Česká lékárnická komora k výpadku léků: Nepodléhejte panice

Masivní výpadek léků proti horečce je problém, nemusí však být tak velký. Přinášíme prohlášení České lékárnické komory a pár tipů, jak si poradit s horečkou i bez léků.

Českou republiku postihl masivní výpadek léků proti horečce a bolesti pro děti. Českou republiku postihl masivní výpadek léků proti horečce a bolesti pro děti. Zdroj: Canva

V České republice je v současnosti masivní výpadek léků na snižování horečky pro děti. Nepříjemné je, že se tak děje v době největšího šíření respiračních chorob, kdy počet nemocných (nejen) dětí rapidně stoupá. Rodiče malých dětí situace právem znervózňuje. Kdo doma nemá „železné zásoby“, musí si poradit bez léků na snižování horečky. Sehnat je v lékárnách je nyní téměř nemožné.

Česká lékárnická komora vydala doporučení

Přinášíme vám ho v nezměněné podobě.

Léky s obsahem ibuprofenu a paracetamolu pro děti jsou momentálně v České republice nedostatkové. Důležité je zachovat klid a nehromadit léčivé přípravky doma. Léky, které ještě k dispozici jsou, by měly být do obnovení dodávek k dispozici především akutně nemocným dětem.

Pokud máte doma nemocné dítě, můžete mu podat tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu. Pokud máte doma nemocné dítě, můžete mu podat tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu. Zdroj: Canva

Lékárníci radí, jak se v současné situaci zachovat:

1. Pokud nemáte dítě nemocné, nepodléhejte panice.
2. Pokud doma máte zásobu, nepodléhejte panice.
3. Pokud máte dítě nemocné, je možné následující:

  • Dětem od 9 kg je možné podat tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu.
  • Dětem nad 20 kg lze podat půlku tablety s obsahem paracetamolu pro dospělé, tablety pro děti s obsahem 125 mg paracetamolu, tablety s ibuprofenem o dávce 200 mg nebo horký nápoj s paracetamolem pro juniory.
  • Dětem pod 9 resp. 20 kg jsou určeny sirupy a čípky pro děti, individuálně připravované čípky nebo tobolky s paracetamolem či individuálně připravované čípky s ibuprofenem.

4. Individuálně připravované léky připravují jen některé lékárny, podle toho, zda mají suroviny, pomůcky, přístroje či personální kapacity. Individuální léky mají kratší expiraci a nemá smysl je pořizovat do zásoby, případně pro větší děti.

Situace je pro lékárníky stejně náročná a stresující jako pro rodiče, ale za nedostatek léků nemohou. Pro jejich zajištění pro své pacienty dělají maximum. Prosíme, buďte ohleduplní vůči ostatním pacientům i lékárníkům a nehromaďte doma zásoby.

Nikdy dětem do 12 resp. 16 let nedávejte léky s kyselinou acetylsalicylovou! To může totiž být nebezpečné.

Studené zábaly opakujte, dokud teplota neklesá. Studené zábaly opakujte, dokud teplota neklesá. Zdroj: Canva

Jak na horečku bez léků aneb Babské rady

Studený zábal

Jde o desítkami let ověřenou praktiku. Studené obklady pokládejte na čelo, šíji a můžete i na lýtka a/nebo zápěstí. Zbytek těla by měl být v teple pod peřinou. Obklady chlaďte pokaždé, když se zahřejí, ať jsou stále studené. Opakujte, dokud teplota neklesá.

Zkusit můžete i zábal celkový. Dítě (hrudník a břicho) zabalte do osušky namočené v chladné vodě (zhruba 18 stupňů). Ponechte ho v zábalu 10-15 minut. Lze opakovat 3krát během hodiny.

Sprcha vlažnou vodou

Děti není snadné zabalit do chladného zábalu. U nejmenších navíc hrozí, že vyvoláte zimnici. Malé děti zkuste celé osprchovat vlažnou vodou, ale dávejte pozor, aby nebyla studená!

Zkusit můžete také zábal lýtek. Textilii namočenou v chladné vodě omotejte kolem lýtek a nožičky obalte suchým ručníkem (plenou). Opakujte po 10 minutách.

Nikdy nesprchujte ani nedávejte zábaly při mramorované kůži nebo studených, promodralých končetinách.

Octové ponožky na horečku. Jak na to? Octové ponožky na horečku. Jak na to? Zdroj: Canva

Ocet: Pomáhá i na horečku

Octové ponožky jsou známý trik maminek malých dětí. Udělejte si octový roztok (5 dílů vody a 1 díl octa), do něj namočte ponožky. Ty dítku oblečte a přes ně dejte suchou ponožku. Působit nechte 15 minut.

Pokud to dítě zvládne, udělejte mu octovou koupel. Do vany dejte malý šálek octa a dítě nechte ve vodě ležet zhruba 5-10 minut.

Kůže na kůži

Zvláště u miminek je tato metoda velmi vhodná. Kontakt dítěte s rodičem tzv. kůží na kůži má příznivý vliv na termoregulaci dítěte. Miminko navažte nahé šátkem na své nahé tělo. Větší dítě prostě chovejte, položte si ho na svou nahou hruď a přikryjte se dekou, abyste se oba cítili dobře.

Autor:

Petra vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na pedáku – nikdy ale neučila. Dlouho žila studentským životem, studovala, žila ve Francii, poté v Anglii. Říká o sobě, že vždy byla písmenkový typ – hodně čte a čím dál tím víc i píše. Velmi ji baví i jazyky cizí, zejména francouzština. více

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Mrs. S
8.1.23 22:30

@Veerr malá skončila na antibiotikách, ale ani ty neměli museli jí dát jiné, podobné. A přitom jsme dostali antibiotika které se používají nejčastěji

  • Upravit
1339
8.1.23 16:01

@Mrs. S u nás situace s horečkou u 5ti letého to samé. To jsme ještě nezažili, že by nezabralo vůbec nic. A to jsme předvídali, že to schytame a stihli jsme nurofenove čípky a panadolovy sirup stáhnout z Polska. Tady už byl výpadek a zásoby doma se tenčily. 2 letá měla 38-38,5 a to ještě šlo, jen to trvalo strašně dlouho, ale syn denně večer přes 39 a pak mu to vyletělo nad 40 a nic vůbec nefungovalo. Čípky na střídačku bez efektu, zábal, octové ponožky. Ty to snížily taky ze 40 na 39 na chvilku. To nám ho rok před tím vezla rychlá pro febrilky, takže jsem měla opravdu nahnáno. Nechápu, co to lítá za hnus a pak člověk čte doporučení nepanikařit a srážet po staru. To by to muselo na tuhle chuťovku ovšem něco fungovat. Prostě to podcenili a neobjednali zásoby. Manžel teď například dostal Penicilin po pár dnech od dobraneho Klacidu, protože se stav nezlepšil a nebyl vubec dobrý. Poslední malinkou zásobu měli cca 100km od našeho domova a to bydlíme ve velkém městě a dobrat se k informci, kde ještě je, bylo opravdu hodně náročný. Doktoři tvrdí, že tohle za 40 let praxe nezažili, něco bude hodně špatně.

  • načítám...
  • Zmínit
1984
7.1.23 23:32

@Mrs. S U nás nemají nic s paracetamolem. Ani ty tablety. :nevim: Ptali jsme se tedy jen ve dvou lékárnách, ale neměli.

  • načítám...
  • Zmínit
Mrs. S
7.1.23 20:06

@amalka3455 to je zvláštní u nás 500 paralen i brufen jde normálně koupit je i na Maxovi ke koupit. Manžel byl nemocný a v pohodě koupil v lékárně. Jasné velkým dětem by jsme to taky už v klidu dala, třeba u naší 6 leté by jsem strach už neměla

  • Upravit
1984
7.1.23 19:31

@Mrs. S U nás čípky nejsou úplně reálné, holky už jsou velké, tu dvouletou bych ještě možná přeprala, ale snažím se takovým situacím vyhnout, když to jde jinak. Ty tablety bych rozpustit a nadávkovat zvládla, ale musela bych je mít.

  • načítám...
  • Zmínit
Mrs. S
7.1.23 19:03

@amalka3455 souhlasím léky taky nehromadím, měla jsem i možnost koupit čípky ale měli jsme doma 5kusu, a děti nemocné nebyli tak jsem si říkala je to zbytečné, někdo bude potřebovat akutně. Pak mi dítě jelo na 40°C skoro 5dnů, samozřejmě čípky došli, sirupu bylo dost ale potřebovali jsme to střídat protože jí to srazit aspoň o stupeň na 4hodinky jinak nešlo. A když úžasné babské rady fakt nezabírají, manžel dál dítěti octové ponožky mělo 39,6°C a za 25minut mělo 39,8°C tak je něco blbě. A co teď, čípky nikde neměli 11,5kg dvouleťákovi fakt si nedovolím dát 500 paracetamol a jiný neměli. A teď SÚKL raď. Kdyby mě nezachránila ségra a nenašla doma Panadol čípky tak nevim :roll:

Příspěvek upraven 07.01.23 v 19:05

  • Upravit
305
5.1.23 19:40

Mě by spíš zajímalo čí je ten výpadek chyba…tohle se může stát, ale otázka je nestalo se to tentokrát zbytečně? Babské rady používám běžně, minulý rok měla dcera 3× nějakou nemoc, kdy měla 2 týdny horečky 40, prý je to teď běžné, bez sirupu bysme to nedali a ještě máme nově doma miminko, takže pokud by nás to postihlo znovu a nebyly léky, půjdeme se zeptat na pohotovost co tedy s tím…

  • načítám...
  • Zmínit
1984
4.1.23 01:24

Doporučení je sice fajn, ale v reálu k ničemu, když lékárny minimálně u nás nemají paracetamol v žádné formě. Přes vánoce jsme byli v situaci, kdy jsem doma měla tři děti s horečkami přes 40 stupňů. Léky jsem naštěstí doma měla z dřívějška a vystačily pro všechny na celou dobu nemoci, ale pokud by se situace v brzké době opakovala, tak se mi sice podařilo doplnit Nurofen, který ale zabral na 1-2 hodiny maximálně a paracetamol, se kterým jsem léčbu doplňovala, se nám nepodařilo sehnat v jakékoliv formě, co by se dala podat dětem. Takže by nám zbývaly babské rady, které u našich dětí považuji za obtížně aplikovatelné a naprosto mě děsí představa, že to někdo z rodiny přinese znovu a bude druhé kolo za těchto podmínek. Léky doma nehromadím, ale jsem zvyklá mít nějaký základ, pro který sáhnu hned, jak se něco vyskytne a v tuto chvíli není k dispozici, což mi na klidu v období neustálých nemocí nepřidává.
Bratr žije v jiném městě a když šel koupit Nurofen pro jejich malou dcerku, musel dát občanku a zapsali si ho, aby si nemohl přijít znovu. :zed:

  • načítám...
  • Zmínit