Třikrát a dost!?

Moje pobyty v porodnici.

*

Když jsem před několika lety plánovala třetí těhotenství, nesly se k mým uším zvěsti, někdy od více, někdy od méně erudovaných osob, že těhotenství po dvou sekcích může být bráno jako rizikové. Mohou mě čekat časté návštěvy gynekologa, případně i dlouhý pobyt v nemocnici.

Tyto informace mě, coby osobě se syndromem bílého pláště, nezněly právě přitažlivě. Co naplat, třetí dítě jsme s manželem oba dva chtěli, a tak nezbývalo nic jiného, než to prostě risknout.

Dnes mohu říci, že se u mě nic z výše zmíněného naštěstí nepotvrdilo. Třetí těhotenství bylo snad nejpohodovější ze všech a pobyt v porodnici bezkonkurenčně nejkratší.

Pobyt číslo jedna

Rok 2012 zvolna ukusoval finální listy v kalendáři. S netrpělivostí sobě vlastní jsem čekala, kdy to konečně přijde. Na poslední poradně mi bylo sděleno, že s těhotenskou cukrovkou mě nikdo nenechá přenášet. Pokud se porod do druhého dne sám nerozjede, budu muset nastoupit do porodnice.

Po celý zbytek dne jsem synkovi domlouvala, že už nastal čas, aby se přišel přesvědčit o krásách světa osobně. Neposlechl, už tenkrát měl svoji hlavu. Následujícího dne se tedy mým dočasným domovem stal osmilůžkový pokoj pro maminky čekatelky. Nějak mě ani nenapadlo žádat o nadstandard, chtěla jsem, jako na můj vkus mírně přestárlá prvorodička, nasávat informace od zkušených maminek.

Nasávat bylo opravdu co. Během noci se třem maminkám rozjel porod, po těch všech výkřicích a stenech, jsem tak nějak nevěděla, zda se na porod stále ještě těším, nebo se začínám spíše bát.

Druhý den mě čekalo mnoho hodin neefektivních bolestí a nakonec akutní císařský řez, po něm jsem „vegetila“ na čtyřlůžkovém pokoji pro maminky po operačním porodu, nejtěžší pro mě byla nepřítomnost mého syna, který trávil dny v inkubátoru. Při pohledu na miminka ostatních maminek se mi leskly slzy v očích.

Den D nadešel a my mohli být konečně spolu – oddělení patologických novorozenců mě přivítalo krásným dvoulůžkovým pokojíkem. Po 16 dnech nastal další slavný den – opuštění porodnice.

Pobyt číslo dvě

Po necelých dvou letech jsem se ocitla zpátky na místě činu. Tentokrát se panu doktorovi nelíbily monitory, po jedné z poraden mě proto odeslal do mého oblíbeného osmilůžkového pokoje.

Nadstandard mě nelákal ani nyní, s maminkami na osmilůžáku se minule tak skvěle povídalo. Osazenstvo bylo však nyní trochu jiného ražení.

Obsazeny byly jen dvě postele. Jedna paní se mě s naprosto vážnou tváří opakovaně ptala, poté, co se vrátila snad z desáté kuřácké vycházky: „Jak jsi dokázala přestat v těhotenství kouřit?“ Moje odpověď: „Nijak, neboť jsem celoživotní nekuřák,“ ji patrně neuspokojila. Já si ale připomněla mou jedinou vykouřenou cigaretu v životě.

Bylo mi asi 13, už nevím, jak jsem k ní přišla, ale přesně vím, kde jsem si ji zapálila. U babiččiných slepic na dvorečku, schována za nízkou zídkou kurníku, „vychutnávala“ jsem opojný dým. Pak mě nenapadlo nic chytřejšího než odhodit nedopalek za zeď do pole, štěstí, že jsem ho nepodpálila.

Druhá paní neustále naříkala, že za ní přítel už tři dny nepřišel. Snažila jsem se ji utěšovat, pak na mě čekal lehký šok, když v časných ranních hodinách, přišli do našeho pokoje policisté v doprovodu sestry a intenzivně vyzvídali, zda a kdy tu byl přítel dotyčné paní naposledy, neboť ho podezřívali z vykradení jakéhosi objektu.

Zkrátka společnost k nezaplacení, byla jsem šťastná jako blecha, když mě po sekci přeložili na pooperační pokoj.

Dítko bylo tentokrát od začátku se mnou. Užívala jsem si každičký moment s ním.

Když se na něj přišel podívat starší brácha, nebyl zaujat sourozencem, fascinovala ho ale postýlka na kolečkách, s tou drandil po chodbě a dělal na dlaždičkách obrovský rachot, ostatní miminka jeho výkon příliš neoceňovala.

Celková doba druhého pobytu v porodnici byla 16 dnů.

Pobyt číslo tři

Potřetí jsem se ocitla v porodnici v neděli odpoledne, sekce byla naplánována na pondělní ráno.

Minul mě můj zamilovaný osmilůžák, šla jsem rovnou na pooperační pokoj a už z dálky na příjmu křičela: „Chci nadstandard.“

Moc jsem se těšila, jak si příchod posledního potomka do rodiny užijeme v soukromí pokoje, ne na chodbě při kanonádě koleček postýlky. Hned druhý den po sekci mi byl nabídnut přesun na nadstandardní pokoj, který se právě uvolnil. Uháněla jsem, co mi síly stačily, aby mě nikdo nepředběhl.

Odpoledne přišli kluci s manželem. Na pokoji mohli být, jak dlouho chtěli, a já se nemusela bát, že někoho rušíme. V nestřeženém okamžiku sebrali fotoaparát položený na posteli, nestačila jsem se divit, co vše zvěčnili – miminko to opravdu nebylo, zaujaly je maminčiny dreny, obsah lednice, odpadkový koš…

Napotřetí jsem v porodnici strávila přesně 4 a půl dne.

Tři pobyty na jednom místě, každý byl úplně jiný, důležité ale je, že jsem si z něj pokaždé přivezla vrnící uzlíček. Tři děti byly vždy mým snem a ten se mi splnil. Občas si řeknu, že kdyby měl náš domeček o jednu místnost navíc a můj věk se povážlivě neblížil čtyřicítce, možná bych si dala říct ještě jednou, pak ovšem převáží moje racio a musím uznat, že naše rodinka už je nejspíš kompletní.

Váš příspěvek

Odesílám...
8261
1.3.19 08:14

Pekne, tak do tretice ses dockala…:) ja nemela nadstand. ani u jednoho z obou porodu, tak ze bych to zkusila jeste jednou, a treba by mi bylo konecne doprano? :think: :lol: Poprve by se byl i hodil, to jsem diky tomu, ze mé spolubydlici nemely jeste moc mlicka, za cele necele 4 dny naspala asi tak 2h a domu sla v dost tristnim stavu (malej ty 3 a pul dne prakticky prospal, mlicka dost, ale mne nepomohly ani spunty a po navratu z porodnice jsem nebyla schopna spat jeste asi tyden normalne, i kdyz maly spal krasne, des bes, srovnaly to az homeopatika a uprava davky leku na stitnou zlazu, ktera se mi trochu zblaznila a nebyt te nespavosti, mozna bych s tim snizenim jeste pockala, protoze kila sla dolu sama;)), podruhe jsem mela stesti na same hodne holcicky vc.te moji :lol:, takže to bylo nebe a dudy, fyzicky i psychicky, prestoze byly opet obsazene vsechny 3 postele a na me vysla neoblibena prostredni,nejvíc na rane - u nas jsou stand.pokoje po 3 a bylo mi receno, ze za nadstandard muzu povazovat i to, ze pri tom navalu, jaky maji, jsem vubec na 6nedeli:) Ja nevim,proč musim rodit vzdycky v noci a za skoro plnyho stavu porodnice :lol: , ale zase mi diky tomu u obou 2 porodu nezaclaneli doktoři vic, nez bylo nutne v zaveru:) Pohoda, klidek, intimco - podruhe navic komplet damska jizda, a to i bez partnera, kterého jsem polospiciho v kresle radeji poslala domu a doufala, ze nekde cestou neusne za volantem:) No, pry ho cesta domu a ta nervozita tak probraly, ze stejne uz toho doma moc nenaspal a byl rad, ze si mala vybrala vikend, kdy byl jeji braska u babicky:)

 • Nahlásit
 • Zmínit
8261
1.3.19 08:17

P S. Taky jsem celozivotni nekurak, az na toho 1 jointa, ze ktereho jsem se málem udusila :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.3.19 08:26

@Jahudka82 U nás jsou poporodní pokoje standardně po čtyřech, pak jeden po dvou, no a pak nadstandardy po jednom. Po té zkušenosti při druhém pobytu jsem při třetím chtěla mít alespoň trochu klidu, protože, před druhým císařem jsme byla lehce nervózní, nemohla jsme spát, a když jsem nad ránem konečně zabrala, vzbudila mě po chvíli návštěva policie, což můj psychický stav rozhodně nezlepšilo :D napotřetí jsem si vše užila :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1631
1.3.19 09:50

Tak to já na nadstandard chtěla od samého počátku :). Napoprvé jsem si pobyla dvě noci s asi 16letou rodičkou, která nemluvila, ale za to za ní chodila celá široká rodina (otec dítěte byl jiné etnicity než děvče), dveře se u nás netrhly, ale nikoho nenapadlo jí třeba donést mýdlo nebo ručník. Nemluvě o tom, že když jsem pod košilí diskrétně pumpovala odsávačkou, zkušenější 18letá návštěva ženského pohlaví mi dávala nevyžádané rady, že i tak mít mléko nebudu. Takže při stěhování na nadstandard jsem nejen jásala radostí, ale dotyčné slečně věnovala i celý sprcháč a nějaké jídlo, za něž mi ani jednou nepoděkovala, ale což, snad se mi to karmicky jednoho dne vrátí :-). Nevýhodou u nadstandardu u prvního dítka u mne pak bylo to, že když jsem byla totálně vyschízovaná a nevěděla jsem, co dělat, nebyl tam nikdo, s kým bych to mohla sdílet, a kdo by mi poradil.
U druhého děťátka jsem skončila na 4lůžáku, kde díkybohu ležela jen jedna maminka, ale i tak - zážitky, kdy se ve mně vizita hrabala a naproti mne maminka kojila dítě, jsou také k nezapomenutí. Druhá maminka přesto byla fajn, trochu nejistá, takže jsem tentokrát mohla machrovat a utěšovat, ale když nám na pokoj hodili další paní, zbaběle jsem na ten nadstandard prchla. Už jen proto, že sestry tentokrát nebraly oheldy na náš spánek, žádné nabídky typu „jste po porodu, vezmeme miminko na noc k sobě“, rovnou nám tam šouply všechna mimina a přežít další noc, kdy mne budí nejen vlastní potomek, kolotoč přikládání a přebalování, ale to samé ještě stereo od zbylých dvou paní, to už bych nevydýchala :).
Uvidíme, jaké to bude napotřetí - mám sice nějakých 6 týdnů do termínů, ale už jsem si přes víkend v porodnici poležela na sledování, kdy jsem k nim přijela s kontrakcemi po 5 minutách, ale neotevřená (prý to mohlo být ze stresu, čemuž jsem se musela pousmát, protože se dvěma dětmi jsem ve stresu non stop a nějaký zvláštní nárůst jsem nepozorovala), takže to může přijít kdykoli… A opět - už v porodním plánu mám tučným písmem a velkými písmeny, že žádám o nadstandard :lol: .

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.3.19 10:17

@PenelopaW přesně z těch důvodů jsem při prvním pobytu nadstandard nechtěla, protože jsem si přišla absolutně nezkušená v oblasti mimin, a chtěla jsem mít možnost se zeptat. Ve finále stejně nebylo koho, protože s maminkami jsem byla na pokoji jen dokud jsem neměla syna u sebe, když jsem se k němu mohla přestěhovat, byla jsem s ním na pokoji, až do konce pobytu, sama. Přeji klidný zbytek těhotenství a pohodový porod. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
ShadowDancer
1.3.19 13:13

Další krásný deníček. :srdce: děkuji!

 • Nahlásit
1121
1.3.19 14:04

@ShadowDancer moc děkuji za pochvalu :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
985
1.3.19 14:49

To jste velká „císařovna“. Krásný deníček s ještě krásnějším obsahem. Ať vám kompletní rodinka dělá radost dál :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.3.19 15:03

Mám moc ráda Tvé deníčky. S karjak jste mé srdeční záležitosti :lol: Jinak já chtěla nadstandard, i když jsem byla miminy naprosto nesposkvrněna :mrgreen: Nelitovala jsem. Osazenstvo ostatních pokojů bylo všelijaké. To by bylo asi taky na deníček :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.3.19 15:27

@dendishek mockrát děkuji za pochvalu i za přání :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
1.3.19 15:30

@Čajíček1980 mockrát děkuji za pochvalu, každá takováhle reakce mi vždy udělá velikou radost :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2248
1.3.19 21:41

Pěkný deníček :) Při prvním porodu bych za nadstandard dala kdovíco, maminka na pokoji sice fajn, ale nepotřebuji se družit a cizí miminko taky úplně poslouchat nemusím. Bohužel nebyl volný, tak jsem si to nějak odbyla.

U druhé dcery jsem nadstandard chtěla od začátku, byl volný a byl můj, jenže dcera o měsíc dříve skončila na dětské JIP, takže jsem si akorát poležela přes noc a druhý den šup za malou. Naštěstí jsem až do posledního dne byla na pokoji sama, jen jsem si podala dveře s maminkou, co právě nastupovala.

U třetího mi snad vyjde nadstandard na normálním oddělení, jsem nenapravitelná idealistka :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
yse
926
1.3.19 22:16

Tvoje denicky me bavi diky :pankac: Ja si uzila 2× nekolikatydenni cekani. Podruhe uz jsem mela alergii na vsechny spolubydlici, protoze zatimco ony opoustely pokoj po par dnech ja zustavala a uz me nebavilo s kazdou novou obyvatelkou sdilet vsechny podrobnosti o mem cipku. Jedna to dovedla k dokonalosti-nejvic se zajimala o meho muze a kazdy den se me ptala v kolik prijde a zatimco ostatni se diskretne otacely k nam zady ona si naopak lehla celem, poslouchala a zapojovala se do hovoru (ja jsem nesmela z postele, ale ona klidne mohla). Na druhou stranu jsem si z kazdeho pobytu “dovezla” fajn kamosku (trvalku jako ja) a i po nekolika letech jak nase deti rostou jsme stale v kontaktu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
2.3.19 00:40

@Kajuli Děkuji a držím palce,ať to s třetím porodem vyjde přesně podle představ :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
2.3.19 00:45

@yse děkuji, je fajn, že jste pořád v kontaktu :palec: i já si se dvěma maminkami z prvního pobytu občas pošlu smsku, nebo mail, je zajímavé vidět, co z těch tříkilových uzlíků za pár let vyrostlo :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
rokris
3.3.19 00:21

@Jadala Tak já taky jednu pochvalu přidám. :) Moc pěkné deníčky. :kytka: Opravdu!

 • Nahlásit
1121
3.3.19 07:12

@rokris Mockrát děkuji a přeji hezký den :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13291
6.3.19 20:59

Taky máme tři zlatíčka a nebýt mi čtyřicet pryč, ještě bych si ty mateřské pudy připouštěla. Ale už se držím nohama na zemi. Nerada bych byla označována za babičku dítěte :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1121
8.3.19 09:38

@MartinaIrena jo, jo taky už jsem uzemněná :D už teď jsem měla strach, že ve školce budu patřit ke starším matkám, ale nepotvrdilo se to. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit