Jiný stav, jiný mrav

Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.

Jiný stav, jiný mrav

S graviditou se do „jiného stavu“ dostávají i reakce okolí. Ty, psáno s nadsázkou, někdy více, někdy méně, ztrácí určité morální a mravní zábrany. Pod vlivem tohoto poznání a několika dvojek bílého jsme sestavily žebříček otázek, jejichž položení by se dalo považovat za přinejmenším nevhodné – zejména pokud tázaná budoucí matka prodělává hormonální bouři, či dokonce tajfun.

Dodávám, že každá ze zmíněných otázek a výroků je podložena životní zkušeností. To znamená, že nám byly skutečně během našich těhotenství položeny, i když rozumí se, že ne všechny všem.

Otěhotněla jsi rychle?

Velmi intimní, zejména pro ženy, které se snaží měsíce i roky. Mnohdy se mi chtělo odpověď značně vědecky: „Definujte rychle.“ Ale nejvíce se mi osvědčilo jen stručné: „Ano.“

Kamarádka jednou zvolila rozvinutější charakter odpovědi: „Ale jo, šlo to šup šup, ani jsme to sami nečekali.“ Nicméně nedomyslela, že zvídavost některých lidí nezná mezí, takže její upřímná odpověď se setkala s následnou přímočarou, doplňující a ne zrovna duchaplnou otázkou:

Byla to nehoda?

Ruku na srdce výše zmíněný dotaz se dá řadit mezi neomalené. A nepřipravená budoucí matka (ale i otec) může zalapat po dechu. Přece jen pokud mimi není úplně zamýšlené a vy se nechcete zaplétat do lží, jak jste se na početí připravovali téměř rok, přitom stejně každý ví, že jste se svou spřízněnou duší teprve šest měsíců i s cestami, tak se mi osobně líbí verze odpovědi, kterou použila v obdobné situaci i má kamarádka: „Miminko není úplně plánované, ale o to víc chtěné.“

Avšak pokud se nacházíte v podobné pozici jako já, a to:
a/ V době početí prvorozeného jsme to s manželem už táhli na tzv. květinové svatební výročí.
b/ Dle všech tradičních lékařských poznatků, článků a studií jsem se nacházela téměř za zenitem pro vhodný věk pro přirozenou reprodukci, je velká šance, že se vám výše zmíněná otázka o „nehodovosti“ zcela vyhne. Zato s velkou pravděpodobností neuniknete následujícímu dotazu:

Podařilo se vám otěhotnět přirozeně, nebo je dítě z IVF?

Je pravdou, že jsem se zkušeností, že je náš starší syn počat díky lékařské pomoci, netajila (ale ani jsem ji nevytrubovala při každé možné i nemožné příležitosti do světa). Brala jsem to a stále beru jako určitý druh zkoušky. Přece jen jsme s manželem překonali nelehkou životní nástrahu, která potvrdila, že náš svatební slib: „v dobrém i ve zlém; v nemoci i ve zdraví,“ nebyl jen prázdný obrat.

Ale abych se vrátila k otázce. Pokud se někdo zeptal přímo na IVF, zpravidla ta dotyčná měla určité trable s početím. Usuzovala jsem z toho, že tázající znala zkratku pro oplodnění in vitro, a tedy už měla něco alespoň o problematice načteno. Nevím, jak teď, ale před více jak 4 lety většinou laikové neměli o tomto pojmu ani páru. Intuice i otevřená odpověď se mi osobně vždy vyplatila. Většinou se tazatelka svěřila se svými potížemi, a nakonec se na první pohled z nepříjemné situace, vyvinul i snesitelný rozhovor. Dokonce se tak z jedné mé kolegyně, se kterou jsem si neměla nikdy nic moc co říct, staly kamarádky.

Ale i přesto všechno bych položení tohoto dotazu přenechala jen ošetřujícím gynekologům.

Těšíš se?

V případě, že se někdo zeptal jen touto holou větou, tak jsem vždy tápala, co vlastně tím chce básník říci. Jakože jestli se těším na své dítě?

Nicméně tato otázka nemusí být úplně nepřijatelná, ale dle mého názoru jen v případě, že se vhodně rozvine. Pokud se mě někdo zeptal:* „Těšíš se na mateřství?“* tak mi to nevadilo, zase se z toho dalo slušně vybruslit například slovy: „Jo, bude to velká změna v životě, jsem kapku nervózní, ale pravda je, že jsem nadšená a opravdu se těším.“

Zároveň se mi i líbí, že otázka může být jednoduše upravitelná pro budoucí tatínky: „Jak se těšíš/připravuješ na rodičovství?“ A věřte mi, při položení této „nevinné otázky“ vás můžou překvapit myšlenkové pochody vašich poloviček.

No, a když jsme u těch mužů, další otázka je nasnadě.

Chcete radši holku, nebo kluka?

Jasňačka. Teď ti vyklopím, že chci holku/kluka, a když to bude holka/kluk, tak se za nějaký čas zase potkáme, ty si upamatuješ na mou nerozvážnou odpověď a já si vyslechnu srdceryvnou řeč: „Chudinko, ty jsi ale chtěla holčičku/chlapečka. Musíš být hodně zklamaná, že?“ (Reálná zkušenost jedné z mých kámošek.) Na otázku týkající se preference pohlaví je dle mého názoru nejlépe odpovídat. „Nejdůležitější je, aby se to narodilo zdravé.“ Před touto odpovědí každý kapituluje a většinou jen souhlasně přitaká.

Nevadí, když si pohladím/sáhnu na břicho?

