Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –⁠ nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty nejzajímavější babské rady, které zaručeně pomáhají. Co funguje?

Virózám jde předcházet posílením imunity. Zdroj: Ingimage Virózám jde předcházet posílením imunity. Zdroj: Ingimage

Zejména školkové děti jsou nemocné každou chvíli. Ale ani u dětí školou povinných to nebývá jinak. A i když jde jen o lehkou virózu, která jim na energii neubere, musí zůstat doma a zbavit se všech příznaků předtím, než půjdou zase do kolektivu.

Mám pořád nemocné děti. Ve školce jsou minimálně. Syn zápal plic 2 měsíce doma, 2 dny školka, zánět středního ucha, měsíc doma, odstranění mandle měsíc před, 2 týdny po a teď byly 2 dny ve školce a znovu oba nemocní. Nikdy tam nejsou déle než 3 dny. Na zítra jsem měla mít do práce připravenou přednášku s analýzou dat. Nemám nic. Jedu takto už rok. Potřebuji, aby už chodily do školky. Manžel se tváři, že se ho to netýká. Fakt jsem už zoufalá. Představují si, jak to bude fajn, až budou zdraví, už jsem jak blázen. Co mám dělat? Jsem na pokraji zhroucení.

Co se doplňků stravy týče, v lékárnách je jich opravdu nepřeberné množství. A když už jste vykoupili půlku lékárny, je čas sáhnout po babských radách a tak trochu „šamanských praktikách“. Ať již máte na alternativní přístupy jakýkoliv názor, v případě stále unudlených dětí se nejspíš budete řídit heslem „Za zkoušku nic nedám.“

Než začnete po bytě běhat s větvičkou zapáleného bylinného listí a vykuřovat nejen svůj domov, ale také sousedů domácnost, zkuste trochu méně extrémní tipy, které jsme pro vás posbírali.

Zázračná cibule: doping pro imunitu

Rozkrojená cibule v místnosti dělá prý zázraky. V čem je ten fígl? Překvapivě to není nic čarovného, jde o prostou chemii. Výpary z cibule obsahují sirné sloučeniny sulfoxidy a thiosulfináty a silice allin a allicin, které mají silný antibiotický účinek a ničí nejen bakterie, ale i viry. Navíc dezinfikují ústní dutinu, nosní sliznici i dýchací cesty.

Jak na to? Není nic jednoduššího. Rozkrojte cibuli, na polovinu nebo čtvrtiny a dejte jí k hlavě.

Cibuli dávám dceři pod postýlku k hlavičce od podzimu do jara. Sice se vždy, když přijdu do pokoje, leknu, že kdo tady vaří guláš, ale nevzdám se toho. I moje dcera ví, že „cibule žere bacily.“ Nikdy jsem tu cibuli u toho nenachytala, ale věřím tomu.
Zkuste cibuli využít jinak než do jídla. Zdroj: IngimageZkuste cibuli využít jinak než do jídla. Zdroj: Ingimage

Aromaterapie: příjemná voňavá záležitost, co pomáhá

Použití té správné vonné esence může pomoci v boji proti nemocem. Pár kapek v difuzéru nebo aromalampě navíc provoní příjemně váš byt. Výrobci esenciálních vonných olejů většinou nabízejí směsi přímo na podporu imunity, antivirové nebo antibakteriální.

Z těch jednodruhových, které lze použít v období nemocí a nevadí dětem, jsou to:

  • Eukalyptus – má imunitu podporující vlastnosti a pomáhá lépe dýchat při rýmě, nachlazení nebo kašli.
  • Mandarinka – kromě toho, že podpoří imunitu, tak také osvěží a zlepší náladu (je výborný psychický stimulant).
  • Levandule – uklidní, zmírní bolesti hlavy a čistí vzduch. Ideální pro večerní usínání…
  • Pomeranč – pomůže při horečce, osvěžuje a uvolňuje a je navíc antidepresivní!
  • Borovice – pomáhá při problémech s dýcháním. Kromě kašle, zahlenění nebo rýmy pomůže při zápalu plic nebo astmatu.
  • Citron – je antiseptický, zničí bakterie i viry a navíc podporuje tvorbu bílých krvinek a tím posiluje imunitu.
Já kombinuju eukalyptus, tea tree, borovici, jedli a k tomu třeba citron, grep. vždycky mixnu tak tři věci dohromady. V topné sezoně nakapu na papírový kapesníček a ten položím na radiátor. ještě ho předtím lehce namočím vodou.
Byli jste venku a dítě prochladlo? Rozmíchejte 1-2 kapky borovicového olejíčku v oleji nebo mléce a přidejte do koupele.
Zvolíte eukalyptus, borovici nebo radši vůni citrusů? Zdroj: IngimageZvolíte eukalyptus, borovici nebo radši vůni citrusů? Zdroj: Ingimage

Rýmovník: první pomoc z květináče

Rýmu po něm nedostanete. Naopak – tato nenápadná a na pěstování nenáročná pokojová květina se zvláštními listy je prý zázrak při léčbě rýmy. Krásně voní velmi příjemnou, nasládlou, lehce mentolovou vůní. Kromě toho, že ji můžete použít jen tak, dát kousek větvičky dítěti k hlavě, dá se z ní udělat i výborný sirup!

Není to nic těžkého, postup je stejný jako při výrobě jakéhokoliv bylinného sirupu. Tedy namáčíme, louhujeme, cedíme, sladíme, sváříme… Zdá se vám to zdlouhavé? Uvařte z něj dětem čaj. Lístek rýmovníku pokrájejte, zalijte 200 ml horké vody a nechte 7 až 10 minut louhovat, pro malé děti stačí 5 minut. Oslaďte medem a uvidíte, že děti budou tento „kouzelný lektvar“ milovat.

Je na rýmu i ucpaný nos a dobrý je i na dýchací cesty. Inhalovat nebo rozdrcený list na polštář. My ho máme všichni na nočních stolcích jako rostlinu.
Nedávno jsem pořádně rozdrtila lístky ve vodě, namočila do té vody látkové pleny a rozvěsila v ložnici. Zvlhčilo mi to vzduch a trochu to i provonělo tím rýmovníkem.

Tak teď babo raď! Na webu www.vitalion.cz naleznete další generacemi odzkoušené tipy, jak ulevit od různých neduhů a nemocí.

Otužování: stimulátor imunitního systému

Posiluje imunitu, stimuluje látkovou výměnu, aktivizuje organismus, zvyšuje chuť k jídlu. Nejde to hned a musí se postupovat pomalu, ale vyplatí se to. Začít s otužování u dětí lze už od jednoho roku.

Velmi důležité je nepřetápět byt, ideální teplota je kolem 20 stupňů, rozhodně ne více než 23. Na co nejklidnější a dobrý spánek doporučují odborníci dokonce teplotu mezi 16 a 18 stupni. Učte spát děti při otevřeném okně, nejen v létě, ale i v chladnějších dnech. Myslete ale samozřejmě na to, že dítko nenecháte v posteli nahé a bez přikrývky.

Cítíte-li se na to, klidně choďte s dětmi do sauny. Dělejte to ale pravidelně, ideálně jednou týdně, spíše odpoledne.

Snížit dlouhodobě teplotu v domácnosti z 22 na 17 stupňů! Z dětí nemocných čtyři krát ročně jsou děti, co tři roky nebyly u doktora!
Žiji v zemi saunování, ve Finsku. Tady se začíná s dětmi chodit do sauny v době, kdy už umí samy sedět, tzn. v takovém půl roce. Ovšem, dovolím si upozornit, že naše sauna a ta finská jsou trochu jiné. Ta finská se vyhřívá na maximálně 60-70 stupňů a navíc se kamínka polévají vodou, čímž se tvoří pára… Finská sauna je pro malé děti daleko příjemnější a vhodnější.
Sauna je prospěšná i pro děti. Zdroj: Ingimage Sauna je prospěšná i pro děti. Zdroj: Ingimage 

Zvlhčování: sníží přenos virů i posílí imunitu

Nepřetápějte doma. Je to důležité nejen kvůli teplotě, ale také proto, že přílišné topené velmi vysušuje vzduch a to není dobré pro sliznice. Zvlhčujte vzduch v místnosti, kde spíte. Stačí dát k hlavě namočený hadr. Zvlhčovač vzduchu lze také použít, ale s ním spíše opatrně a užívat pouze výjimečně – mohou se v něm totiž množit plísně.

Nos dětí je také dobré pravidelně zvlhčovat mořskou vodou. Na trhu je velké množství sprejů do nosu. Je to trochu nepříjemné, ale děti si zvyknout a hlavně ucítí úlevu, bude se jim lépe dýchat, zažene to začínající rýmu. Zároveň to chrání sliznice před útokem virů a bakterií.

Pobyt venku: doping pro imunitu

Nejjednodušší rada, kterou nám mohou babičky dát je: Nesedět doma a jít na čerstvý vzduch. Nezdá se to, ale pro imunitu je to zásadní. Nevyhýbejte se pobytu ani při nepříznivém počasí. Na rčení, že „není špatné počasí, ale jen špatné oblečení“ něco rozhodně je.

Máte také osvědčené tipy z ranku „babské rady“ jak posílit dětem imunitu a bojovat proti nemocem?

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Přečtěte si také