Anetky odchod

Prázdná náruč

Anetka byla omyl, ale milovaný omyl. Od dvou čárek na testíku jsem byla šíleně šťastná, že Kubíček bude mít sourozence, ale už v té doby, kdy se ukázaly čárečky na testíku, jsem cítila v sobě takový divný pocit. Pocit, že něco není v pořádku.

Gynekolog mi v 7.tt těhotenství potvrdil. Byla jsem neskutečně šťastná, ale šíleně jsem se bála, co se bude dít. Prvního syna mám nedonošeného. Od 10.tt se mi vlnilo bříško a byla to krása. Ještě jsem ji necítila, ale stačilo mi vidět to bříško, jak se vlní, a bylo mi krásně.

Ve 12.tt jsem podstoupila prvotrimestrální screening ve FTN a z ultrazvuku jsem vycházela už se slzama v očích. Verdikt lékaře zněl jasně - NT 4,1 mm, šíjové projasnění. Norma je 3 mm.

Uklidňovali mě, že to ještě nic znamenat nemusí. Po týdnu jsem se měla dostavit na výsledky krve. Tam verdikt byl 1:13 na DS (Downův syndrom). Co teď?

Ač jsem věděla, že není ještě vše ztracené, neskutečně jsem brečela. Představa, že bych měla přijít o miminko, byla šílená. Moc to bolelo už tehdy. Primář oddělení si semnou domluvil termín odběru z placenty ve 14.tt. Ten se bohužel nepovedl, tak čekání do 16.tt na amniocentézu. Pár dní před odběrem plodové vody jsem miminko začala cítit, jak dělá kotrmelce ve svém domečku. Bylo to krásné. „Velký“ bráška, 20měsíční Kubíček mi neustále pusinkoval bříško a sestřičku hladil.

Miminko si v bříšku začalo vesele kopat a já čekala na výsledky odběru plodové vody. Jednou takhle dopoledne zvoní telefon a na displeji se ukázalo GENETIKA. Zvednu to a z druhého konce se ozve hlas pana primáře, který říká: „Bohužel je to špatné. Downův syndrom se potvrdil. J e to teď na vás, jak s tím naložíte.“

Ihned jsem se rozbrečela a volala přítelovi. S ním jsme byli domluvení na ukončení, jestliže se to potvrdí. Klidně nás odsuzujte, ale skrze péči o takto postižené miminko bysme neměli čas na prvorozeného, nezvládali bysme psychicky, ani finančně.

Když o pár minut později volal opět pan primář, již jsme se dohodli na UPT.

Několik dní jsem probrečela a v 19.tt jsem šla na přerušení těhotenství. Nastoupila jsem v neděli 13.10.2013. Na příjmu jsem se ptala na pohlaví. Pan doktor mi ukázal papíry z laboratoře, kam byla odesílána plodová voda a bylo tam XX, což značí holčičku. Bylo to ještě horší. Šílené pocity, že za pár hodin přijdeme o naší vysněnou holčičku, kterou jsme si moc moc přáli.

Hned v pondělí ráno mi dali vyvolávačku, poté mi jen odtekla plodová voda a nic víc se nedělo. Dávali mi antibiotika, byla jsem na kapačkách a nějaké léky na krev mi dali. Nepovedlo se to. Tak byla opakovačka v úterý ráno. To mi dali vyvolávačku injekcí a asi 15 minut na to jsem začala mít kontrakce po 3 minutách. Kolem 10 jsem začala neskutečně krvácet. Sestřička s lékařem byli celý bez sebe, že tolika krvácím. Píchli mi něco na bolest do žilky a už volali na ARO, ať si pro mě přijedou, že musím okamžitě na sál. Kolem 12 mě probrali na pokoji a už jsem byla bez Anetky v bříšku.

Tak takhle nám odešla naše vysněná holčička. Před pár dny to byli 2 měsíce, co nás opustila. Měla jen nějakých 20 cm a 250 g, ale pro mě to bylo už miminko - a hlavně moje miminko. Stále to moc bolí.

Hodnotilo 51 lidí. Score 2.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 21 Další »
 Váš příspěvek
 
Lidulla
Ukecaná baba ;) 2486 příspěvků 27.12.13 00:12

Bože můj, teď to čtu manžeovi a oba nevíme co na to říct. Pro mě by to taky bylo miminko, vždyť to už je míra, váha. Je to strašné, děsně mě to mrzí, sama si to nedokážu představit, takže tě asi nedokážu pochopit a utěšit, ale chápu to UPT, to je pochopitelné. Přeju hodně sil a šťastné vykročení do nového roku, budete ho potřebovat.

 
Linnuska
Nováček 10 příspěvků 27.12.13 00:15

Škoda, snad brzo přijde zdravá holčička. :-)

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 27.12.13 00:21

Tohle nepochopím nikdy. Píšeš, že to pro tebe bylo miminko, nebylo sice dokonalé, ale mělo jen DS, to není zrovna vada neslučitelná se životem, tak proč jsi ho nenechala žít?
A ty důvody 8o 8o 8o Druhé dítě pro vás bude vždycky znamenat méně času a financí pro to první dítě, byť by druhé bylo sebedokonalejší. A kdyby na to přišlo, vždycky by bylo lepší, aby se o ni staral někdo jinej, než ji nechat zabít. Fakt nechápu :nevim: :nevim: :nevim:

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15974 příspěvků 27.12.13 00:27

„Takhle nám odešla naše holčička…“

Sama neodešla. Byla odejita. Nebyla dokonalá. :,(

 
Pizlam
Ukecaná baba ;) 1575 příspěvků 27.12.13 00:31

Gina108: Tohle presne potrebovala slyset.Dal se nerozepusuji, nechci byt sprosta!

 
Pizlam
Ukecaná baba ;) 1575 příspěvků 27.12.13 00:34

Drzim palce, at je brzo lepe :kytka:

 
Fíková
Závislačka 4658 příspěvků 27.12.13 00:35

To je mi líto. A z morálně dokonalých si nic nedělej, nejsou ve vaší situaci a jen kdákají, aby si samy sobě dokázaly, jak jsou úžasné.

 
Granda
Ukecaná baba ;) 2435 příspěvků 27.12.13 00:36

Taky s tím nesouhlasím… Ano, matka na to ma právo, ale at pak nebreci, že jim odesla vytoužena holčička… Prostě se jom taková nelíbila, tak si počkají na jinou. Já. bych to třeba jeste dokazala pochopit v tpm 12. Týdnu, ale vedet, že to riziko tam he vysoké a stejne čekat tak dlouho… To nechápu. Promiň, že ti nepisu, jací jste chudacci, ale tohle nepochopim, i když věřím, že to bolí. Mě to bolí za tu holcicku. A klidne mě kamenujte… Potrat bych prekousla, ale ne tak pozdě, i když jste věděli, že ta sance je vysoka.

 
ruzovasrnka
Zasloužilá kecalka 781 příspěvků 27.12.13 01:08

:hug: rozhodla bych se na Tvém místě stejně, měli jste smůlu, držím palce, aby bylo líp :kytka:

Něco jiného je diskutovat a něco jiného se o postižené dítě celoživotně starat, i finanční důvody nejsou nepodstatné, ve většině rodin je nutné, aby pracovali oba rodiče, navíc se dost často rodiny s postiženým dítětem rozpadnou z důvodu psychické zátěže…pokud byste se některé rozhodly jinak (i když nakonec kdoví jestli - stejně není důvod zakladatelku ještě víc deptat, už tak musí být vyřízená, nějak Vám chybí empatie)

 
Caitlyn
Kelišová 5690 příspěvků 27.12.13 01:10

Je mi to líto :( :hug:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26669 příspěvků 27.12.13 01:13

Plno deti s ds syndromem zije celkem normalni zivot, ale popravde ja bych to taky nezvladla, nebudu te odsuzovat, nejsem ve stejne situaci, ale asi bych tedy nepsala denicek, ze nam odesla holcicka, ona fakt neodesla sama.-Obzvlast v dnesi dobe kdy kazdy vi, ze DS deti nejsou brane za neco az tak nedokonaleho, je to docela slupka tohle cist ti reknu 8o
Ja te nechci odsuzovat, ale prosim vas vsichni co se jim neco takovehon stalo, proc si toto nenechate radeji pro sebe :?:
Uz jen s ohledy na ty zeny co normalne vychovavaji takove deti a sou tady mezi nami a pro ne jsou tyto deti nekdy i obrovsykm darem ;)

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9023 příspěvků 27.12.13 01:25

AUTORKO, na jednu stranu chápu, že to máš těžké a že ses chtěla vypsat. Jistě se tu dočkáš i podpory. Na druhou stranu souhlasím i s holkama, které píšou, že fomulace „odešla naše holčička“ nebo „přijdeme o vysněnou holčičku“ nejsou na místě. Ona sama neodešla.

A nekritizovala bych ani holky, které píšou, že Tvoje rozhodnutí nechápou. Já třeba taky patřím k těm, co si neumí představit, že by miminko, které už je kope, daly pryč kvůli vadě, která je slučitelná se životem: Downův syndrom, rozštěp, srdeční vada, to všechno jsou věci, kvůli kterým bych nedokázala jít na potrat s miminem ve druhém trimestru. A to nejsem žádná supermatka… jen prostě za sebe vím, že bych to rozhodnutí „ukončete to“ neunesla.

Každopádně to, že Ty ses rozhodla, jak ses rozhodla, nebylo lehké, a chápu, že potřebuješ podporu. Jen nevím, jestli ji hledáš úplně správně na fóru, kde to hodně maminek má hozené úplně jinak než Ty.

PS: Znám několik rodin s dětmi s Downovým syndromem. Co vím, tak ty děti vedou spokojený život - i když samozřejmě pro rodiny je to dost náročné. Můžou nicméně i potomkovi s postižením dopřát hezký život.

Příspěvek upraven 27.12.13 v 01:26

 
Anonymní  27.12.13 01:27
NEODSUZUJTE TU PANÍ !

Život takového dítěte je nesmírně těžký, všech kolem dokola také. Jezdím pravidelně každý rok se synem do Jánských Lázní a plně chápu rozhodnutí té paní. A chápu, proč to píše. Moc ji z toho bolí srdce, ale její rozhodnutí bylo správné a nesmírně těžké. I tak je hodně dětí, u kterých včas na tuto vadu nepřijdou.

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26669 příspěvků 27.12.13 01:37

Ja vubec neodsuzuji opravdu ne..Ja sem jen jednou nahodne videla krasny dokumentarni porad o lidechm, ktery si automaticky detatko nechali a fakt byli ty deti stastny, tak sem trochu zmenila postoj proste trochu tolerantnejsi i k nekolika vadam, nevim jak to presne popsat :nevim:
Prave si spis myslim, ze tim ze to tady autorka napsala na ferovku jak to bylo, se naopak srthnou dva tabory pro a proti, ze si tim vlasne chudak nepomohla-Ja bych se rozhodla stejne, jen se mi nelibil ten vyrok, ze holcicka odesla, to je vsechno :think:

 
Agnesita
Závislačka 2562 příspěvků 27.12.13 02:44

Drsné. I když se ve mně všecko kroutí nesouhlasem, rázný názor nemám, nevím, jak bych se rozhodla. Jen jedno - pokud píšeš o tak citlivém a osobním tématu, asi bych při skenování ohnula horní část fotky s velmi velmi osobními údaji. Jméno, rodné číslo a nemocnice, kde jsi byla v péči. Chápu, že máš jiné starosti, ale soukromí je důležitý. Navíc jsi zjevně hodně mladá a ikonické děti jsou asi vnímány jinak důležitě, než třeba u žen, co jsou starší či prostě mají jiné životní zkušenosti a neřeší už vůbec třeba ani to, že to byla vysněná holčička…kdyby to byl nevysněný kluk s DS, bylo by to lehčí? Nevím, zvláštní deník.

 
Maja25
Závislačka 3824 příspěvků 27.12.13 03:05

Kdo se tu z vás staral o postiženého člověka? Já ano a o deti. A je to mega těžký. Jak psychicky, fyzicky, ale i financne. A o case ani nemluvim. Ano, takový deti jsou šťastný a milující sve rodiče, ale co když se tem rodičům něco stane nebo co az umřou… hmm co pak. Kdo nezazil, tak at autorku nesoudi. Nikdo neví jak by se v dane situaci zachoval. Ani ja ne. A to vim jake to je se o takove dětičky starat. Ano, autorka napsala vetu, že mala odešla a přitom to bylo jinak, ale tak bych tu nesoudila tak tvrde za par slov. Myslím že pro autorku to musí byt moc těžký a Vaše řeči ji nepomohou. Az to zazijete, tak sudte!!!

 
Mrs. S
Kelišová 5033 příspěvků 27.12.13 03:14

Teda na to že holčička byla omyl jste si rychle pořídili další„omyl“. Ano dite s DS je trošku finančně náročnější ale zas o tolik moc ne aby ti to sloužilo jako výmluva k potratu. Ja by jsem nemola dat pryč dite v 5 měsíci když by jsem cítila jak se hýbe, a jeste udělat zmatek v mozecku staršímu že jeden den mimi je a druhy den není. Děti s DS jsou úžasné pár okolo sebe mám, a co to dítě dokáže je neuvěřitelné. Přeji hodně zdravíčka prckům :hug:

Příspěvek upraven 27.12.13 v 03:16

 
bublifučík
Stálice 77 příspěvků 27.12.13 04:25

Drž se a přeji hodně štěstí :kytka:.
Já bych reagovala stejně, i když bych pak plakala a plakala. To dítě je možná šťastné, ale jakékoliv postižení je natolik náročné, že to nemusí přežít zbytek. A co až bude dospělý? Je to nekončící boj plný vyčerpání.
Opravdu, hodně štěstí. A hodně zdraví a sil celé Tvé rodině. :kytka:

 
palapa
Závislačka 2949 příspěvků 27.12.13 04:37

Neodsuzuju te. Mame v rodine postizeneho, tak vim, co to obnasi a sama bych se tak rozhodla! Maji deti pravo na zivot, ale v dnesni hnusne dobe, kdy jsou na sebe vsichni zly. Drzim palce, at to zvladnes!

 
madanga
Závislačka 4145 příspěvků 27.12.13 06:11

Přeji ti hodně sil a ať se brzy zadaří s dalším miminkem..z těch řečí si nic nedělej…chtěla bych vidět jak by bylo a jak by jednaly ty, kteří třeba ani netuší jak těžké to je a ještě horší se rozhodnout..dávej na sebe pozor :hug:

 
Crystalline  27.12.13 07:14

Je mi to lito. Priroda je nekdy kruta. Prisla jsem o miminko v prvnim trimestru, umim si predstavit, jak ti je.
Kazdy nema silu a predpoklady na to, aby se staral o postizene dite. Rozhodli jste se podle sveho nejlepsiho vedomi a svedomi.
To, ze jste zvolili potrat, neznamena, ze jste svoje dite nemilovali a ze to neboli. Verim, ze to bylo nejtezsi rozhododnuti ve vasem zivote.
Moudrych rad teoretiku, kteri vi o zivote velky kulovy, si nevsimej.

Příspěvek upraven 27.12.13 v 07:15

 
St. Estephe
Závislačka 4644 příspěvků 27.12.13 07:17

Měli jste odvahu rozhodnout o nežití dítěte ale už jí nemáte dost k tomu, abyste si přiznali, že ono rozhodně neodešlo samo. Bylo násilně vyhnáno ze tvého břicha a to čistě z vaší vůle.
Já nejsem proti potratům. Prováděly se vždy a v případě jejich zákazu bychom se vrátili k pokoutným zákrokům někde v motelech… ale buďte upřímní alespoň sami k sobě.
Pokoj té malé duši.

 
e-lili
Echt Kelišová 9309 příspěvků 27.12.13 07:18

znama.mela riziko ds 1:8 sla na pldovku potvrzeno a nakonec ma holcicku uz ma 6.let a je uplne „normalni“.
nikdo ji nerekl jakto. kdyby ji dali pryc nechali by „zabit“ uplne zdrave dite.

stejne tak kdyz je riziko 1:100000 treba muze se narodit postizene miminko. Jak byst se zachovali? Hodili je do popelnice nebo do ustavu?

v rodine mame jeste jedno postizeni, silny autismus s lehkou mentalni demenci. kluk ma uz 9,zjistili to ve 3.
svagrova ma 2,5 chlapecka a tem se narodil bez 2 prstu a dalsi mel srostle a dozvedeli se to a po porodu. nikdo si nevsiml…

 
lesniboruvka
Kecalka 393 příspěvků 27.12.13 07:18

Autorka už je v očekávání dalšího miminka podle toho co má na profilu. Asi to opravdu nešťastně formulovala, Anetka sama neodešla a to že to bylo těžší o to, že to byla holčička.. Asi bych se bála dalšího těhotenství tak brzy. Co když se bude situace opakovat? :( Asi bych si vyžádala nějaké genetické testy apod.

To že je dítě v těhotenství zdravé, ale také neručí za to, že tomu tak bude i po porodu, či v průběhu života.

Držím palce, ať další dítě je zdravé a těhotenství proběhne až do konce v pořádku.

PF 2014 :kytka:

 
miisenka
Extra třída :D 14314 příspěvků 27.12.13 07:26

@Linnuska
Zmen si toho smajlika, tento je nevhodny..

 
viveca
Ukecaná baba ;) 1376 příspěvků 27.12.13 07:26

Zajímalo by mě, kolik z těch, co se tu holedbají jak by si dítě s DS nechaly, se někdy staralo o postižené dítě. Ono je něco jiného to vidět v dokumentu nebo u známých a něco jinýho zažívat to na vlastní kůži…

 
miisenka
Extra třída :D 14314 příspěvků 27.12.13 07:28

@Gina108
A jeee..chytro­linka..ze radsej nemlcis, rozhodla sa tak ako sa rozhodla, ty by si sa rozhodla inak, a co?

 
SarkaC
Závislačka 2717 příspěvků 27.12.13 07:31

Nechápu co jí odsuzujete zachovala bych se stejně nemám na to psychicky abych se starala o postižen é dítko jeto vše hezké ale uvažujete co bude s dítětem které se není samo o sebe schopno postarat pak stejně jde do ústavu tyhle moralistické kecy fakt miluju a autorkou plně souhlasím

 
wobludka
Extra třída :D 11490 příspěvků 27.12.13 07:35

Nepatřím k těm, co by si mysleli, že rodit ve II. trimestru autorku strašně baví - je naivní myslet si, že to byla ta jednoduchá cesta, za pár dní zkrámováno. Je mi to mnohem příjemnější než kdyby ho měla jen proto, že se nedokázala rozhodnout, a tak nedělala nic.

 
miisenka
Extra třída :D 14314 příspěvků 27.12.13 07:42

To je des-bes..povie svoj nazor, povie svoje rozhodnutie a tu sa pomaly spusti hon na carodejnicu..jasne, ta nestastna formulacia..ale rozhodli sa tak, a ak su jej dovody akekolvek nas je po tom p.rd..postihnute deti, su stastne, su vdacne, ale je potreba sa zamyslet, cim to je..starostlivost je narocna a kazdy na to nema..dokumenty su jedna vec a realita je druha vec..a porovnavat to s tym, ze jed sa dieta narodi a je postihnute, je zase trosku mimo misu..

 
kve-tinka
Závislačka 4029 příspěvků 15 inzerátů 27.12.13 07:53

:hug: :hug: z 99% bych se rozhodla stejně…je to bolestivé a hodně lidí Tě bude odsuzovat, drž se :kytka:

 
feésM
Ukecaná baba ;) 2367 příspěvků 27.12.13 07:55

@swiftily Je mi moc líto, co se Vám stalo. Držte se a ty negativní komentáře vůbec nevnímej. :kytka: Toto rozhodnutí je naprosto pochopitelné. Přeju Vám, ať se brzy podaří zdravá holčička. :hug:

Také máme v rodině lidi s postižením a nejdenala bych na tvém místě jinak. A ty kecy o tom, že holčička nebyla dokonalá??? :think: Dokonalá by nebyla s rozštěpem rtu, ale downův syndrom není o dokonalosti. To je dost závažné postižení, i když slučitelné se životem, ale co je to za život. Mohla by mít jednou manžela a svoje vlastní děti? A že autorka čekala tak dlouho, než šla na přerušení to mi taky přijde logické, když si nebyli postižením jistí.

Příspěvek upraven 27.12.13 v 07:56

 
emma38
Závislačka 3141 příspěvků 7 inzerátů 27.12.13 08:01

@sabinab no,ale mít takové doma to by jsi asi nechtěla, že??A kecy typu jak jsou tyhle děti jsou úžasné no…já sama mám dítě nemocné a není to procházka růžovým sadem dámo dneska bych se rozhodla jinak!!A to když pominu, že až my zde nebudeme tak stát se o tyto děti starat nechce získat pro dítě invalidní důchod atd…a co pak skončí na dlažbě. kecy typu já bych to nedokázala jsou hloupé a sobecké takové děto nikdy nepovedou normální život byt je tato vada slučitelná se životem a co tvůj muž ten by si takové dítě nechal???Pochybuji právě chlapi od takových rodin odcházejí s tím, že si zakládají zdravé rodiny a pak je vše na matce.

 
emma38
Závislačka 3141 příspěvků 7 inzerátů 27.12.13 08:10

@pomenkova věř že takoví lidé v pořadu hrají úsměvy na kameru jak je to úžasné co jim postižené dítě dalo jak je obohatilo atd jsou to kecy je to o spostě sebezapření o tom, že se ti rozpadne rodina protože chlapi to nezvládají a ti co jo tak to jsou exempláří do zoo. navíc když u rodiny zůstanou ve většině případu mají milenky a za další starost o takového člověka je velmi náročná a musí fungovat všichni takové dítě si nikdo nevezme na prázdniny na výlet atd. nechtějí se ukazovat a věř že tohle píši z vlastní zkušenosti. navíc peripetie, aby dítě získalo důchod taktéž nadlidský výkon a nemáš šanci dosáhnout plného inv důchodu. stát totiž chce, aby takoví lidé makali, ale co to obnáší dál tak jaksi neřeší dovézt do práce přivézt fungovat na mobilu kdyby náhodou něco a tědka kdo tě zaměstná když takhle 2-3 do týdne musíš pro děcko(19 let) jet protože se neco děje…no asi nikdo. vím o čem mluvím možná to zní krutě, ale je to tak

 
scai
Závislačka 2639 příspěvků 127 inzerátů 27.12.13 08:33

Je mi to moc líto, rozhodla bych se stejně :( Přeji a´t to brzo přebolí nebo nebolí už tak moc a aby bylo v budoucnu už vše jen fajn
A neber si ty odsuzující komentáře co příjdou… ono se dobře hodnotí když to člověk nezažije :-( Hlavně každý je jiný a né každý je tak silný aby zvládl postižené dítě. Je to každého volba a měli bysme jí respektovat!

 
Vermion
Závislačka 3735 příspěvků 27.12.13 08:34

@e-lili znama.mela riziko ds 1:8 sla na pldovku potvrzeno a nakonec ma holcicku uz ma 6.let a je uplne „normalni“.
Nevím, jestli to úplně dobře chápu… :think: chceš tím napsat, že z rizika 1:8 byl plodovou vodou potvrzen Downův syndrom, rodina si dítko přesto nechala a ono se narodilo zcela zdravé? Promiň, ale neveřím. Nevím o případu, že by se plodovka „spletla“…

Autorko, držím palce s dalším těhotenstvím, kterého byste se už jinak na 99% nedočkali…

 
Kate92
Ukecaná baba ;) 1037 příspěvků 9 inzerátů 27.12.13 08:45

Nevím proč autorku deníčku odsuzujete, udělala bych to samé. od čeho je asi screening, všechny na něj jdeme, abysme věděly, jestli miminko nemá DS. Takové dítě pak ani nežije, ale jen přežívá a i pro rodinu to je zkažený život!

 
Anonymní  27.12.13 08:50

Taky mi vyšlo NT 4,2. Prožívala jsem to, co Ty. Jen já měla štěstí a jak říkal doktor, může to znamenat snad 150 vývojových vad, nebo taky nic. A u nás to bylo to „nic“ Mám zdravou holčičku. Moc mě mrzí, že Vy jste to štěstí neměli. :hug: Taky jsme se s přítelem shodli, že kdyby to dopadlo špatně, tak bychom postižené dítko asi nezvládli. Vím ze širší rodiny jaké to je, mít ditě s DS a nejsem tak silná. Její rodiče stárnou, tomu „dítěti“ je už 35 let ale péči bohužel pořád potřebuje jako 4 leté dítě. Kdo se o ní bude starat až rodiče budou příliš staří a sami budou třeba potřebovat pomoc? Přeji, ať se dočkáte zdravého sourozence k chlapečkovi.

 
poiuz
Ukecaná baba ;) 1210 příspěvků 27.12.13 09:02

Asi takhle… nikdy bych si nedovolila odsuzovat člověka, který věděl, že bude jeho dítě postižené a proto se ho vzdal (DS je postižení, byť se řadí mezi ta lehčí, ale stejně má svá specifika, může mít různé stupně mentální retardace, kolikrát i přídružené nějaké další postižení). Stejně jako bych si nikdy nedovolila odsuzovat rodiče, kteří dali své postižené dítě do domova/ústavu. Sama jsem v takovémto zařízení pracovala, ty děti si mě získaly, měla (a mám) je opravdu ráda… ale je to něco jiného, než mít doma takové dítě 24/7. Je to jak fyzicky, tak i psychicky vyčerpávající a nikdo nemá právo za to druhého člověka soudit… Takže vy, milé moralistky a všeználkyně, zavřete papuly, zaklapněte noťasy, udělejte si kafe a nemíchejte se do věcí, o kterých víte max. ze zpáv na TV Nova.

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 27.12.13 09:03

Kedysi som cestovala do prace s dvoma mamickami, co si viezli domov dieta zo stacionara effety vedla nasho baraku. Nie je to slusne, ale pocuvala som ich rozhovor, autobus bol hodne hlucny, tak na seba museli kricat. A 15 minutovu cestu, co sme mali spolocnu, vydrzali riesit co s chlapcami (kazda mala „chlapca“ po 20, a oni vyzerali na dochodkovy vek - mohli byt v dochodku, ale dost dobre mohli byt aj zrobene, ako sa u nas hovori, upracovane) ked su nesvojpravni (jo, stastni boli, jedini dvaja sa v preplnenom autobuse usmievali), a kto by teoreticky mal mat pravo nakladat s ich dochodkom, keby sa matkam nieco stalo. Nevyriesili to.

Za mna, mozno nie je potrat dieta s DS ohladuplny k tomu dietatu. Ale je ohladuplny k ostatnym clenom rodiny, a hlavne voci uz narodenym surodencom.

 
e-lili
Echt Kelišová 9309 příspěvků 27.12.13 09:04

@Vermion no prý jo, je to mamčina sestřenice, bylo jí přes 40 a rodila po 4. právě že ani doktoři nechápali. je to 6let.

 
e-lili
Echt Kelišová 9309 příspěvků 27.12.13 09:08

Jinak neodsuzuju, říkám před narozením prvního bych to udělalal uplně stejně. ted nevím, doufám, že mě to nepotká. je to to nejtěžší rozhodnutí.

jen mě zajímá co by některý ženský dělali kdyby se jim i přes všecky dobrý testy narodilo mimčo s ds nebo jinou vadou? nechali by si je nebo by je přesto dali pryč (ústav atd)?
když v bříšku ho dají automaticky pryč. nebo by dali, kdyby taková situace nastala?
Jaký je rozdíl plod ve 20t a čerstvě narozený mimino. (a nejsem ani věřící ani proti potratům)

 
Hexe
Kecalka 422 příspěvků 27.12.13 09:11

Já bych se rozhodla stejně. Rodič nikdy nemůže vědět, že takové dítko provede bezpečně životem, tak aby bylo šťastné, že opravdu dokáže být takovému dítěti dobrým rodiče. Dneska se rozpadá moc vztahů a zůstat pak sama na tak náročnou péči bych nechtěla. Navíc dítě může přijít o oba rodiče, co s ním pak bude? Je dobře, že je dnes možnost zjistit vady brzy a moct těhotenství ukončit. Je dobře, že rodiče, kteří se necítí na péči o postiženého, souhlasí s přerušením. A nedivím se, že čekají další, i když holčička nebyla v plánu - těšili se už na miminko a zaplňují to prázdné místo, které zůstalo.

 
Mrs. S
Kelišová 5033 příspěvků 27.12.13 09:14

@emma38 ty uzasna prechytrala moralistko kdyz o me vse vis tak vis i jestli by jsem si takove dite nechala a ty tvoje urazlive reci si nech pro nekoho koho znas osobne dobre treba manzela :cert:

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 22049 příspěvků 2 inzeráty 27.12.13 09:18

Je mi moc líto čím jsi si musela projít.

Nicméně mi to nedá, abych se nezastala těch co pisatelku odsuzují.
Já to vidím, že není k odsouzení to co udělala. Spíš forma jakou je to psaný.
Nejdřív je mimino omyl, pak štěstí a nakonec pokažený kus, který se dá pryč a napíše se o tom doják. Mě osobně taky vadí takový přístup, kdy se někdo rozhodne jít na potrat a pak (se) lituje. Naprosto chápu, že je to otřesná událost, kterou žádná z nás nechce zažít, ale byla to pisatelky volba, které by neměla litovat.
Osobně nevím, jak bych se rozhodla, vždycky jsem tvrdila, že dítě s DS není tak hrozná přítěž, ale teď po zkušenosti se zdravým, živým dítětem, bych ASI zvažovala i druhou volbu. Ačkoli vím, že mi nikdo nezaručí, že moje dítě zůstane zdravý do konce života a taky bych se ho nezbavila a pokud by to bylo v mých silách, tak bych se o něj starala.

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 27.12.13 09:21

Je to smutné, ale udělala bych to samé. Měli jsme v rodině nemocného člověka a ta péče byla vysilující a velmi bolestná. Přeji ať to brzy přebolí a je jen lépe. :hug:

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 27.12.13 09:24

@e-lili ja osobne, delim veci na tie, co ovplyvnit mozem, a tie, s ktorymi sa musim zmierit. Potrat, mozno pokrytecky, radim medzi tie ovplyvnitelne.

 
swiftily
Ukecaná baba ;) 1592 příspěvků 27.12.13 09:27

Vy odsuzovači taky si uvědomte že nikdy nevíte jak velké bude postižení. Třeba ona Anetka by byla jen malinko postižená ale třeba taky by na tom byla hodně špatně mentálně. A lidé s DS nemají většinou jen DS ale i mnoho dalších postižení, nemocí a vad. Skoro všichni s DS mají i vážné poruchy srdce atd. A je lepší miminko dát pryč v těhotenství než aby pak třeba na tu vadu srdce že by se třeba zastavilo nebo něco umřelo již narozené dítě

 
Hexe
Kecalka 422 příspěvků 27.12.13 09:28

@e-lili Rozdíl asi bude velký ne? Není jisté, zda už má nervovou soustavu vyvinutou natolik, aby cítilo bolest, každopádně ale nevnímá samo sebe, smrt. Já si myslím, že je to pro všechny lepší. Ale právě že je to dítě, miminko, proto to není snadné a proto jsou tu tyhle smutné deníčky a diskuze.
A když už se ti to dítě narodí a žije, tak to snad nemůžeš srovnávat s rozhodováním o plodu, který ještě není sám schopen života.

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 27.12.13 09:28

@lleennttiillkkaa moja mladsia bola „omyl“… druhe sme chceli, ale az o rok. A ked ma hnali na amnio, tak som bola nastvana na cely svet, lebo uz som zacala malicku milovat. A sla by som na potrat, keby sa to vsetko co mi prorokovali potvrdilo. (Pani doktorka, a ako dlho by s tym mohlo dieta zit? No, aj 20 rokov sa moze dozit…) A plakala by som, a lutovala. Seba, to dieta, manzela, starych rodicov, aj rok a pol staru cacorku co som uz mala doma a co sa na miminko tesila.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 21 Další »

Reklama


Reklama