Máminu náruč nic nenahradí. Silné poselství ukolébavky Báry Polákové a Dana Bárty

Odborné organizace desítky let upozorňují na neútěšný stav českého systému péče o ohrožené děti. Za něj jsme mimo jiné dlouhodobě kritizováni OSN. A přesně na toto upozorňuje i příběh videoklipu k písni Domů. S jeho pomocí chtějí tvůrci široké veřejnosti ukázat, jak moc je rozdílný život dětí v kojeneckých ústavech a v rodinách.

Máminu náruč nic nenahradí. Silné poselství ukolébavky Báry Polákové a Dana Bárty

Transformace na půl cesty

Strategii pro změnu českého systému péče o ohrožené děti schválila vláda již v roce 2012. Takzvaná transformace se ale zasekla na půl cesty, a tak každý rok skončí v kojeneckých ústavech okolo 1 200 dětí, které jsou tím, hlavně pak psychicky, vážně a trvale poškozovány.

Jenže na druhou stranu tu stále máme „dlouhodobý nedostatek pěstounů a jejich počet bohužel klesá,“ připomíná David Svoboda, předseda Asociace Dítě a Rodina. „Pěstounská péče je přínosná pro rozvoj dítěte a jeho další uplatnění, přitom náklady na ni jsou ve srovnání s dětským domovem poloviční.“

Pomůže novelizace zákona?

Za nedostatečnou prevenci a podporu rodin je Česká republika dlouhodobě kritizována mezinárodními organizacemi v čele s OSN. Takto vysoká čísla nejmenších dětí v ústavní péči, jaká máme my, jsou už v Evropě raritou. Na Slovensku je zakázáno umisťování malých dětí do ústavů od roku 2006, stejná je praxe také v Rakousku, Polsku, Rumunsku a dalších evropských zemích.

Náš model ústavní péče je navíc vysoce neefektivní a také nesmírně nákladný. Každoročně vydá stát na provoz kojeneckých ústavů a dětských domovů 2,7 miliardy korun. Za stejnou částku by se přitom mohlo podpořit 100 tisíc dětí v rodinách. Situaci by nyní mohla změnit dlouhodobě avizovaná novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Tu ve Sněmovně poprvé představila ministryně Jana Maláčová 26. ledna. Aktuální podoba novely ovšem zůstala za očekáváním odborné veřejnosti.

Zvláště proto, že její hojné připomínky Ministerstvo práce a sociálních věcí minimálně nebo vůbec nezapracovalo. Vyškrtnuto tak zatím například zůstává omezení umisťování malých dětí do ústavů ze zdravotních důvodů. „Rodinu potřebuje každé dítě, děti se zdravotním znevýhodněním možná o to víc. Česká republika je k omezení péče v kojeneckých ústavech vázána i aktuálním rozhodnutím Evropského sociálního výboru a není možné z potřeby rodinné péče stovky dětí se zdravotním znevýhodněním vyloučit,“ říká k tomu Klára Laurenčíková, předsedkyně Výboru pro práva dítěte a členka iniciativy Dobrý start.

Doma je doma

Právě iniciativa Dobrý start dlouhodobě prosazuje uzákonění nepřípustnosti ústavní péče u miminek a efektivní podporu pěstounské péče. S pomocí nové písně Báry Polákové a Dana Bárty pak nyní chtějí vtáhnout do pomoci ohroženým dětem širokou veřejnost.

„Napojení na jednoho člověka, na jednu vůni, na jedno místo, může, myslím, dítěti výrazně pomoci v celoživotním pocitu bezpečí, v chápání sebe sama i okolí,“ říká Bára Poláková. A Dan Bárta dodává: „Při vší upřímné úctě ke všem hodným tetám zůstává po startu „z kojeňáku“ v dětské duši nutně zmatek. Takže ten náš kus je vlastně i poklonou těm, kteří mají sílu a odvahu, hm, a nervy, vzít na sebe tu odpovědnost takový zmatek mírnit a rovnat.“

Píseň s videoklipem vznikla v rámci osvětové kampaně Doma je doma. V rámci ní známé osobnosti jako Martha Issová, Marek Taclík, Anna Polívková, Hana Vágnerová, Tomáš a Tamara Klusovi nebo Petra Nesvačilová vyzívají, abychom nezavírali oči před nepříjemnou skutečností. A že miminka zkrátka patří domů, ne do ústavů.

Podívejte se na videoklip Doma

Autor:

Klárka se už řadu let věnuje dětem, a to v rámci neziskového sektoru i dětského oddílu. Na eMiminu a Arome působí jako redaktorka a account realizátor. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3.2.21 14:26

Díky pěstounství

Jinak doporučuji i moc hezky zpracované webovky k celé kampani https://www.dikypestounstvi.cz/ :)

  • Zmínit
  • Nahlásit
3.2.21 09:40

Odpověď na dotaz

@Secado Předně děkuji za dotaz a předávám odpověď z Dobrého startu:)

Tvrzení vychází z výzkumu organizace Lumos "„Investice do dětí :

Výpočty nákladů na komunitní podporu rodiny vycházely z údajů od 23 poskytovatelů sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi z deseti krajů ČR. Data o nákladech 21 poskytovatelů z 9 krajů byla získána od MPSV. Podrobné údaje jak o nákladech služby, tak počtech podpořených rodin a dětí byla získána od dvou poskytovatelů (organizace Amalthea z Pardubického kraje a pobočky společnosti Člověk v tísni v Karlových Varech). Z nich se ukázalo, že jeden pracovník v přímé práci v průměru poskytuje v jeden okamžik podporu 10 rodinám, přičemž v každé podpořené rodině je v průměru 2,4 dítěte. V jeden okamžik tak jeden pracovník v přímé práci zajišťoval podporu pro 24 dětí. Na základě předpokladu, že počet rodin a dětí podpořených jedním pracovníkem bude obdobný v případě všech 23 služeb, bylo možné spočítat průměrné roční náklady na podporu jedné rodiny a jednoho dítěte. Zvolený přístup umožnil kalkulaci nákladů na jedno dítě na základě dat od poměrně velkého vzorku poskytovatelů působících napříč ČR. Je nicméně možné, že počet rodin a dětí, které v jeden okamžik podporuje jeden pracovník v přímé práci, se může mezi službami lišit, což může ovlivnit náklady na dítě.

  • Zmínit
  • Nahlásit
4274
2.2.21 18:31

Ano je to hrozně smutné že takto některé děti musí žít.

  • Zmínit
  • Nahlásit
420
2.2.21 11:43

Každoročně vydá stát na provoz kojeneckých ústavů a dětských domovů 2,7 miliardy korun. Za stejnou částku by se přitom mohlo podpořit 100 tisíc dětí v rodinách.

Docela by mě zajímal ten výpočet. 27 000 Kč na jedno dítě ročně mi přijde málo :nevim:

  • Zmínit
  • Nahlásit