Porod Lucinky

Porod

V úterý 17. 5. 2011 na svátek naší prvorozené dcery Anetky se nám narodila druhá dcera Lucinka. Přišla na svět plánovaným císařským řezem v porodnici v Motole v 10 hodin a 12 minut s mírami 3,75 kg a 51 cm. I přesto, že se jednalo o operaci, musím říct, že jsem si porod užila a byl to krásný zážitek!


8 komentářů


7 komentářů


5 komentářů

Předem se omlouvám, je to dlouhé – neumím být totiž stručná :)

Víceméně celé těhotenství probíhalo bez komplikací a já si ho užívala stejně, jako to první. A stejně jako u první dcery to ani tentokrát v den termínu porodu nevypadalo ani vzdáleně, že bych se chystala v nejbližších týdnech porodit. Tak jako prve i nyní byl odhad, že miminko bude veliké (odhad 4,1kg) s velkou hlavičkou. Absence poslíčků a jiných ukazatelů blížícího se porodu, předchozí dlouhý vyvolávaný porod zakončený SC spolu s tím, co jsem už psala výše, to vše vedlo k závěru, že týden po termínu dojde k plánované sekci. Pobavilo mě, že to vyšlo právě na svátek první dcery. Taková náhoda, ale krásná!

Dcera Anetka byla tou dobou už od předchozího víkendu u švagrové s neteří. Já dochystala poslední věci doma, vč. seznamu co musí manžel zařídit, když budu pryč a v pondělí ráno jsme s manželem dojeli do porodnice na rizikové oddělení, kde se mě ujaly sestřičky. Absolvovala jsem všechna nutná předoperační vyšetření jako EKG, internu, monitor, gynekologické vyšetření a pohovor s anesteziologem. Díky tomu utekl den poměrně rychle. Po večeři pak následoval klystýr (popravdě nevím, co na tom někomu vadí –, nevidím na tom nic extra nepříjemného, tedy pokud by nebyl třeba obsazený záchod :D ) Od půlnoci jsem nesměla už ani pít, ale to nevadilo. Beztak jsem usnula už někdy v půl 10 (snad poprvé za poslední rok). To proto, že jsem se už strašně těšila na další den a chtěla jsem mít noc rychle za sebou. Ráno v 6 mi natočili další monitor, pak druhý klystýr a kapačka s antibiotiky. Dostala jsem je preventivně, protože po prvním císaři jsem se špatně hojila.

Nejspíš díky tomu druhému klystýru jsem konečně pocítila slabou kontrakci v podbřišku. Trochu jsem se zaradovala, že se třeba porod rozeběhne samovolně. Ovšem po 3 kontrakci byl konec a já tak jen čekala, až půjdu na sál - psala jsem manželovi SMS, že snad bych měla jít na řadu v 9h. To jsem ještě netušila, že on už od 8 od rána sedí s pár kamarády v baru a za jejich vydatné podpory vč. alkoholu se snaží nebýt nervózní z toho, co mě čeká. Na pokoji jsem si sbalila pár nejnutnějších věcí (jako ručník, mobil, foťák) do igelitky a v 9 hodin jsem vyrazila za sestřičkou na porodní sál, kde si mě převzala porodní asistentka. Tady musím poprvé poděkovat, a to všem sestřičkám na rizikovém oddělení. Všechny byly strašně moc milé a člověk se tam cítil skoro jako doma.

Když jsem procházela okolo porodních boxů, nostalgicky jsem zavzpomínala na ten jeden konkrétní – hned vlevo za vstupem – kde jsme před 6 lety s manželem strávili dlouhých 11 hodin. V jedné z postranních místností jsem dostala kapačku na zavodnění a cévku a v cca 9.30 jsem si došla na operační sál.

Opět mi proběhla hlavou vzpomínka, pravda trochu mlhavá, jak ležím před sálem na lehátku a podepisuji souhlas s císařem. Následovala řada nutných úkonů jako převlíct do andílka, napojení na infúzi, do toho se mi představil příjemný pan anesteziolog (na jména mám blbou paměť, ale myslím že Zenkler nebo tak nějak). Byl to jiný anesteziolog, než s jakým jsem mluvila předchozí den a doporučil místo epiduralu spinální anestezii. Přetočit na bok, píchnout lokální anestezii (to bolelo z celé operace asi nejvíc a přece nic hrozného to nebylo), pak napíchnout spinál a pak „rychlé“ přetočení na záda, než mi nohy vypoví službu. Poté se mi představil pan doktor Horák a paní doktorka Čermáková, kteří mě měli operovat (snad jsem jména nezkomolila). Následovalo plachtování, desinfekce břicha, polohování a v 9.50 (+/- nejsem si jistá na minuty) byla zahájena operace. Přišlo mi, jako by se mě ani netýkala. Cítila jsem jen nějaké to tahání, tlaky, případně pohupování trupem

Během celé operace na mě pan anesteziolog mluvil, ptal se jak mi je, na mé dotazy „co tam teď dělají?“ hned odpovídal a vysvětloval, co mě případně bude čekat v nejbližších okamžicích.Sice si jeho obličej pamatuji jen jako čepec, brýle a roušku a to vše ještě vzhůru nohama, ale především on způsobil, že jsem necítila žádné obavy a operaci jsem si v podstatě užívala. Na tom tedy měli svůj podíl i ostatní na sále - některé jsem jen slyšela a neviděla. Vládla tam totiž atmosféra, jak kdybych přišla k někomu na návštěvu a prostě jsme jen tak povídali, vtipkovali a i se smáli.

Nejvtipnější asi byla debata o tom, jak se bude jmenovat dítě, pokud to bude kluk (neměli jsme klučičí jméno vybrané) a jestli ho mají případně vůbec vytahovat, případně ho pojmenovat po nejbližším mužském v kalendáři (Přemysl), nebo po nedávných 3 zmrzlých – no umíte si asi představit jaké všemožné teorie se začaly rozvíjet. Stejně tak se došlo k tématu, proč muži neradi vynáší odpadkové koše a že v každé domácnosti je pan To Se, který má spoustu věcí za úkol ale nic neudělá (To Se uklidí / vypere…). Pravda je, že občas bylo i ticho. To jsem pak slyšela tlumené hlasy doktorů a mě nesrozumitelné pojmy.
Když pan anesteziolog zahlásil, že už vidí vlásky a hlavičku a že za chvilku to bude, byla jsem jak na trní. Avizované nepříjemné úkony jsem ani necítila. Jen jsem pak slyšela takové mlasknutí / cucnutí a cítila podtlak následovaný krásným dětským zaplakáním. Bylo právě 10 hodin a 12 minut.

Když okolo mně procházela dětská doktorka s Lucinkou na umytí a zvážení, zastavila se na chvilku tak, abych malou viděla. Je to holka, potvrzoval pan doktor a já koukala jak uhranutá, na ten malý uzlíček fialovo-krvavý a pobrekávající. Hned jsem měla slzy v očích.

Za chvilku byly zpět a Lucinka byla čisťounká, zavinutá a já si jí mohla poprvé opusinkovat, očuchat a přivítat jí na svět :) Mlčky na mě koukala svýma velkýma tmavě modrýma očima dokud jí neodnesli. V té době jsem už měla potoky slz na tvářích a byla jsem šťastná. Je zdravá, je nádherná a je tak podobná Anetce – běželo mi hlavou. Vzpomněla jsem si, jak mi poprvé přinesli ukázat Anetku na JIPku, když jsem se probudila z narkózy a rozbrečela zas a do toho se přiblble usmívala. V 10.50 byla operace oficiálně ukončena.

Později jsem se od paní doktorky dozvěděla, že prý ze mě Lucinku nemohli dostat. Prý si mi museli lehnout na břicho, než jí celou vytáhli, ale já nic takového ani necítila. Každopádně to vysvětluje to hlasité mlasknutí a podtlak a taky to, proč měla doktorka od plodovky i půlku nohavice a rybník v botě. Ještě jedna poznámka – možný důvod, proč Lucka ani na konci těhotenství nesestupovala do porodních cest, byl, že měla pupečníkovou šňůru omotanou kolem těla jako kšandu.

