Jak se připravit na kojení? Mazat a vyzkoušet bylinky, radí lékař

Zdraví a krása

Téma kojení rozděluje ženy na dva tábory. Jedny tvrdí, že kojení vychází z naší přirozenosti a čerstvá maminka potřebuje pouze dostatek klidu a času. Jiné maminky ho za samozřejmost nepovažují a prošly si těžkými začátky jak doma, tak v porodnici. 

Na otázky ohledně kojení nám odpovídá doktor MUDr. Štěpán Machač Ph.D., vedoucí lékař kliniky asistované reprodukce IVF Clinic Olomouc.

Zdroj: Alexandr Satinský, MAFRA

Jaké překážky řeší maminky nejčastěji při prvních pokusech o kojení? 

Častou překážkou v kojení bývá stres a nervozita z toho, zda mají maminky dostatek mléka a bude jejich miminku stačit. Někdy mohou být problémem bolavá prsa, popraskané bradavky, ucpaný mlékovod nebo například slabý či silný vypuzovací reflex, jindy se také může vyskytnout zánět. Vše se dá ale řešit a není potřeba se strachovat a zbytečně kojení vzdávat. Existují ovšem asi 3 % žen, která opravdu kojit nemohou. Na vině je např. metabolické onemocnění galaktosémie, tedy nesnášenlivost laktózy.

Jak je možné, že se některá miminka nechtějí přisát? 

Důvodu může být hned několik. Vliv mohou mít už léky, které byly podávány v průběhu porodu. Dále jsou to různé problémy, ať už na straně matky – vpáčené nebo ploché bradavky, či na straně dítěte – různé abnormality úst typu rozštěp patra apod. Potíže však může vyvolávat i určitý tlak a nucení dítěte ke kojení, kvůli kterým si dítě vytvoří averzi k prsu.

Čím je možné kojení stimulovat, když to z počátku nejde? Jsou nějaké přírodní metody?

Doporučuje se co největší kontakt s dítětem a co nejčastěji přikládat miminko k prsu. Čím častěji totiž maminky kojí, tím lépe se stimuluje tvorba mléka. Efektivní je i noční kojení, mezi 2. a 4. hodinou je prolaktin, hormon zodpovědný za tvorbu mléka, nejvyšší. Co se týče přírodních metod, maminky mohou vyzkoušet bylinky, jež také mohou pomoci zvýšit tvorbu mléka. Doporučována je jestřabina, kopr, maliník či fenykl.

Co mohou signalizovat bolesti prsou při kojení? 

Jak již bylo zmíněno výše, může jít o popraskané bradavky a různé trhlinky způsobené špatnou technikou kojení. Může se jednat také o kvasinkové infekce, u kterých se často objevuje zarudnutí kůže, pálení a svědění. Bolest přináší i ucpaný mlékovod, kdy se mléko začne hromadit v prsech a způsobí bolestivé zarudnutí a zduření, často provázené horečkou. A v neposlední řadě může být signálem tzv. mastitidy neboli zánětu prsní žlázy.

Zdroj: Evgeny Atamanenko / Shutterstock, Inc.

Je potřeba o prsa pečovat již před porodem? 

Rozhodně by se maminky o svá prsa měly zajímat a pečovat o ně. Konkrétně třeba o bradavky, které jsou vůbec nejcitlivější částí a v průběhu těhotenství se jejich citlivost ještě násobí. Jde o to, aby nebyly suché, svědivé apod., což by mohlo posléze vést k problémům s kojením. Gynekolog také před porodem zhruba v 6. měsíci zjišťuje, zda je žena nemá vpáčené či ploché, což se případně řeší pomocí speciálních formovačů.

Čím se dá předejít popraskání bradavek?

Popraskané bradavky jsou známkou špatné techniky kojení, nesprávného přiložení nebo saní. Pokud se objeví, maminky musí upravit techniku a změnit polohu při kojení. Existují také masti, které jsou určené speciálně na ošetření prsních bradavek.

Mají maminky s vpáčenými bradavkami šanci na přirozené kojení? 

Ano, pomocí zmíněných formovačů lze problém řešit. Vpáčené bradavky způsobuje vrozené zkrácené vazivo, které se ovšem pomocí formovačů, dá napravit. Tato pomůcka vytváří dlouhodobý tah, který bradavky správně tvaruje, aby vystupovaly nad dvorec, což je důležité pro bezproblémové kojení.

K čemu se využívá odsávačka a jak má maminkám pomoci?

 
Odsávačka může maminkám stimulovat laktaci a zvyšovat tvorbu mléka. Využívá se rovněž při jeho přebytcích, aby se předešlo případným zánětům a retencím. Nutno ale dodat, že odsávání nenahrazuje kojení, a vždy, kdy je to možné a neobjevují se problémy, by maminka měla jednoznačně volit kojení. Odsávačky se používají i ve chvíli, kdy je matka dočasně nepřítomná. Jinak si ale „zásoby“ mléka dělat nemusí.

Když se vyskytne problém během toho, co jsou ženy s miminkem doma. Na koho se mají obrátit?

Při problémech s kojením se maminky mohou obrátit na laktační poradkyni. Jedná se o vyškolené profesionály a jejich seznam najdete na stránkách organizace Laktační ligy. Další pomoc pak samozřejmě mohou hledat u svých pediatrů.

Jak maminka pozná, že miminko vypilo dostatek mléka?

To, jestli miminko dostává dostatečné množství mléka, je častým strachem maminek. Musí si všímat jeho chování a projevů – jestli je spokojené (nepláče, je klidné, spokojeně spí), kolik spotřebuje plen (plně kojené 6 až 8 denně), konzistence a barvy stolice i jeho výšky a váhy. Ta by se po 14 dnech po porodu měla zvyšovat zhruba na 150 až 200 gramů týdně, od 3. měsíce pak minimálně 100 g týdně.

Co během kojení jíst a jakým potravinám se mají kojící ženy naopak vyhnout?

Není potřeba dodržovat nějakou striktní dietu či ze stravy vylučovat určité potraviny. Jen je důležité mít jídelníček bohatý na vitamíny, minerály a stopové prvky a vyvážit ho z hlediska tuků, bílkovin a konzumovat ryby, jež jsou dobrým zdrojem omega 3 mastných kyselin.

Ještě jedna otázka na konec. Co byste vzkázal ženám, které čeká první zkušenost s kojením?

Aby se zbytečně nestresovaly a naopak se z daného kontaktu se svým miminkem těšily.

Jaké zkušenosti s kojením máte vy?

Váš příspěvek
nadeneckaa
Nováček 1 příspěvek 02.05.18 13:53

Já myslím, že nejlepší rada je neposlouchat úžasné rady všech doktorů… Tady to má sice pan Doktor pěkně napsané. Ale když 3. den miminko v porodnici nepřibere, tak ho nacpou UM a zavedou jejich úžasné rady, kolik dítě musí vypít, vážit a podobné nesmysly. V podstatě každý problém řeší UM. Je to přirozené a dítě pije, když chce jíst a ne, kdy chtějí zdravotníci. Každá žena je schopna kojit i ženy, které mají vpáčené bradavky. Znám jednu a žádné formovače nepoužívala…

monýsek92
Kecalka 138 příspěvků 02.05.18 13:03

Je důležité v tom nehledat takovou vědu. Kojím 14m a budu kojit do samoodstavu.
Pan doktor by se měl ještě krapet dovzdělat, vpáčené ani ploché bradavky ničemu nevadí, dítě se přisává na dvorec, vím o čem mluvím. Formovače ani kloboučky nejsou potřeba, můžou taky pokazit kojení. ;)

renat2
Ukecaná baba ;) 1969 příspěvků 27.04.18 18:47

Kojení je pro mě přirozená a krásná věc. Mám dvě děti - syna (nyní 8 let) jsem kojila do cca 20 měs. (ze zdravotních důvodů jsem musela skončit), dceru ještě také kojím (nyní má 18 měs.)
V obou případech nebyl problém, ani s přisáváním, ani s produkcí mléka (i když někdy mi také naskakovalo, že už ho mám možná málo apod.), technikou, prostě jsem dávala na svůj cit a instinkt, nestresovala se a byla v pohodě a to si troufám říci, že udělá hodně. V porodnici u obou dětí skvělé sestřičky, které řekly základní věci, ukázaly a pod.
Jako podporu jsem měla čaje, homeopatika, meltu.

Vložit nový komentář