Jak se vyrovnat se samotou

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

lena.ve
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 21:52
Jak se vyrovnat se samotou

Přeji hezký večer,

věřím, že spousta z vás v některém životním období zažila podobnou situaci, třeba mi dokážete poradit něco, na co sama nestačím.

Od dětských let byl můj život víceméně jeden držkopád za druhým, do detailů zabíhat nebudu, není to teď podstatné. V současnosti zažívám asi nejklidnější období v životě, měla bych být tedy v pohodě, ale nějak poslední dobou cítím, že nejsem.

Situace se má tak, jsem mladá žena, v tuto chvíli bez partnera, již několik let v podstatě bez rodiny, rodičů. Nejdůležitější lidi v mém životě jsou přátelé. Jsem opravdu moc ráda, že je mám, je to taková ta rodina, kterou si člověk mohl vybrat. Nejednou mi pomohli v nelehkém období. Sama jsem takový ten podivný druh introverta, který se ve společnosti lidí, mezi kterými se cítí dobře, okamžitě mění v extroverta. Ale vždy jsem okolo sebe měla několik nejdůležitějších přátel, prsty na dvou rukou by na jejich spočítání bohatě stačily.

A teď k věci. Jsem poměrně ráda sama. Vlastně samotu potřebuji. Potřebuji si občas odpočinout od ruchu lidí, nemluvit, mít jen ten svůj vlastní svět a prostor. Na druhou stranu jsem i dost společenská. Je mi dobře samotné i mezi lidmi, záleží na situaci, na momentálním rozpoložení, asi složitá povaha :D. Ale bohužel, když má člověk těch lidí v životě jen pár, nastává mnoho situací, kdy má zrovna člověk chuť s někým být, trávit čas ve společnosti, ale druzí bohužel ten čas nemají. Mají vlastní životy, rodiny, partnery. Většinu víkendů trávím v poslední době tak nějak o samotě. Venku je krásně, všichni zažívají rodinné grilovačky, oslavy, obrážejí s přáteli festivaly, jezdí s partnery po výletech. Jsem dost samostatný človíček, na výlet nemám problém vyrazit sama, sama si zajdu do muzea, na procházku apod., v tom problém není. Problém je v tom, co dělat, když je člověk sám a sám být v tu chvíli nechce? Nebo co dělat, to jsem asi špatně formulovala, ale jak se s tou samotou nějak smířit, vyrovnat. Jak zahnat smutek? Od ostatních pak člověk poslouchá, jak a kde se měli a zkrátka…pak o to víc uvažuji nad tím, jak jsem na ten život vlastně úplně sama, přicházejí zvláštní myšlenky, o které nestojím. Zbytečně pak přespříliš přemýšlím nad životem a místo toho, abych si sama ty volné chvilky užila, skončím smutná ve vytahaném tričku u seriálu a tak nějak nemám chuť vůbec na nic. Jsem i dost pro-rodinný typ, což je mi v tomto životním období spíše na škodu.

Takže otázka pro vás. Jak zvládnout okamžiky smutku? Jak je aspoň pro tu danou chvíli přemoct? Jak potlačit tu prázdnotu, když byste nejraději někomu zavolali „Pojď, jdeme tam a tam“, ale uvědomíte si, že zkrátka nemáte komu?

Děkuji za odpovědi,
L.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:

Karlaska
Zasloužilá kecalka 758 příspěvků 18.08.18 22:09

já bych treba nikdy na dovolenou ani na výlet sama nejela, i když jsem samotář.Když nechceš být sama, musíš mezi lidi, vždyt jsi tam jak ryba ve vodě, tak zkrátka vyraž na výlet.A když už opravdu musíš sedet doma, využij toho, cti si, nauč se neco, uklízej, cvič, věnuj se něcemu,treba si upeč chleba. Nakresli obraz, poslechni krásnou hudbu, udělej někomu radost, fakt se nezabavíš?

Dája999
Zasloužilá kecalka 833 příspěvků 18.08.18 22:10
@lena.ve píše:
Přeji hezký večer,

věřím, že spousta z vás v některém životním období zažila podobnou situaci, třeba mi dokážete poradit něco, na co sama nestačím.

Od dětských let byl můj život víceméně jeden držkopád za druhým, do detailů zabíhat nebudu, není to teď podstatné. V současnosti zažívám asi nejklidnější období v životě, měla bych být tedy v pohodě, ale nějak poslední dobou cítím, že nejsem.

Situace se má tak, jsem mladá žena, v tuto chvíli bez partnera, již několik let v podstatě bez rodiny, rodičů. Nejdůležitější lidi v mém životě jsou přátelé. Jsem opravdu moc ráda, že je mám, je to taková ta rodina, kterou si člověk mohl vybrat. Nejednou mi pomohli v nelehkém období. Sama jsem takový ten podivný druh introverta, který se ve společnosti lidí, mezi kterými se cítí dobře, okamžitě mění v extroverta. Ale vždy jsem okolo sebe měla několik nejdůležitějších přátel, prsty na dvou rukou by na jejich spočítání bohatě stačily.

A teď k věci. Jsem poměrně ráda sama. Vlastně samotu potřebuji. Potřebuji si občas odpočinout od ruchu lidí, nemluvit, mít jen ten svůj vlastní svět a prostor. Na druhou stranu jsem i dost společenská. Je mi dobře samotné i mezi lidmi, záleží na situaci, na momentálním rozpoložení, asi složitá povaha :D. Ale bohužel, když má člověk těch lidí v životě jen pár, nastává mnoho situací, kdy má zrovna člověk chuť s někým být, trávit čas ve společnosti, ale druzí bohužel ten čas nemají. Mají vlastní životy, rodiny, partnery. Většinu víkendů trávím v poslední době tak nějak o samotě. Venku je krásně, všichni zažívají rodinné grilovačky, oslavy, obrážejí s přáteli festivaly, jezdí s partnery po výletech. Jsem dost samostatný človíček, na výlet nemám problém vyrazit sama, sama si zajdu do muzea, na procházku apod., v tom problém není. Problém je v tom, co dělat, když je člověk sám a sám být v tu chvíli nechce? Nebo co dělat, to jsem asi špatně formulovala, ale jak se s tou samotou nějak smířit, vyrovnat. Jak zahnat smutek? Od ostatních pak člověk poslouchá, jak a kde se měli a zkrátka…pak o to víc uvažuji nad tím, jak jsem na ten život vlastně úplně sama, přicházejí zvláštní myšlenky, o které nestojím. Zbytečně pak přespříliš přemýšlím nad životem a místo toho, abych si sama ty volné chvilky užila, skončím smutná ve vytahaném tričku u seriálu a tak nějak nemám chuť vůbec na nic. Jsem i dost pro-rodinný typ, což je mi v tomto životním období spíše na škodu.

Takže otázka pro vás. Jak zvládnout okamžiky smutku? Jak je aspoň pro tu danou chvíli přemoct? Jak potlačit tu prázdnotu, když byste nejraději někomu zavolali „Pojď, jdeme tam a tam“, ale uvědomíte si, že zkrátka nemáte komu?

Děkuji za odpovědi,
L.

Ahoj Lenko,
první pomoc v takových chvilkách by mohla být : Jo, jsem sama a mám jedinou starost - vymyslet, jak si zpříjemnit čas… což je maličkost proti situaci, kdy „musím“ sdílet čas s pitomcem…

Nezpochybňuji, že nejlepší varianta je sdílet společný čas s prima člověkem vedle sebe, ale hned na druhé příčce je " sama a v pohodě„, než dojdeš ke třetí " s někým a v nepohodě“.

To se ale asi spíš týká partnerství, v případě kamarádů nevím - není varianta zvednout telefon a aktivně " si říct" o společnost ?

lena.ve
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 22:15
@Karlaska píše:
já bych treba nikdy na dovolenou ani na výlet sama nejela, i když jsem samotář.Když nechceš být sama, musíš mezi lidi, vždyt jsi tam jak ryba ve vodě, tak zkrátka vyraž na výlet.A když už opravdu musíš sedet doma, využij toho, cti si, nauč se neco, uklízej, cvič, věnuj se něcemu,treba si upeč chleba. Nakresli obraz, poslechni krásnou hudbu, udělej někomu radost, fakt se nezabavíš?

Děkuji za reakci, ale nejspíš si nepochopila, jak přesně to bylo myšleno. Ale ono asi není pořádně co poradit. Nejde o to, že se sama nezabavím. To vůbec ne. Jen už občas člověku ta samota leze na mozek, i když má co dělat. A že vyrazím někam „mezi lidi“ sama, no to na tom moc nemění. Trávím čas sama, bavím se, dělám, co mne zajímá a okolo mne jsou cizí lidi, takže jakoby tam nebyl nikdo. Ale i tak děkuji :)

nika1988
Zasloužilá kecalka 504 příspěvků 18.08.18 22:17

@lena.ve zazila jsem neco podobneho v mladi,muzu se zeptat kolik ti je?ja si treba hledala kamaradku na fb strance(speci­fikovanou jen na nase mesto)dnes je dikybohu tolik moznosti.Rada je tolik si to nezabirat,me v te dobe naplnila hodne prace,kdyz byl cas zajela jsem k babicce(mam ji jako kamaradku)proste kdyz bylo uzko pomohla rodina.Nevim jak to mas ty,ale ja jsem spise uzavreny clovek-ke stesti mi staci 2 kamaradky,co o me vi vse.Ono za to muze i to leto-je dlouho svetlo,hodne akci,cloveka pak mrzi,ze sedi na zadku.Proste se netrapit,tolik si to nezabirat,najit si konicek,vyplnit cas,aby nebyl na smutek prostor

lena.ve
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 22:19

@Dája999

Máš pravdu, že než trávit čas s někým, kdo ti energii akorát bere, je tisíckrát lepší trávit ho sám. Jen asi když je člověk už přespříliš sám, taky to není dobře, ale co s tím. Hele kdybych věděla, že někdo z mého okolí ten čas mít bude, tak sama navrhnu společnou aktivitu, ale bohužel se v poslední době, nebo alespoň přes léto, stal z víkendů v mém okolí čas „pro rodinu, pro partnera“. A já to chápu a nebudu zavázet ;) .

lena.ve
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 22:23

@nika1988
AHoj, děkuju za rady, nějak se o to snažím, občas mne to jen nějak přemůže. Ptala ses na věk, je mi 25. Asi máš pravdu, bude to tím létem. Když prší, je zima, člověk se rád schoulí ke knížce a nic divného mu na tom nepřipadá. Tak asi vydržet a bude líp :) .