Když vezmu v úvahu, že v našich zeměpisných šířkách a délkách není úplně běžné se na veřejnosti objímat či líbat při setkání na tvář (jako např. ve Francii) a někteří jedinci mají i značné potíže správně podat ruku při seznámení, tak mi tento dotaz přijde jako překročení všech myslitelných interpersonálních hranic.

Tuto otázku jsem osobně dostala během obou těhotenství jen jednou. Nevím, kde se ve mně vzalo tolik pohotového ostrovtipu, ale má rázná odpověď zněla: „Jo, můžete, ale já si šáhnu nejprve na to vaše, ju?“ Vzápětí jsem na dotyčné viděla výraz ve tváři, který nesl stopy překvapenosti i uraženosti. Na její obranu musím říct, že svůj nadmíru vlezlý dotaz nepochybně přehodnotila a nejspíš i rozdýchala mou reakci, protože se stále zdravíme. V každém případě jsem si jistá, že bych zase reagovala stejně.

Co musím podotknout, měla jsem štěstí, že jsem byla alespoň dotázána. O několik úrovní převyšující všechny stupně troufalosti, je situace, když si na vaše vzdouvající se bříško někdo rovnou sáhne. Toto se naštěstí žádné z mých přítelkyň a ani mně díkybohu nestalo, jen jsme to zaslechly.

Bonusem mého deníčku jsou věty, které nejsou otázkou, ale rovnou oznamovací větou. Patrně nejlepší odezvou je nulová reakce a pro klid vlastní duše dělat, že jste se přeslechla.

Jedna taková mě vyvedla z míry, když si ke mně v autobuse přisedla jedna známá, se kterou se pravidelně vídáme právě jen v té MHD, a hned po pozdravu z ní vypadla věta: „Vy jste prý snědla meloun.“ V hlavě mně probíhající myšlenky – co, kde, jaký meloun – se brzy srovnaly, protože ta známá/neznámá naštěstí použila i neverbální komunikaci a prstem nápadně ukazovala na mé břicho. Bez komentáře. Na její omluvu chci uvést, že je to učitelka na ZŠ a učí děti od 1. do 3. třídy, takže s největší pravděpodobností je její vyjadřování pomocí eufemistických výrazů výsledkem jejího povolání.

Další naprosto až hrubý komentář si vyslechla má kamarádka, když s přítelem oslavovali v restauraci její narozeniny. Když si na toaletě myla ruce, vešla tam (pro ni úplně cizí) paní a mezi dveřmi s nefalšovaným údivem zahlásila: „Páni, to je velké břicho, vy musíte rodit snad každým dnem. Vás obdivuji, že si ještě troufáte mezi lidi.“ Nejhorší na tom bylo, že přítelkyně se nacházela teprve v sedmém měsíci.

Abych nekončila negativně, tak připojuji otázky, které mně i mým kamarádkám přišly v naprostém pořádku a společně jsme se shodly, že nezaváněly trapností, vlezlostí či všetečností. Dle našich skromných názorů běžná konverzační témata, na která se dalo v pohodě a pohotově najít bez větších potíží vhodné odpovědi.

Kdy máš termín?

Bezvadná otázka, ukáže zájem, ale ne vtíravost. Přece jen když je žena v těhotná, tak někdy porodit musí, že? Jenom doporučuji neodpovídat konkrétním datem, např. 1. ledna. Kdybyste totiž náhodou přenášela, tak abyste pak místo novoročních textovek a telefonátů nečetla a neposlouchala: „Tak co, už rodíš?“ nebo „Tak co pořád dva v jednom?“ Nejlíp je odpovědět neurčitě: začátkem ledna, až mlhavě: v zimě.

Necháte si říct pohlaví?

Otázka by se dala řadit mezi osobní, ale já ji měla docela ráda, protože se z ní dá skvěle vymanévrovat. Buď odpověď zní – ano, ne, případně také ještě jsme se nerozhodli. Pokud pohlaví znáte, tak se dá dotaz skvěle zahrát do autu. „Pohlaví už známe, ale nechceme prozrazovat. Bude to překvapení i pro rodinu.“ Po tomto výroku se už nikdo po podrobnostech nepídil.

Máte vybraná jména?

Asi málokdo odpoví: „Kluk bude Honzíček a holčička Mařenka.“ Nicméně jsem tuto otázku taktéž docela vítala. Dá se skvěle rozvést, např.: „Je to těžké, stále se rozhodujeme a každý den je to u nás velké téma. Chceme spíš nějaké tradiční, ale ne moc časté. Nejspíš to necháme až na poslední chvíli, apod.“ Jednoduše otázka se dá tzv. „okecat“. Nic neřeknete, ale po jejím položení se nerozhostí nepříjemné ticho, při kterém nejen marně hledáte vhodná slova, ale především máte dotazujícího chuť poslat do míst, kde slunce nezasvítí ani v pravé poledne.

Kterou porodnici sis vybrala?

Jedna z mých oblíbených. Člověk se může rozpovídat, že dává přednost té a té porodnici, zejména díky zkušeným lékařům, vstřícným porodním asistentkám a vlídným sestrám na šestinedělí, kvalitně vybaveným pokojům – mají sprchu i WC přímo na pokoji – to za našich maminek nebývalo, že?, možnosti nadstandardních pokojů, určitě nesmím zapomenout na neomezené návštěvy, víte, teď vás tam pustí kdykoliv, nesmím opomenout dobré recenze na sociálních sítích etc. Takže nakonec i sám tazatel lituje, že se vás vůbec ptal a příště už si položení otázky MOŽNÁ rozmyslí.

Díky všem za přečtení a prosím, abyste deníček brali s humorem a obzvláště pak s nadhledem. Nastávajícím maminkám během jejich požehnaného stavu přeji jen empatické tazatele s citlivými dotazy, v opačném případě, aby jejich odpovědi byly pohotové a vtipné.

Hezký jarní den.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
767
21.3.19 00:49

Super :lol: Někdy se člověk ale setká s otázkou, ze které zůstává rozum stát. Já otěhotněla až rok po svatbě a nejvíc mě dostal dotaz a to čekáš s manželem jo? No… Ale nejvíce mě vytáčely dotazy po porodu. A jak často kojíš, máš dost mlíka? V takovém případě jsem se dotyčného dotázala, jak často chodí na velkou a vesměs pochopili nevhodnost dotazu. Od blízké rodiny mi tyto dotazy nevadily, ale od cizích je to docela nevychovanost. Že by mi někdo bez dovolení sáhl kromě blízké rodiny na břicho se mi nestalo, za to mi neskutečně vadí, jak mi někdo bez dovolení sáhne na dítě. Ale třeba otázky typu nechceš/nepotřebuješ něco jsem milovala :mrgreen: Odpovídala jsem jo, něco sladkého a vždy jsem nějakou mlsku dostala :mrgreen: :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6137
21.3.19 01:39

Mě spíš než konverzační otázky vadily předpovědi jak to bude hrozné. Jé ty budeš rodit koncem léta, no to bude hrozné tahat se s břichem v těch vedrech nebo jen počkej ty se vůbec nevyspíš a podobné katastofy. Nebo předpovědi pohlaví (my nevěděli ani u jednoho dítěte ale já vnitřně obě děti správně tušila) stylem no ty vypadáš to bude určitě holka, nebo z takového břicha to může být jedině kluk. Nebo že mi nevěřili že opravdu pohlaví nevíme a snažili se to že mě nebo manžela páčit. Nejhorší byly dotazy na jméno, ale tam jsem to útlá tím že kluk bude Ahmed a holka Fatima, protože že zkušenosti mojí sestry tak jakmile někde řekla jak se bude její dcera jmenovat tak hned bylo plno chytrých rad jak je to vybrané jméno to nejhorší na světě a kdesi cosi… U nás pak byli všichni šťastní že tím Ahmedem jsem jenom strašila. U druhého jsem říkala že vybrat jméno je moc složité a budeme na miminko pískat jako na psa.

 • Zmínit
 • Nahlásit
M-A
679
21.3.19 04:07

@Heivka :mrgreen: super to s jmenama, zejmena ten konec s piskanim :potlesk: :lol: :palec:

Denicek je super, sama jsem 22.tt, ale jelikoz podruhe a pracuju v kolektivu zen v MŠ, mam vetsinu otazek za sebou jiz od oznameni tehotenstvi v praci, ktere bylo pomerne brzke kvuli infekcni nemoci u deti… na druhou stranu mi zatim nesahal nikdo, krome pani ucitelky, ktera me nahradila v praci a neznala jsem ji, to bylo tak rychle, ze nez jsem reagovala bylo po, pripadala jsdem si lehce „zneuzita“… ale je to druhe tehotenstvi, tak si rikam ze me uz nic nerozhazi :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
721
21.3.19 05:29

Vtipny denicek :-) Pro maminky s vetsim briskem (jako ja) bych jeste pridala otazku: „A ses si jista, ze tam nejsou dva?“ :lol: Dostavam ji docela casto a stale nevim, co trefneho odpovedet… Tak rikam, ze dr. se o dalsim diteti nezminoval a ja mu verim, ze by tohle neprehlidl :-D Pak to doma rozdychavam tim, ze si zkousim sve stare kalhoty pred otehotnenim, abych se ujistila, ze mi roste jen to brisko a ze preci nejsem takovy vorvan… 8)

Příspěvek upraven 21.03.19 v 05:34

 • Zmínit
 • Nahlásit
1316
21.3.19 06:11

U mě vyhrála hláška od jedné známé,která mě viděla asi po 2 měsících a prohlásila: Konečně vypadáte těhotně!(byla jsem uz tyden po porodu.)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1396
21.3.19 06:59

Mě dostal asi v 8 měsíci dotaz od paní ze vsi, jestli jsem těhotná nebo jestli jsem tolik přibrala :D za celé tehu jsem přibrala jen 3 kila, ale břicho měla pořádný. Tenkrát jsem na sobě měla ještě kraťasy s laclem takže břicho fakt vyniklo a ona se vytasi s takovou otázkou :D :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1326
21.3.19 07:05

Všechny, co jsme si tim prošly, a naše děti uz „odlozily“ kočárek, vime, ze tohle je teprve začátek. Ok, možná jsem porodila smysl pro humor i mateřskou empatii, ale mně upřímně je mnohem víc sympatické, když budouci rodicka nevymysli žádné duchaplne odpovedi a prostě na otázky, týkající se jejiho pozehnaneho stavu, odpoví. Podotykam, ze se tedy nevhodné neptam/nesaham, ale nijak mě to ani u me osoby nikterak nerozhodlo a nedělali jsme žádné tajnosti. Asi ani nase okoli nebylo neslusne. Ani vetsina kamaradek a znamych s tim moc vedu nedelaly. A ty, co se tvářily desne tajemne ohledne pohlavi? Spočítala bych na prstech jedné ruky a jeste by mi nejake prsty zbyly. A upřímně? Bylo mi to putna. Někdy se prostě lidi fakt ptají, jen aby řeč nestála. Takze i přes upozornění, ze to máme brat s nadsázkou, si neodpustim: Damy, kliiiiid, stredobod sveta neni ani jedna z nas, ani nase bříška, tak se nad tím povzneste a nevymyslejte pseudokauzy. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
831
21.3.19 07:05

Když na co se ty lidi mají ptát :) já to všechno brala jako zdvořilostní konverzaci ne vzdy zdařilou…každopádně to sahani na břicho mi vadilo hodně od tchýně :nevim: to bylo děsný. Horší dotazy přišly po porodu. U druhého dítěte už jsem ale byla připravena.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
21.3.19 07:23

@robinka souhlasím. Navíc většina těch otázek je jen aby řec nestala. Lidi to vlastně vůbec nezajímá

 • Zmínit
 • Nahlásit
3123
21.3.19 08:12

@robinka Taky mi to přijde nafouknute téma. To mají ti lidé dělat, že si nevšimli, že je paní těhotná? Nebo se bavit o počasí? Pak se tu zase bude plakat, že nikoho nezajímá, že je tehulka a jak se cítí. Jasně, otázky na početí a s kým to máš a tak jsou na presdržku, ale já se s tím nikdy nesetkala a to jsem těhotná podruhé. Asi taky záleží, jakými lidmi se obklopujeme.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
21.3.19 08:14

Otázky mi nijak nevadily. Naopak, s přibývajícím počtem dětí jsem byla vždy spíš polichocena, že ještě někoho zajímám já, jako matka. Jelikož jak všichni víme, po porodu už po nás ani pes nestekne. Otázka „Těšíš se?“ Mě pobavila představou druhého, kdybych odpověděla. " Člověče vůbec, netěším." ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
21.3.19 08:20

@ProfZav Já to beru jako projev empatie a zájmu o druhého. Mě spíš dráždil opačný přístup. Viz kamarádka, která si přede mnou zapálila v hospodě. Na moji prosbu, jestli by to nemohla típnout, že ten čmoud jako těhotná špatně snáším, to teda neuhasila s argumentem: „Ale já to foukám jinam.“ :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
21.3.19 08:37

@rodinka @MartinaIrena @Tichošlápek @ProfZav Taky musím přiznat, ze me zájem vetsinou potěšil. Nikdo mi nestál u hlavy s pistolí v ruce, takže na otázky, které by mi přišly nevhodné, snad nemusim vymyslet šalamounské odpovědi a normalne je odmítnout. Ale nestalo se. Naopak me mile překvapilo, jak některé (vetsina) naprosto uprimne odpověděla, aniž bych zařadila do kategorie „kamoska“. Čím větší tajemnost, tím jakoby vic chce být dotyčná důležitá. Toť muj nazor. Například me pobavila známá, se kterou nejsme stejna krevní skupina… Na vzájemnou otazku, zda vime, co čekáme (obe velká břicha a batolata k tomu), jsem se jí svěřila, že si nejsem jista, jestli to budu umět s chlapečkem, ze jsem soudě dle prvorozene spis holčiči mama :), mi zcela spontánně odpověděla, ze co má rikat ona, když se taky tak citi a ceka druheho kluka. :lol: :kytka: Získala si tim moje sympatie. Anonym protoze nerada spojuji nick se svou fyzickou osobou, viz ona příhoda. :oops:

 • Nahlásit
1454
21.3.19 09:41

Za mě 2 nejblbejsi otazky:

 1. v období dcery 6-12m jsem byla opakovaně tazana: „To je Tvoje/Vaše dítě??“ 8o :roll: později jsem začala odpovídat: „ne, ukradla jsem ho.“
 2. nedávno, když jsem ještě nebyla těhotná, se mě švagrová (neprehanim, když napíšu, že je to zatím nejhloupejsi člověk, kterého jsem kdy potkala) zeptala: „Tak co? Kdy bude druhý?“ Stylem jako že ji mám ihned sdělit, zda se snažíme, jak casto a jestli už náhodou nejsem v tom… přitom všichni vědí, že o dceři jsme jim řekli až po screeningu, ptž se jednalo už o 3. Těhotenství a v tomto jsme opatrní a ji je po tom kulovy, nezajímá ji naše první dcera, tak nevim co ten hraný zájem…
 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
21.3.19 09:57

Jednou jsem založila téma, jakou „nejhorší“ otázku těhotná dostala. Brala jsem to s nadsázkou, protože svého času mi KAŽDÝ, včetně cizích lidí, říkal věci typu: „Jé, tobě se zvětšilo břicho!“ (No ne asi, když jsem těhotná…) a v drtivé většině setkání se opakovaly stejné věci: kdy máš termín, čekáte holku/kluka, jaká máte jména, těšíte se apod. Ovšem netušila jsem, jakou dostanu „držkovou“ za to, že jsem se odvážila vůbec podobnou diskusi založit (přitom mne inspirovala obdobná, která byla pro bezdětné a týkala se toho, jaké nejhorší otázky jim položili lidé s dětmi), že prý jsem přecitlivělá, že bych vůbec měla být ráda, že se o moje těhotenství někdo zajímá apod. :roll: To mne poučilo, že i o takhle „neutrálních“ tématech, která beru s humorem, se dá hovořit velmi vážně a s emocemi :) .

Mimochodem, svého času jsme koketovaly s kamarádkou, že si necháme vytisknout trička: „Ano, jsem těhotná. Ano, zvětšuje se mi břicho, ale taky zadek a jiné části těla. Jo, těhotenství je chtěné. Bude to kluk. Termín mám v září. Je to moje první dítě. (…)“ Abychom předešly dalším neustále se opakujícím dotazům :) .

Co se sahání na břicho týká, mně se tedy nikdo neptá a rovnou sahá - což mi taky přijde lehce divné, obzvlášť od lidí, s nimiž žádný intimní vztah nemám. Pak mne naprosto dere oslovení „Matko“ (popř. „matko rodu“, které mi přišili u druhého těhotenství, teď s třetím už možná jsem „matka národu“?? :) ), na které jsem podrážděně reagovala tím, že dokud ze mne nevyleze živé a zdravé dítě, tak žádná matka nejsem, popř. že jen proto, že mám buben, nezanikly moje ostatní sociální role typu dcera, kolegyně, spolužačka apod. Zajímavé je, že těm, co už děti mají odrostlejší, nikdo neříká „matko“, natož aby někdo mého muže začal po početí dítek oslovovat „otče“ ;) .

Nooo a s termínem jsme si sami naběhli - protože obě moje děti se narodily dřív, všichni čekají, že i to třetí půjde o tři týdny dřív. A to už má teda za pár, protože v neděli budu v 38. týdnu :lol: . Tudíž mi chodí smsky, jestli už rodím, popř. když někomu sama od sebe zavolám, první dotaz je: „Rodíš?“ Jo, a proto Ti volám, přestože se známe jen z MHD… :)

Po narození je to pak samostatná kapitola, na co jsou lidé schopní se zeptat - od kojení, přebalování po intimní sexuální život manželů :mrgreen: .

Díky za deníček, nasmála jsem se, ale s ohledem na to, že jsem v té situaci už potřetí, mi ten úsměv místy tuhnul na rtech :mrgreen: .

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
21.3.19 10:00

@Heivka Svého času mne varoval už můj gynekolog, že jakmile se někde objeví nastávající maminka, ideálně prvorodička, ostatní „zkušené“ ženy mají tendenci ji začít děsit, jak bude prožívat těhotenství, jaký bude mít porod, jak se pak už nikdy nevyspí, bude mít rozkousaná prsa z kojení apod. Je fakt, že mně se to tedy stalo pokaždé, každý měl tendenci zavzpomínat si na vlastní porod, ideálně ho vylíčit lehce hororově, popř. radostně vyprávět historky o tom, jak kamarádce v děloze umřelo dítě apod. Pochopím, když se takové téma nastolí mezi blízkými přítelkyněmi, popř. si sama o sdělení zkušenosti řeknu, ale opravdu to do mne cpali i cizí lidé - ais ve snaze mne připravit nebo nevím :) .

 • Zmínit
 • Nahlásit
140
21.3.19 10:00

@lovethelife Švagrová má podobný přístup. Posledně to vypadalo, že by chtela vědět, kdy plánujeme termín porodu a jestli a jak často se snažíme. Moje všeobecná nekonkrétní odpověď, kterou jsem ji chtěla naznačit, co je ti po tom, ji neodradila. Následovala otázka počkej, jak někdy plánujete, máš antikoncepci nebo ne? No nevim, jestli si některé ženy myslí, ze je opravdu nutné všechny informovat o snazeni a těhotenství oznámit ihned po pozitivním testu… :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
21.3.19 10:06

@MartinaIrena @robinka @Tichošlápek @ProfZav Neberte prosím můj první příspěvek doslova. Samozřejmě je milé, když se lidi zajímají, a upřímně - i já, když potkám těhotnou ženu, s níž jsem se dlouho neviděla, mám tendenci se jako první ptát na její těhotenství. A než jsem měla děti, tak o to víc, protože člověka prostě v tu chvíli nenapadne nějaké jiné konverzační téma, natož u lidí, s nimiž se opravdu vídá jednou za čas, mají spíše vztah známostní než přátelský, a tak o svých životech tolik nevědí, aby se mohli ptát: „Tak co, už jsi dostala v práci přidáno / povedla se Ti ta zkouška / jak dopadla operace u psa?“ Nicméně když je člověk v těch d evíti měsících a pořád mu všichni kladou tytéž otázky, a většina jen proto, aby řeč nestála, popř. aby měli o čem drbat s kolegy (viz případ mojí kolegyně v práci), tak už to člověka trochu mrzí, že se nezeptají na to povýšení nebo jaká byla dovolená :). A když pak některé osobní otázky zazní opravdu od úplně cizích lidí, tak mi to kolikrát přijde neomalené - jak tu padlo, taky bych se nikoho nezeptala, jak často chodí kakat :mrgreen: .

 • Zmínit
 • Nahlásit
575
21.3.19 10:07

Otazky mi taky nevadi, lidi jsou proste zvědaví (asi jen krome jestli to bylo prirozene nebo IVF, to mi prijde dost osobni). Spis mi vadi, kdyz mi nekdo zacne vyprávět, ze zna slecnu/pani, co porodila mrtve miminko ci s nejakou osklivou vadou. 8o To v těhotenství vazne slyset nechci. Je to dost neohleduplne a stresující. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
21.3.19 10:08

Mimochodem, jak čekáme třetí, tak reakce okolí převažovaly tyto:

 1. To vás / tě obdivuju! (doprovozeno tragickým výrazem naznačujícím, že nám / mně končí život)


b) Jak to budete zvládat? (na to jsem upřímně odpovídala, že nevím, do čeho jdeme, takže nemohu kvalifikovaně odpovědět)
c) zlomyslné veselí, výbuch smíchu, ukazování prstem doprovozené dalším smíchem

Snad nikdo neřekl, že je to super, že na svět přivádíme dalšího daňového poplatníka, který nám bude jistit důchod :) .

 • Zmínit
 • Nahlásit
13291
21.3.19 10:13

@PenelopaW Ne, některým lidem opravdu nepřipadá jako radostná zpráva, když někdo čeká třetí dítě. I když po tisíciletí to bylo vnímáno jako velké požehnání.

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
21.3.19 10:19

Me nejvic sejrila predpoved me tenkrat kamaradky - s takovyma plochyma prsama prece kojiz nebudes. :mrgreen: ha, sesli jsme se hezky v porodnici. Ona se sunarem a ja s odsavackou 😀

Diky.za hezke pocteni ;) a vzpominky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
847
21.3.19 10:32

@Heivka jo, to strašení… :roll: a super nápad s dětskýma jménama, určitě taky nějakou takovou blbinu vymyslíme, jen abysme trochu trolili :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6137
21.3.19 10:33

@PenelopaW Tak já bohužel takové varování nedostala, tak město hrozně překvapilo. Ale o to víc oceňuji přístup mojí kamarádky která prohlásila že o porodu bezdětným a těhotným holkám vyprávět nebude protože je nechce vyděsit, ona měla porod hodně komplikovaný a velké štěstí že ona i její dcerka skončily bez následků (začalo to jako překotný porod a skončilo to jako 15 hodinová přetahovaná s 4× obtočenou pupeční šňůrou).

 • Zmínit
 • Nahlásit
1326
21.3.19 11:36

@PenelopaW Bez urážky. Asi jsem na RD uz fakt moc dlouho a to mateřske filozofovani uz me malinko unavuje, ale tyhle tve příspěvky mi prave úplně připadají, ze zrovna ty to moc prožívás. To jako fakt je (i v nadsazce) snesitelnejsi, když se te nekdo zeptá radeji na zvýšení platu, než na evidentní těhotenství? A hlášky o sociálních rolích a daňovém poplatníku… 8o Holky, fakt tu svou materskou/ženskou roli/těhotenství tak nezerte, jsou i jiné radosti na světě (a ro říkám jako naprostá fanynka svych deti :srdce: ). Edit: překlep

Příspěvek upraven 21.03.19 v 11:37

 • Zmínit
 • Nahlásit
9869
21.3.19 11:37

Ja nevim, me zadne otazky neiritovaly, dokonce i na bricho jsem si nechala sahnout. Ja zcela chapu, ze lidi me obri bricho zaujalo a vzbuzovalo otazky. :think: Vic me potom u prvniho ditete iritovaly otazky typu " a ty jeste kojis" a „ona ma jeste plinu“ a „jaktoze nechodi spat v osm?“. Ted mam deti tri a nikdo uz se me na nic nepta - radsi :mrgreen: .

 • Zmínit
 • Nahlásit
15007
21.3.19 12:09

Zájem jsem měla ráda i sahani na břicho. Co mi vadilo… Už víte co to bude? Kluk. Tak třeba to ještě může být holčička! Slyšela jsem to asi pětkrát, vždycky mě to pěkně bodlo a pohlaví bylo určené panorama testem v prvním trimestru.

 • Zmínit
 • Nahlásit
224
21.3.19 12:35

Tedy já už se žádné těhotné radši nebudu ptát vůbec na nic, protože člověk nikdy neví, co jí bude vadit… I otázky, co jsou v deníčku v pohodě, jsou někde jinde v diskuzích na černé listině.
Mně otázky nevadily žádné, už si na ně ani nevzpomínám, hned jsem to vypouštěla. Asi ty lidi prostě zrovna napadlo to, co je napadlo, já taky vždy nebyla v konverzaci královna a určitě jsem někdy řekla něco nevhodného. A zájem mě spíš těšil. Určitě se taky opakovaly stejné otázky, ale ten člověk neví, že už se mě zeptal pětkrát předtím někdo jiný. Taky o čem se bavit, to očekáváné dítě je přece dost zásadním krokem v životě, přišlo by mi spíš zvláštní, kdyby zjevné těhotenství celé širé okolí přehlíželo a ani k tomu nepíplo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16542
21.3.19 12:44

Všechny tyhle otázky bych ještě brala, ale mě dostávala jedna otázka u prvního těhotenství. Do jinýho stavu jsem přišla s poněkud utajovaným přítelem. Nechápala jsem neomalenost lidí, co se bez uzardění ptali - “S kým to máš? “ :zed: To nebyla zdvořilostní otázka, ale vlezlost. A ještě to většinou bylo řečeno tónem, který nenechával na pochybách, co si dotyčný o mém těhotenství myslí…

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
21.3.19 12:47

@Janli

Me se jednou ptali „a to je mate s jednim tatinkem“ „ne, s manzelem“ 😂 ja ke ale.chapu, synove jsou jak vzhledove,tak i povahou jak den a moc 😀 a jeste takove ty narazky „no to si uzijes, tri chlapi doma“, na to jsem odpovidala,ze mam dve sestry a tu spotrebu vlozek nikomu nepreju :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
506
21.3.19 13:09

To s tím sáhnutím na břicho mě rozesmálo, výborná odpověd :mrgreen: :potlesk:
Horší než otázky na těhotenství mi připadají otázky (a rady) PO těhotenství :

 • kojíš ještě?
 • spí ti v noci?
 • hlavně ho moc nechovej, nebo si zvykne!
 • on ještě nechodí na nočník???
 • jaktože ještě nemluví?
 • to ho nemůžete takhle rozmazlovat (když přijedou příbuzní 1× za půl roku a myslí si, že za nimi syn poběží s otevřenou náručí a půjde si s nimi hned hrát)… a další a další

A co mě o víkendu totálně vytočilo, bylo když chtěl tchán natáčet na video brečícího a vztekajícího se synka :zed: prý že by se na to později rád podíval. Nechápu, jak tohle může vůbec někoho napadnout…

Příspěvek upraven 21.03.19 v 13:15

 • Zmínit
 • Nahlásit
224
21.3.19 13:27

rozšiřuji svou odpověď, že se pro jistotu nebudu ptát na nic ani těch, co už mají miminka, jak vidím, i to vadí. Třeba zrovna včera jsem se jedné známé zeptala, jestli jí dítě v noci spí… A před nedávnem jedné kamarádky, jestli její malá už chodí na nočník.
Aspoň u té kamarádky je to vykompenzované, protože když jsem u ní jednou byla na návštěvě, přišel v té době na návštěvu i její tchán a hned po pozdravu na mě zčistajasna vysypal otázku "Kojíte ještě?“.
Ale uznávám, že některé otázky jsou fakt divné, jako s kým to dítě čekáte nebo jestli to máte s tím samým chlapem (vlastně si matně vzpomínám, že se mě na to asi taky někdo ptal).

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
21.3.19 14:04

@kyslík Souhlasím, raději se asi neptat, aby se to náhodou někoho nedotklo. Já se třeba o mém těhotenství bavím strašně ráda a těší mě, když to někoho zajímá a ptá se. A nechápu, proč by otázka, jestli dítě v noci spí, měla být nevhodná?
Mně spíš vadí některé výroky, které jsou schopni někteří vyplodit:

 • kamarádce jsem těhotenství oznámila asi v 10. týdnu. Předtím bylo jedno zamlklé. A jeji odpověď: Tak to ti ještě gratulovat raději nebudu 8o
 • A fakt víš jistě, že nečekáš dvojčata, když máš tak velké břicho?
 • Bude to holka. Já to vím určitě. Na 100%
 • Podle toho jak vypadáš, to bude asi holčička, že?

Anebo po tom, co někomu řeknu, že jméno nebudeme dopředu oznamovat a ten daný člověk do mě deset minut hučí a snaží se to ze mě vypáčit, to bych se fakt vztekla :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
688
21.3.19 14:25

@Heivka Jeee konečně někdo kdo to cítí jak já :D Předpovídani a radeni, jak bude vse hrozne.. Jak se nevyspim.. Jak nebudu stíhat… Jak bude vedro(čekáme na červenec), jestli bude malá spát s nama v posteli, když řeknu, že asi ne, ale že nemuzu s ničím srovnávat, takže uvidím co bude teprve (prvorodicka) tak je vlna otázek, proč.. To samé s ubrousky, příkrmy, pleny, atd… Prostě každá moje odpověď je nasledovana 100 dalšími důvody proč to já budu dělat blbě :D Ale kruci… Jak to mám jako vědět, prozatím? Grrr. Nečekám procházku růžovým sadem, ale zároveň se na to nejde připravit, tak co se po mě vůbec chce :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1676
21.3.19 14:27

@pujda Zasvěcené rady, jak poznat pohlaví, mohou být taky dobře výživné. Mně dostala reakce tchýně, když jsme jim u druhého dítka říkali, že to bude holka (což většina lidí kvitovala nadšeným „budete mít páreček“, což jsme sami ani nijak neplánovali ani nepožadovali - měli jsme takové to klasické přání „ať je do zdravé“). Odpověď zněla: „Hmm, to budeš mít všude beďáky!“ :)

@robinka Ten můj první příspěvek vyzněl divně, uznávám, proto jsem se to snažila vysvětlit. Spíš mně hlavně mrzelo to, že pokud se nějaká těhotná ozve, že jí třeba něco vadí (protože fakt ten dotaz slyší každý den v různých obměnách, pokládají jí ho i cizí lidé a někdy se ptají neomaleně na osobní věci), tak může být hned označena za špatnou, že jí to vadí a že je přecitlivělá. Těch důvodů, proč některá konkrétní věta může někomu vadit, je hrozně moc - ať je to, že se třeba dlouho o děcko snažili, anebo má mindrák z toho, že přibrala a někdo jí radostně hlásí „jéé, ty už jsi ale tlustá“ apod. Každá to máme jinak. Netvrdím, že je lepší se neptat vůbec, ale pokud bych sama někomu řekla něco, co bych považovala za neutrální a za normální se zeptat (viz kdy máš termín, co to bude, jaké máte jméno), a protějšek v komunikaci mi dal najevo, že je mu to nepříjemné, tak do toho nebudu rýpat a řeknu si, že k tomu má asi nějaký důvod. V naší rodině se kupříkladu hrozně řešilo, když sestřenice nechtěla nikomu říct, jestli čekají holčičku a chlapečka, dělaly se kolem toho tajnosti a všichni rozebírali proč, že přece o nic nejde apod. Takže mi to nedalo a když jsme si volaly, zeptala jsem se taky, schválně, jestli to tajemství řekne alespoň mně :). A odpověděla mi naprosto parádně, takže jsem dál nerýpala a přijala to: „Já teda doufám, že to bude člověk!“ :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
688
21.3.19 14:29

Mě nevadí otázky typu, na kdy to čekáte? Holka, kluk? Můžu sáhnout na bříško. Už kope atd.. To mě je jedno, sama sem se kamarádek na to ptala, tajze nebudu pokrytec :) Mě spíš vadí to věčné co nebudu stíhat, jak sr nevyspim, že to není jen radost mít miminko, jestli sem na to připravena (prvorodicka), že budu třeba rodit hodiny a hodiny… Já to chápu, ale tohle neberu ani jako rady od zkušených jako spíš strašení… Takže nelze se na miminko nějak připravit, nečekám procházku růžovým sadem, tak proč nastávající maminku děsit…

 • Zmínit
 • Nahlásit
730
21.3.19 14:41

Hlavně na sebe dávej pozor!
Ne, vole, budu schválně padat na pupek a utírat si mindu špinavým hajzlpapírem. Kdybych dostala korunu pokaždé, když tuhle větu slyším, tak jsem milionář.

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
21.3.19 14:49

Anebo když je mi špatně 24/7, denně zvracím a stejně pravidelně slyším větu: „Jez víc, vždyť musíš jíst za dva!“ Nikdy jsem nebyla žádný jedlík, vždycky jsem jedla málo a netuším, proč bych se najednou měla začít přecpávat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
21.3.19 15:15

@_0812_ To se přesně stalo mně… Jeden známý mi vyprávěl, jak by si přál ještě jedno dítě a jak už manželka nechce, protože se cítí unavená. Když do čtvrt roku v telefonu vesele hlásil, že bude mít třetí miminko, tak první, co ze mě bez rozmyslu vylítlo, bylo „A to čekáte s manželkou, nebo někde jinde?“ :D :oops: No červenám se ještě teď.
Jinak se s článkem ztotožňuji, mně nejvíc vadilo „A to jste plánovali?“ a „A kdy bude svatba?“. Nevyžádané sahání na břicho taky bylo, tomu nerozumím už vůbec, proč se ho někdo chce dotýkat.

Příspěvek upraven 21.03.19 v 15:16

 • Zmínit
 • Nahlásit
6137
21.3.19 15:41

@Daenerys91 Mě nejvíc dostalo to že se mě několik lidí ptalo jak zvládám když je syn postižený. Nato jsem vždycky vytřeštila oči jak na to přišli a oni že je velký, chodí nestabilně a nemluví, tak jsem vždycky odpověděla co by chodil jako školák a mluvil když mu ještě nebyly dva roky :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
506
21.3.19 15:50

@Heivka tak to je teda pecka… 8o
Nejvíc mě štvou s dotazy na ten nočník. Ano, zkouším syna na něj dávat, ale prostě nechce, neuvědomuje si ještě, že se mu chce kakat nebo čůrat. Je mu rok a půl a myslím, že ještě není zralý, tak netlačím na pilu. Ale co je sakra komu do toho?

 • Zmínit
 • Nahlásit
2330
21.3.19 18:33

@Hobitka @Daenerys91 Přesně holky. Otázky v těhotenství v pohodě, občas se mi někdo snažil předhodit, jak mi bude zle a těžkej porod..no smůla, všechno v cajku :P Horší bylo období po (prvním porodu), snaha dávat nevyžádané rady od plen, kojení, příkrmu, koupání, režimu apod..Taky mám tři děti a jestli mě něco naučily, tak jednoznačně důvěru ve vlastní cestu a asertivitu. :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3572
21.3.19 19:06

Me taky nevadily normalni otazky v tehotenstvi, co to bude, kdy to bude, jak se bude jmenovat apod. Ale stvala me jedna znama, ktera dycky kdyz me potkala, hlasila mi, co mam dneska hrozne opuchly (oblicej, kotniky) a ze je videt jak uz sem pribrala. Ja nevim, pride mi to nevhodny, ja bych to tehotny zene nerekla.. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5038
21.3.19 20:35

@Levixka hele že své zkušenosti bych to nebrala jako strašení. Mě bohužel nikdo nestrasil. Já i brácha jsme spali od porodnice 10h v kuse a několikrát přes den. Takze to byl pro mě šok, když se narodilo to naše :cert: a budilo se co dvě hodky 2 roky (někdy i častěji, výjimečně po 3 hodkach), párkrát v týdnu si chtěla v noci třebas dvě hodky hrát. Už chápu, proč se mi celé těhotenství chtělo pořád spat :lol: :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
22.3.19 07:25

Mě vždycky pobaví otázky na velikost břicha. U prvního dítěte nejdřív bylo menší, takže: „Kde to mimino schováváš“? pak najednou vykoukl pořádný pupek a přišly dotazy: „Jak dlouho už přenášíš?“
U druhého jsem zatím na začátku 6. měsíce ve stadiu č. 1. Na otázku jedné zvídavé známé, kde že se to miminko schovává, že jsem sice přibrala (jejími slovy: aspoň máš konečně zadek), ale bříško žádné nemám :cert: jsem měla sto chutí odpověďět, že je tedy asi tom v místě, které mi přibralo nejvíc :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8056
22.3.19 09:28

Za mě nejzábavnější dotaz, kde jsem jen vyvalila oči, když se sousedka zeptala, jestli jsme to dítě adoptovali, když jsem nebyla těhotná. :lol: :lol:
Dcera je na konci března, a já pribrala 5 kg a bříško bylo vskutku sportovní, paní je 70+, tak jsem jí to prominula. A protože zbytek sousedů (taktéž 70+) se přestal zkoumavě dívat, svoje poznatky roztroubila pravděpodobně rychleji než se pohybuje :lol: :lol: :lol:
U druhé dcery jsem přibrala 25kg a je v září. Břicho jsem nenacpala do bundy už na konci března :lol: Takže byli sousedi konečně spokojení.
Dneska má mladší 3,5, starší 5 a krom toho „jak rychle to letí“ slyším že jsou „úplně stejné“ :lol: :lol: (Že jsme vyráběli přes kopírák…). Vtipné je, že veškerá podobá ať vzhledová nebo povahová končí u toho, že to jsou holky :D

Příspěvek upraven 22.03.19 v 09:30

 • Zmínit
 • Nahlásit
35865
22.3.19 16:02

Srovnam s dnesni diskusi : https://www.emimino.cz/…rankovani/2/#…

kde zakladatelka povazuje za nedostatek zajmu, kdyz se ji tchyne nevyptava na vysledek gynekologickych vysetreni, tak to uzaviram klasickym „nelze se zavdecit kazdemu“ a budu se dat tehotnych dal neomalene vyptavat, protoze tam mi zobak narostl.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1388
31.3.19 23:10

Ach ach. A proto každá maminka, pokud potká dámský protějšek bez dětí, zahajuje konverzaci „Máš děti? A proč nemáš děti?“ :lol:
Asi taky čekajíc, že cizí ženská na potkání vybalí výsledky spermiogramu, stádium endometriózy nebo četnost pohlavních styků…
Takže za mě trochu střelba do vlastních řad. Trochu dost. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit