Nejky

Život mi zatím dopřál poznat tři „nejky“, tedy NEJlepší kamarádKY. Každá z nich se vyznačovala naprosto odlišným charakterem a hlavně vyznávala úplně jiné životní priority. S nimi jsem prošla určitou životní etapu, abychom se pak vzájemně odcizily. Ale Silvestr 2018 to změnil. Snad nejlépe to vystihuje citát od Antoina de SaintExupéryho: „Přátelé jsou jako hvězdy. I když je nevidíš, víš, že existují.“ Avšak nebudu předbíhat a začnu vyprávět chronologicky.

*

Dobrodružná povaha (1987 až 1995)

Seznámení

S první „nejkou“ jsem se poznala hned v 1. třídě ZŠ. Naše přátelství trvalo osm let, tedy celou povinnou školní docházku. Společný čas jsme trávily nejen ve školní lavici, ale i mimo ni. Zejména proto, že se naše domovy nacházely jen pár metrů od sebe.

Zažily jsme radosti dětství (hodiny jsme si vydržely hrát s panenkami a kuchyňkami), předpuberty (střídavě jsme si kupovaly knížky od Lenky Lanczové a harlekýnky a později i to Bravíčko – samozřejmě s dvoustránkou Láska, sex a něžnosti) i první pubertální projevy (užily jsme si spolu první disco i zábavu a nesmělé, nutno si přiznat hlavně neúspěšné, pokusy, jak sbalit našeho idola). Neměly jsme před sebou žádná tajemství.

Odloučení

Po základní škole jsme chtěly jít i na stejnou střední školu, ale bohužel se tak nestalo. Každá jsme úspěšně složily zkoušky na jiný typ sekundárního vzdělávání a naše přátelství utržilo trhliny. Po dobu čtyř let na SŠ jsme se vídaly, ale přece už to bylo takové jiné.

Ex „nejka“ jen taktak složila maturitu. Už během studia mluvila o tom, že chce do světa a cestovat. Tento sen si splnila hned po maturitní zkoušce. Do čtrnácti dnů od jejího složení odletěla do Austrálie. Poté jsem od ní párkrát během několika téměř dvaceti let dostala pohlednice (jen tak namátkou), hned někde ze Srí Lanky, nato z Jihoafrické republiky či z nějakého ostrůvku uprostřed Karibiku.

Znovusetkání

Osobně jsme se potkaly v roce 2015 mezi vánočními svátky. Pyšně jsem si užívala procházku se svým ani ne dvouměsíčním těžce zplozeným synem a má bývalá „nejka“ zrovna vystupovala z taxíku. S upřímným nadšením jsme se pozdravily a ona mi se zanícením začala líčit svůj život světoběžnice. Nakonec se náš rozhovor stočil na téma vztahy. S nefalšovaným entuziasmem mi kamarádka popisovala, jak na všechny chlapi kašle a že jednoduše chce žít bez závazků, žádné vztahy, z nich plynoucí děti a též zanevřela i na půjčky a hypotéky. Jejím cílem je jezdit po světě, poznávat nové lidi a získávat další zážitky. V kostce – nasávat život plnými doušky.

Malý začal pofňukávat, z toho vyplývá, že jsme se rozloučily před domem mých rodičů s příslibem, že si 100% zavoláme. Chacha.

Rodinný typ (1995 až 1999)

Seznámení

S „nejkou“, jejíž orientace byla jednoznačně prorodinná, jsem se seznámila druhý den na střední škole. Naše třída vyfasovala ultramoderní učebnu, tzv. USA styl, kde každý měl svou lavici. Má budoucí druhá „nejka“ seděla hned za mnou a potřebovala půjčit barevnou tužku – v té době frčely desetibarevky. Od té chvíle jsme se od sebe nehnuly. Vzdálenost našich obydlí se nacházela necelých 15 km, takže jsme se i dost intenzivně navštěvovaly. Já znala její rodiče a sourozence, a to platilo i obráceně. Protože mezi námi panovalo nejen duševní souznění, ale i do určité míry totožný vkus – půjčovaly jsme si šaty i boty. Opravdu jsem ji brala jako sestru, kterou jsem neměla, a vím, že v tomto období mě vnímala úplně stejně. A to vše až do maturitní zkoušky.

Odloučení

I když jsme si po úspěšném složení zkoušky z dospělosti slibovaly přátelství až za hrob, nějak se nám to vymklo z rukou. „Nejka“ si našla na konci letních prázdnin práci, kde poznala svou životní lásku. Poté už její život vzal rychlý spád – oba dva měli slušně placené zaměstnání, ale ani tak jejich příjem nestačil na vlastní bydlení, proto přivítali nabídku útočiště v dvougeneračním domě u jeho rodiny. Takže další životní kroky na sebe nenechaly dlouho čekat – do roka od seznámení se vdávala a skoro na den přesně za devět měsíců od svatebního veselí se jim narodil krásný kluk (sama svého syna nazývá dítětem svatební noci). Za pár let k němu přibyla i holčička do páru. Jednoduše idylka.

Naproti tomu jsem měla zcela jiné životní vize. Ty zahrnovaly radikální zlepšení angličtiny na jazykové škole, odjezd do Velké Británie a poté studium na vysoké škole.

Znovusetkání

Přestože jsme se několikrát sešly, prakticky jsme se míjely v tématech. Ona se zabývala hovory o dětech, jejich úspěších i neúspěších, o problémech v koexistenci s tchyní, o plánování stavby vysněného rodinného domu. Já naproti tomu mluvila o tom, jak je občas složité sžít se s odlišnou mentalitou Britů či jak je super užívat si nezávislého bytí v Londýně. Později, jak napsat deset smysluplných seminárek za dva a půl měsíce, do toho se učit na zkoušky, státnice, psát diplomku a ještě mezi tyto povinnosti včlenit pár bujarých večírků.

Je pravdou, že jsme si jedna druhou vždy rády vyslechly. Nicméně bylo nad slunce jasnější, že naše životní cesty se rozdělily – aspoň na nějakou dobu.

Pracovní ctižádost (2008 až 2012)

Seznámení

Kde jinde bych se mohla setkat se svou třetí „nejkou“ než v zaměstnání. Pro obě z nás to byla první pracovní zkušenost. Snad i proto jsme si padly ihned do oka a našly společnou řeč. Dělily jsme se o jeden velký stůl a vyměňovaly si informace týkající se nejen naší profese. A co si budeme povídat, práce v ženském kolektivu je často psychicky náročná, a proto jsme se staly jedna druhé skutečnou oporou. Nikdy jsme se nepomluvily či nezradily. Několikrát nám bylo kolegyněmi i řečeno, že nám naše přátelství upřímně závidí.

Má třetí „nejka“, i když už dlouho žila se svým přítelem, se nikdy netajila plánem, že děti si pořizovat nebude, protože by jí bránily ve splnění jejího snu – postupovat, postupovat a postupovat až do nejvyšších sfér, jichž lze v branži dosáhnout.

Odloučení

Po téměř čtyřech letech od nástupu do svého prvního povolání, jsem se rozhodla pro radikální změnu a odstěhovala se za svým milým do 300 km vzdálené Prahy. Původní plán zněl – navždy. Když jsme se po roce soužití, nyní už s manželem, rozhodli založit rodinu, společnými silami jsme dospěli k rozhodnutí, že své budoucí potomky v městě nad Vltavou vychovávat nechceme. Tudíž se vrátíme ke kořenům a v našem rodišti si postavíme vysněný domek. Snad i to mě brzdilo naplno se s někým spřátelit, a proto jsem si vystačila jen s kolegyněmi a známými, se kterými jsem občas zaskočila na kávičku či vínečko a kus řeči.

Naproti tomu má v pořadí třetí „nejka“ zůstala a usilovně pracovala na své životní dráze. Samozřejmě že jsme si slibovaly, jak spolu neztratíme kontakt. Ano, vyměnily jsme si pár telefonátů, videohovorů přes Skype, textovek a mailů. Nicméně jsme se i tak odcizily.

Znovusetkání

Několikrát mě má třetí ex „nej“ kámoška v našem hlavním městě navštívila. Užily jsme si to parádně. Přece jen pařba v centru naší stověžaté matičky má určité nezaměnitelné kouzlo a my jsme mu ještě dokázaly dát ty správné grády. Ale přece jen tam, zejména v hovorech, už něco chybělo a vázlo.

2018 – rok Psa aneb znovunalezení ztracených kamarádství

Jak jsou významné osmičky v našich dějinách, tak i v mém soukromí osmička na konci minulého roku znamenala zásadní změnu, a to především v oblasti přátelství.

Leden 2018 – měsíc překvapení

Od prorodinné kamarádky mi při tradičním telefonickém přání do nového roku byly sděleny s neskrývaným nadšením dvě radostné zprávy: První: srdečně nás zvou na kolaudaci jejich po letech dostavěného domu. Druhá: v květnu čekají třetí přírůstek.

Kamarádku s dobrodružnou povahou jsem potkala pár dnů po Novém roce. Tvářila se tajemně a bylo mi jasné, že se u ní, nebo spíše v ní něco změnilo/zlomilo. Jediná informace, kterou jsem od ní získala, byla ta, že si v nedalekém městečku koupila byt 2+1 a chystá se ke stěhování. S ryzím překvapením jsem jí pogratulovala a bezděčně dodala: „Ale v novém bytě by mělo být i nové dítě.“ Ta se tomu jen zasmála a já ani netušila, že se ve mně nejspíš v té chvíli probudily věštecké schopnosti.

Květen 2018 – měsíc zvratů

Kolaudační oslava u prorodinné kamarádky proběhla koncem února, přesně tak, jak měla, a začátkem května mi přišla sms, ve které stálo, že se jí narodil chlapeček. Za chvilku pípla druhá textovka. Počítala jsem, že je to mms s novorozeňátkem. Místo toho se na mne vyvalila šokující informace: „Rozvádím se a stěhuji i s dětmi. Našel si jinou.“

Červen 2018 – měsíc plodnosti

Když konečně usnul starší kluk a já se snažila za pomoci kojení uspat toho mladšího, v tu nejmíň vhodnou chvíli se ozval WhatsApp. Bez valného zájmu jsem klikla na zprávu a o to víc jsem se ocitla v němém úžasu. Kámoška, jež svůj život podřídila vzestupu kariéry, což zahrnovalo hlavně odmítání rozšiřování populace – porodila zdravou holčičku.

Odpoledne dalšího dne jsem si konečně našla chvilku na rychlou kontrolu mailů. Mezi jinými se objevil i jeden od mé přítelkyně s dobrodružnou povahou. Předmět zprávy zněl – Narození dcerky. Občas mi přeposílala nějaké (rádoby)vtipné maily. Ale toto nevypadlo jako šprým. Pohotově jsem jí odepsala a kladná odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.

Souhra okolností tomu chtěla, aby mé dvě někdejší „nejky“, které shodně odmítaly vlastní potomstvo, porodily ve stejný den, měsíc i rok jen s rozdílem několika málo hodin.

Dva měsíce před Silvestrem 2018

Už to nebudu moc prodlužovat. Od doby co se mi holky ozvaly, tak jsem s nimi zůstala v častějším kontaktu, než tomu bylo v předešlých letech, ale popravdě řečeno zejména virtuálně. Sdílela jsem s nimi jejich veselejší i smutnější nálady. A pak mě v jedné tiché noci napadl nápad. Pozvu je na Silvestra, který spojím s předčasnou kolaudací našeho nově postaveného domku. Manžel souhlasil.

Silvestr 2018

Přestože jsem v 100% účast nedoufala, dorazily všechny tři s působivým proviantem – chlebíčky, obloženými mísami, alko i nealko láhvemi, ale hlavně s dobrou náladou a dětmi. Tedy těmi mladšími, protože dvě nejstarší, obě v teenagerovském věku, od kamarádky rodinného založení o naši společnost (nepřekvapivě) nestály.

V domě to vypadalo jako v nějaké alternativní školce – tříletý, dvouletý, sedmiměsíční a dvě půlroční miminka. Avšak vše probíhalo víceméně bez větších zádrhelů. Jediná krušnější chvilka nastala mezi šestou a osmou hodinou večerní, kdy začal s mírnou nadsázkou panovat řízený chaos – rozložení přenosných postýlek, instalace monitorů dechu, převlékání do pyžamek, krmení, čtení pohádek atd. Naštěstí pánové nám (kromě kojení) pomohli se vším.

No ale v každém případě uspat pět dětí je nesnadný úkol, ale nakonec vše mělo dobrý konec – překvapivě batolata i miminka nad míru dobře spolupracovala, takže po osmé hodině jsme měly klid na to „ženské“ popovídání si. (Páni tvorstva též našli styčná témata konverzace a dopřáli nám chvilku o samotě). A ačkoli se dámy předtím neznaly, obklopila nás pohodová a uvolněná atmosféra v obležení dobrého jídla a pití, kdy jsme ve čtyřech bez ostychu probraly naše životní osudy i další plány. A já zažila jeden z nejzábavnějších a zároveň nejklidnějších Silvestrů v životě. A dle obdržených pozitivních a děkovných textovek, mailů i telefonátů mé snad znovunalezené „nejky“ též.

Nejsem si jistá, jestli to souznění à la čtyři mušketýrky vydrží, ale zatím nenasvědčuje nic tomu, aby se tak nestalo. Na Velikonoce máme již zamluvenou chatu – tak se snad repete bude nést ve stejně příjemném duchu.

Všem čtenářkám (i případným čtenářům) přeji, aby v životě poznali jen jednu životní lásku, ale několik životních „nejek“.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
822
24.1.19 07:19

To je super, mám to velmi podobné, taky se nám životy rozešly a zase sešly.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24.1.19 07:32

To ti moc moc zavidim. Jsi bohaty clovek. Ja nemela nejku nikdy ani jednu. A ze bych o ni strasne stala. Rozkrajela bych se pro ni :D . Jsem takovy clovek. Bohuzel vzdy si jen myslim ze je to zrovna ona. Kamaradu mam spoustu. Nejku zadnou. Ale diky. Hezky denicek. Po ranu se hezky cetl.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17729
24.1.19 07:36

Super :palec: i slzy hrkly. :mrgreen: ja vsechny nejky potkala az po zakladce. Predtim mi diky mamcine dobrodruzne povsze nebylo dopřáno setrvat na jednom místě :lol: :lol: a jen ta opravdu nej je mou každý měsíc na par hodin :mrgreen: zbylé jsou rozutekle.treba take jednou udelame seslost. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6563
24.1.19 07:43

:palec: super pohodovej denicek :potlesk: at vam to vydrzi! :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1746
24.1.19 08:42

Moc pěkný deníček, takový milý :palec: Jen mě teda nakrknul trojnásobný tatínek , co se zamiloval jinde :cert:

 • Zmínit
 • Nahlásit
659
24.1.19 08:54

Moc hezký příběh, pěkně se mi to po ránu četlo…A trochu závidím :-) Já žádnou „nejku“ nemám :( Měl jsem jednu skvělou asi 15 let ale poslední rok dva se nám cesty rozešly, kvůli jejího chlapa. Ale kdoví, třeba k sobě ještě najdeme cestu. Přiznám se ale že taková blízká kamarádka mi chybí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
474
24.1.19 08:55

@Citronkalekninka Mám to podobně. Pár lidí nazývám kamarády, ale best forever to není. Mě se líbí citát jedné mistrové z učňáku. Ta říkala že má spoustu známých, ale kamarádku jen jednu. A podle řeči ji poznala až někdy kolem třicítky, možná po.

Příspěvek upraven 24.01.19 v 08:58

 • Zmínit
 • Nahlásit
2314
24.1.19 08:58

Skvělé :) já jsem zatím ve fázi „naše cesty se rozešly“..ačkoli mi dochází, že se právě začínají scházet s první „nejkou“ ze školky.. :-) uvidíme, co čas přinese další roky..držím vašemu sesterstvi palce.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5282
24.1.19 11:40

Pěkný deníček, ale „nejky“ to je stejně šílný název jako „exky, nexty“ apod. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
24.1.19 11:43

@Zabatko me se to moc libi :D . Nikdy jsem to neslysela

 • Zmínit
 • Nahlásit
3010
24.1.19 12:19

Krásné a výstižné. V roce 2018 - znovunalezení ztracených kamarádství se opravdu projevil i u mě. Taky jsem se sešla s kamarádkou, tehdy jednou z z nej, kterou jsem naposledy viděla tak na základce,je to skoro 10 let., maximálně jsme se tiše pozorovaly přes přátelství na Facebooku.
Taky zrovna čekala miminko, taky si prošla neuvěřitelnými životními peripetiemi. Doufám že budem nadále udržovat kontakt, bylo to úžasné oživení.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3010
24.1.19 12:23

@Citronkalekninka nejsi blíženec? :mrgreen: Já bych se pro kamarádky kolikrát taky rozkrájela, pak mě ale někdy mrzí že ony pro mě ne. nejky mám ještě ze střední, ale ted kdy každá bydlíme jinde, každá šla studovat jinou VŠ je to těžší. a i přes 5,5 let na vysoké škole jsem si na vŠ novou „nejku“ nenašla…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
24.1.19 12:26

Ahoj.

Díky všem za pozitivní komentáře. K obědu, který do sebe právě soukám, velmi příjemné počtení.

LennyL1: Moc mě těší, že jsi na tom podobně. Asi budeš souhlasit, že mít opravdu dobrou kamarádku, na kterou je 100 % spolehnutí, je jako vyhrát hlavní cenu v loterii. :)

Citronkalekninka: Věřím, že i na Tebe někde ta pravá „nejka“. čeká. Moc držím palce, aby se v Tvém životě objevila co nejdříve. :mavam:

finduska: Když jsem deníček psala, tak jsem v plánu neměla nikoho rozplakat. Ale je fakt, že když jsem ho dávala přečíst mámě, také si utírala slzy. Gratuluji k Tvé „nej“ a moc Ti přeji, aby se sešlost podařila.

Kukačka123: Díky, přesně takový byl záměr - pohodový deníček ke kávičce či čajíčku. A budeme se snažit. :)

123Soňa: Děkuji za uznání. A ano, i takové věci se dějí, že několikanásobní otcové se rozhodnout hledat své štěstí jinde než ve vlastní rodině. Nechci moc prozrazovat, ale v tomto případě to zatím vypadá, že „nejka“ bude ta, kterou tento životní kopanec, nakonec nakopne k lepším zítřkům. :)

kruel: Děkuji, jsem ráda, že se deníček líbil. A věřím, že si k sobě cestu s bývalou nej kámoškou najdete, přece jen 15 let je 15 let a ty se jen tak neztratí. Ono pokud je nejka opravdu zamilovaná, tak dva roky ještě nejsou, až tak dlouhá doba. Třeba časem pochopí, že opravdu dobrá kamarádka, je stejně důležitá jako fajn chlap po boku. Moc Vám to oběma přeji. :)

svapi: Díky, sesterství :palec:. Věřím, že Vám obnovení přátelských vztahů, holky z Vaší školky, klapne.

Zabatko: Děkuji za pochvalu. „Nejky“ jsem poprvé slyšela v Teorii velkého třesku a mně se výraz líbí. Skvělý příklad toho, jak funguje jazyková ekonomie. :)

Pennya: :dance: Tak snad se už v životě jedna druhé neztratíte. Byla by to velká škoda.

Ještě jednou upřimný dík všem. Nejen za komenty a :srdce:, ale hlavně za přečtení.

Příspěvek upraven 24.01.19 v 12:49

 • Zmínit
 • Nahlásit
24.1.19 12:49

@Pennya jsem blizenec :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
3010
24.1.19 13:09

@Citronkalekninka no tak to jsi v tomhle jako já, taky blíženec :-D

 • Zmínit
 • Nahlásit
24.1.19 13:36

@Pennya tak pojd,prestehuj se do Židlochovic a budem pro sebe delat prvni posledni :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7413
24.1.19 17:42

Když to tady čtu, tak jsem s jednou nejkou, kterou mám od první třídy už 36 let a mám v plánu si ji nechat až do smrti, asi trosku nudná :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
24.1.19 18:04

Yellowmonkey: Proč nudná? Spíš záviděníhodná. :)

Příspěvek upraven 24.01.19 v 18:07

 • Zmínit
 • Nahlásit
24406
24.1.19 18:35

hezký deníček a máš pochvalu za diplomacii, se kterou se ti podařilo ty „nejky“ i s rodinami skvěle propojit :potlesk:
V průběhu života se mi taky prostřídávaly top kamarádky, aby se zas na nějaký čas vytratily a objevily se jiné. S některýma kontakty udržuju, jinde se to nepovadlo (vzdálenost, absence sociálních sítí a kontaktů před více něž dvaceti lety…). A i ted navazuji nová přátelství a určitě i navazovat budu :dance:
V podstatě jen jedna „nejka“ (mě se to nelíbí :mrgreen: ), se kterou jsme se přátelily víc jak dvacet let a byla pro mě hodně důležitá, mi z života vycouvala kvůli „kravině“. Nikdy to nepojmenovala, ale stalo se to po volbách (v politice jsme shodu nenalézaly nikdy, ale mě to tolik nevadilo). Mrzí mě to moc, ale podle mého je součástí přátelství i vzájemná tolerance a respekt…Tak uvidím, jestli se časem dopracujeme k nadhledu. Jsme už přece velký holky :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5283
24.1.19 20:19

Moc hezky deníček :palec: krásně napsáno, opravdové přátelství nezmizí i když se třeba na pár let vytratí :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
3760
24.1.19 20:56

Přidávám pochvalu, moc pěkně čtivě citlivě napsáno. Milé ohlédnutí po letech, vzpomínky bez patosu a přitom to nejlepší povstalo v přítomnosti. Přeju vám všem, ať přátelství vzkvétá a máte každá co nabídnout i vzít.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7413
24.1.19 22:02

@tininas
Já vím, bylo to myšleno s nadsázkou. Jsem za to přátelství opravdu moc vděčná :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9463
25.1.19 09:23

Krásný deníček,diky

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
25.1.19 09:28

Citrolekninka: Mně se slovo „nejky“ též zamlouvá. :) Pravda je, že když jsem deníčku dávala tento název, měla jsem strach, že se víc než obsah deníčku, řešit spíš libozvučnost či kakofonie tohoto novotvaru. :) Jsem ráda, že se má předtucha nenaplnila.

pe-terka: Děkuji za pochvalu. Jestli si můžu dovolit malou poznámku, tak platí zlaté konverzační pravidlo: Nikdy se s nikým nebav o náboženství, penězích a politice. Třeba já se o těchto věcech můžu bavit jen s manželem a mamkou. :) Ale ruku na srdce jsou zajímavější témata než Bůh, prachy a naši zákonodárce.

Též Ti přeji, aby ses zase dala s letitou bývalou „nejkou“ opět dohromady. Možná váš návrat bude mít podobný průběh, jaký zažila má babička. Taky měla roky kámošku a pak se přestaly bavit. Nepromluvily spolu minimálně 10 let snad i víc. A jednou začalo lít jako z konve a babiččina kamarádka byla nucena najít úkryt u babičky v závětří. Bábina ji pozvala dál a u kávičky se jí zeptala: „Ty Andělko, proč se spolu vlastně nebavíme?“ A Andělka odpověděla: „Já už si to, Boženko, ani nepamatuju.“ Tak to zapily štamprlí a byly kámošky dalších 30 let, tedy až do smrti.

PS: Jména jsem si vymyslela. :)

dedrichov: Děkuji moc. Tolik milých slov v jednom odstavci mě moc potěšilo. :)

yellowmonkey: Tak to jsem ráda. Ona se ta nadsázka často přes tu klávesnici těžko poznává. :)

tasa: Já děkuji za uznání.

Všem přeji příjemný pátek a nadcházející víkend.

Příspěvek upraven 25.01.19 v 21:29

 • Zmínit
 • Nahlásit