Rozvod: Oba rodiče mají právo na péči o dítě mimo vyhrazené víkendy

Ústavní soud minulé pondělí upozornil na skutečnost, že v případě rozvodu či rozchodu mají právo pečovat o dítě oba rodiče. Druhému z rodičů, který nemá výhradní péči, by mělo být umožněno trávit s potomkem více času i ve všední dny.

Rozvod: Oba rodiče mají právo na péči o dítě mimo vyhrazené víkendy Pro děti je důležitá péče od obou rodičů. Zdroj: KatsiarynaKa2 / Shutterstock, Inc.

Děti mají nárok na oba rodiče

Rozvodem končí každé druhé manželství. Nejvíce na něj doplácí děti, které potřebují mámu i tátu. Většinou dostane dítě do výhradní péče pouze jeden z rodičů (výjimkou je střídavá péče, kdy dítě tráví přibližně stejnou dobu u matky i otce). Ústavní soud připomněl, že v případě výhradní péče jednoho z rodičů, má právo pečovat o svého potomka i druhý rodič a podílet se na výchově nejen o víkendech a prázdninách, ale i ve všedních dnech.

Ústavní soud podporuje péči obou rodičů

Většina rodičů tyto informace nemá a Krajský soud mnohdy nepotřebuje měnit „zajetá pravidla“. O tom vypovídá i případ, který se odehrál v nedávné době a otevřel tuto kauzu. Na Ústavní soud (ÚS) se obrátil otec dvou dětí, které má v péči jejich matka. Otec se s nimi mohl vídat dle rozhodnutí soudu každý druhý víkend. Poté co se přestěhoval do stejného města, aby byl dětem nablízku, požádal tamní soud o možnost vídat se s nimi častěji. Jeho přání bylo zamítnuto s tím, že není důvod měnit zažitý systém.

V důsledku tohoto rozhodnutí tatínek požádal o pomoc Ústavní soud, který mu vyšel vstříc. Pokud se druhý rodič s dětmi chce vídat, nemělo by mu v tom být bráněno. Podle ÚS je na pováženou, že soudy dostatečně nezkoumají, zda jsou tyto změny v zájmu dítěte.

Péče o děti ve všední dny je značně odlišná od víkendového a prázdninového režimu. Odborníci se shodují v tom, že právě možnost pečovat o děti ve všední dny přispívá k prohlubování vztahů.

Každý případ je třeba zvážit individuálně v zájmu dítěte

Soudci upozorňují na to, že v řízení o úpravu styku rodiče s dítětem je třeba brát ohled na to, že společně strávený čas je jedním ze základních prvků rodinného života a je to v tom nejlepším zájmu dítěte.

Důvodem pro zamítnutí této možnosti by neměl být nesouhlas druhého rodiče (obvykle toho, který má dítě ve výhradní péči), ani obecný odkaz na nevhodnost měnit to, co dosud fungovalo. Je třeba posoudit každý případ individuálně a zaměřit se na to, co je v zájmu dítěte.

Péči o děti po rozvodu rozebíráte na eMiminu

Jaký je váš názor na péči obou rodičů ve všední dny?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
5.6.19 14:59

To je sice super, když se chtějí oba rodiče podílet na výchově. Horší je, když si jeden z rodičů tu lásku kupuje a dcera je pak u otce radši. Jejími slovy tatínek je hodnější. Nemusí uklízet, pohádka kdy chce, uceni taky když chce, všude ji vodi za ručičku, prochází ji lhaní a ona to pak zkouší i u nás doma. Tak 2dny mi trvá, než ji srovnám. A na otázku, aby si se mnou exmanzel sedl a dohodnuli jsme se na výchově, jakým směrem se dát mi řekl, že to není potřeba a že třeba lhaní je v tomhle věku normální. Tak já bych tedy spíš brala menší podíl na výchově…

  • Nahlásit
969
5.6.19 14:08

Rodic nema pravo, ten ma povinnost, pravo na peci ma dite. Treba se jednou dockame toho, ze alimenty budou odpovidat skutecnym potrebam deti nebo ze se tatinci zapoji do opravdove pece.

  • Zmínit
  • Nahlásit
2216
5.6.19 12:55

No, me mrzi, ze to pravo nevyuziva ten druhy rodic (otec) uz v manzelstvi, ale ceka az na ten rozvod. Pak by najednou nekteri pecovali jak divi, ale pred rozvodem je nedonuti nic.

  • Zmínit
  • Nahlásit
1149
3.6.19 21:30

Na druhou stranu, jedna veta v textu zacina „pokud“ se rodic chce vidat…tam, co vidim kolem sebe, je zakopany pes minimalne stejne casto :-(

  • Zmínit
  • Nahlásit
23630
3.6.19 11:55

Tak já myslela, že víkend co 14 dní je brán jako minimum a že je v podstatě překonaný :nevim: samozřejmě pokud nejsou rodiče od sebe tak daleko, nebo nemá jeden nevyhovující práci, že častější vídání nejde. V drtivé většině případů je přínosné, když se rodiče na péči podílí víc rovnoměrně. Prodloužené víkendy jsou poměrně běžná praxe. A pokud jsou rodiče normální, tak k rozšíření péče nepotřebují ani žádat soud. My osobně máme děti s ex ve společné péči, takže na rozsahu a dnech se domlouváme jen my, podle možností ( snažíme se o pravidelnost a předvídatelnost, ale není problém udělat občas změnu).

  • Zmínit
  • Nahlásit