Tak a tady budu děkovat podruhé – všem co byli na sále a panu anesteziologovi zvlášť. Taky děkuji zřízenci, který mě přesouval na lůžko a při čekání na papíry mi z igelitky vyhrabal zapadlý mobil, takže jsem mohla konečně dát vědět manželovi, že Lucinka i já jsme v pořádku. Pak jsem obeslala i všechny příbuzné, kamarády, známé a samozřejmě i holky tady na eMiminu.

***PO PORODU** – pokud ještě nemáte té mojí slohovky dost* ;)

Na JIPce jsem strávila necelých 24h, které ale utekly poměrně rychle. Mravenčení nohou signalizovalo, že anestezie začíná ustupovat. Dostala tedy vedle dalších infuzí i namíchaný koktejl tišících látek, ale i tak stálo zavinování dělohy zato. Nevím, jestli prve to taky tolik bolelo, protože jsem se probrala až 4h po operaci, ale ta první hodina byla (slovy mé, starší dcery) fakt hustá. Postupné rozhýbávání nohou spolu s psaním sms, telefonováním a pitím (jakou já měla žízeň!) mi krátilo dlouhou chvíli. Mladé a sympatické sestřičky byly tuze starostlivé a pozorné a čas ubíhal a já se kolem 17h konečně dočkala manžela.

Naštěstí stihl od poledne trochu vystřízlivět (hrozila jsem mu, že ho jinak za mnou nepustí). :lol: Chvilku u mě poseděl a byl i u toho, když mi dovezli už podruhé Lucinku na přiložení. Po spinálu jsem měla nařízeno ležet a nezvedat se, ale i tak to ta naše holka zvládla skvěle a hned věděla, co s nabídnutým prsem :D stejně jako kdysi její sestřička – asi máme v prapralinii nějaký mořský přílepky ;)

Manžel z nás byl naměkko. Bylo vidět, jak je pyšný a hrdý otec a já byla dojatá ten den už asi po desáté. Druhý den dopoledne mě čekalo první vstávání – na rozdíl od celkové anestezie, kdy jsem vylezla z postele hned po probuzení. Bylo to náročný, ale zvládla jsem to včetně sprchy. O cca hodinu později už jsem dostala přidělenou postel na oddělení šestinedělí.

Děkuji potřetí – všem sestřičkám z JIPky za jejich starostlivost i tolerantnost (manžel dorazil v době konce návštěv a ještě si musel u nich odskočit na wc) :lol: a doufám, že blonďatou sestřičku s několika náušnicemi v uchu (jméno fakticky nevím) už přestal trápit zub :hug:

Na šestinedělí jsem se dostala na pokoj k paní, která byla také po císaři, také už má doma jednu holčičku a tentokrát se jim narodil kluk. Na řadu přišel klasický režim vizit, nošení dětí na kojení á 3 hodiny, 2 dny diety (utrpení) a v podstatě musím říct, že od čtvrtka jsem se cítila fajn. Jen to vstávání a přetáčení v posteli nifmof. Ve čtvrtek se mi taky konečně spustilo na plno mlíko a Lucinka začala nabírat. Od pátečního rána jsem pak měla Lucinku u sebe přes den i v noci a všechno spělo ke zdárnému propuštění v pondělí. Především díky sestřičkám (dětským i těm pro maminky) se mi podařilo zvládnout i „drobnou“ páteční odpoledně-večerní krizi. To jsem měla pocit, že všechno dělám špatně a brečela jsem jakmile jsem měla na kohokoli promluvit (Lucka nějak nechtěla spát, blbě sála, mě chytla bolest zad, do toho hormony … no psychický rodeo).

V sobotu ráno najednou už ani to vstávání z postele nebolelo, chodila jsem po chodbě rovně a dokonce i celkem rychle, předchozí den mi přišel jako špatný sen a trochu jsem se styděla za ty výlevy. Navíc i Lucinka se zklidnila a jedla, spala přímo ukázkově (ne nadarmo se říká, že děti vycítí stav matky). V neděli ráno jsem se dokonce dozvěděla, že mě už mohou propustit, jen se čeká na vyjádření dětské lékařky. Bohužel se jí žloutenka nelepšila a přes noc navíc hodně vylítla (bělmo měla jak od pomeranče), takže šupem pod světlo a že se uvidí druhý den. Dokonce hrozila varianta, že budeme muset v porodnici zůstat i déle.

Jak mě to bylo líto! Už jsem se viděla doma. Těšila jsem se jak malá holka – no naposledy se mi takhle stýskalo skutečně asi někdy na táboře. Zas následovalo jen nošení na kojení po 3hod. a já najednou nevěděla, co s volným časem. Tak jsem si zvykla jí mít u sebe, že ani spát přes den mi nešlo.
Naštěstí v pondělí ráno bylo všechno dobré, hodnoty klesly a já volala nadšeně svému tátovi o odvoz a manželovi, ať odpoledne spěchá domů :) K dokonalosti našeho návratu chybělo jen to, že starší dcera byla pořád u švagrové mimo Prahu. Na rozdíl ode mě, jí se nestýská, má plno výletů a za tu „dovču u tety“, jak to označila, se naučila drandit na kole jako drak.

Teď chci poděkovat počtvrté a naposledy – všem lékařům a sestřičkám z druhého šestinedělí za jejich báječný přístup. Jejich práce není snadná a přesto si vždycky našli chvilku vedle nutné péče i na milý úsměv a slovo opory, a to bez ohledu na denní či noční hodinu (vím o čem mluvím). Poslední a veliký dík pak patří oběma laktačním poradkyním. Nejen mě, ale i mamince, která byla se mnou na pokoji, velmi pomohly a myslím, že nejsme jediné, které jim můžou děkovat.

Sandra + Anetka (6r) + Lucinka (týden)

(doufám, že mi tak dlouhý deníček projde a nestrhá server) :)

Hodnotilo 17 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Ifca1
Echt Kelišová 8704 příspěvků 27.05.11 07:57

Jů, náhodou koukám a jsem první, jdu číst!

Sandro, ty jsi spisovatelka :palec:

Takový veselý porod jsem teda nečekala :lol: A jak všechny chválíš, to se jen tak nevidí 8-o

Ještě jednou moc gratuluju a už se těším, až napíšeš, jaké bylo vítání s Anetkou :wink:

Příspěvek upraven 27.05.11 v 08:09

 
Mava
Generální žvanilka 24693 příspěvků 27.05.11 08:21

Sandři to je román.

Ale krásně se to četlo.

Moc vám ještě jednou gratuluji.
Lucince do života samé štěstí.
Anetce skvělou ségru.

 
Iveta84
Ukecaná baba ;) 2363 příspěvků 27.05.11 08:27

jéééé, moc krásný deníček :lol: přeji Lucince jen to nejlepší do života :kytka: hlavně štěstí, zdraví a lásku :hug:

ve stejný termín jsem ležela na odd. rizikového těhotenství v Motole a musím říct, že sestřičky tady, jsou hotoví andělé :potlesk: :huban:

 
efča
Kelišová 5708 příspěvků 27.05.11 08:30

Jééé a já druhá :lol: :pankac:

Sandři, moc hezky jsi to napsala a dala maminkám naději, že i SC může být krásný zážitek :wink: Užívej si holek a hezký den :wink:

 
efča
Kelišová 5708 příspěvků 27.05.11 08:30

Aha, tak jsem se posunula na čtvrtou pozici :lol:

 
Lenka1978
Povídálka 25 příspěvků 27.05.11 08:48

Sandři krásně se to četlo.
Hodně moc se tvůj porod shoduje s tím mým 8.1.2011.
Akorád u mě to byl neplanovaný císař,ale když jsem deníček četla,tak jako bych ho psala já.
Dokonce se shoduje i hodina narození náš Davídek se narodil v 10h a 12m.
Na sále byla skvělá atmosféra a všichni byli moc fajn.
At vám holky rostou do krásy :srdce:

 
Krista
Závislačka 4069 příspěvků 27.05.11 08:55

Sandro, to je zase doják, úplně mám slzy v očích. Přitom je to vlastně „úplně obyčejný císařský porod“, ale přece jen, je to jako v rodině :palec:
Ještě jednou přejem Lucince moc štěstí a zdraví do života! :huban:

 
Borufka
Kelišová 5357 příspěvků 27.05.11 08:58

Sandro moc krásně jsi to napsala až jsem se u toho dojala :lol: :wink: Takový veselý a pohodový císař to je super :pankac: A jsem zvědavá co na Lucinku Anetka…

 
Irias
Neúnavná pisatelka 15091 příspěvků 27.05.11 09:03

Sandro- to mi nedělej, zase slzím :mrgreen: :mrgreen:

po přečtení PORODU jsem si říkala, vždyt není tak dlouhé,ale ono se dalo listovat dále...... :lol:

krásný deníček, krásně napsaný, krásně odžitý

ještě jednou gratuluju a těším se též na info, co Anetka na sestřičku

posílám :srdce: :srdce: :srdce: :huban: :huban: :huban:

 
Sine1
Zasloužilá kecalka 623 příspěvků 27.05.11 09:20

Sandro, gratuluji ke druhé krásné holčičce! :srdce:
Mamince to taky moc sluší :palec:
Moc hezky se tvůj deníček četl a takový pohodový porod :palec:

 
kufnerka
Zasloužilá kecalka 877 příspěvků 27.05.11 10:04

Moc krásně napsaný deníček. Přeji hodně zdravíčka a radostí. :palec: :palec:

 
Evick1
Kecalka 209 příspěvků 27.05.11 10:10

krásně napsané :palec: dlouhé se to možná jen zdá je to čtivé takže bez obav :kytka: a pan To Se mě teda vážně pobavil :D :D

 
Hajdula
Kelišová 5102 příspěvků 27.05.11 12:36

Sandři, nádherný deníček! Krásně si to s oběma holkama užívejte a ještě jednou přeji, ať je Lucinka zdravé a šťastné děťátko. Mmch - v Motole hned první box nalevo jsem rodila Báru. :lol: A vida, konečně naučil někdo Anetku jezdit na kole! :palec:

 
MariSun
Zasloužilá kecalka 721 příspěvků 27.05.11 12:43

Sandro, krásně čtivý deníček :lol: :lol:
Gratuluji ke krásné dcerce a přeju ze srdíčka hodně štěstí :-) :lol:

 
pavča1
Kecalka 300 příspěvků 27.05.11 13:43

Téda po hodně, hodně dlouhé době jsem mrkla na emimino a koukám známý nick a na fotce známá tvář :-) . To už je doba, co jsem napsala poslední koment do deníčku.
Sandro, krásně napsané a porod úžasný. Moc gratuluji ke krásné holčičce a přeji hodně zdraví a štěstí :kytka:
Pavlína, Barunka a Ondrášek

 
iv-ka
Kelišová 5129 příspěvků 27.05.11 14:09

Sandro, miluju porody :-) moc hezky napsané a myslím že po tvém popisu se nikdo SC nemusí bát! Ještě jednou se i já přidávám s gratulací a přeju hlavně zdraví vám všem!

iv-ka a kluci

 
Grušenka
Závislačka 3113 příspěvků 27.05.11 14:21

Sandrik, svěle napsané :palec: :palec: Pozdravuj holčičky, ta moje pořád bydlí v pupíku, lumpík

 
panibobina
Kecalka 165 příspěvků 27.05.11 15:05

krásně napsaný deníček,moooc gratuluji k Lucince a přeji vám všem hodně zdravíčka a štěstíčka :huban:

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 27.05.11 16:33

Konečně někdo popsal krásný porod císařským řezem :mrgreen: a je fajn, že jsi měla obr kliku na bezva personál,to je bohužel už snad jen nadpřirozený úkaz. Gratuluju k Lucince :palec:

 
luciblank1
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 27.05.11 18:07

Moc krásný deníček, ani mi nepřišlo že je tak dlouhý :-D opravdu jsem ho přečetla jedním dechem a tím že se mnou taky bloumají hormony a těším se na porod mého druhého syna tak mne tvé řádky hodně dojaly. Přeji tobě a celé tvé rodince hlavně to zdravíčko a a Lucinka aby dělala jen samou radost jako její sestřička

 
minonci
Kecalka 221 příspěvků 27.05.11 19:56

GRATULUJI KE KRÁSNÉ PRINCEZNĚ!!!! :kytka: Také jsem byla na císařáku a bylo to super :palec: nejkrásnější zážitek byl když jsem ušlyšela křik malého-nepopsatelný žážitek :srdce:

 
Jana206
Generální žvanilka 24195 příspěvků 27.05.11 20:53

Gratuluju :kytka: Ať vám holčička dělá samou radost :srdce:

 
Adellaide03
Povídálka 20 příspěvků 27.05.11 21:11

Gratuluju k holčičce. Měla jsem taky císaře a stejně příjemné doktory a sestřičky kolem mě. Ať Lucinka krásně roste.

 
farska
Nadpozemská drbna 29993 příspěvků 27.05.11 22:56

Ahoj,
az ted ,u meho tretiho SC,ktery jsem mela ted poprve ve spinal.aneste­zii,nikoliv v celkove,jsem uverila,ze muze byt i cisar nadherny zazitek! :huban:
GRATULUJU A PREJU STESTI CELE TVE RODINE :kytka: :kytka: :kytka:

 
Simoncicak
Zasloužilá kecalka 584 příspěvků 27.05.11 23:07

krásně napsaný deníček a že je dlouhý to nevadí je to přece deníček a kde jinde by jsi měla vyjádřit své pocity????...­....Gratuluji k Lucince je krásná :potlesk: :potlesk: a přeji vám at jste štastná a zdravá rodinka :hug: :hug: :hug:

 
Šája
Hvězda diskuse 102678 příspěvků 28.05.11 07:59

sandri - moc hezký, ještě jednou gratuluji k lucince :kytka:

 
skrolan
Extra třída :D 12148 příspěvků 28.05.11 13:53

Sandři, probulela jsem celý deníček, moc hezky jsi to napsala, jako dycky :wink: .
Tak to bude mít doma Tibor pořádnou babskou přesilu :lol: a až to začne odrůstat, tak zásobu kolovnic. :mrgreen: :mrgreen:
Tak se držte holky :hug: :huban: .

 
sandrik
Neúnavná pisatelka 19469 příspěvků 28.05.11 14:01

děkuju všem za gratulace a jsem ráda, že se deníček líbí :hug:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14420 příspěvků 28.05.11 14:32

Pěkná slohovka :palec: :mrgreen: Hezky se to čte… Gratuluji :kytka: :kytka:

 
lisacek
Ukecaná baba ;) 1661 příspěvků 28.05.11 20:48
:hug: :kytka: :mavam:
 
saphire
Závislačka 4881 příspěvků 28.05.11 22:38

juuu, krásně napsané :wink: Tak ještě jednou gratuluji :hug: :kytka:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 29.05.11 00:16

Moc krásný deníček :-D plný optimmismu a štěstí :kytka: gratuluji a přeji jen samé štěstíčko a zdravíčko :-D

 
Jitulevrtule
Ukecaná baba ;) 1450 příspěvků 29.05.11 09:34

Moc pěkný a podrobný deníček (klobouk dolů, že si to pamatuješ tak bezvadně :palec: ). Strašně vám to spolu sluší, jste krásné holky, tak ještě hodně zdraví :huban:

 
Petra Z
Hvězda diskuse 49794 příspěvků 18.06.11 21:24

Pozdě ale přece-----gratuluju moc k lucince :srdce:
a krásný deníček…roním si tady slzičky

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama