na čekacím pokoji než došlo k otevření na 4 cm potom na porodním boxu dalších téměř 12 hodin. Celý personál byl skvělý - asistentky i doktor chválili a povzbuzovali.

Na šestinedělí si také nemohu stěžovat. Dětské sestřičky byly úžasné, měla jsem velké problémy s kojením a všechny se snažili maximálně pomoci. Odcházeli jsme z porodnice až 6. den, zato plně rozkojené a doma už jsme věděli, co a jak. Za mně naprostá spokojenost!

05.05.16

Vše proběhlo super, všichni se věnovali mně i miminku. Jedno negativum při ukázce koupání od dětské sestry, kterou to nebavilo.

Druhý den ale přišla jiná a také super! Porod cca v 01:00 praskla voda, malý vykoukl 17:52. Původně vyvolávaný porod kvůli nízké hmotnosti plodu, při prohlídkách a zavádění tablet jen od jednoho doktora maličko chyběla něha. :) Doktorky i doktoři v pohodě, vše zodpověděli. :) Za mne doporučuji!

Anonymní
30.03.16

Musím se také podělit o svou zkušenost s porodnicí. Nejdříve jsem ležela tři týdny na rizikovém - opravdu si nemůžu na nic než na jídlo stěžovat. Sestřičky moc milé a neměly s ničím problém. Jídlo bylo ale tragické, opravdu bez zásob jídla z domova se to nedá přežít. :D

Co se týče porodu, to je na delší vyprávění, a tak to shrnu. Rodila jsem nakonec v termínu a sestřičky při příjmu byly úžasné - vlastně celé oddělení pod panem primářem Sakem klape na 100%. Můžu říct, že porodnici jsem navštívila několikrát (podezření na odtok plodové vody, tvrdnutí břicha) a vždy jsem se setkala jen s pozitivním přístupem sestřiček. Nikdy vás neodmítnou, vyšetří a poradí. Doktoři také ok.

Porod jako takový byl výborný, porodní asistentka Toupková je opravdu anděl s velkým A. Odrodila nás v podstatě sama a byla při tom skvělá. Ovšem oddělení šestinedělí, to je fakt vtipné. Na sestřičky šestinedělí si nemůžu stěžovat, ležela jsem tam nakonec déle kvůli zánětu šití a chovaly se ke mně moc mile.

Ovšem sestry novorozeneckého oddělení, to je hrůůůza. Jako opravdu, vůbec nechápu, jak můžou pracovat s miminkama - nebyly vůbec milé, rady dávat nechtěly, když vám nešlo kojení, byly na vás skoro naštvané,jak koupat miminko, přebalovat, vám ukázaly během vteřiny, hlavně, aby od vás měly podepsané, že vám to ukázaly. Jen dvě sestry byly vstřícné a chvála bohu za ně, na jejich službu jsem se vyloženě těšila, jinak jsem trpěla. Člověk se bojí na něco skoro zeptat.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Aspoň dvě balení poporodních vložek (jedno dostanete), dva ručníky (jeden na horejšek a jeden na dolejší partie), purelan (na bradavky).

Anonymní
18.03.16

V porodnici v Českých Budějovicích jsem rodila v roce 2014 a pak v roce 2016. Při obou porodech jsem jako asistentku měla Petru Ťoupkovou. A vlastně kvůli ní toto píšu. Protože se mi snad nemohlo dostat většího štěstí, než mít u porodu právě jí. Pravda, že nemám zkušenost s jinou asistentkou, ale tahle byla pokaždé naprosto skvělá. Radila, chválila, neskutečně pomáhala při kontrakcích. Úžasná osoba, milá a hlavně a především šikovná.

Při prvním porodu jsem měla MUDr. Kožnara, který byl taky skvělý. Naprosto klidný, vyrovnaný doktor, kde jsem nepochybovala o jediným jeho kroku. Což je u porodu, aspoň pro mě, velice důležité. Pro ten pocit, že jste v dobrých rukou. Při druhém porodu jsem měla doktorku Džuponovou, kde také nemůžu říct, že by byla špatná, ale těžko říct čím to, ve větším klidu jsem byla u MUDr. Kožnara. Co se týče přímo porodního oddělení, tak si nemůžu ztěžovat a mohu jen doporučit.

Na oddělení šestinedělí to tak bezchybné nebylo, ale nemůžu říct, že mi sestry nepomohly, neporadily. Jako všude, i tady se najdou lidi, kteří dobré jméno nemocnici nedělají, ale zas taková katastrofa to nebyla. Při druhém porodu jsem si vyžádala nadstandard, což všem vřele doporučuji, protože ten servis a hlavně klid, kdy vás nebudí nikdo jiný, než vaše miminko, za těch 1200 na noc stojí.

Bohužel při druhém porodu jsem si „užila“ i rizikového oddělení a neonatologie. Rizikovému oddělení nelze vůbec nic vytknout, sestry skvělý, přístup skvělý. Jedině chvála. O to tvrdší náraz byl na neonatologii, kde se sice s veškerou láskou věnují miminku, ale maminka je tam pouze jako doprovod miminka a nestojí sestrám ani za úsměv. To, že jste to vy, kdo se tam o miminko stará, krmí a vůbec zajišťuje vše kolem něho, aby se mělo co nejlépe, to jim asi trochu uniká. Ale i tak to tam šlo „přežít“.

Katastrofa bylo jídlo. Na rizikovém oddělení se nedá mluvit o stravě vhodné pro těhotnou ženu. Protože podstatná část jídla byla tvořena rohlíky, rohlíky, rohlíky, rohlíky, rohlíky a pak jablka, jablka, jablka.. To jsem ovšem nevěděla, co mě čeká na neonatologii. Kde jsem doslova brečela hlady a volala domu, ať mi okamžitě něco přinesou, protože ve 3h odpoledne jsem měla snědenou i večeři a hlady se mi obracel žaludek. Z čeho máte potom kojit, to mi bylo otázkou. Za jídlo porodnici dávám velký mínus.

Ale suma sumárum jedině doporučuji. Pokud chcete být v dobrých rukou a vědět, že lepší péče se vám snad ani nemůže nikde jinde dostat, tak do porodnice v ČB.

Personál:

PA Ťoupková Petra, MUDr. Džuponová, MUDr. Kožnar

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Hlavně klid a důvěru v tamější personál.

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Nabíječku na telefon :-) a doma všechny připravit na to, aby vám něco dobrýho uvařili. :-)

Anonymní
16.02.16

Rodila jsem zde své první dítě (2014) a moje zkušenost,… mno je to složité :D K porodu mám určitě výhrady, ale na chování sester na šestinedělí si zase nemůžu stěžovat (na to mě upozorňovali všichni, abych si dala pozor a vůbec to nebylo tak strašné, jak jsem čekala).

K porodu: Voda mi praskla ve 3 ráno, v půl čtvrtý už mě přijímali (teda ten hororovej pokoj s tím šíleným stoletým křeslem na příjmu mě bude strašit ještě dlouho). Porod byl krásně rozjetej, vypadalo to na rychlovku, no nakonec se syn narodil až skoro v 9 ráno. Přestaly mi kontrakce, i když jsem se otevírala… Dostala jsem infuzi na vyvolání. Bylo mi ale řečeno, že mám hodně úzké porodní cesty a že se malej škrtí na pupečníku. Narodil se pomocí zvonu a museli ho rozdýchávat. :(

Na jednu stranu, díky bohu, že to dobře dopadlo a syn je v pořádku (velké dík panu primáři), na druhou stranu si říkám, že na úzké porodní cesty mohli přijít dřív. Možná kdybych za celý porod (5 hodin) viděla doktorku víc než 2× (když se přišla představit a když šel syn ven). Takže rozhodně se mi nelíbilo, že se mi doktoři nevěnovali a druhá věc… Chodilo tam plno sester z vedlejších sálů, nikdo nepozdravil, nepředstavil se, chodily si tam jen pro nějaké věci, zatímco já tam ležela nahá… Žádné soukromí, to je pro mě velké mínus. Navíc se zrovna střídala směna, takže mě nahou vidělo za těch 5 hodin víc lidí než za celý život. :/

Po porodu nemohli sehnat nikoho, kdo by mě převezl na šestinedělí, takže jsem hodinu ležela na chodbě u WC, protože sál potřebovali uvolnit. To také nebylo nic moc. Přítele navíc nikdo nevyprovodil, musel hledat cestu. Nakonec našel nějaké schodiště, co snad bylo jen pro personál.

Na šestinedělí jsem šla hned do sprchy a to už mi bylo fajn… Syna mi přivezli po obědě. Sice co se péče o malého týče, tak každá sestra tvrdila něco jiného, holt jim to člověk musel všem odkývat, ale jinak žádný problém. Kromě jedné sestry, na kterou jsem narazila první noc, kdy se syn probral a po celém dni kdy nic nejedl (zvracel vodu), měl hlad a mlezivo mu nestačilo. Musela jsem během noci za tou sestrou 3×. Prosit jí aby ho dokrmila, 2× mi vynadala, že je moc malej a že to hlad není. Po 3. sice frflala, ale dokrmila ho a malej mohl konečně spát. :) 4. den už jsme šli domů. :)

Sice mám k průběhu porodu výhrady, a ta jedna sestra mě opravdu vytočila, ale syn je zdravý a o tom to je. Takže teď na jaře budu rodit podruhé, znovu v ČB. Tentokrát ale v nových prostorách, tak jsem zvědavá. :)

Doporučuji maminkám chystajícím se do porodnice:

Určitě nebýt u porodu samy (když jsou komplikace, sice ho stejně odsunou stranou, ale celkově je lepší tam někoho mít, je to taková jistota).
Jít s dobrou náladou a nebýt arogantní (setkala jsem se tam s tím, že plno mamin si myslelo, že se kolem nich točí svět a to se pak nedivím, že se sestry s takovými primadonami nemažou).

Doporučuji nezapomenout vzít s sebou do porodnice:

Těhotenskou průkazku, osobní věci, napsat si svoje a partnerovo telefonní číslo - dolovat to během kontrakce z hlavy je fakt na houby, :D nadhled a dobrou náladu.