Lioness34
Ukecaná baba ;) 1371 příspěvků 18.08.18 22:23

@lena.ve kolik je ti let? A premyslis i o tom ze by jsi v budoucnu partnera chtěla?

Dája999
Zasloužilá kecalka 833 příspěvků 18.08.18 22:27
@lena.ve píše:
@Dája999Máš pravdu, že než trávit čas s někým, kdo ti energii akorát bere, je tisíckrát lepší trávit ho sám. Jen asi když je člověk už přespříliš sám, taky to není dobře, ale co s tím. Hele kdybych věděla, že někdo z mého okolí ten čas mít bude, tak sama navrhnu společnou aktivitu, ale bohužel se v poslední době, nebo alespoň přes léto, stal z víkendů v mém okolí čas „pro rodinu, pro partnera“. A já to chápu a nebudu zavázet ;) .

Rozumím - píšu ti soukromou zprávu - objeví se ti „obálka“ nad „Mé zprávy“ vedle tvého nicku nahoře.

nika1988
Zasloužilá kecalka 504 příspěvků 18.08.18 22:38

@lena.ve drzim pesti at to zvladnes.No v tvem veku,uz maji holky deti,partnery a pak ty vikendy jsou jasne-rodina,pritel,po­pr.manzel.Co skusit seznamku?ja si na ni teda na materske nasla supr kamaradku.Jinak opravdu radim naplanovat co nejvic aktivit.Ja si je psala na papir s odskrtavala,to mi pomahalo-max,vyplnit cas.Tehdy jsem se prihlasila do cviceni,kde jsem taky s par lidma pokecala a byla to zase aktivita navic.Ale dobre si to pamatuju,pak byl vecer a smutno a uzko-to jsem radeji vzdy zaspala a jak uz jsem psala,kdyz bylo hodne zle jela jsem za rodinou nebo si nahlasila sluzby navic v praci

JaneZb
Nováček 8 příspěvků 18.08.18 22:39

@lena.ve Ahojky. Koukám, že jsme na tom úplně stejně. Jsem o 2 roky starší ale je to jak kdybych to psala já sama. Někdy mi ta samota už je nepříjemná též. Přátele mám jen je to přesně jak píšeš.. Ne, vždy.. mají oni čas.
Kdyby jsi chtěla, můžeme si klidně napsat a trochu se poznat. :D

Příspěvek upraven 18.08.18 v 22:40

lena.ve
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 22:39

@Lioness34

Určitě se tomu do budoucna nebráním, mám za sebou několikaletý vztah, ale tohle se nedá plánovat. A být s někým, jen abych nebyla sama, tak na to nejsem povaha.

lena.ve
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 22:43

@nika1988

Děkuji za rady, tak nějak podobně se k tomu snažím přistoupit. No v mém okolí se rodiny ještě nezakládají, ale i tak mají přátelé rodiče, sourozence, tety, strýce, to je pak oslava sem, oslava tam, to chápu :lol: . Já se v tomhle bohužel na rodinu neobrátím no, ale třeba je to jen období a zas to přejde. Děkuju :)

Lucie_Sx
Závislačka 3091 příspěvků 18.08.18 22:50

Šla bych na to přes nějakého koníčka, abys dělala co tě baví ve skupině lidí, které znáš. Určitě budou na fb zájmové skupinky, které se setkávají, pořádají akce, výlety apod. Nebo akce pro nezadané.

lena.ve
Povídálka 20 příspěvků 18.08.18 22:54

@Lucie_Sx

Nad něčím podobným jsem už uvažovala, děkuji za tip. Zkusím se po něčem podívat :).

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nová kuchyň potěší celou rodinu

Rčení „láska prochází žaludkem“ platí i pro spokojený rodinný život. K tomu,... číst dále >

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Články z Expres.cz

Jana Tunu napadla ochranka klubu: Chtěl jsem jen zahrát písničku, brání se

Moderátor Jan Tuna (45) o sobě dal zase vědět. Tentokrát svou zadnici... číst dále >

Fanoušci se bijí za Arichtevu: Tomicová nemá ve finále co dělat!

Není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Na vlastní kůži to... číst dále >

Články z Ona Dnes

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >

Pět chyb, kterými si přiděláváme zbytečné vrásky

Nejsme kouzelníci, abychom zastavili čas. A tak se vrásky dříve či později... číst dále >