Dítě před dvacítkou? Maminky nelitují, komplikace přicházejí později

Vztahy

Jak se maminky dívají na své brzké otěhotnění, když děti povyrostly a jim teprve táhne na třicet? Přežil jejich vztah s otcem dítěte? Z diskuzí na eMiminu se ozývá, že nedokončená škola a nižší příjmy nakonec nejsou takový problém. Mnohem větší práci dá udržet vztahy kolem, jak i potvrzuje psycholožka Mgr. Martina Viewegová.

*

Co škola? A jak je uživíš?

Tyto otázky se objeví okamžitě po oznámení těhotenství. Škola i peníze se dají zvládnout, ale naprosto zásadní roli tu hraje podpora partnera a rodiny. Řada maminek tak dokončila školu střední nebo vysokou školu, případně různé kvalifikační kurzy.

Teď je mi 22, mám 2,5letou holčičku a kdybych se měla rozhodovat znovu, budu opět pro mimčo v tak brzkém věku… Já jsem si během mateřské stihla udělat kurz laktační poradkyně a teď se chystáme na dalšího ďáblíčka.

Potřebná je i podpora rodiny po finanční stránce - zejména v prvních letech, kdy maminka dosáhne na 4letou variantu rodičovské dovolené, tzn. 3800 Kč měsíčně. Podle příjmů rodiny můžou maminky dosáhnout i na další sociální dávky, což zajistí alespoň základní potřeby.

Zda a jak otec se postará o dítě, ovlivní příjem mladé rodiny a také celkové vztahy.

Ztracená léta a velmi křehké vztahy

Zatímco řeší plenky, jejich kamarádky chodí na party, cestují nebo studují. První roky tak maminky trápí ztracená přátelství. Později může přijít pocit, že něco zameškaly, a tak chtějí dohnat všechny večírky. Často se také objevují potíže v partnerských vztazích. Řada žen, které otěhotněly mladé, pak vyhledává pomoc psychologa. Nejčastěji řeší právě nefunkční vztahy, říká Mgr. Martina Viewegová, psycholožka a terapeutka z centra Psychoterapie Anděl.

Čím to je, že partnerství začnou skřípat až později? „V mladém věku se stále tvoří osobnost, takže člověk může být ve 20 úplně jiný než po třicítce. Mladí lidé také ještě nevědí, jak se chovat v partnerství, a už se stali rodiči.“

Dá se vztah dvou mladých lidí pěstovat, nebo je předem odsouzený k rozchodu? „Pár se potřebuje naučit fungovat jako tým a najít si i přes všechny komplikace čas na sebe a společné aktivity. To ostatně platí pro partnerství v jakémkoliv věku. Pár by neměl přijít o možnost vyrazit spolu na rande - i když je to s dítětem, brigádou nebo při studiu těžší, popisuje psycholožka.

Moje máma slavila 17. narozeniny dva týdny po tom, co jsem se narodila, a jsem jí vděčná za to, co všechno pro mě udělala a že mi spolu s tátou dali teplo domova a úplnou rodinu. Mají se rádi dodnes.

Novorozené miminko ovlivní nejen partnerství a přátelství, ale i vztah s vlastními rodiči. Dvě generace řeší konflikty o výchově a nevhodné zásahy do soukromí. Novopečeným prarodičům se jen těžko balancuje zajištění vlastního dítěte a zároveň ponechání svobody. V takovém případě pomůže jediné - co nejdřív se osamostatnit a nesdílet společnou střechu.

Je před 20. narozeninami opravdu brzy?

Maminky se často setkávají s údivem okolí, proč mají děti tak brzo -
a diví se o to víc, když je dítě plánované. „Věk přitom nijak nevypovídá o zralosti matky," říká Viewegová. Upozorňuje ale na onen častý pocit odcizení od kamarádek a vrstevníků.

Naštěstí v dnešní době nejsou maminky odkázané jen na pískoviště, ale mohou najít on-line kamarádku ve stejné situaci.

V kolika letech jste otěhotněla vy? Je podle vás lepší porodit dítě před dvacítkou, nebo po třicítce?

Váš příspěvek
74paja
Závislačka 4478 příspěvků 19.07.17 15:15

Důležitá je podpora rodiny, protože rodička bude dostávat jen 3800,– Kč? To je vtip ne?
Když otěhotníte kdykoliv jindy a budete mít nárok jen na rodičovský příspěvek, tak snad nemůžu očekávat, že rodina mi bude finančně pomáhat?! Když nebude, tak je něco špatně? Ne, není!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.17 07:45

Bože, to je článek. Ano, nemějte děti tak brzy, užívejte cestování, flámování a kamradů a mamonu. Potom v 35 začněte uvažovat o rodině bez partnera a vysaďte antikoncepci po dvaceti letech. Pokud dítě nepříjde hned podle očekávání, běžte na umělé oplodnění. To asi taky hned neklapne, tak zkoušejte dál. To nejspíš nebude to pravé ořechové, kdy ani peníze nebudou stačit, tak najděte náhradní matku a když ani to nevyjde, adoptujte dítě. Malého cigánka dostanete hned. Jsou krásní, zdraví a hlavně měli mladé rodiče bez umělého oplodnění. Třeba to vyjde, hodně štěstí!!!

Já měla dítě v 19 a jsem šťastná. Školu jsem si dodělávala při dětech a stihla ještě občas i flámovat a trochu cestovat. Teď už bych ráda byla babička ve svých 38 letech, ale možná si pořídíme ještě další dítě, pokud to půjde. Život je super, pokud nejdete s praštěnou dobou. :zed: :zed: :zed:

Alušáček
Závislačka 3722 příspěvků 18.07.17 22:57

Článek o ničem, žádná normální máma nelituje, že má dítě, ať ho má kdykoli. Já jsem rodila v 21 a 38letech, nedokážu říct kdy to bylo lepší, oboje má své výhody, jediné čeho lituju, že děti mám jen dvě :D

Greneia
Stálice 59 příspěvků 18.07.17 12:08

@Tiger-lily Máte recht.. ju. přišla jsem taky o pařby, ty jsem si vynahradila za poslední tři roky… :-D a teď se těším, až budu mít zase v náručí uzlíčka a znovu se usadím… a jinak s tím, že to v 35 letech nejde… no.. kolem mě jsou právě kámošky, které jsou v mém věku samozřejmě a nedaří se jim otěhotnět vůbec… takže jsem kapku středem, protože mně to šlo :? ale tak držím jim pěsti.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 34551 příspěvků 18.07.17 07:19

Už se perou? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
můj názor - je to šumafuk, každého věc a ostatních blbá starost. ;) Akorát si nestěžovat, že jsem přišla o pařby, když jsem měla dítě v 18 a nestěžovat si, že to neeeejde, když jsem se pro první rozhodla v 35…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.17 07:11

Bude mi za měsíc 26 a čekám každým dnem naše čtvrté dítě :srdce: S manželem jsme spolu štastní :srdce:

Greneia
Stálice 59 příspěvků 17.07.17 23:38

@Doe_Jane no dovolte, stará kolena, ani v uvozovkách, ještě nevedu :mrgreen: a kde čtěte jakou pokoru? Ani nevidím ve svém prvotním příspěvku nic o tom, že by mé děti něco museli. Asi to bude chtít koukám pořádného panáka panáka na probrání :potlesk:
Přijde mi poměrně fascinující, že jsem napsala svůj názor na výhodu mít dítě dříve a komentujici je obviněn druhým, že je nesobecký :lol: :lol: :lol:

Příspěvek upraven 17.07.17 v 23:40

Doe_Jane
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.07.17 19:48

@Greneia no právě je podle mě dost sobecké zatěžovat další děti tím, že budou muset hlídat atd. jen proto, že se na „staré“ kolena rozhodnu mít ještě dítě ;) proto jsem se ptala jestli to myslíš ze srandy… nechápu tu poznámku a lásce a pokoře, to jsi poznala z té mojí věty? 8o

Greneia
Stálice 59 příspěvků 17.07.17 19:43

@Doe_Jane myslím, že ne zcela rozumím poznámce? Netuším, jaké máte poměry v rodině Vy, nicméně má mladší dcera např. probrala nyní už oblečení pro mimi dříve, než li jsem stihla já, vybrala povlečení na internetu.. Atd, samozřejmě nehodlám nikoho zatěžovat, záleží pouze na dcerách, ale znám své holky a rozhodně u nás v rodině neexistuje nezájem, či ignorace.. Starší dcera si vydělává a studuje chemickou, u ní si ani nepřeji, aby byla zatěžována, ale jak jsem napsala.. Je to jejich rozhodnutí… Brášku mají vysněného obě… Takže legrační mi přijde spíše Vaše poznámka :-) a pokud to berete tak, že.. „.. Podle sebe soudím Tebe“ je to moc smutné a mrzí mě to :,(… Přeji, aby Váš život byl naplněn více mnohem větší láskou a podporou :srdce: :kytka:

Doe_Jane
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.07.17 16:15

@Greneia to doufám myslíš spíše ze srandy s tím že budeš mít chůvy ;)

Greneia
Stálice 59 příspěvků 17.07.17 13:54
Úplně na pohodu

První dcerku jsem měla v 19-ti letech.. druhou o pět let později… pak šlo manželství do sr… a nyní musím říct, že jsem vděčná, že děti už mám, protože mohu i nyní ve svých 37 letech dát svému současnému partnerovi v klidu ještě jednoho potomka a vím, že mám doma dvě chůvy :-) tak na to nebudu sama… a i kdybych neměla mít dalšího potomka, pravdou je, že pak v těch 40-ti už máte klid a dalších spoustu let klid pro sebe :-) toť můj názor :andel:

Vložit nový komentář