Mužská neplodnost: Jak podpořit tvorbu a kvalitu spermií?

Stále přibývá lidí, kteří se marně snaží o miminko. S neplodností se potýká celosvětově přibližně 15 % párů. Problémy jsou ve stejné míře na straně žen i mužů. Víme, jak můžete mužskou plodnost podpořit?

Kdy se jedná o neplodnost?

Pokud žena neotěhotní při pravidelném nechráněném styku po více než roce, lékaři hovoří o neplodnosti. Příčin může být mnoho, a to jak na straně ženy, tak i muže. Většinou to bývá žena, která začne „problém“ řešit se svým gynekologem. Vyšetření plodnosti je však důležité nejen u ní, ale také u muže. Protože právě kvalita spermatu má na početí obrovský podíl.

Vyšetření spermiogramu znamená, že lékaři analyzují sperma a sledují určité parametry, které jsou pro početí důležité. Jedná se o množství spermií, jejich rychlost, pohyblivost a tvar. Dále je třeba provést vyšetření DNA fragmentace spermií, protože špatná DNA může způsobovat opakované potraty i některá genetická onemocnění.

Pokud výsledky spermiogramu nejsou zrovna ideální, není ještě důvod panikařit. Kvalita spermatu může kolísat, proto je potřeba udělat kontrolní vyšetření s odstupem alespoň tří měsíců. Na rozdíl od vajíček, jejichž počet a kvalitu nelze příliš ovlivnit, se spermie neustále obnovují. Tento proces trvá přibližně dva měsíce.

Co způsobuje mužskou neplodnost?

Plodnost muže ovlivňuje řada faktorů. Patří sem především stres, nadváha, kouření, věk, sedavé zaměstnání, ale také například přehřívání spermií v důsledku nošení těsného spodního prádla. Na špatnou kvalitu a množství spermií mají vliv i některé nemoci, například rakovina nebo příušnice prodělané v dospělosti. Na „vině" může být také varikokéla neboli rozšíření žil v oblasti šourku. Toto onemocnění způsobuje přehřívání spermií a tím dochází k jejich poškození.

Prokázaná účinnost. Zdroj: PROfertil®.Prokázaná účinnost. Zdroj: PROfertil®.

Jak podpořit plodnost u mužů?

V mnoha případech lze kvalitu spermií zlepšit. Muži, kteří touží po potomkovi, by se měli vyvarovat horkých koupelí, přestat kouřit (nebo alespoň kouření omezit) a vyvarovat se alkoholu. Důležitý je zdravý životní styl.

Kvalitu spermatu ovlivňují také vitamíny, které mnohdy z běžné stravy nedostaneme. Proto lékaři doporučují užívat vhodné doplňky stravy, které obsahují především zinek, selen, kyselinu listovou a vitamíny skupiny B, C a E.

PROfertil® je potravina pro zvláštní lékařské účely, která je dostupná ve formě kapslí speciálně určených pro řízenou dietní výživu u mužů, kteří si přejí počít dítě.

Potravina pro zvláštní lékařské účely. Zdroj: PROfertil®.Potravina pro zvláštní lékařské účely. Zdroj: PROfertil®.

Po třech měsících užívání je prokázané procento úspěšnosti početí 26–41 %. Tento výsledek byl dosažen u mužů, kteří měli pravidelný nechráněný styk po dobu alespoň jednoho roku a nedošlo k početí.

PROfertil® stačí užívat jednou denně po dvou kapslích, nejlépe ve stejnou hodinu. Tuto potravinu pro zvláštní lékařské účely můžete zakoupit už ve chvíli, kdy se začnete snažit o miminko. Díky kontrolovatelné kvalitě spermatu zvyšuje úspěšnost otěhotnění po umělém oplodnění a zlepšuje hodnoty spermiogramu.

PROfertil® rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Profertil - funguje?

Tomáš Lehnert
21.10.19 17:12 
26

Snažíte se o miminko a chcete zvýšit šanci na početí? Zkuste PROfertil®.

Přečtěte si také