7 mýtů o umělém oplodnění, které je třeba uvést na pravou míru

Umělé oplodnění se stává běžnou součástí našeho života. Přesto kolem něj panuje řada mýtů, polopravd a dezinformací, kvůli kterým někteří lidé asistovanou reprodukci zatracují, jiní zase přeceňují. Jak to tedy opravdu je?

7 mýtů o umělém oplodnění, které je třeba uvést na pravou míru Umělé oplodnění je opředeno mýty a polopravdami. Zdroj: Profimedia

O každém problému zjistíte nejvíc informací ve chvíli, kdy se vás to začne týkat. V případě IVF neboli umělého oplodnění je to stejné. Přestože medicína jde v tomto směru neustále kupředu, řada věcí a postupů se nemění. Já sama jsem absolvovala první IVF v roce 2010. Do té doby jsem žila ve sladké nevědomosti.

Když jsem se začala o tuto problematiku víc zajímat, narážela jsem na různé názory. Problém byl v tom, že o umělém oplodnění nikdo moc nevěděl, protože jsem ve svém okolí neměla nikoho, kdo by jím prošel. Bylo mi 28 let, když jsem začala proces umělého oplodnění absolvovat a zjišťovat, jak to celé probíhá.

Mýtus první: IVF je sázka na jistotu

S touto myšlenkou, ve které mě moje okolí utvrzovalo, jsem do umělého oplodnění šla. Pamatuji si na slova mé nejlepší kamarádky, která mi říkala: „Když to nejde přirozeně, tak to půjde uměle“. Ano, rozhodně doporučuji tomu věřit, protože psychika má obrovskou moc a když přemýšlíte nad tím, jak otěhotnět co nejrychleji, je určité dobré tomu zkrátka věřit.

Na druhou stranu, pravdou je, že první pokus umělého oplodnění vyjde málokomu. S přibývajícími pokusy se šance na otěhotnění zvyšují. Někteří lékaři dokonce považují první pokus jako zkušební, aby zjistili, jak žena na léčbu reaguje. Statistiky uvádí, že úspěšnost jednoho cyklu se pohybuje v rozmezí 30–35 %.

Podle MUDr. Kateřiny Veselé z centra Repromeda a naší poradny pro neplodnost je úspěšnost otěhotnění z umělého oplodnění na některých klinikách vyšší než 50 %. „Chce to ale trpělivost a počítat i s možností opakování cyklu," odpovídá lékařka.

Díky umělému oplodnění jsem dočkala vytouženého miminka. Zdroj: Martina Richterová.Díky umělému oplodnění jsem dočkala vytouženého miminka. Zdroj: Martina Richterová.

Mýtus druhý: Stojí to majlant, ale první pokusy hradí pojišťovna

Majlant to rozhodně nestojí, ale také je potřeba vědět, že pojišťovna hradí jen část celého procesu. Takže i když podstoupíte hrazený pokus, připlatíte si klidně i 30 tisíc navíc. Naproti tomu nehrazené pokusy vyjdou na 60–80 tisíc korun. Cena umělého oplodnění se odvíjí od mnoha faktorů – jaké množství léků žena potřebuje, jaké další metody, které zvyšují pravděpodobnost početí, si pár chce připlatit, zda se jedná o vlastní nebo darovaná vajíčka.

Paradoxně, čím více vajíček a následně embryí máte, tím je to celé dražší. Na druhou stranu, kvalitní embrya lze zamrazit a použít v následujících cyklech v případě neúspěchu. Říká se tomu kryotransfer neboli KET, který si pár hradí sám, ale jeho cena se pohybuje kolem pěti až sedmi tisíc korun.

Mýtus třetí: Z umělého oplodnění se rodí hlavně dvojčata

Ano, dříve se rodila dvojčata z IVF mnohem častěji, než je tomu dnes. Důvod je jednoduchý. Lékaři z asistované reprodukce transferují většinou pouze jedno embryo, a zbylé zamrazí. Vícečetná těhotenství představují pro ženu i zdravotnictví větší zátěž. V posledních letech tak porodů dvojčat ze zkumavky ubylo.

Mýtus čtvrtý: Můžu si vybrat pohlaví dítěte

Přiznám se, že nad tím jsem ve „své době“ vůbec neuvažovala, i když jsem toužila po holčičce. Ve svém okolí jsem to ale slýchala častokrát a dodnes tomu řada lidí věří. Ve skutečnosti to ale není pravda. Lékaři sice pohlaví embrya znají, ale z etických důvodů to ve většině případů rodičům nesdělují. Výběr pohlaví je možný pouze ve výjimečných situacích. Například u genetických poruch nebo dědičných nemocí, které se vážou na jedno pohlaví.

Pro určení pohlaví je zapotřebí metody IVF ve spojení s preimplantační genetickou diagnostikou, dá se to použít v indikovaných případech.

Mýtus pátý: Věk nemá na úspěšnost IVF vliv

Dodnes si vzpomínám, jak jsem seděla u pana doktora a on mi povídá: „Je vám 28 let, tak to mám ještě deset let na to, abych vám pomohl otěhotnět.“ Pravda je, že otěhotní i ženy mnohem starší, ale na druhou stranu, věk je pro nás ženy zásadní. Jinak tělo reaguje v pětadvaceti a jinak ve čtyřiceti. Při umělém oplodnění dochází k takzvané hyperstimulaci vaječníků. Cílem je získat co nejvíce kvalitních vajíček. Jenže s věkem kvalita i počet vajíček klesá a ve čtyřiceti letech je zásoba téměř vyčerpaná. Pak už mnohdy zbývá jen vajíčko od dárkyně.

Dle našich statistik je největší zlom mezi 43 a 44 rokem věku. Zatímco z žen kategorie 40–43 let je šance ještě celkem reálná, dle použité metody IVF je to kolem 20 %, tak v kategorii 44+ je šance menší než 5 %.

Mýtus šestý: Ženy po IVF rodí císařským řezem

Pravda je, že tento mýtus se u mě stal skutečností. Ale s umělým oplodněním to nemělo souvislost. Syn byl jednoduše otočený koncem pánevním. Jestli porodíte císařem, nebo přirozeně, na to podle lékařů nemá umělé oplodnění vůbec žádný vliv. Jedině snad v případě jiných zdravotních komplikací, kvůli kterým žena umělé oplodnění absolvovala.

Pokud se zadaří a na testu se objeví dvě čárky, člověk na bolest zapomene. Zdroj: ProfimediaPokud se zadaří a na testu se objeví dvě čárky, člověk na bolest zapomene. Zdroj: Profimedia

Mýtus sedmý: Umělé oplodnění bolí a přináší řadu zdravotních komplikací

Tak s tím jsem prakticky počítala. Když jsem si musela píchat injekce, chodit na neustálé kontroly a poté na odběr vajíček pod narkózou. S odstupem času ale musím říct, že se to dá zvládnout. Samozřejmě komplikace se mohou objevit, bolest snáší každá žena jinak, ale podle mých zkušeností je to hlavně nápor na psychiku. Hormonální koktejl v kombinaci s nadějí i beznadějí dělá své.

Pozitivní test na konci toho všeho vám to vynahradí, a když porodíte zdravé dítě, na všechno rázem zapomenete. IVF jsem podstoupila dohromady třikrát. Znám, jaké to je, když na konci dvě čárky najdete, ale i to zklamání z negativního testu.

Znáte ještě další mýty o umělém oplodnění? Podělte se o ně s námi.

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
15521
22.1.21 09:58

U nás vyšel kluk na první pokus, dnes je mu víc než 20. ;)
ISCARE, tehdy ještě na zámečku v Praze, náklady tehdy přes 20.
Do Pražské ZOO se od té doby už skoro nevejdeme (viz galerie ISKARE). :P
Jo a léčba chlapů - no už jsem tu psal - spíš nic moc. :?

 • Zmínit
 • Nahlásit
3584
22.1.21 09:43

@elibro Mě se tohle téma také naštěstí netýká… ale zas si představ, že přijde pár na kliniku po letech neúspěchu, vyzkoušeny všechny možné i nemožné babské rady, všechny doplňky stravy z lékárny, všechny metody sledování plodných dní atd., a doktor je pošle na psychoterapii - vsadím se, že akorát obratem vyrazí na jinou kliniku s tím, že „S doktorem, co nás ani pořádně nevyšetří a prohlásí, že to máme akorát v hlavě, fakt nebudeme ztrácet další čas.“ :nevim:

A upřímně, myslím, že ty rady „nemysli na to“ jsou spíš proto, aby dotyčné rychleji ten čas ubíhal a ani jí to tak nepřišlo, že je další měsíc pryč.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1517
22.1.21 08:47

Jako běžného čtenáře mě tedy nejvíc fascinovalo, když jsem se dočetla, že zatímco se u nás na klinikách hromadně léčí ženské pro neplodnost, léčba chlapů procentem vůbec neodpovídá tomu, jak často je příčina na jejich straně. Tj. 50 %, podle toho pana doktora, co to popisoval…

Zajímavé taky je, že zjevně účinnou léčbou mnoha případů neplodnosti u žen je psychoterapie. A přesto je to, zdá se mi, divoce alternativní volba, poslat někoho s potížemi s otěhotněním do terapie se jaksi nehodí… Navzdory tomu, že neschopnost otěhotnět je psychosomatický symptom jak víno a logicky často snadno uchopitelný - příroda často sama brání početí, kde je příliš úzkosti, strachu, tlaku… Koneckonců ty babské rady jako „nemysli na to“ a „pořiďte si zvíře“ jdou ze stejného zdroje.

No nic, to jsou podivnosti kolem IVF&spol. pro mě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
973
22.1.21 07:37

Ja bych se tedy ohradila i proti tem neexistujicim zdravotnim komplikacim, takovy hyperstimulacni syndrom je moc prima vec

 • Zmínit
 • Nahlásit
LBL
2790
22.1.21 03:14

Standartne se ale ženám opravdu na 1.pokud podaří otěhotnět spis výjimečně. Otázkou pak ale je, s jakým problémem páry přijdou. Někoho trápí dlouholetá nemožnost otěhotnět. Partner i ona vše b normě, jen společně nic…a poté tam jsou páry, které tu prvotní příčinu neplodnosti mají jasnou. Pokud se jedna o napr. Chybějící vejcovody, úspěšnost se zvyšuje. Stejne tak kvalitně vybrané spermie u partnera, který má s nimi zdráv. problém. Těch aspektů úspěchu/neúspěchu je mnoho…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1023
21.1.21 20:36

@Capelucia Myslím, že nad 50 % je u kvalitních klinik běžné číslo: https://gcr.org/top/fertility?… :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
925
21.1.21 15:22

Ty statistiky jsou blbost. Ivf nikdy nema uspesnost nad 50% a ve vekove kategorii 40-43 to ani nahodou neni 20%. Kdyz se pisi takove blbosti, pak je tolik lidi zklamanych.

Nebo, kdyz pisete, ze nad 50 %, tak dopiste, ze s vyloucenim zen starsich a tech, ktere na stimulaci nereaguji, nebo maji malo vajicek. Tedy mozna u zen, ktere jsou mlade a jdou na ivf treba kvuli partnerovi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3678
21.1.21 15:18

@quera bylo to v Genetu, za me naprostá spokojenost od A do Z

 • Zmínit
 • Nahlásit
563
21.1.21 13:33

@Pajka89 my jsme s pojišťovnou platili něco málo přes 3o záleží asi jak.kde…
Na druhou stranu máme z jednoho zavedeného emrya dvě takže mýtus nemytus…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1382
21.1.21 12:47

@kakaramelka kde vás vyléčili? ;) Resp. kde zjistili skutečně příčinu, aniž by čerpali pokusy přes pojišťovnu jen tak? Je děsné číst, že mnohdy to jen tak zkusí, aniž by vyšetřili úplně vše, co se dá zjistit…a pokus je třeba úplně zbytečně vyhozený :zed:
Takové CAR aby člověk pohledal, když se to tam udělá pořádně :palec: díky moc

 • Zmínit
 • Nahlásit
1801
21.1.21 11:42

@Pajka89 tak mi treba za prvni IVF doplaceli 25tisic a je v tom i cena za zmrazeni 3 embryek(1× ET). Chteli jsme to co nejvic bez zasahu, takze jen prodlouzenou kultivaci navic.
Embrya byla ty nejlepsi kvality a stejne nam to bylo k nicemu.
Letos nas ceka druhe IVF a tady uz to vyjde na tech cca 50tisic, protoze budem priplacet za procedury navic.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4355
21.1.21 09:48

@Pajka89 souhlas :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
3678
21.1.21 09:09

Ja jsem dokonce. podtpuoila i studii IVF a to bylo celé zdarma, az teda jsem mela vice vajíček nechali jsme zmrazit 3 které byli ok anto uz jsem platila…pak byl 2× KET a to jsem taky platila ale nic hrozného… nicméně jsme pak změnili CAR, kde opravdu zjišťovali příčiny biochemické otěhotnění, vyléčil nas… a hned první IVF na poj. u nich vysel, ale byly to nervy, vyrostly na OPU jen 3 vajíčka ve finále jen 2 byly ok a další den telefon ze jen 1 se oplodnilo transfer hned 3den a ted tu mam 20M zdravého kluka, za IVF a poj. Jsme zaplatili 20tis. Porod jsem taky nakonec mela akutní CS, ale ne kvůli umělém oplodnění prostě jsem začala rodit prirozene, ale neotevrela jsem se dostatečně a malej spal u porodu nespolupracpval byl porad vysoko a byl nahmatany vyrůstek na hlavě po 12hod kdy začaly padat ozvy jsme jeli na sál, vse v pořádku

 • Zmínit
 • Nahlásit
LBL
2790
21.1.21 08:57

@Pajka89 souhlasim…my teda s pojistovnou 35, bez pojistovny tech 100 min., vzhledem k doplatkum na leky, ktery jsou sileny. Doporucuji si nechat vylet zdravotni dokumentaci 🙈 Ja padla…

 • Zmínit
 • Nahlásit
3525
21.1.21 08:34

Ty financni castky za ivf bych jeste upravila.. S pojistovnou tak 50 tis, bez pojistovny 100 tis.

 • Zmínit
 • Nahlásit