Rozhýčkaná doba?

Anonymní
20.7.19 03:41

Rozhýčkaná doba?

Ahoj vsem, zajima me vas nazor na mou situaci. Jedna se o vztah s moji mamkou. Je to skvela zena a vzdy jsme k sobe mely a mame velmi blizko. Vzdy jsme k sobe byly uprimne a mohly jsme si vse rict. Ona sama me mela v 19 letech, tatka byl na vojne, pote hodne pracoval, opravoval byt a nebylo moc penez. Mamce nikdo nepomahal ani v tehotenstvi ani po nem. Podporu ani jedne rodiny taky nemela. Chodila do prace az skoro do porodu a jeste se podilela na rekonstrukci. Po dvou letech meli segru. Obcas mi vykladala, jak to mela narocne, tatka se doma na nicem nepodilel a ona musela delat vse. Nemela zadne vymozenosti, tahala kyble s uhlim, nemela ridicak - z vesnice se nikam nedostala. Nekdy mi to prijde az trosku prehnane. Treba to, kdyz mi vyklada, ze nemela cas nas nechat ani odrihnout po jidle… Kdyz ji opatrne reknu, ze to mela tak jak si vybrala, tak se nastve a zacne srovnavat, jak dnes je vsechno jednoduche. Mne je monentalne 27 let, diky podpore rodicu jsem vystudovala VS, nasla si skvelou praci a momentalne mam par tydnu pred porodem. Tehotenstvi jsem si samozrejme predstavovala jinak, rika se prece nejlepsi obdobi zeny. Avsak neni tomu tak, i kdyz samozrejme muze byt hur. Prvni trimestr jsem cely prozvracela, zhubla 9 kg, druhy byl skvely, ale nestacila jsem si ho moc uzit - dodelavala jsem si doktorat a ted ve tretim mam porad nake problemy a bolesti. Ze zacatku jsme se s mamkou o tehotenstvi porad bavily, ted mi na vse rekne, ze nase generace je rozmazlena, ze nic nevydrzime, ze za ni ani zadna takova vysetreni nebyla, ze si vsichni mladi furt stezuji, pritom mame tolik vymozenosti a zacne porovnavat, jak ona to mela narocne. Od te doby ji o svych problemech vubec nic nerikam. Pokazde mi ale pripomene, ze bude hur. Ze tohle je jeste pohoda, ze se mam jak v bavlnce a je hrozne negativni a stezuje si - na to, jak to mela ona a jak si dnesni generace jen stezuje. Nezapomene mi pripomenout, ze mame zbytecne moc informaci a pak jsme vsichni moc “chytri” a hledame problemy i tam, kde nejsou… Hrozne me to mrzi, ze kazdy rozhovor s ni dopadne takto. Podle me proste nema smysl resit, ktera generace to mela narocnejsi. Kazda jsme zazila tu svou. A ano, rozhodne si nemyslim, ze to mela jednoduche, ale to bych to pak mohla srovnavat s generaci, ktera rodila na poli nebo za valky. Dnes je spoustu moznosti, informaci, vymozenosti, ale taky jsou na lidi kladeny nejake naroky… Strasne me to mrzi a stve. Co si o to vsem myslite? Jak to je dnes a driv? Fakt jsme tak rozmazleni v dnesni dobe? Opravdu si taky myslite, ze dnesni doba je JEN jednoducha pro lidi? A ze generace, ktera mela deti pred 20-30 lety to mela tak nesrovnatelne narocnejsi? Prijde mi nesmyslne to porovnavat, ale nemuzu spat a premyslim o tom, jestli ji krivnim a jak z toho kola ven. Tak me zajima vas nazor.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
18980
20.7.19 03:50

Ano, jsme generace, ktera vydrzi mnohem mene nez nasi rodice. Ale stezujeme si stejne, tva matka jak to mela tezke za mlada, ty jak to mas tezke ted. Co mame tezsi a ty to poznas za chvili je vychova deti v uzsim poctu lidi nez bylo driv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3391
20.7.19 04:24

Ja myslim, ze kazda doma mela a ma neco.. A nikdo to nemame moc jednoduche. Driv mozna nebyly papirove pliny, mycky, susicky a jiny vymozenosti. Celkove se asi zenske v domacnosti i v zivote víc nadrely.. Doba se, pravda, za 30 let zmenila. Ale jestli k lepsimu, o tom by se dalo dlouze polemizovat. Dneska je zase na zenske ve společnosti daleko vetsi tlak. Kazda,, musi" byt dobra matka, manzelka, milenka, hospodyne a taky mimochodem byt dobra v praci. A kdekera se z toho pak hroutí.. Taky dnesni mlade matky nemivaji pomoc babicek, tak jako to bylo driv. Kdy dite v rodine vychovaly tri generace najednou.. Me pred 30 lety hlídala babicka kazdou chvili. Moje mama v ni musela mit velkou oporu. Dneska, kdyz uz ja mam male dite, tak moje mama jeste honi karieru a chce si uzivat zivota, vnoucata az na poslednim miste..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11154
20.7.19 04:43

Dříve to bylo náročnější fyzicky, dnes je to náročnější psychicky :nevim: Máme vše, nač si vzpomenem, kromě času. Přijde mi, že nikdo nic nestíhá. Lidi jsou jak roboti, dělají práci, ze které nemají žádný užitek ani potěšení, pouze peníze. Připadají mi jak chodící mumie, které nic netěší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8978
20.7.19 04:57

Zrovna dnes mě napadlo že se rodí málo děti a přitom doba je taková že by se jich mělo rodit víc než kdy předtím. Dřív měli lidi čtyři, pět i více dětí a život měli opravdu těžký. Dnes je život jednoduchý jak nikdy a přesto lidí s více jak tremi dětmi je jak šafránu. Myslím si že dnešní doba je typická tím že si lidé sami situaci ztěžují a tím se stresují. Třeba me kamarádky mi říkali: myslíš že bychom taky nechtěli už děti? To víš že chtěli ale nejdřív musíme našetřit na lepší bydlení, dostudovat a teprve pak děti. Všichni jsou tak prezodpovedni a opatrní až ten život žijí tak napůl. Dřív se lidi o svůj čas tak neokradali. Řekli si že nějak bylo nějak bude a riskovali. Dnešní generace se boji žít, boji se riskovat a neuvědomuje si že stačí málo a všechno může být jinak. Manžel se zabije při autonehodě, byt lehne popelem kvůli sousedovi s cigaretou, firma zkrachuje nebo se změní vedení a dojde k propouštění - prostě nelze mít vše zcela pod kontrolou a mám pocit že dnešní generaci toto stresuje zatímco předchozí generace s tím byla smířená a brala to tak že takový je prostě život.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11448
20.7.19 05:48

Jsem stredni generace, takze ve veku tve mamy. Ale syna jsem mela az ve 33 letech, takze uz jsem mela dost vymozenosti.
Ano, zivot dnes a pred 30 lety (a jeste driv) je uplne jiny. Mame spoustu pomocniku v domacnosti, ktere nase mamy a babicky nemely. Mame i spoustu moznosti traveni volneho casu, ktery my mame, ale ony nemely.
Uz jen automaticke pracky, to je obrovsky pomocnik. Jako dite si pamatuji obycejnou pracku, pradlo se potom machalo ve vane, rucne anebo ve zdimacce zdimalo. Detske plenky se vyvarovaly. To si fakt nedovedete predstavit.
Stejne jako tvoje mama si myslim, ze dnesni mlada generace je hodne zhyckana, vse by chtela mit na zlatem podnose bez prace a nejlepe hned, vubec neumi prekonavat prekazky, hned breci, ze neco nema. ALE muzeme za to predevsim ny rodice, kteri tuto generaci vychovali. Porad se mladym vtlouka do hlavy, jaka maji prava, ale uz jim nikdo nevtlouka, jake maji povinnosti. Vyrostla jsem v 80.letech, a vychova tenkrat i ve skolstvi vedla prave k tem povinnostem. Az si splnis povinnosti, muzes se dozadovat prav. Nebyli jsme vedeni k sobeckemu individualismu. To vse tady prislo ze zapadni Evropy az v 90.letech.
Lide tenkrat umeli travit volny cas spolecne, umeli si navzajem vypomahat. Dnes kazdy kouka jen na sebe a kolikrat ma jeste radost z neuspechu druhych :,(

Kazda doba ma sve. Vyvoj zastavit nejde. A prave to, ze jsou lide vecne nespokojeni, vede k tomu pokroku. Za dalsich 30 let bude zivot uplne jiny nez dnes, stejne jako se uplne jinak zilo pred 30 lety nebo 60 lety. Valecne obdobi nezminuji, to byl extrem :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
964
20.7.19 06:12

Já nemám moc rád srovnávání staré a nové doby a jako chlap toho o údělu matky v průběhu dějin vím taky houby, ale přesto mi přijde, že dneska je všechno skutečně daleko jednodušší, ale lidi si stěžují furt stejně. Stačí se podívat třeba na to, pro kolik matek je až nepřekonatelný problém to, že otec nechce být u porodu. Moje babička poprvé rodila začátkem 50. let. Těsně před tím jí komunisti zavřeli otce (v tu dobu v podstatě jedinyho živitele, protože děda - její manžel byl zrovna na vojně) a vystěhovali bez náhrady z domu, takže byla ráda, že má vůbec po porodu kam jít. Když nedávno viděla v Sama doma, jak se tam řeší porody do vody a bondingy a já nevím co ještě, tak doslova pronesla, že nechápe, co se na tom furt řeší, když to dítě přijde na svět vždycky z té samé díry. Čili nedivte se předchozím generacím, oni toho prožili daleko víc než my a proto jim ty naše problémy přijdou malicherný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1661
20.7.19 06:17

Jako je pravda, že máme spoustu vymožeností, které dříve nebyly, ale já mám třeba teď už jedenáctiměsíční miminko a od narození cca do půl roku trpěla na koliky, strašnej hysterickej řev, pomohla trochu až rektální rourka, od cca třech měsíců asi do sedmi měsíců strašně pištěla, ječela celej den, já úplně hotová a mamka za mnou dost často chodila a úplně mě litovala, říkala, že tohle ona se mnou a mým bráchou vůbec nezažila. V noci od narození nespí, pořád se budí a někdy v noci ječí, to prý taky vůbec neměla. Naši mi teď hodně moc pomáháji, protože čekám další mimčo, které se narodí za měsíc, v té době bude mé holčičce necelých 13 měsíců, každej mi říká, že se z toho zblázním, že to bude strašně moc náročné, no bylo to neplánované, ale jak mi říkají kamarádky v okolí, že by do toho nikdy nešly atd., tak asi žijeme ve zhýčkané době…no jak jsem teď měsíc před porodem, tak naši mi opravdu hodně moc pomáháji a bez nich bych to asi nedala a mamka nemá naštěstí takové řeči, spíš naopak, protože naše holčička dokáže odrovnat mě, mého tátu a moji mámu :-D a jen od nich pořád slyším, že tohle jsme my jako děti vůbec nedelaly, tak já nevím, jestli se nějak mění i děti :-D mám ještě manžela, ale hodně pracuje, tak moc nepomáhá. Jinak když jsem byla u neurologa s malou jen kvůli kontrole a bavili jsme se o tom spaní, tak jen říkal, že oni mají asi čtyři děti a všechny spaly a že prostě dřív ty děti v noci spaly, že nechápe, co se to teď děje, že má vnoučata že v noci taky vůbec nechtějí spát a že v tomhle to teda máme o dost náročnější, protože spánek dělá opravdu strašně moc. Když se člověk dobře vyspí, má daleko víc energie na to se starat o dítko, ale v opačném případě to může způsobit i deprese, které jsem teda taky někdy měla. Teď už vím, co mě zas u druhého čeká a musím to prostě nějak přežít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27092
20.7.19 06:34
@Anonymní píše:
Ahoj vsem, zajima me vas nazor na mou situaci. Jedna se o vztah s moji mamkou. Je to skvela zena a vzdy jsme k sobe mely a mame velmi blizko. Vzdy jsme k sobe byly uprimne a mohly jsme si vse rict. Ona sama me mela v 19 letech, tatka byl na vojne, pote hodne pracoval, opravoval byt a nebylo moc penez. Mamce nikdo nepomahal ani v tehotenstvi ani po nem. Podporu ani jedne rodiny taky nemela. Chodila do prace az skoro do porodu a jeste se podilela na rekonstrukci. Po dvou letech meli segru. Obcas mi vykladala, jak to mela narocne, tatka se doma na nicem nepodilel a ona musela delat vse. Nemela zadne vymozenosti, tahala kyble s uhlim, nemela ridicak - z vesnice se nikam nedostala. Nekdy mi to prijde az trosku prehnane. Treba to, kdyz mi vyklada, ze nemela cas nas nechat ani odrihnout po jidle… Kdyz ji opatrne reknu, ze to mela tak jak si vybrala, tak se nastve a zacne srovnavat, jak dnes je vsechno jednoduche. Mne je monentalne 27 let, diky podpore rodicu jsem vystudovala VS, nasla si skvelou praci a momentalne mam par tydnu pred porodem. Tehotenstvi jsem si samozrejme predstavovala jinak, rika se prece nejlepsi obdobi zeny. Avsak neni tomu tak, i kdyz samozrejme muze byt hur. Prvni trimestr jsem cely prozvracela, zhubla 9 kg, druhy byl skvely, ale nestacila jsem si ho moc uzit - dodelavala jsem si doktorat a ted ve tretim mam porad nake problemy a bolesti. Ze zacatku jsme se s mamkou o tehotenstvi porad bavily, ted mi na vse rekne, ze nase generace je rozmazlena, ze nic nevydrzime, ze za ni ani zadna takova vysetreni nebyla, ze si vsichni mladi furt stezuji, pritom mame tolik vymozenosti a zacne porovnavat, jak ona to mela narocne. Od te doby ji o svych problemech vubec nic nerikam. Pokazde mi ale pripomene, ze bude hur. Ze tohle je jeste pohoda, ze se mam jak v bavlnce a je hrozne negativni a stezuje si - na to, jak to mela ona a jak si dnesni generace jen stezuje. Nezapomene mi pripomenout, ze mame zbytecne moc informaci a pak jsme vsichni moc “chytri” a hledame problemy i tam, kde nejsou… Hrozne me to mrzi, ze kazdy rozhovor s ni dopadne takto. Podle me proste nema smysl resit, ktera generace to mela narocnejsi. Kazda jsme zazila tu svou. A ano, rozhodne si nemyslim, ze to mela jednoduche, ale to bych to pak mohla srovnavat s generaci, ktera rodila na poli nebo za valky. Dnes je spoustu moznosti, informaci, vymozenosti, ale taky jsou na lidi kladeny nejake naroky… Strasne me to mrzi a stve. Co si o to vsem myslite? Jak to je dnes a driv? Fakt jsme tak rozmazleni v dnesni dobe? Opravdu si taky myslite, ze dnesni doba je JEN jednoducha pro lidi? A ze generace, ktera mela deti pred 20-30 lety to mela tak nesrovnatelne narocnejsi? Prijde mi nesmyslne to porovnavat, ale nemuzu spat a premyslim o tom, jestli ji krivnim a jak z toho kola ven. Tak me zajima vas nazor.

Ano, dřív to měli v něčem mnohem těžší než my. Ale jistě jim mámy říkaly, jak se mají fajn oproti nim. Moje prababi přivedla na svět dítě těsně před druhou světovou. Babi už rodila do relativně klidnější doby, ale taky to nebylo jednoduché. Já si na dítě počkala a mám ho se všemi vymoženostmi, informacemi a hlavně v opravdu v dospělém věku (obě dítě v 19 letech). Máma navíc dvojčata. Mám se z nich opravdu nejlíp. A to myslím vážně. A jsem za to vděčná. Nebrblám. Ano a bude hůř. Nemyslím, že by dnešní doba byla těžší psychicky. Je jiná než za mládí mé mámy a babičky. Ale problémy si děláme my sami. O všem hodně přemýšlíme. Ale jsem ráda, že jsem se narodila v téhle době. Nic jiného mi nezbývá :mrgreen:

Babi občas vážně pronese, že na každou generaci musí přijít nějaká pohroma. Na její válka. Na tu máminu komunisti. A na naši? No vyber si. Že by internet? :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5025
20.7.19 06:44

O tomhle jsem se bavila nejen s mamkou, ale i s babičkou. Každá si užila své. Sumasumarum, jsme, ale rozmazlena generace co má všechno a nedokáže si těch věcí vážit. Jsem strašně vděčná, že babičky i prababicka mi pomáhají. Dcera je sídlo, na zadku neposedi, prý je jako moje mamka. Jenže já narozdil od babci mám automatku, sušičku, myčku, nemáme hospodářská zvířata, pole. Toho času máme víc, jen si to málo kdo uvědomuje. Ten tlak psychicky si děláme sami, protože je přesně čas řešit, takové blbiny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8814
20.7.19 06:59

V něčem to měly jednodušší a v něčem těžší.
Pokud se bavím se starší generací, tak mi většina řekne, že by dnes žít(ve smyslu být mladý) asi nechtěla. Že sice máme vymoženosti, můžeme snadněji cestovat.
Ale oni nemuseli řešit splácení hypotéky(pokud měli byt na půjčku, práce byla jistá) a při shánění práce nebyl problém mít práci takovou, která se dala dělat s dětmi.
V podstatě je to pravda, pokud mluvíme o generaci našich rodičů.

Na druhou stranu si myslím, že něco si těžší děláme, dětem stojíme mnohem více za zadkem, často se jim věnujeme více, než je zdrávo a než je potřeba a často si přes děti dokazujeme svoji důležitost a moc, což vede k tomu, že o ně mnohem méně pečuje širší rodina.
Já to tak nedělala a musím říct, že to prospělo jak mně, tak i dětem, které měli mnohem veselejší a rozmanitější dětství.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22782
20.7.19 07:01

@Zoe1 Dcera se narodila před 42 lety a věř, že mi nespala do víc jak tří let. Pak 2 roky na diazepamu a po něm se trochu zlepšila. Takže ne všechny děti spí celou noc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2562
20.7.19 07:07

Já osobně se myslím, že to úplně nejde srovnávat… ona každá doba má svoje… dnes jej celý svět rychlejší, složitejší, všechny ty, jak vy píšete vymoženosti jsou sice dobrý sluha, ale…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10867
20.7.19 07:10

Prvně, ženy nerodily na poli, nikdy. To mě jako děsně vytáčí tyhle řeči, ani to nebylo tak, že na poli porodily, nakojily a šly zase makat.
A ano, jsem ráda, že žiji v dnešní době, co se týče práce, jako namáhavosti práce, tak jsme prostě zhýčkaní oproti předcházejícím generacím. A taky jako těhotné jsme více ufňukané. Je to dáno vývojem společnosti, dneska už chceme a vyžadujeme ( oprávněně) velké ohledy a pochopení. No té starší generaci to může přijít jako zhýčkanost. A třeba u mě to bylo po porodu fakt horší, dítě strašně málo spalo, takže skutečně rok po porodu to bylo o dost horší.
Na druhou stranu si myslím, že je na nás kladen mnohem větší tlak v tom smyslu, že se musí uspět a žít podle nějakého standardu, který je snadno viditelný. Ale jinak ano, nejsme tak tvrdí a zocelení a těhotné ženy jsou rozhýčkané v porovnání s dříve těhotnými. A pokud si stále jen stěžuješ, tak pak je to taky těžké vést s tebou hovory.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22782
20.7.19 07:12

Anonymní zakladatelko souhlasím s tvou mámou. Jste zhýčkaní a chcete všechno a hned. Píšeš s lehkostí, ře ti rodiče umožnili vzdělání, ale přijde mi, že už nechceš vidět (vědět) za jakou cenu. Souhlasím s tím, že každá doba je jiná, pro nás byla fyzicky náročnější, ale psychicky mnohem jednodušší. Proč? Nebyl internet, informace se předávaly z matky na dceru a každá jsme se se vším musela nějak vypořádat. A co hlavně, měly jsme na to čas. Nevysedávaly jsme hodiny u PC, nevyspávaly do 8 a víc hodin. Dnešní generace má proti nám mnohem víc pomocníků a stejně nestíhá. Přiznám se, že mi to hlava nebere.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama