Dětský autismus?

29.5.08 13:50

Dětský autismus? :0(

Zdravím všechny :)

Už dlouho se odhodlávám založit nové téma.
Mám 1,5 roku starého chlapečka. S nervíkama už jsem teď kdesi, takže pokud je tu někdo, kdo má zkušnosti, prosím sem s nimi… :cry:

Všechno začalo naprosto banálně - náš malej začal chodit po špičkách, volala jsem „jen tak“ pro klid naší pediatričce, takže nás chtěla vidět, shledala malého zdravým, nožičky v pořádku, ale poslala nás pro jistotu na neurologii…

Na neurologii jsme byli, neuroložka skoro nic neřekla, malýho vyšetřila, pořád se mě na něco ptala, já odpovídala, mezitím si sestřička s malým hrála. Kreslili si, i když on jako vždy spíš chtěl pořád nosit boty nebo montovat šroubky na židličce :D

Na konci vyšetření mi řekla, že nás posílá na dětskou psychologii a na EEG, čímž jsme znejistili, tak jsem se zeptala proč, jestli se jí nezdá zdravý - normální? Odpověděla, že po fyzické stránce naprosto zdravý, ale… že nechce strašit, ale že se jí nezdá řeč - malý totiž v roce krásně povídal několik slov, která v tu dobu - okolo 15. měsíce úplně přestal povídat, nepovídal vůbec, začal říkat tři nová slůvka, ale jen tři… zbytek jakoby zapomněl, ovšem teď se zase rozkecal, takže babo raď :D - nicméně řeč se jí nezdála, že jde o zpomalení vývoje řeči a pak z ní vypadlo, že se jí jeví autisticky, tudíž psychologické vyšetření k vyloučení autismu :cry: Sama řekla, že on určitě není těžký autista, protože zamává na rozloučenou, dokáže kohokoliv vnímat - ovšem zase - pokud chce a má náladu …
Nezdálo se jí to, jak je technický typ - prostě bylo toho hodně, mám zprávu popsanou na celou A4 …

Upřímně, musím říct, že to, že je malý autista, mne napadlo už asi v jeho 11. měsíci, nemával totiž, občas se choval zvláštně a chová… Ale pořád to nebylo nic. ŘÍkala jsem si, že blbnu, protože ve 12. měsíci mávat začal a začal povídat a hrát si začal taky už jinak, sice ne s hračkami, ale přeci.

Zkusím ho tu trochu popsat, jak se chová, co dělá, aby mi případně někdo mohl napsat svůj názor…

Hračky mu nic neříkají, výjimečně o nějakou zavadí, tak, že tahá auto za sebou a nebo něco někam vkládá, dělá rámus, to je jeho :)

S čím si vyhraje - už asi měsíc u nás vedou klíče, miluje klíče, vezme si klíče a zabaví se jimi na dlouho dobu, strká je do zámku, dál má rád boty, nosí všem boty, co nás zaráží je, že přesně ví, které boty komu patří, a to i když je chvilku na návštěvě, tak si stačí všimnout :-)

Mobily - nosí každému jeho mobil, přesně ví, komu který patří :)
Ovladače, kabely, zásuvky, ráno vstane, zapne televizi, zapne pc, přesně ví, který čudlík kde zmáčknout - aniž by mu to někdy někdo ukazoval!!! Tohle vše dělá už možná od 13. měsíce…
To samé v autě za volantem, když jsme ho tam po:,–(ili, vzal si klíče, začal strkat do zapalování a a hned vzal za řadicí páku, prostě takový tichý pozorovatel, co se potichu učí :D
Dveře - miluje otevírání a zavírání, u toho vydrží taky dlouho a čím větší ránu udělá, o to větší sranda je to …
Miluje vodu, koupání.
Uklízení, je to strašná uklízečka, má rád věci na svém místě, když najde někde věc, která je tu navíc nebo na to místo nepatří, jde a uklidí ji, když neví, kam patří , jde mi ji dát, at ji uklidím, kouká na mě, když ji jen položím vedle, že ji pak uklidím, podá mi ji znovu a vyžaduje, ať jdu a uklidím ji. Svoje věci má taky v pořádku a uklizené :-)

Děti ho neberou, jsme venku, na hřišti, na písku, tak místo báboviček a dětí jde a zkoumá lavičku, dveře, kliky, šroubky, lítá sem a tam, jiná
děcka jsou tak hodná a sedí a dělají bábovky 8-)

Když si někde hrají děti a on je u nich,tak jen kouká, ale kouká takovým tím pohledem jako z hora… " co to děláte, tohle je pod moji úroveň" … 8-) :D
Chodili jsme na cvičení rodičů s dětmi. Tam to byla taky sranda, je to prostě pozorovatel, když se něco dělo, málokdy se zapojil do kolektivu. Strašně rád si prohlížel paní cvičitelku, z té byl hotový, až se tomu ona sama musela smát, jak je jí fascinovaný :D KDyž se něco začalo dělat, chvíli pozoroval, pak šel a udělal to třeba uplně jinak a složitěji, jak on uznal za vhodné. ALe ne vždy, to bych mu křivdila, na cvičení se i zapojoval do her, ale jen pokud ho zaujaly Veselý
Třeba i hračky, použije je úplně jiným způsobem, prostě tak, jak on uzná za vhodné :-)

S řečí bych teď řekla, že je to o moc lepší, začal opakovat, začal hodně používat citoslovce a správně je zařazuje a používá, občas z něj vypadne i slovo boty a pití, což byla jeho první slovíčka v roce, která přestal povídat v těch 15. měsících, jak jsem psala…

Celkově není zase až tak divný, asi, ale v něčem je asi trošku odlišný… Už jsem z toho sama celá splašená :-(

Ale jinak nepůsobí asi až tolik zvláštně, směje se, je koketa, teď se začal trochu stydět Veselý Má rád kontakt s ostatními, ale radši má dospělé lidi než děti.
Jo a oční kontakt u nás nehrozí, to je podstatné, je vůbec těžké na něj upoutat pozornost, když zrovna chceme my, to musím udělat sakra velký rambajs… Jede si prostě svojí, nás nepotřebuje, nikoho nepotřebuje, je samotář, když nás potřebuje, přijde si.
Když chce, přijde, obejme nás - to je novinka posledních dní, strašně si toho vážíme, protože je jinak od mala absolutně nemazlivý!!!! Nechová se, odstrkuje nás, nechce s námi spát v posteli… NEmá rád doteky, pusinky…

Je teď i dost takový poslušný, pokorný, poslechne, dřív byl zlobivec a hodně se vztekal, teď se vzteká taky, ale minimálně, v tom se teď změnil, strašně všemu rozumí. Je to takový služebníček, strašně rád plní úkoly dospělých :-) 100 % vím, že slyší i vidí dobře.

Narodil se devět dní před termínem, ale porod byl těžký, dlouhý, on špatně natočený, byl veliký (4,40 a 53 cm) , takže šel nakonec kleštěmi :cry: , což není moc dobré plodová voda byla už zkalená, takže jsem si moc dobře vědoma, že celé by to mohlo být následkem těžkého porodu a kleští :cry:

JInak je hodně vnímavý, bystrý a chytrý, kolikrát nás překvapil něčím, co šel udělat, aniž by mu to někdo někdy vysvětlil, ukázal, tím myslím takové ty „dospělácké činnosti“ třeba odpadkový koš a drobečky, a to koš máme zavřený ve skříni v lince, smítka nebo špinavé prádlo. Klíče apod. Ale to asi není nic zvláštního, možná vůbec není nic zvláštního, možná všechno to co píšu dělají všechna dítka a já jen „plaším“ Smutný Aspoň doufám, ale větu od neurologa, kdy mi řekla, že se bojí u malýho autismu , slyším pořád… I když upřímně si nemyslím, že zrovna neurolog by mohl lehký autismus rozeznat..... .

Zapomněla jsem napsat, že EEG máme za sebou, výsledky v pořádku!!! :-) Neuroložka mi řekla, že tam žádné epileptické záchvěvy nejsou i pozadí je v pořádku, takže tam ani žádná vada řeči není , prostě EEG je úměrně jeho věku !!.. Spadl mi kámen ze srdce :roll: :D

Dál nás čeká 13/6 psycholog, jdeme na dětskou psychiatrickou kliniku Ke Karlovu, takže uvidíme..... Sama nevím, jestli autismus se dá vyloučit z EEG … takže… :cry:

Teď to po sobě čtu, je to dost chaotické a dlouhé, tak snad si to někde přečte, budu moc ráda za jakýkoliv příspěvek, poznatek, jak od moderátorů, tak od maminek, které mi napíší, že se tak chová i jejich prcek… prostě od kohokoliv.. :-)
Nějak na českém netu nenacházím dostatek informací o autismu, vím,že nemusí jít vyloženě asi jen o autismus, ale i o jiné prevazivní poruchy, apod … Tak doufám, že se mi ozve nějaká maminka, která má podobnou zkušenost, problém, někdo erudovaný v tomto oboru a nebo prostě jen tak někdo, kdo mi zvedne náladu, hodí sem nějaký odkaz, už jsem z toho vážně zoufalá :cry:

Díky moc všem, mějte se krásně a držte nám palečky … ať je vše v pořádku :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

2011
29.5.08 14:05

Ahoj, s Autismem nemám ani ty nejmenší zkušenosti, ale nemyslím si, že by s tvým chlapečkem bylo něco v nepořádku. Každé dítě je originál, nemůžou se srovnávat podle tabulek…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
29.5.08 14:30

Dětský autismus?

Předesílám, že o autismu vím takový základy, nic moc odbornýho.
Máme chlapečka, v lednu měl 2 roky. Máme jestě 5ti letýho a 5timěsíčního.
Ten náš dvouletý je od miminka zvláštní. A protože máme s čím srovnávat vyskakuje to na nás čím dál víc. Vím, že každý jsme originál, a že se děti srovnávat nemaj, ale když to máme doma, tak nám to teda nedá neporovnávat.
Malej se narodil o 3 týdny dřív, po 2měsíčním udržování. 2.8 kg a 49 cm, porod bez komplikací, pouze silná žloutenka a fototerapie. Od 14 dnů dokázal přespat celou noc, přes den se budil jen na kojení. Celkově spal asi 21 hodin denně. Byl opožděný ve vývoji. Pozdě se začal smát, pozdě otáčet, vůbec nelezl, jen se plazil. Chodit začal v 11 měsících, zuby začly růst až v roce. Nemluvil, nemazlil se, zabavil se sám. Takový samotář, kolektiv ho vůbec nezajímal. Všemu rozuměl, manuálně velice zručný, velice dobrá orientace ve městě, dokonalá paměť. Začla jsem mít obavy, že máme malého autistu.
Dr. mě uklidňovala, že kromě menšího vzůstu a retardace řeči je normální.
Teď má 28 měsíců. Nemluví - umí pár slov jako máma, táta, baf, mňau - celkem asi 15. Sám je nikdy neřekne. Musíme to z něj páčit. Nikdo, kromě nás nejbližších se ho nesmí dotknout, okamžitě začne ječet. Nám doma, ale klidně i cizím lidem v autobuse strká svoje ruce do rukávů, on se tím normálně uklidňuje. S nikým si neumí hrát, vystačí si sám. Miluje písek a bazén. Teď stopl plínky a aj v noci je suchej. A ještě něco. Totálně preferuje tatínka.
Na autistu prý nevypadá, ale úplně normální to všechno taky není.
Dr. chce vyčkat až do 3 let a pak ho poslat na rozbor osobnosti a nějaké další vyšetření.
Je to miláček, koketa, dokáže si všechny získat, nemá problém odjet na týden k babičce na prázdniny. Sice se starším bráchou, ale i tak, je tam bez pláče a problémů.
Tenhle náš syn se prostě nevejde do žádných tabulek, jeho chování je nepředvídatelné a řekla bych, že aj velice málo ovlivnitelné.
Být Tebou, moc bych neplašila. Máš zatím hodně malinkého synka a za pár měsíců může být spousta věcí jinak. Toho psychologa bych zkusila, ale od kamarádky vím, že se svojí dcerou byla u tří a každý udělal úplně jiný závěr, tak nevím. Každopádně Ti přeju hodně síly, pevné nervy a dostatek optimismu, protože mám pocit, že naši kluci se dost podobaj a tak trochu vím, jak Ti je. Jane

• Nahlásit
  • Citovat
2857
29.5.08 15:54

Ahoj

tak matýno je skoro to samý - až na ten oční kontakt a hraní si s dětmi - do očí se koukne - ale spíš mu vidím jen prdelku jak utíká - ale s hračkama jsme na tom líp - ale myslím že jen z toho důvodu, že má staršího bráchu ta tak si hraje s jeho angličákama a podobně a taky má prostě splečnost- jinak zbožňuje hrnce - dokáže hodiny dávat na hranec pokličku, uklízečka hadra - kdyby dostal do ruky klíče, zblázní se blahem - ael to má smůlu páč starší klíčomil jak je ožužlával tak si ulomil kousek zubu, tak mu je nepůjčuju - tomu mladšímu ani straršímu že:o) Jestli má kolem sebe převážně dospělé, je jasné že bude napodobovat a všímat si věcí okolo - Matěj si umí zapnout DVdčko i když to viděl jen z povzdálí, protože ho od přístroje odhání starší pohádkomil.
Jo s řečí nevím - matěj uměl v roce asi 5 slov, které přestal poo měsíci používat a ted nemluví vůbec až na slova ham, bác a baf -

Někteří děti jsou prostě pozorovatelé. Michal od 1,5 roku chodil do hudební školičky - stál uprostřed a jen pozoroval - 3/4 roku nehnul ani brvou jen a jen pozoroval. Už od miminka se nerad choval mazlil - do si vynahrazuje až tak od 2,5 let.

to co píšeš mi po zkušenosti s našima klukama přijde normální - akorát ten oční kontakt je zvláštní. Každopádně myslím že 1,5 roku je ještě velmi brzké na určení autismu. Kdesi jsem četla že tak kolem 2,5-3 let se to dá určit…

Píšu to spíš jen pro tvé uklidnění, že i naše děti jsou divně „divné“ ale že jsou zdravé …

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.5.08 16:18

Jane,

přesně jak píšeš......... Já sem do tématu vepsala minimum. Ted když čtu o tvém chlapečkovi, vidím Toba. Preferuje tátu, je to papánek. Spí taky, kolikrát spí ted v jeho věku i 16 hodin denně. Zalehne večer v 19:00, probudí se ráno kolem 8-9 hodiny. Po obědě spí tak 2-3 hodiny.

Ve svých 4. týdnech spal už 6 hodin v kuse, ve svých 6. týdnech už 8 a více :-) Kojila jsem deset měsíců, ale on by žroutík a dokázal se pořádně nadlábnout :D

Je mu jedno kde a s kým je, právě teď je u babičky, protože já si zlomila klíční kost a už měsíc ho hlídají babičky, s tím, že u mě doma byla týden moje mamča, ted tedy na dva dny je u babičky doma, někdy si ho na odpoledne vezme švagrová apod. Myslím,že by mu bylo jedno, kdyby si ho vzal kdokoliv… Občas mě to strašně mrzí a tatínka taky, nechce se s námi mazlit, nechybíme mu, ale zase když se vidíme, má radost - do doby než spatří tašku, klíče a je po radosti a už zkoumá …

Uměl krásně na nočník a brzy, aniž by ho někdo nutil nebo ho zvykal, kakal už jen na nočník, tak asi od 15. měsíce naprostý bojkot nočníku,takže jsme zase jen na plenách.

Je závislý na jedné hračce, bez ní neusne, pojmenoval si jí „hají“ Ale to je asi normální. Jinak hračky nepotřebuje.

Na písku je rád, ale tak , že chodí zavírat dveře, zkoumat lavičku apod., jak jsem už psala.

Holky, děkuju vám za reakce. Trochu mě to ukklidnilo :-)

Jsem na to zvědaváááááá :cry:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Efa
208
29.5.08 20:17

Ahoj,
tady na tech strankach je popis autismu s priznaky u deti http://www.praha.apla.cz/new/RS/. Tam se, myslim, muzes i poradit s rodici, ktere to potkalo, oni budou vedet nejlip. Drzim palce, at je to ok. Ale ten ocni kontakt se mi moc nezda. Preju vam, aby bylo vse v poradku!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.5.08 22:11

Ahoj. MYslim,ze v 15mes. je jeste dost brzo na stanoveni dg. autismu.
Jsem doktorka, sice ne detska ani neurolog,ale o autismu neco vim.
Mam 18 mes chlapecka a nektere veci,ktere pise, dela naprosto stejne a nevidim v tom nic divneho- napr. manie na klice, technicky talent, myslim,ze by byl schopny sam nastartovat auto a snad i popojet…jak vidi auto,klice,tak jsme odepsani…porad by jen neco montoval,srouboval…spi tak od 20h do 8-9h,po obede 2-3h…co se tyce hrani si v kolektivu,tak deti tohoto veku si jeste neumi hrat spolu, hraji si pouze vedle sebe a navzajem se pozoruji,to je uplne normalni… MYslim,ze je chyba,kdyz neurolog takhle vystreli podezreni na dg. od boku…maminku akorat vystresuje a pokud nema opravdu zavazne podklady,tak je to od neho neprofesionalni…
preju hodne stesti,at je malej hlavne zdravej!!
Lena

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.5.08 22:14

Díky za reakce.

Leni, malýmu je 18. měsíců, ale je pravda, že v tu dobu mu bylo 15. měsíců… A lékařky by mi to bývala snad ani neřekla, jsem to z ní musela vypáčit, si myslela, že na konci mi dá akorát doporučení k psychologovi a na eeg s tím, že mi ani neřekne proč nás tam posílá…
8O

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
162
29.5.08 23:15

Ahoj,
nejsem mámou autisty,ale bohužel v rodině máme synovce (4roky) s autismem,prý nějakého 2stupně.
Nechci nikoho vystrašit,ale,to co popisujete u svých dětí mi připadá normální ,sami máme dcerku 2r+3m.
Se synovcem je to fakt maso-nemluví,ničí,je zlý,skoro nezvladatelný,podvýživený neb nemá potřebu jíst,nespí.Dětí se bojí,ale zrovna dneska jsme zachraňovali naší dceru,vzala mu „jeho“ hrabičky na písek a on jí doslova škrtil,aby mu je vrátila.Dceru jsme jí vyškubli,on jí vzal ty hrabky ,položil je zpátky kde byli a vrátil se k předchozí činnosti ,dál bouchal do kola kladivem.Bohužel,když není po jeho,je strašně zlý a navíc má posunutý práh bolestivosti,takže by jste ho uřezali a on se vám směje do očí.
Je to smutné říct takhle,ale kdo ho nezná,posoudí ho jako „parchanta“.Navíc dětská dr.řekla švagrové,že s tou poruchou,kterou má synovec diagnostikovanou rostou právě takový puberťáci,co ubijou babičku pro stovku…
Holky,opravdu to co popisujete je proti tomu,co máme normální…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.7.08 13:37

Může to být některý druh za spektra autismu a nemusí… pokud vím, nedá se to zjistit na EEG… nebo alespoň ne všechny druhy… Zjišťuje se to dlouhodobým pozorováním příznaků…
Já u svého problematického syna zjistila jeden z druhů - ASPERGERŮV SYNDROM až teď… v pubertě… Jedná se o formu, která nemá vliv na intelekt… naopak často se mezi těmito jedinci nacházejí géniové… Jako dítě byl celkem v pohodě… Jen nemusel kolektiv… Opravdové problémy tím pádem začaly až od školky… Přetrvávaly celou školní docházku a vrcholit začaly v pubertě… na učňáku… Začala jsem tedy po všech neúspěšných návštěvách všech možných - hlavně však bohužel nemožných psychologů - za celou školní docházku… sama hledat na internetu… a vlastně jsem k této diagnóze takto došla sama… Na psychiatrii a speciálním pedagogickém pracovišti ji pak potvrdili…
Odka zna stránky, kde je možné v případě zájmu najít více…:

http://www.dobromysl.cz/…-syndrom.htm

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.7.08 13:44
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6373
11.7.08 14:54

holcicku, tak preji, at to nic neni.
Spoustu veci dela muj 22 mesicni syn uplne stejne. Hracky moc ne, jenom telefony, ovladani, vypinace atd..mel to tak i muj synovec, ktery je naprosto zdravy. Asi klukovska posedlost technikou. Nekde jsem cetla, ze deti bavi daleko vic „hracky“ se kterymi si hraji dospeli..

S mluvenim na tom nejsme nic moc, svadim to na 2jazycnou vychovu, v soucasnosti tak 10-15 slov, ale pravidelne pouziva jen nektera..
Upozornuji, ze v 18 mesicich to byla asi 4 slova, dost se posledni dobou rozmluvil, ale spojovani slov ani nahodou. Z rodiny vim, ze 2 bratranci strasne malo mluvili asi do 3 let a oba jsou v poradku. Muze se jednat o opozdeny vyvoj reci u kluku castejsi.

Ja teda nejsem odbornik, ale podle popisu, mi ten vas az tak zvlastni nepripada. Pokud reaguje a ukazuje atd..i kdyz treba jen nekdy. Treba nema naladu, nebo se mu nechce jen opakovat. S detmi si v tomto veku opravdu jeste nikdo nehraje, to spis tak po 3 roce..

Tak tomu zkus dat cas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23.7.08 22:09

Ahoj,
podle tvého popisu mi připadá tvůj kluk úplně v normální. Kromě toho jsem kdysi snad četla, že autismus je možné stanovit až kolem 4. roku věku… Každopádně každé dítě je jiné. Každé se různé věci naučí v různém věku a kolem roku a půl mi zpomalení ve vývoji řeči připadá taky normální, za pár měsíců zase nastane skok, kdy začne mluvit najednou více. To, že miluje vodu, je u mnoha dětí taky normální, aniž by byli autisti. I když to patří k projevům. Nejsem odborník, ale mám pocit, že dnes by doktoři chtěli všechno zaškatulkovat a každou individualitu hned nějak označit. Myslím, že by ses neměla zatím strachovat a počkat, až začne chodit do školky, kde se toto projeví více. Teď je ještě maličký.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
janaškrlová
2.4.11 14:47

autismus

dobrý den,mám dcerku nikolku má 2,5 roku,tedka nám zjstily že má dětský autismus,byli jsme v nemocnici na eeg ten měla v pořádku,pak na magnetické rezonanci také v pořádku ale paní psicholožka nám řekla že má dětský autismus,je uzavřená do sebe samostatná,moc si s dětmi nepohraje,neví co po ní chceme nemluví,,,točí se kolem dokola a někdy se i bezduvodně směje,,,chtěla jsem se zeptat paní psicholožka mi řekla že si mám zažádat o nějaké příspěvky máte to někdo? máte s tím někdo zkušenost? pobíráte někdo něco ? dcerku budu vozit di speciální školky a také do centra přímo pro autisty,,,díky

• Nahlásit
  • Citovat
4228
2.4.11 16:34

Jani, zdravím.

Já teď s dcerkou procházím kolotočem vyšetření na vyloučení jiných diagnoz a po psychologickém vyšetření máme napsán dětský autismus a lehkou - střední MR.
Co se týká dávek - můžeš si požádat o prodloužení RD ze zdravotních důvodů dcerky .
A pak o PNP (příspěvek na péči o osobu blízkou).
Taky mi bylo doporučeno se pokusit o tohle zažádat.
Jestli chceš, tak se přidej do naší veřejné skupiny - tam si můžeš popovídat jak o tom, co tě trápí, tak i o denních starstech a radostech.
V pondělí jdu obejít úřady ohledně zpomínaných dávek a budu tam psát jak a co chodí.Tak pokud chceš, tak jsi vítána tady https://www.emimino.cz/…ulkove-deti/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama