Vy nekojíte? Proč?

Rodičovství

Očařka se rozplývala nad mým uzlíčkem štěstí, který si spokojeně spal v autosedačce, zatímco mně bylo svíceno do očí baterkou, když jsem mžourala na tabuli, abych z těch fleků vyčetla písmenka. Tak, teď vám musím předepsat něco na ten zánět, co můžete, když kojíte. Ale já nekojím. Vy nekojíte? Proč?

„Protože nejsem supermatka“, chtělo se mi zakřičet. „Nešlo to.“ Odpovídám. „Jak nešlo?“… (dohájecojejí­dotoho). Vřu.

Kdo četl předchozí deníčky, ví, že jsem měla krásný porod a že i to naše nedonošeňátko zvládlo start do života skvěle. Jen já jsem s mateřstvím trochu bojovala a bojuji, ale to jistě známe každá. Chtěly bychom pro dítě to nejlepší a ono to ne vždycky jde.

Kojit nedonošeně je boj. První dny dostávala moje malá cizí mléko stříkačkou, později už v ní bylo mé odstříkané. Teprve v porodnici mi zjistili ploché bradavky a i přes protesty laktační poradkyně jsem začala na rady sester kojit s kloboučkem. A světe div se, ono to šlo. Stálo to několik probrečených nocí, protože malá neměla takovou sílu sát a musela vypít tabulkové množství, aby nás pustili domů, ale zvládly jsme to, částečně u prsa a částečně s lahví nás pustili. Po pár dnech už stačilo jen prso. Hurá, hurá, hurá.

Když byly malé tři týdny, objevila jsem jí v tříslech bouličku. Hned mě napadla kýla, ale o tříselné kýle u holčiček jsem toho moc neobjevila, bývá spíše u chlapců. Raději jsem volala doktorce, co s tím. Optala se na barvu bouličky, a když jsem jí řekla, že je v barvě kůže a necítit ji hmatem, tak bych si jí ani nevšimla, tak mi řekla, ať se s malou stavíme, až budeme mít čas.

Jeli jsme raději hned. Naštěstí. Paní doktorce se nelíbilo, že jí to zasahuje až do velkých pysků, v těch místech střevo nebývá, a tak nás poslala na chirurgii. Mladý lékař zkonstatoval tříselnou kýlu a už nás chtěl poslat domů, že to máme hlídat, aby to neměnilo barvu, ale náhodou šel kolem jeho starší kolega, tak že se na to mrkne. Stačil jeden hmat a začal hukot. To tam má skřípnutý vaječník, okamžitě jeďte do Motola!

Tak se jelo, chirurgická ambulance, ultrazvuk a rovnou na sál. Kdybychom nešly k doktorce hned, mohla o něj malá přijít. Bylo to neskutečné trápení, malá nesměla nic jíst, takže křičela hlady, než ji odvezli na sál, tam byla pod plnou narkózou, byl to hrozný pocit představit si to malé bezvládné 2,5kilové tělíčko. Všechny papíry se sepisovaly narychlo, pomalu jsem nevěděla, co podepisuji, všichni jen stresovali, že se musíme vlézt do operačního plánu, nikdo mi pořádně nic neřekl. Operace byla úspěšná a malou mi dovezli jen uřvanou. Prý ji nic nebolelo, jen byla zblblá z té narkózy, ale nevím… Vše dopadlo dobře, malé zbyla jen jizvička, bohužel moje psychická jizva se asi nezahojí nikdy.

Ač se Motol pyšní moderním vybavením a kvalitní lékařskou péčí – což musím jen a jen potvrdit, chování personálu mě šokovalo a mám noční můru z toho, že bych si tohle mohla ještě někdy zažít. Nikdo pro mě neměl milého slova, vlastně ani nemilého. Ať jsem se zeptala na cokoli, bylo mi řečeno, že buď nemají čas, nebo že neví, že mi to přijde sdělit někdo jiný. A někdo jiný nikdy nepřišel. Zato sotva se za sestrami zabouchly dveře, tak jsem přes zdi poslouchala, jak pomlouvají rodiče a baví se o tom, co kdo píše na Facebooku. Doufám jen, že jsem prostě stihla nějakou blbou směnu a ve stresu jsem to všechno vnímala negativně.

Bohužel všechno tohle zlo, které sice trvalo jen den, mě připravilo o mléko. Myslela jsem, že malá pláče, že ji ještě bolí jizva, ale když jsem zkoušela odsát, v mých prsou bylo žalostně málo mléka, do toho začala mít malá průjem, vyrážku, blila ho. Najela jsem na kojící čaje, pila Gravimilk, jedla homeopatika, odsávala jsem, ale místo zlepšení se mléko přestalo tvořit úplně.

Umělé mléko nás neminulo. Nesla jsem to těžce a nejhorší byly reakce okolí. Máma mi každý večer do telefonu říkala, jak musím kojit, že přece kojila ona, kojila i ségra, která se tomu původně bránila, tak přece musím kojit i já! A přidala se i babička… Pak už mě jen dorazilo, když jsem šla do drogerie koupit Sunar a nedostala slevu z kuponu, protože podle vyhlášky EU se na jedničkovou výživu nesmí žádné kupony a reklamy vztahovat, aby se nepodporovalo nekojení. Přišla jsem si jako nejhorší matka na světě.

Jenomže čas plynul, malé odezněl průjem, bolení bříška, zvracení, vyrážka, začala konečně přibírat a já jsem konečně pochopila to, co se říká, že nejlepší není mateřské mléko, ale spokojené dítě i maminka. A světe div se, když jsem se hodila do pohody, trochu mlíčka se zase začalo tvořit. Avšak místo radosti jsem pocítila nějakou nenávist ke svým prsům a byla z toho všeho zmatená. Mám se zkoušet rozkojit? Nemám? Do toho rady kamarádek, jak znají laktační, které rozkojily maminky po sedmi týdnech. Představa sedmi nevyspalých nervních týdnů, které by mohly skončit zase intolerancí na moje mléko, mě děsila.

