Nemovitost ve výlučném majetku vs společná hypotéka

17
2.4.21 16:52

Nemovitost ve výlučném majetku vs společná hypotéka

Dobrý den,
získala jsem v dědictví dům, který bude v mém výlučném majetku. Musím vyplatit bratra a poté na rekonstrukci vzít hypotéku, protože finance nevystačí. Manžel ovšem se společnou hypotékou nesouhlasí s argumentem, že dům není a nikdy nebude jeho. Nechce tedy dlužit a splácet něco, co nebude a není jeho. Rád by, abych si hypotéku vzala jen na sebe a splácela ji sama. (do teď jsme měli společné finance a „kasu“ jsem držela já..)

Zajímalo by mne, jak to máte vyřešené třeba někteří tady? Kdo bydlíte s partnery třeba u rodičů nebo po rodičích nebo v nemovitosti, kterou jsme měli ještě sami/za svobodna tj, ve výlučném majetku. Kdo a jak pak bydlení tedy financuje, aby to bylo fér?
Jak to vidíte? :roll:

Ve mne názor manžela (a asi i jeho maminky především) určité pocity vyvolal, ale nechci vás ovlivňovat. :P :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7403
2.4.21 17:00

Tak není nic jednoduššího, než si na papír hodit částky, kdo kolik do toho domu dal a podle toho převést na druhého podíl na domě.

Příklad. Vy dáte dům za 2 mega, bratra vyplacite ze svého a za další mega berete hypotéku společnou na rekonstrukci. Tj. Vy dáváte 2,5 a manžel 0,5. Takže na manžela přepište 1/6 domu a je to.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
192
2.4.21 17:08

Museli byste zúžit rozsah společného jmění manželů, pokud jste to již neučinili. Dá se ale očekávat, že banka může chtít souhlas manžela s úvěrem. Problém je i to, že pokud neoddělíte i příjmy, tak s splácíš ze společného majetku, takže v případě např. rozvodu, by manžel měl nárok na vypořádání. No to jen k některým aspektům právní stránky věci.

Jinak na jednu stranu ho chápu, už jsem viděla dost případů, že oba pěkně vybudovali bydlení, zaplatili úvěr, dům ve vlastnictví jen jednoho, a v případě rozvodu pak s tím druhým pěkně zametl.

Na druhou stranu to působí tak, že uvažuje o tom, co by, kdyby… Kdyby jste se rozešli. Polož si otázku, co kdyby to bylo naopak? Jak bys reagovala ty? Asi bys taky mohla mít obavu, kam bys šla, třeba i s dětmi.

Já bych ideální řešení viděla v tomto: vzít si hypo oba, splácet oba, podílet se na opravách vlastní prací oba, ale nějak mu dát jistotu, co by se stalo, kdyby… Sepsat smlouvu o budoucím vypořádání, v podstatě obdobu předmanželské smlouvy. Pokud bys měla vše hradit jen ty, a starat se, tak on ti bude jako platit nájem nebo co? To by bylo úplně absurdní. Takže bych volila to řešení, jak jsem popsala. To bude možná vyhovovat i mamince ;).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
75759
2.4.21 17:09

@NaKaHa Tak bud jak pise @Cenarius nebo zrusit SJM, pak si muzes hypoteku vzit sama. A dohodnout se jak to bude s financema, jestli nechate spolecne ponizene o dvojnasobek splatky hypo a s tou svoji „splátkou“ si bude manzel delat co chce nebo dohodnete jiny model prispivani do společného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5427
2.4.21 17:12
@Cenarius píše:
Tak není nic jednoduššího, než si na papír hodit částky, kdo kolik do toho domu dal a podle toho převést na druhého podíl na domě.Příklad. Vy dáte dům za 2 mega, bratra vyplacite ze svého a za další mega berete hypotéku společnou na rekonstrukci. Tj. Vy dáváte 2,5 a manžel 0,5. Takže na manžela přepište 1/6 domu a je to.

Nemuze dát nic ze svého, když mají společné finance.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17
2.4.21 17:12
@Cenarius píše:
Tak není nic jednoduššího, než si na papír hodit částky, kdo kolik do toho domu dal a podle toho převést na druhého podíl na domě.Příklad. Vy dáte dům za 2 mega, bratra vyplacite ze svého a za další mega berete hypotéku společnou na rekonstrukci. Tj. Vy dáváte 2,5 a manžel 0,5. Takže na manžela přepište 1/6 domu a je to.

Jednoduché to sice je, ale v závěť a přání pozůstalých bylo jiné a to budu ctít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7579
2.4.21 17:16
@NaKaHa píše:
Jednoduché to sice je, ale v závěť a přání pozůstalých bylo jiné a to budu ctít.

V tom pripade se ale nediv manzelovi a budes to muset vyresit rozdelenim SJM. Otazkou je, dosahnes-li samotna na hypoteku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1230
2.4.21 17:18

Manželovi se nedivím. Chata bych také, aby jsi měla hypotéku sama na sebe (a muselo by se tedy zúžit SJM) a nebo přepsat adekvátní část domu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19627
2.4.21 17:19

Manžel má v případě rozvodu právo na polovinu zaplacených splátek a peněz investovaných do nemovitosti. Tady není potřeba rozdělení sjm, ošetřuje to OZ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10974
2.4.21 17:21
@NaKaHa píše:
Jednoduché to sice je, ale v závěť a přání pozůstalých bylo jiné a to budu ctít.
:lol: Jako že v závěti bylo, že musíš nemovitost zrekonstruovat za svoje peníze, vyplatit bratra ze svých peněz, a manželovi nesmíš dát podíl? A pozůstalí (tedy žijící příbuzní) si tedy přejí to samé? A poradí ti taky, kde na to máš vzít, když svoje peníze žádné nemáš?
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6582
2.4.21 17:21
@ontarova.stara píše:
V tom pripade se ale nediv manzelovi a budes to muset vyresit rozdelenim SJM. Otazkou je, dosahnes-li samotna na hypoteku.

To zjisti velmi rychle a jednoduse. A hadam, ze sama na ni nedosahne, kdyz musela zalozit tema.

Takze opet velmi snadne reseni ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
2.4.21 17:36

Když si vezmeš hypotéku jen ty, tak to vůbec nepomůže, pokud si nezúžíte SJM. Bude ručit jako manžel stejně tak.
Faktem je, že dle občanského zákoníku má právo na půlku splátek a mohlo by být s šikovným právníkem i nějaké zhodnocení, i když mu ta nemovitost nebude patřit.
Ale napíšu ti, jak jsem to udělala já.
Podědila jsem chatu, tenkrát cena cca 1 milion, ale muselo se vyřešit několik problémů a ještě stále musí, kvůli změnám zákoníku.
Vzhledem k tomu, že na to řešení jsem hodlala využít rodinné peníze a kromě faktur, které se dají schovat, se tam nadřel jak manžel, tak já, jsem ze své vůle, aniž by mi někdo řekl, část nemovitosti na manžela přepsala.
Anonym kvůli majetku.

Příspěvek upraven 02.04.21 v 17:37

• Citovat
  • Nahlásit
75759
2.4.21 17:37
@Janli píše:
Manžel má v případě rozvodu právo na polovinu zaplacených splátek a peněz investovaných do nemovitosti. Tady není potřeba rozdělení sjm, ošetřuje to OZ.

To sice jo, ale pokud nechce mít „na sebe“ ten dluh z hypo, tak to nic neřeší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
489
2.4.21 17:39

@NaKaHa dům prodat? Pokud je problém kolem peněz na rekonstrukci, případně i vyplacení podílu, tak vám nic nezbyde… Potažmo bych se dotázala pozůstalých, jak to máte řešit, když nemáte v kapse peníze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
62823
2.4.21 17:42

@NaKaHa mám ve svém majetku nemovitost a hypo mám též já.. S platím ji já.. Nějak by mi nenapadlo chtít to po mém muži :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat