Máte doma nebezpečné hračky?

  • Komerční sdělení
  • 10.10.18

Nebezpečné hračky jsou zrádné především tím, že nejsou poznat na první pohled a újmy se projeví klidně až za dlouho. Přitom jsme jen chtěli udělat svým dětem radost.

Asi každá máma prožívá hrůzu při představě, co všechno by se jejím ratolestem mohlo stát. Jenže zatímco je ze všech sil chráníme před pády, opařeninami nebo sražení autem, mnoho skrytých rizik si nevědomky nosíme domů. Řeč je o nebezpečných hračkách.

Tuto panenku dětem raději nepořizujte.Tuto panenku dětem raději nepořizujte.

Jsou vaše hračky bezpečné?

Měla to být hrací pistole na vodní náboje. Jenže v testu se ukázalo, že střely se při umístnění do vody dvakrát zvětší, a pokud je dítě dá do úst a spolkne, můžou vést k fatální okluzi dýchacího ústrojí nebo zablokování trávicího traktu. Jindy mělo jít o dětská líčidla na karneval. Jenže obsahovaly nadměrné množství hliníku, který je při požití pro děti toxický. Nebo rozkošné panenky – ovšem plné ftalátů, které mohou poškodit reprodukční systém. To jsou reálné příklady toho, jak děti v dobré víře vystavujeme rizikům.

Chodítko nesplňuje evropské normy.Chodítko nesplňuje evropské normy.

Dobrá zpráva je, že legislativa Evropské unie stanovuje přísné normy o používání nebezpečných látek jako třeba ftalátů v hračkách. Jenže všechno uhlídat nelze.

Právě proto provozuje Evropská unie speciální síť RAPEX (systém rychlého varování), přes kterou si jednotlivé členské státy mohou rychle hlásit nebezpečné produkty. Prodejci je pak urychleně stahují z prodeje, aby se vyhnuly pokutám.

Během září upozornil RAPEX na skoro 200 nebezpečných produktů

Každý týden totiž vydává RAPEX seznam nahlášených nebezpečných výrobků. Za jediný týden v září se jich tam objevilo téměř 60! A jak správně tušíte, nejčastěji jde o hračky. Vedou panenky, najdete tu i tank, který vydává silný zvuk, který dětem může poškodit sluch. Nebo nafukovací balónky na narozeninové oslavy, z nichž se uvolňuje nadměrné množství nitrosaminů. Ty jsou při vdechování, požití nebo vystavení kůži karcinogenní.

Kromě hraček se také pravidelně objevuje dětské oblečení, které má šňůrky ušité tak, že dětem hrozí uškrcení. Nebo třeba noční lampička do zásuvky, která nedrží pohromadě. Když ji vytahujete ze zásuvky, rozpadne se a hrozí zasažení elektrickým proudem. Nemluvě o dalším zboží jako jsou nebezpečné fény nebo tlakové hrnce.

Pokud vás tento ochranný systém Evropské unie zajímá, a nechcete svým dětem kupovat nebezpečné hračky, podívejte se občas na stránky RAPEXu.