Nakonec jsem našla cestu ven. Malou přikládám a dokrmuji. Neodsávám, necpu do sebe prášky, nevážím ji, kolik MM vypila. Prostě se tím nestresuji. S malou si užijeme trochu té intimní chvilky mazlení u prsa, ona si cucne aspoň těch pár prospěšných kapek a do spokojenosti jí bříško doplním Sunarem. Zase má trošku vyrážku a občas řidší bobek a sem tam zatrápí prdíky, ale jinak je spokojená a já taky.

Tímto deníčkem chci podpořit všechny maminky, které z nejrůznějších důvodů nemohou kojit, jsme stejně dobré matky jako ty, co kojí! A možná ještě o chlup silnější :-) A prosím „okolí“, aby k nám bylo tolerantnější. Láhev rozhodně není pohodlnější než vytáhnout prso a taky je umělá výživa finančně náročná a myslím, že většina z nás „nekojiček“ by cokoli dala za nalité prso a ohlodanou bradavku!

Hodnotilo 32 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Pettule69
Ukecaná baba ;) 1562 příspěvků 04.08.12 10:46

Naprosto s tebou souhlasím, taky jsem nekojící matka, a ty otázky proč nekojím a přednáška mojí sestřenky, jak mám kojit…no popravdě ja už to slovo kojení nemůžu ani slyšet a nikoého nezajíma že to nešlo, prostě takové názory kdo chce ten kojí, je absolutní nesmysl…ne vždycky to jde i když maminka moc chce…

 
Uživatel je onlineEvaG
Extra třída :D 10681 příspěvků 04.08.12 10:47

Ahoj mám taky nedonošenečka a přes to, že jsem měla hodně mlíka, tak malý neměl sílu sát, psala jsem i deníček, ale přes velké boje to nešlo. Nic si z toho nedělej. :hug:

 
sibi
Zasloužilá kecalka 873 příspěvků 04.08.12 11:05

Odsuzovat maminy co nekojí mě přijde :pocitac:…já odsuzuji ty které v těhu kouří…jinak pěkně napsaný deníček

 
sad 1  04.08.12 11:16

Pěkný deníček. Moje dr. ani nenutí a netlačí nikoho do kojení. MM je dobrá věc, ale není všespásné. Důležitá je fakt spokojená maminka i miminko. Neznám ve svém okolí nikoho, kdo by měl po MM zdravější miminko.
Já mám zase mléka dost, ale celou dobu jen a jen hojím bradavky, teď i zánět prsa. Já jsem zase háklivá na - poraněné bradavky=špatná technika kojení. Přitom už v porodnici mi řekli, že na to prsa nemám, že mám také hodně ploché bradavky a k tomu velké prsa, to je na kojení nanic. Takže jen odstříkávám a 1-2 x za 24 h podám Sunar, a jak je mi fajn. Dlouho to ale už určitě nevydržím. Myslím, že těma zničenýma prsama se budou záněty pořád opakovat. Není prostě každému dáno kojit.
Ať jste zdravé holky. Na druhou stranu, za sebe mohu říct, že mi spíše vyhovuje krmení z láhve než přikládání k prsu. Párkrát jsem přikládala, byl to hezký pocit, ale pro mě stejně nereálný. Nejsem z těch, co dokážou na ulici vytáhnout prs a krmit :oops: Chodím často s malou do města a tam bych to nedokázala, navíc mě tam dost lidí zná, vědí, kde pracuji, a najednou bych tam byla s vytaženým prsem…nejde to fakt ani s ohledem na mé zaměstnání. Mně by tak vyhovovalo, doma, ráno a večer nakrmit z prru, a zbytek dne, hlavně venku, na návštěvách, na zahrádkách v restauracích, apod., z láhve :lol: :lol: :lol: Já totiž s malou bývám třeba celé odpoledne venku, a kámošky, co kojí, tak musí pořád řešit, že můžou ven, až nakojí, pak že do tehdy a tehdy musí být zpátky, nebo se někde ukrýt a nakojit…no všechno má své pro a proti.

Příspěvek upraven 04.08.12 v 12:56

 
Maddlen
Závislačka 3173 příspěvků 04.08.12 12:08

Moc pěkný deníček. Taky jsem byla nekojící a z otázky „kojíte? - proč nekojíte?“ jsem už jednu dobu měla málem osypky. Láhev rozhodně není pohodlnější než vytáhnout prso a taky je umělá výživa finančně náročná a myslím, že většina z nás „nekojiček“ by cokoli dala za nalité prso a ohlodanou bradavku! Toto je naprostá pravda a lépe bych to nenapsala. Kojení je komfortní, nemusí se nikam lítat, nic ohřívat a míchat, tahat vodu a směs na mléko když jdu ven… (Na druhou stranu při nekojení není matka na dítě neustále uvázaná a UM může podat i tatínek, babička… :-) ) Ale když to nejde, prostě to nejde a jsou lidi, co to prostě nepochopí, i kdyby se člověk při vysvětlování PROČ rozkrájel.

Příspěvek upraven 04.08.12 v 12:09

 
honeymoney
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 04.08.12 12:27

Nedívím se, že to v tobě u té oční vřelo. Miluju, když se někdo míchá do něčeho, do čeho mu nic není a navíc si myslí, že ví vše nejlíp. Taky jsem nekojila, a kdybych měla popsat důvody, bylo by to taky na celý deníček. A pak přijde nějaká, která řekne, že kojení jde, když se chce. No to bych pak byla schopná vykopnout nohu až nad hlavu, abych jí trefila ksicht :oops: :D

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 04.08.12 12:28

Co je komu do toho, jak dítě živíš! udělala jsi to nejlepší, co jsi mohla. mít za sebou takovou operaci a zážitky z Motola a ještě do tebe rodina hustí, abys kojila :( přesně tím ti máma nepomohla…

jsi dobrá, žes to takhle zvládla a přeju, ať je holčička v pořádku! snad ta řídká stolice atd nebude známka intolerance (mám zkušenost s intolerancí kravského mléka a je to náročné)

 
martas22
Extra třída :D 10075 příspěvků 04.08.12 12:32

Je to boj to kojení já porodila v terminu a s malou jsem měla problem…přisála se ale vydržela 1-3 minuty pak začalo peklo takže jsem odstříkavala 3,5 měsíce dale se to nedalo a vysvětlování proč nekojim je vysilující stejně nepochopí, takže poněkud zbytečné…je to mé 3 dítě a strašně jsem chtěla kojit…kluky jsem nekojila, takže jsem se na to strašně upla a brala to jako své osobní selhání, ale co malá je zdravá a na ostatní kašlu a ty kašli taky a hlavně zdravíčko Vám přeju

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 04.08.12 12:41

Anez :hug:

 
neddo
Závislačka 3398 příspěvků 04.08.12 12:56

Děkuju za deníček :hug: Já nekojím od konce šestinedělí, s dokrmem jsme šly už z porodnice, pak jsme dokrm vysadily, malá nepřibírala, tak dokrm zase zpátky - takže kojo+dokrm, pak třeba jen dokrm a tak pořád dokola. Homeopatika, odstříkávání, kojo čaje, časté příkládání - to vše jsem zkusila, ale malá prostě byla líná sát - i přes její velkou porodní váhu. Naše pediatrička je ale v pohodě, nic nehrotila, nestresovala mě, říkala, že důležité je spokojená máma a mimi, ne mlíko v prsou :pankac: A navíc mi řekla, že velká miminka by chtěla pořád jíst, ale paradoxně jsou líná sát. A to byl prostě náš případ. Od té doby, co jsme jen na UM mi malá krásně přibírá, je spokojená a já taky a to je to nejdůležitější :srdce: A musím říct, že ani ta příprava UM mi nevadí, zvykla jsem si :)

Příspěvek upraven 04.08.12 v 12:57

 
wildcat8
Kecalka 272 příspěvků 04.08.12 12:59

Asi naštěstí žiju v jiném světě a díkybohu sem nikdy nemusela řešit podobnou věc když sem se rozhodla kojení ukončit…sem za to strašně ráda, jak rodina, tak vzdálenější rodina, vůbec nikdo nepípl, asi mám skvělé okolí… :srdce: snad jednou někdo myslim se optal a taky sem měla chuť přetáhnout ho něčím po hlavě…joo teď si vzpomínám, byl to jeden kamarád, který kojení,,hrooozně,, rozumí…tak se mě hned zastal přítel, tak sme to ustáli…

 
luckalucka737
Kecalka 458 příspěvků 04.08.12 13:04

No presne! Ja mela mlika malo tak jsem dokrmovala Nutrilonem a ted je ho jeste min takze jsme jen na Nutrilonu a jsme spokojene. Mala dost zhubla diky kojeni a me palely bradavky a tekla mi z nich krev. Odevsech slysim jaka je to skoda ze nekojim… Ja bych kojila rada ale kdyz to nejde…

 
luckalucka737
Kecalka 458 příspěvků 04.08.12 13:13

Jinak nechapu proc na tom kazdej tak baziruje. V nemocnici taky ze me pomalu udelali krkavci matku a ja potaji brecela ze za to muzu a kvuli me malinka hubne a oni delali caviky s UM byl to porod nez mi ho kolikrat dali a porad mi zkouseli odstrikat jako asi jestli si nevymyslim a z par kapek div nedelali to mnozstvi ktere uz mela vypit. No des a hruza

 
sad 1  04.08.12 13:21

Já mám naštěstí kolem sebe lidi, kteří fakt tolik na kojení nelpí, ani rodina, ani pediatrička, teď tam měla záskok, jinou lékařku, taky se jen usmála, a řekla, že pokud budou problémy, tak ať vklidu přejdem na UM…já myslím, že už to taky není to, co bývalo. Bývalo to horší, teď už bych řekla, že se pomalu i zjišťuje, že kojené děti jsou stejně nemocné jako děti na UM, protože dítě se s určitou imunitou rodí, určitou roli hraje i genetika, apod. Nakonec zde nedávno někdo dával odkaz na studii, kde bylo zjištěno, že děti na UM dosahují vyšší IQ, protože mají od narození přísun všech potřebných vitamínů. Tohle je pro mě jeden z důvodů, proč, ačkoliv mám dost mléka na plné kojení, dávám malé jako doplněk místo 1-2 jídel UM. Jsou tam veškeré potřebné vitamíny, které malá v MM nedostane.

 
karolínka12  04.08.12 13:29

Tak já taky nekojím - nedobrovolně; měla jsem hodně málo mlíka, v podstatě vůbec žádný; v rodině jsem naštěstí měla oporu, věděli, že kojit chci a že o to usiluji; ikdyž možná, že by mne podporovali, ikdybych se rozhodla nekojit; nicméně někteří známí a v porodnici se na mne koukali a koukají jako na krkavčí matku, což snáším jen špatně a co je vlastně komu do toho :nevim:

 
Týnuše1980
Extra třída :D 11502 příspěvků 04.08.12 13:31

Taky jsem si tím prošla… A já to špatně nesla..Ale setkala jsem se s podporou okolí - blízkého. ale já pořád řešila a snažila se.. mám zase takovou doktorku, že mě jako kojící odepsala… Asi není pro kojení, ale to mě taky celkem uvidilo, že se mi nesnažila pomoc, když jem o pomoc žádala.. laktační jsem taky navštívila…ale… bylo to fajn, ale rady, které mi poskytla, tak prostě na mě nefungovali, prostě jiný případ… přikrmovali jsme od 3tt a během dalších asi 7 tt-9tt jsem se rozkojila.. Ale stálo to hodně úsilí…
Nicméně je důležitá spokojená maminka, jak píšeš - tím je spokojené i miminko a je to!!Kojení nekojení, je to prostě jedno… Milujeme své děti… nemilujeme je přece přes prsa!!!

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 04.08.12 13:42

Jé to je pěkný deníček :potlesk: po tom co jste si s maličkou prožily se ani nedivím, že jsi přišla o mlíčko :( ale jak jste to spolu nakonec vyřešily to je moc pěkné. Mě se spíš stávalo, že se všichni divili, že ještě kojím :D A ta diagnoza to je taky něco, nebýt toho druhého dr, tak by chuděrka možná došla o vaječník, ti doktoři jsou někdy hrozní, potom jim má člověk věřit :cert:

 
cybele  04.08.12 13:45

Xxx

Příspěvek upraven 01.04.14 v 15:46

 
kozisek
Hvězda diskuse 35546 příspěvků 04.08.12 14:23

Ahojky, prošly jste si tedy s malou peklem. Je super, že je už vše v pořádku a jste spokojené. Také si myslím, že spokojená mamina - spokojené miminko. Ale upřímně nemusí být na té otázce nic špatného. Třeba já se také kamarádky ptala, jestli jí to po císaři jde :nevim: Ne, abych jí moralizovala, ale zajímá mě to. Tady jsem přečetla už x-diskusí a skoro jsem se jí bála zeptat. Ona byla tedy nadšená, jak je to teď super, že jí to jde lépe než při prvním, to pořád bojovali.
Já kojila, kroutily se mi palce na nohou bolestí. Kamarádka mi říkala, že je to krása. Já se chechtala. Ale každý to prožívá jinak :nevim:
Ono na co se máš také ptát, to je jak papá, jak spinká, jestli trpí na prdíky.
Nezastávám se těch, co nekojící odsuzují, to rozhodně ne, každý má volbu. Ale nic není jen černobílé. Prostě mě to zajímá. :oops:

 
sibi
Zasloužilá kecalka 873 příspěvků 04.08.12 14:28

My byli ted v nemocnici na 5dní (7M) a tam jsem byla za idividum že kojím vůbec ješte.

 
bibi1982
Ukecaná baba ;) 1375 příspěvků 04.08.12 14:41

Děkuji za deníček. Malá má zítra 3 týdny a taky dokrmujem Nutrilonem. Mám málo mlíka a malá u prsa dělá strašnej vyrvál. Takže odstříkávám a dávám jí MM z flašky a když nestačí dám tak 2×, 3× denně Nutrilon. Je spokojená, najezená a já taky.
V porodnici to byl taky teror, pořád mi mačkali prsa, hadičky, stříkačky. No hrůza.
Jinak nátlak okolí jsem taky pocítila. Otázky proč a že musím. Naštěstí v rodině mám podporu.
Ne vždy to prostě jde a hlavně když to nejde, tak to není žádná katastrofa :kytka:

 
LadyLada
Závislačka 4442 příspěvků 04.08.12 14:53

To sis teda užila. Hlavně, že vše dobře dopadlo. :srdce:

Také nekojím a nevím, proč jsem neměla mléko. Kdyby mi to někdo objasnil, byla bych vděčná. Ze společenského hlediska jsem to vnímala jako stigma, z osobního jako selhání. Trápila jsem se, že v jiných podmínkách, kde by bylo dítě odkázané jen na mě, by nepřežilo. Nakonec už v porodnici mi sestra na můj zdecimovaný obličej řekla, že nejsme v Africe. V tu chvíli mi moc nepomohla, ale dnes jsem s tím téměř smířená, respektive už o tom raději nepřemýšlím.
Naštěstí mě nikdo tuto otázku nepoložil, tak nevím, jestli když se na mě podívají, je jim vše jasné :?
Snad jen, že porod nebyl jednoduchý, byl dlouhý a malej nebyl žádnej drobek. A personál na šestinedělí se o pomoc při kojení také nezajímal. Jejich zdvořilý nezájem vygradoval v mé domnění, že se rozhodli nechat mé dítě umřít hlady. Až po třech dnech při ztrátě 0,5 kg váhy dítěte se tím začali zabývat a až pak mi vysvětlili, že první tři dny do kojení nezasahují. Musím říct, že fakt nezasahovali - nijak, ani radou ani pomocí. A to jsem měla nastudované kojení podle instruktážních filmů ještě před nástupem do pordnice, takže jsem si nepřipadala jak Alenka v říši divů.

 
nepřihlášená bondi  04.08.12 15:03

Asi se mnou nebudete souhlasit, ale já mám pocit, že nekojící matky si z nekojení udělaly tak trochu „téma“, jak jsou „utlačované“. Neznám snad nikoho, kdo by pokládal nekojícím matkám - a že jich pár znám - dotazy „proč nekojíš..“ Zato znám dost nekojících matek, které směrem ke kojícím matkám vznáší neustálé debilní dotazy typu: „Ty ho ještě kojíš jo?“ (Miminko 7 měsíců) „Co je za módu dneska kojit dneska ty děcka do 15 let?“
Když jsem se svým 6m synem byla v plavání a potom ho kojila, zeptala se mě paní: „Jé, vy ho kojíte ještě jo? Ale dáváte mu už i něco jiného ne?“ PROBOHA, ano, kojím svého dnes již 9m syna, ano, papá i něco jiného než MM, ne, nehodlám ho kojit do 15 let, a byla bych ráda, kdyby mě „nekojičky“ nechaly žít a kojit si své dítě :zed:

 
Malá Mia  04.08.12 15:31

Já se přiznám, že jsem taky trošku alergická na to, jak se nekojící maminky někdy litují, že musí čelit neustálým otázkám, že musí kupovat drahé UM, že musí pořád chystat UM, vyvařovat lahvičky, a jak my kojičky to máme jednoduché: nikdo se na nic neptá, nic nekupujeme, jen vytáhneme prso a pohoda, idylka s děťátkem u prsu. Během kojení jsem měla 7× zánět prsu, takže jako bych prodělala 7 chřipek za sebou, 7× jsem se musela rozkojovat, často odstříkávat, k tomu neustále desinfikovat lahvičky a odsávačku rozloženou skoro na atomy, za kojočaje a různá homeopatika jsem utratila minimálně 7 stovek měsíčně, takže zadarmo to taky nebylo, z kojení mě ukrutně bolelo v zádech, že jsem ani spát nemohla. Když dítě optimálně nepřibíralo, tak mírný stres, kolik toho vlastně vypije, jestli mlíka není málo, nebo kde je zase sakra problém… Takže nekojící maminky, nebojte se, my kojící to taky nemáme bez bojů.

 
nagari
Kecalka 143 příspěvků 04.08.12 15:58

Ahoj, mám též nedonošené děti. Od začátku velmi šikovné a já tedy mléka měla spoustu. Strávila jsem v nemocnici s nima tři týdny než nás pustily domů. A za tu dobu jsem se hodně sblížila s ostatníma maminkama, které na rozdíl od nás s kojením bojovali a moc se snažily rozkojit. A vím jak to pro ně bylo těžké a psychicky náročné. Jedna u kojení spala v sedě holky na prsách přisáté skoro nepřetržitě a stejně víc jak tu desítku nevypily. A maminka i tak byla štastná a rozzářeně nám to vyprávěla, kolik si holky toho vytáhli :dance:.Já je za to chválila a povzbuzovala a to, že mé děti pily o i x více jsem raději mlčela. Velká část z nich nakonec musely na sunar přejít a já je přesto obdivuji za tu vůli a snahu. Jsou to úžasné milující maminky. Kterých si moc vážím.
A to že jsi objevila a nepodcenila tu bouličku je známka, že i ty jsi a budeš dobrá máma i bez toho kojení :kytka:.

 
Pettule69
Ukecaná baba ;) 1562 příspěvků 04.08.12 16:48

Osobně já jako nekojící matka se dostala k tomu že plno lidí i hlavně kolegové v práci se mě místo pozdravu ptali a kojíš? A když jsem řekla že ne, tak to byli všichni chytří, doma mě ani přítel moc nepodpořil a neustále do mě hustil jak musím kojit, nezvládla jsem ten nápor, a sekla s tím…někdo ze sebe možná děla chudinku ale ne všeci jsou takoví…ne každému je dáno kojit, a některé nekojící matky tohle nikdy nepochopí…

Příspěvek upraven 04.08.12 v 16:49

 
Janichka
Kelišová 6955 příspěvků 04.08.12 17:31

Neprihlasena: me to teda spousta zenskych vycitalo. Opravdu! jakoby mi davaly najevo ze jsou lepsi kdyz koji. Je spousta divnych lidi a proste, nektera maminka ani nepipne kdyz ji reknu ze nekojim a jina na me hledi jak na vraha deti. Ja kojila skoro do 3 mesicu ale pak se mala prestala prisavat. Po mesici ji zjistili zanet v uchu ale mlicko uz bohuzel nebylo ( bylo ho zalostne malo) a slo to pomalu do kytek, protoze mela kazdych 14 dni dalsi zanet a sani ji zkratka bolelo.

 
Krrysa
Extra třída :D 13918 příspěvků 04.08.12 18:21

Já myslím, že není jediná maminka, ketrá by odsoudila druhou maminku, ketrá po peripetiích přestala kojit. když to nejde, tak to nejde. hlavní je spokojensot na obou stranách. pozastavila bych se nad maminou, která nekojí, aby si nezkazila nový prsa za kilo :))) ale neznám nikoho, kdo by odsoudil nekojící maminu, která si prošla čím si prošla. naopak na mě koukala nekojící kamarádka, když jsme seděly v parku a já vytáhla prso a nakojila malýho..a ona : ježíš zlatý nekojení. přesně jsem se setkávala s názorama typu, ježíš ty ho ještě kojíš? a ty nepřikrmuješ? vždy´t mu to nemůže stačit..a to je hrozný, že v noci vstáváš, co? o zánětech a prasklinách nemluvě.
každopádně musím trochu souhlasit s @ nepřihlášená bondi, že nekojící maminy to trochu dramatizují a něketré jsou úplně fanatické ( stejně jako něketré kojící). na jedné diskuzi jsem se dokonce dočetla, že kojené děti nemají režim, v noci se nevyspí a pak trpí hyperaktivitou :))))

 
lenkabu
Extra třída :D 13742 příspěvků 04.08.12 18:48

Z kojení, které je dobrá věc, se bohužel udělal kult :roll: Jakoby nekojené děti nosily ďáblovo znamení :poblion: Mateřská láska není v prsou a ty jako matka musíš především zajistit aby se tvé dítě nějak najedlo a prospívalo a ne vždy tohle zajistí tvoje prsa. S tím kuponem je to teda hodně drsné 8o Já obě kojila pár měsíců a pak s úlevou přešla na lahev…a z vlastní zkušenosti říkám, že jde jen o to srovnat se s tím sama a nestresovat, pak je ti okolí ukradené.

 
gladiolka
Kecalka 110 příspěvků 04.08.12 20:02

Ahoj tak to s tebou naprosto souhlasím…já se snažila kojit, kojit a kojit, ale když to nejde a je ve stresu maminka i drobeček tak je to mnohem horší. Nakonec jsem vítězně kojila 4 měsíce a pak jsem přešla na UM a malej je mnohem spokojenější…:D je napapaný a veselejší…:) Teď budeme mít už 6 měsíců a vypadá čím dál víc líp..:D A opravdu jsou nejhorší řeči typu Musíš kojit!!! P! rostě když to nejde tak to nejde!!! A opravdu to, že nekojíme není přepych a nebo tak něco…je to opravdu dost velký finanční záhul a to by si měli všichni uvědomit!!! Tak maminky co nekojíte nezoufejte halvně že je drobek spokojený!!! :andel: :*

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32332 příspěvků 04.08.12 20:15

Jsem nekojici dvojmatka a musim teda rici, ze jsem se s zadnymi neprijemnymi poznamkami nesetkala. U prvniho jsem mela mindrak, u druheho jsem stastna, ze nekojim a ze mi bylo umozneno s tim tak brzo seknout (mam lekare, co mi ochotne pise neocate).
Narazi se na to tema (resime trebas, jak mi hlida deti manzel) - a ja hrde reknu „daaaaavno ne“.
Temer vzdy je to pro tazatele prijemne zjisteni, zenske se samy sveri, jake mely s kojenim problemy, zanadavame na laktacni ligu a konec :-) Ani zeny, co kojily do dvou, at uz prekonaly problemy, nebo ne, mi nikdy nerekly ani slovicko.

Jenom dokavad jsem jeste odstaveni zvazovala, tak me ty snadnokojici povzbuzovaly, at to nevzdavam - jesteze jsem na ne nedala :-)

Asi mam dobre zname :-)

jo jeste zakladatelce - zjisila jsem, ze na udrzeni laktace mi staci prikladat casto behem dne a nemusim vubec v noci, pokud ovsem dite o to mliko stoji.

Příspěvek upraven 04.08.12 v 20:17

 
Kiki03  04.08.12 20:17

Přesně tak!! Souhlasím s tebou já kojila jen 14 dní bohužel to pak už prostě nešlo! a ty otázky? ty mi taky lezly na nervy, sem nechápala co jim je potom :nevim: :zed: :pocitac: :cert:

 
Kiki03  04.08.12 20:21

Omlouvám se ale já když vidím maminku jak kojí dětatko který už samo chodí mluvi a má zuby tak mi to přijde už trochu divný!!! V 9 mesichc jeste dobry ale tady ve 13? to je proste přehnaný to se na mě nezlob

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32332 příspěvků 04.08.12 20:34

Tak me je zase jedno, jak dlouho si to svoje kdo koji, ja jim to kojeni nezavidim, spis je lituju - jak musi v noci vstavat, nemohou se napit ani si vzit prasek na spani, kdyz maji nerva, jak nikam nemohou vecer, protoze dite neusne bez prsa…

stejne tak, jako hloupe kojicky maji poznamky na nekojici, mohou hloupe (ci zamindrakovane) nekojici rejpat do kojich… blbost je ve spolecnosti celkem difusne prostoupena vsemi skupinami obyvatel.

 
Kiki03  04.08.12 20:50

@Pudloslava no já jim to taky nezávidim :D Když to řeknu takhle talk sem ráda že nekojím malá mi od te doby spí celou noc a přijde mi že je víc spokojenější než při kojení :-) nekojím od 2 týdne (je jí 8 měsícu)

 
kvetinka56  04.08.12 20:59

@Kiki03 To jako chozeni a zuby jsou duvod k odstaveni ditete? Kojila jsem do 14 mesicu malyho, to mel venku uz 14 zubu a dva mesice chodil. A kdyby mi neodmital temer veskere ostatni jidlo krome MM, tak ho kojim i dyl. Ale proste mne to uz prestalo vyhovovat a to si myslim, ze je spravny duvod k odstaveni, kdyz to jednomu ve vztahu matka - dite prestane vyhovovat. I kdyz kojit dite do 5 let je podle mne taky extrem, ale co je koho do toho, kojeni je intimni vec a zalezitost jenom matky a ditete a ne celeho sireho okoli.

 
kvaček
Extra třída :D 13283 příspěvků 04.08.12 21:01

Tak mě to nepřijde divné, ani tak, ano tak, protože mám kolem sebe nekojící maminky, které nekojí, že byly nějaké problémy atd.. a taky maminky které koji i roční děti..
Mě to spíš přijde - a teď se nechci ani jedné strany dotknout, že každá strana bude hájit to svoje a dělat kdo je na tom víc líp či hůř.. nevím, někdy mě to přijde, že z kojení se dělá něco jako nejdůležitější věc v mateřství…
To neni rakce překliklo se mi to opět :mrgreen:

Příspěvek upraven 04.08.12 v 21:02

 
Jůlinka T.
Závislačka 4961 příspěvků 04.08.12 21:03

Ahoj, tak já jsem kojící nekojící. Prvního syna jsem kojila 6 týdnů, protože jsem brala lély, byla a jsem nemocná, takže jsem se musela vyspat. Ovšem i to nevyspání jsem zvládnla a určitě bych zvládla i to kojení, akorát jsem do něj nechtěla ze strachu valit ty moje léky. Druhého syna jsem kojila tak do 14m, protože jsem byla o něco zkušenější, po poradě s Mudrou léky moc nezasahovaly a protože nebyl plně kojen (+normál jídlo),tak jsem měla povolení :mrgreen: :mrgreen: .Ale musím vám říct jedno…ten co byl na UM tak nebyl tolikrát nemocný co ten kojený. Teď si půjdeme pro výsledky z alergologie, protože trpí na rýmy. Je to sporné, každopádně mě nikdo neodsuzoval.To je každého věc.

 
Jůlinka T.
Závislačka 4961 příspěvků 04.08.12 21:06

Neměla jsem reagovat, ale vložit nový komentář, omluva :lol: :lol: :lol:

 
Iffka
Echt Kelišová 9521 příspěvků 04.08.12 21:12

No a já si připadám jako exot, když musím každému na potkání vysvětlovat, jaktože to své roční dítě ještě stále tolikrát denně kojím!!! Vždyt už je dávno čas ho odstavit!
Takže tohle je druhá strana pohledu na ne/kojící matky…
At děláte, jak děláte, vždycky se najdou tací, co jsou nejméně 4× tak chytřejší než vy :nevim: nikomu není nic do toho, jestli kdo kojí nebo nekojí, ale mně už dochází vtipné odpovědi :think: (kdyby vás nějaká napadla, sem s ní, zužitkuju)
Jinak moc hezky napsaný deníček, v případě takové komplikace hned po předčasném porodu bych se na všechny „chytré“ udílející dobré rady mohla víte co ;)

 
Genovesa
Extra třída :D 10978 příspěvků 04.08.12 21:13

Tak já jsem kojící matka a v poslední době se nestačím divit, proč se matky samy fanaticky rozdělují na nekoj - koj, což opravdu nechápu!

Některé reakce mě tu ale pobavily. Chtěla bych vidět zadavatele studie, která zjistila, že děti na um jsou chytřejší než kojené. Člověk má neskutečné ego dělá z přírody blbce a to máme UM teprv asi posledních 100 let :mrgreen:.
Taky mě pobavilo ďáblovo znamení nekojených. Tak to mě teda nikdy ani ve snou nenapadlo.
@Kiki03 Jednáš stejně, jako ty, co tolik kritizuješ, pouze obráceně. Vzhledem k tomu, že člověk patří mezi savce, nechápu, co je na tom divného.
Kojení i um má své výhody i nevýhody, nehodlám obhajovat ani jedno. Ale ono to kojení není taky vždycky procházka růžovou zahradou!
Mně přijde, že nekojící matky jsou kolikrát stejně netolerantní jako okolí, na jehož netolerantnost si stěžují :nevim:.

 
Genovesa
Extra třída :D 10978 příspěvků 04.08.12 21:18

@Pudloslava blbost je ve spolecnosti celkem difusne prostoupena vsemi skupinami obyvatel
Pudlo, já tě žeru :mrgreen: :mrgreen: :palec:! Celé mé 3 odstavce v 1 větě. Já si ji snad dám do podpisu :mrgreen:. :potlesk: :lol:

Příspěvek upraven 04.08.12 v 21:20

 
usta
Povídálka 30 příspěvků 04.08.12 21:19
většina nekojí

Pokud bychom to vzali čistě statisticky, tak v šesti měsících věku je kojeno plně i částečně pouze necelých 40 procent dětí, pak se jejich počet velmi rychle snižuje, uvádí se, že v 9 měsících je to jen asi 15 procent. takže k dohadům o tom kdo má navrch - jednoznačně navrch mají nekojící matky, které si samozřejmě uvědomují prospěšnost kojení, která je dokázaná, ale jaksi je nebaví vstávat v noci nebo mít děcko u prsu co hodinu. výjimkám, kterým to opravdu nejde z fyziologických nebo závažných psychických důvodů, kterých je asi tak 5 procent, se samozřejmě omlouvám. Takže štkát o utlačování by tady měly naopak kojící matky, které musí svému okolí stále vysvětlovat, proč ještě kojí své třičtvrtěroční dítě, a to i lékařům.

 
Genovesa
Extra třída :D 10978 příspěvků 04.08.12 21:24

@Iffka Já taky :mrgreen:. Napřed se ptali: Kojíš? A už tak 4 měsíce se každej diví že ještě kojím. :roll:

 
petjuska90
Zasloužilá kecalka 946 příspěvků 04.08.12 21:26

Plně tě chápu já s malou vydržela kojit asi o týdnů. Mlíka sem měla dost ale měla sem stejný problém s bradavkami (ploché) a nikdo z lékařů mi nic neporadil. Do toho malá sát nechtěla takže po dvou týdnech stresu pro mě i mimčo se mlíčko přestalo tvořit a my přešli na nutrilon. Máme HA malá plechovka stojí 300kč. Je to finančně velmi náročné a i pro mě je velké zklamání že sem se s tím nepoprala líp. Ještě další tři měsíce se mi občas objevilo pár kapek mléka přemýšlela sem o rozkojení ale strach byl velký a tak sme raději zůstali u UM.
Vím že sem pro kojení mohla udělat víc ale než trápit sebe i mimi raději ji dám UM která je v dnešní době myslím na dost vysoké úrovni.
Okolí mě tenkrát hodně shazovalo od známých i příbuzných sem slýchávala jak jsem neschopná jak kojení je to nejlepší pro miminko že za to mohu já kvůli stravování nedostatku tekutin malé nsaze kojit. Jedinej kdo mě potěšil byla naše skvělá dětská doktorka která sama řekla že mala vypadá a prospívá mnohem lépe než když byla kojená a že jsem pro nás obě udělalo to nejlepší.
Nic si nevyčítej… snažila ses a to je hlavní třeba budeš kojit další mimi a věř že tím že si přešla na UM si prckovi neuškodila spíš naopak ulevila si vám oběma. Jak si sama psala víc než kojení je důležitá spokojená maminka protože pak je spokojené i miminko.

 
Iffka
Echt Kelišová 9521 příspěvků 04.08.12 21:38

@jajul a vzhledem k tomu, že jako správný chlap si to syneček bude pravděpodobně užívat ještě dlouho, musím se obrnit 8)
S dcerkou jsem měla problémy s kojením od jejího prvního spurtu ve 3.měsících, od 4. jsem dokrmovala na noc, trochu se to zlepšilo při zavedení příkrmů, ale v 9m odmítla úplně, já ještě skoro 3 týdny ve dne v noci odsávala, abych ji neotrávila UM :roll: tak jsem byla zmasírovaná… když jsem se trochu otřepala, zapřisáhla jsem se, že pokud mi takovou rotyku bude dělat druhé dítě, vrazím mu flašku, ani nemrkne ;) no zkoušel to na mě, spurty a bojkoty byly ukázkové ve 3. a 6.měsíci, ale zdaleka mě to nerozhodilo jako u dcerky, a tak to vždycky po pár dnech řvaní u prsa vzdal 8) Od té doby pro změnu odmítal jakoukoliv jinou tekutinu a tak ho stále kojím mnohokrát denně.
Mojí noční můrou jsou jeho nemoci, jakmile se dostanu do stresu, že má horečku či jiný neduh, přestane se mi okamžitě dělat mlíko a protože vím, že malý nic jiného nepije, tak se kolo roztočí a už se to veze…
Jo a k nemocnosti - přes zimu byl snad stokrát nemocný - kojený xkrát denně :roll: Tak jasně, že to nosila dcera ze školky, ale ta, ač kojena daleko méně, byla i méně nemocná. Uvidíme, jak to bude dál.

 
usta
Povídálka 30 příspěvků 04.08.12 21:41
přesně

Přesně popsaný problém a stav kolem kojení - na jednu stranu velká slovní podpora a shazování nekojících matek, na druhou stranu, když nastanou problémy, pak se velmi těžko hledá nějaká praktická podpora nebo rada, především od doktorů. moje kamarádka takle přestala kojit jenom proto, že jí pediatrička nebyla schopná celý šestinedělí říct, že to dítě prostě drží blbě, že řve kvůli tomu, že mu moc zaklání hlavu. jak to, že jsem to já viděla na první pohled? takže můj názor je ten, že pokud některá matka vydrží kojit i přes všechny problémy půl roku a víc, pak zaslouží metál, ptž si to většinou musela vybojovat i proti těm línějším, které prostě neměly nervy na to se víc snažit.

 
Eliška
Extra třída :D 11649 příspěvků 04.08.12 21:43

Ono je jasné, že maminka - zvlášť brzo po porodu, ale leckdy i dost dlouhou dobu, protože minimálně ten první rok je velmi náročný - je emočně labilní, takže jakýkoli dotaz, který se (i nechtěně) dotkne jejího bolavého problému, jí rozjitří ránu. Ať je to maminka kojící, nebo nekojící. Ten dojem „cílených“ nepříjemných a vtíravých dotazů je lecky subjektivní. Nezlehčuji to, zažila jsem to také. Je to podobné jako celkem (z hlediska společnosti) logická otázka: Tak co děti? přičemž důvodem může být problém s otěhotněním atd., což zase subjektivně pak oslovení lidé vnímají velmi nepříjemně. Snažím se žádné takové otázky nepokládat, ale v zásadě jsou zcela přirozené.

 
brisco
Závislačka 2884 příspěvků 04.08.12 21:45

Taky mám nedonošeňátko. Když nás pouštěli z porodnice, tak jsme musely aspoň projevovat snahu kojit, i když bylo celkem jasný, že je to zbytečný. Mlíka mi začalo ubývat ještě předtím, než malou vyndali z inkubátoru, byla tam 5 týdnů. Jako první přiložení po 5 týdnech stejně nemělo velkou naději na úspěch :roll:, ale to mi nikdo neřekl. Sestry se tvářily, že když se budu snažit, tak to půjde. pak mi to jedna starší sestra řekla a mě se ulevilo, sice jsem dál odsříkávala, ale postupně se mlíko vytratilo.
Teď už zpětně nechápu, jak jsem se tím mohla tak trápit a brečet kvůli tomu. Jsou důležitější věci v životě i v mateřství…

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 04.08.12 22:36

Holky, děkuji za reakce k deníčku

nekojící maminky - děkuji za vzájemnou podporu, jsem ráda, že deníček nebyl psán jen tak do větru a byl oceněn

kojící maminky - pokud někomu přišlo, že píšu, že kojení je jednoduché a navážím se tak do kojících maminek, tak to bylo špatně pochopeno. Nevnímám kojení jako takovou pohodu, deníček měl natrknout „rýpaly“ do nekojiček, samozřejmě i kojení je náročné, ale prostě mnohem radši bych vytahovala prso než lahev :-)

fanatička si myslím, že nejsem a přišlo mi úsměvné, že tu pár z vás napsalo, jak se nekojičky litujeme, ale v zápětí jste se s kojením politovaly taky :D každý máme něco a kde jinde si o kojení/nekojení psát, než na diskuzi o mateřství? :) ale samozřejmě jsem ráda za to, že se tu napsaly i strasti s kojením :palec:

kojící matky neodsuzuju. Ať si každý kojí, jak dlouho chce. 4leté dítě už může vzbudit pozornost, ale roční mi příjde normální, sama jsem chtěla kojit minimálně do roka, bohužel tomu chtěl osud jinak :(

ještě tu někdo psal, že se na kojení taky ptá - to mi samozřejmě nevadí, taky se s maminama bavím o kojení, ale otravuje mě to, když člověk řekne, že nekojí a hned ho za to odsoudí, aniž by věděl, jak to bylo.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama