Magie slov

Když mám opravdu špatnou náladu, starosti nebo si jen tak chci pročistit hlavu, pouštím si svou léty osvědčenou a prověřenou trojkombinaci filmů: Ďábel nosí Pradu, Starci na chmelu a Hříšný tanec. Většinou to funguje tak, že s prvním snímkem má trudomyslnost odchází, druhý mě ladí do normálu a u třetího už v klidu a pohodě vzpomínám, jaký byl vlastně problém.

Magie slov

Nicméně tentokrát je to jiné. Sedím na gauči a přes třicet let stará klasika se už blíží k větě: „Baby nebude sedět v koutě.“ A místo toho, abych cítila ten starý známý pocit, že podobně jako v tom filmu, tak to i dobře skončí v mém životě, má mysl je zacyklená ve změti myšlenek, jež se přehrávají podobně jako ta „můvíčka“.

Zítra to bude pátý den (tedy šestý, ale den odběru se prý nepočítá), kdy se v laboratoři na Praze 4 stal ten zázrak. Ten, který se několik tisíc let odehrával pouze v těle ženy, ale díky modernímu lékařství se už přes čtyřicet let může udít (aspoň já si to tak představuji, protože jsme si nepřiplatili PrimoVision čili sledování vývoje embrya) i na Petriho misce. Jak velice je tento div křehký, jsem se přesvědčila během předešlých dnů.

Ze šesti oplodněných vajíček mi po prvním telefonátu bylo sděleno, že se vyvíjejí jen čtyři. O dva dny později už se mezi přeživšími nacházely jen dvě. Takže v hlavě mi neustále vyskakovaly otázky: Co když mi zítřejšího rána bude oznámeno, že není vlastně ani co implantovat? Celý cyklus opakovat znovu? Opravdu na to mám fyzicky i psychicky? A co když embrya přežijí? Proběhne vložení bez potíží? A případný neúspěch, přežije to náš vztah?

Dál jsem se v toku svých zmatených myšlenek nedostala. Periferně jsem zahlédla, jak to hlavní protagonisté začínají roztáčet na tanečním parketu a vyznávají si vzájemně lásku. Byla jsem tak ponořená sama do sebe, že jsem si ani nepostřehla, že má drahá polovička zeslabila zvuk.

„No tak už na to nemysli.“ Kdyby pohled mohl zabíjet, tak by při této větě byl už mrtvý a já si nejspíš odpykávala trest za vraždu I. stupně. Nicméně manžel pokračoval ve svém uklidňujícím proslovu dál a já pochopila, co to znamená opora, protože mi řekl přesně to, co jsem v tu chvíli potřebovala slyšet. „Když to nevyjde a ty se nebudeš už cítit na další pokusy, tak se zařídíme jinak. Zaměříme se na naše kariéry. Koupíme si byt v centru. Krásně si ho vybavíme. Budeme cestovat do všech možných i nemožných koutů naší zeměkoule. Chodit do luxusních restaurací, ochutnávat nejlepší jídla a pití, navštěvovat koncerty, divadla a kina. Naši pozornost zaměříme sami na sebe. Podstatné je, že budeme spolu. Náš život bez dětí nebude ani lepší ani horší. Bude prostě jiný. To dáme.“

Doteď si nejsem jistá, jak moc upřímné toto prohlášení bylo, nebo jen na mě zkoušel reverzní psychologii. (Až jednou nastane ta vzácná chvíle, kdy budeme mít čas jeden na druhého, tak se ho na to zeptám.) Též si nejsem jistá, jestli by i mně tento materiální způsob života plně vyhovoval. Avšak v ten moment jsem o jeho slovech a jejich důvěryhodnosti nepochybovala. A zafungovala přesně tak, jak měla.

Bez přehánění jsem z minuty na minutu přestala přemýšlet o tom, že se IVF nepovede. Najednou jsem pocítila vnitřní klid. Ta možnost, že je zde alternativa, že případnou infertilitou nekončí náš společný život a manžel bude při mně stát, i když se bude dít cokoli, byla neskutečná úleva. Naše bytí má přece i další možné cesty. Tímto uvědoměním se ze mě jako mávnutím proutku stala vyrovnanější a sebevědomější osoba. A stejně jako se Andy ve filmu Ďábel nosí Pradu, nevydala zdánlivě jasně předem určeným směrem, být další ďáblicí na poli módy, tak ani nikde není předem dáno, že i já musím být mámou.

Taktéž jsem nabyla jistoty, že nejbližší osoba mého života nebude na mne vyvíjet tlak, ale nechá okolnosti týkající se potomků v klidu plynout a nebude z nich dělat fatální záležitost, jež by mohla časem vyústit i v rozvod. Jinými slovy toto ubezpečení, že podobně jako se Hanka a Filip ze Starců na chmelu na trati neztratí, tak i my během naší životní pouti nezmizíme jeden druhému. Tato myšlenka se stala mým pomyslným stéblem.

Tudíž ne přestat na problém myslet, ale mít v záloze jiné východisko, tedy tzv. plán B, můžu bez skrupulí nazvat mým tajemstvím úspěchu. Snad i proto jsem nepropadala panice, když mi bylo druhý den ráno oznámeno, že přežilo jen jedno jediné embryo, takže se vše vsadí na jednu kartu. Ta karta se následně ukázala být srdcovým esem.

Velký dík za ty magická slova v pravou chvíli, manželi.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3898
7.8.19 06:48

Krásný :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
999
7.8.19 07:56

Ta karta se následně ukázala být srdcovým esem.
V této větě je ukrytý i výsledek IVF? :mrgreen: :hug:

Všechny tvé deníčky jsou úžasné. Tenhle je mi obsahově nejblíže a chytl mě za srdce.
Těším se na pokračování.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
7.8.19 08:40

Čičorečka: Děkuji. :kytka:

dendishek: Správná interpretace textu. :mrgreen: A díky za moc milý komentář.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16484
7.8.19 08:49

Taky jsem od manžela uslyšela tu správnou větu. Taky nám zůstalo z deseti folikulů jedno jediné embryo. Obrečela jsem to, protože jsem věděla jakou máme pravděpodobnost, že to vyjde. Manžel na mě nechápavě koukal a povídá. „Co blbneš? Chceme jedno dítě a máme jedno embryo. Na co jich potřebuješ víc?“ A taky se ukázalo, že to bylo srdcový eso… :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
14938
7.8.19 09:25
:hug:
 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
7.8.19 09:27

Janli: Gratuluji. Nejen k potomkovi, ale také k výběru správného chlapa do života s racionálním uvažováním. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
75
7.8.19 12:06

Gratuluji - a moc hezky napsané!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
7.8.19 14:53

Bubla Bůčková: :mavam:

linny.cz: Děkuji. Komentář mě moc potěšil.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1750
7.8.19 19:08

Krásně napsáno :potlesk: gratuluji k srdcovému esu :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
7.8.19 19:49

123Soňa: Děkuji Soni. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2452
7.8.19 22:09

@tininas Krásně napsané a jsem moc ráda, že to má pohádkový konec :andel:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
8.8.19 00:43

Díky TerezkaW :srdce:

Příspěvek upraven 08.08.19 v 00:45

 • Zmínit
 • Nahlásit