Stravování dětí BLW metodou: Jídlo rovnou do ruky bez lžičky a mixování

Jednou z možností příkrmů miminka je takzvaná BLW metoda, která dává dětem svobodu v tom, co budou jíst, v jakém množství a jakým způsobem. Poznejte její výhody a nevýhody.

Stravování dětí BLW metodou: Jídlo rovnou do ruky bez lžičky a mixování BLW je speciální metoda zavádění příkrmů. Zdroj: Profimedia.cz.

Dítě má v jídle absolutní svobodu

BLW neboli Baby Led Weaning v překladu znamená dítětem vedené odstavení a přecházení na tuhou stravu. Metodu zavedla anglická porodní asistentka a laktační poradkyně Gill Rapley. Stravování BLW je možné zavést nejdříve od šestého měsíce, kdy je dítě stále ještě kojené a začíná s příkrmy. Rodiče stravu nemixují tak, jak je většina z nás zvyklá. Ovoce nebo zeleninu pouze nakrájí a nechají dítě, aby si jednotlivé kousky samo osahalo, ožužlalo a ochutnalo. Vůbec nezáleží na tom, jestli už má miminko nějaký zoubek, nebo ne.

Pokud se rozhodnete pro tento způsob příkrmů, pak nepotřebujete mixér ani lžičku. Ušetříte tím čas i množství špinavého nádobí. Dítě získává absolutní svobodu. Může si samo zvolit, co bude jíst, kdy a jakým způsobem. Příznivci této metody říkají, že získává pozitivnější vztah k jídlu, je samostatnější a snadněji se naučí kousat. Počítejte však s tím, že děťátko po jeho „samoobslužném“ nakrmení můžete rovnou vykoupat.

BLW metoda není pro každého

K tomuto tématu se vyjádřila specialistka v preventivní, funkční medicíně a výživě ve společnosti Puravia Mgr. Eva Hájková: „BLW metodu bych doporučila v případě, že děti odmítají mixované pokrmy, jsou plně kojeny a matka netrpí deficity makro a mikroživin, především bílkovin a železa.“ Dodává, že mnoho dětí upřednostňuje celistvé a nemixované pokrmy a líbí se jim, že se mohou krmit samy.

„Můj syn tuto metodu upřednostňoval, a tak jsem mu nabízela vařenou i nevařenou zeleninu, ovoce a další potraviny, které byl schopný sám sníst bez pomoci dospělého,“ popisuje svou zkušenost s BLW metodou Eva Hájková. Dodává, že syna nikdy nenechala jíst samotného bez dohledu, ale také se nestalo, že by mu strava zaskočila. „Samozřejmě jsem se vyhýbala potravinám, u kterých nebezpečí zaskočení nebo udušení hrozí, jako je například celé, nepůlené hroznové víno,“ říká.

Některé studie potvrzují, že si touto metodou dítě samo reguluje příjem potravy, podobně jako je tomu u kojení. Tím si buduje zdravé stravovací návyky, které vedou i k optimální tělesné váze. Eva Hájková zároveň poukazuje na možná rizika spojená s BLW metodou. Rodiče nemají pod kontrolou, kolik toho dítě sní. Tím může docházet k nedostatečnému příjmu makro a mikroživin a k narušení růstu dítěte. Další nevýhodou je riziko zaskočení stravy a následného dušení. Proto je velmi důležité nenechávat dítě při jídle samotné. Rodiče by také měli dbát na to, aby strava byla dostatečně pestrá.

Pozitivní vztah k jídlu

Jestliže se rozhodnete tuto metodu stravování vyzkoušet v praxi, buďte trpěliví. Dítě zpočátku neví, že ho jídlo má zasytit a bude ho považovat tak trochu za hračku. Nepočítejte s tím, že vám hned napoprvé všechno sní. Jídlo dítěti podávejte ve chvíli, kdy není hladové a unavené. Jedině tak si může vytvořit k jídlu zdravý a pozitivní vztah. Pokud už umí sedět, posaďte ho do jídelní židličky. Malý strávník může také ležet na bříšku nebo sedět u vás na klíně v klubíčku.

Ovoce a zeleninu nakrájejte na malé špalíčky o velikosti kolem pěti centimetrů. Drobnější potraviny, jako například hrášek, borůvky a hroznové víno, nabízejte až později. Půlroční dítě ještě není schopné uchopit takto drobné předměty. Nejprve začněte s jedním druhem ovocem nebo zeleniny. Až dítě ochutná více druhů, můžete mu dát možnost výběru.

BLW metodu rozebíráte také na eMiminu

Vyzkoušeli byste ten způsob stravování u vašeho dítěte?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
27.8.20 16:32

BLW

Velmi zajímavý článek. Je pravda že malé děti rády zkouší vše ochutnat, také jsme tímto způsobem zkoušeli ovoce a zeleninu, některé chutnalo hned, jiné třeba až za půl roku, rok. Ale musím říct, že naše holčičky mají moc rády ovoce a zeleninu, možná více než sladkosti ;).

  • Zmínit
  • Nahlásit
1096
27.8.20 16:02

U syna jsme s blw začali v 7 měsících, do té doby pil jen mléko. Dnes je mu rok a půl a je to skvělý jedlík, nebojí se vyzkoušet i nové netradiční chutě, například minulý měsíc měl avokádové sushi a pochutnal si. :srdce:

  • Zmínit
  • Nahlásit
166
27.8.20 11:31

Tak to ja jsem LM :-D a to dosliva :-D a hlavne, diky teto metode se aspon ja stihnu najist :-D

  • Zmínit
  • Nahlásit
862
26.8.20 23:55

@Monulie LM :lol: :lol: to je dobry :lol:

  • Zmínit
  • Nahlásit
364
26.8.20 17:49

U nás to dopadlo tak nějak přirozeně, když se nám kolem půl roku dívala hladově do talíře. Začala jsem jí neosolené odebírat to, co zrovna vařím. Žužlala bramboru, mrkev, vyválela se v rýži. :D Teď všechno, co dostane na lžičku, zdlabe rychle. Jen naši příbuzní to označili za metodu LM - líná matka. :D

  • Zmínit
  • Nahlásit