Knižní tipy: Čtení psané maminkami

Ocitnout se na mateřské dovolené je radost, ale mnohdy také starost. Své o tom vědí i autorky dvou knih, které jsou našimi tipy na letní odpočinkové čtení. Zjistíte v nich, že každá máma někdy propadá zoufalství, ale také se jistě dobře pobavíte.

Knižní tipy: Čtení psané maminkami

NeMáma – Sarah Turnerová

V knize NeMáma se nám otevírá pohled do běžné anglické rodiny, bez příkras, bez růžových brýlí. Autorka Sarah píše o těhotenstvích, porodech i prvních letech se svými dvěma malými synky, kteří se narodili s poměrně krátkým odstupem, a nebojí se přiznat, jaká makačka mateřství občas… vlastně docela často… je.

Knížka vznikla na základě blogu NeMáma (The Unmumsy Mum), kde Sarah podporuje ostatní maminky a ukazuje jim, že je normální mít pocity neschopnosti a nezvládání situace. Kolem těchto stránek vznikla komunita maminek z mnoha zemí na světě, které někdy potřebují vědět, že nejsou samy, kdo se v mateřství potýká i se špatnými emocemi.

Podtitul Rodičovství bez cenzury o stylu napsání knihy naprosto vypovídá. Autorka píše vtipně, s nadsázkou, ale přesto upřímně. Jednotlivé kapitoly nejsou dlouhé a doplňují je citace z komentářů a zpráv, které napsaly čtenářky blogu NeMáma. Ukazuje se v nich, že pro maminky je důležité, aby jim někdo ukázal realitu, nikoliv pohádku.

‚Už jsi zkoušela nosit?‘ ‚Cože?‘ Tři měsíce po porodu jsem si stále připadala jako jelen oslněný dálkovými světly, kdykoli se mě někdo zeptal na dítě.

Deník matky – Veronika Jonášová

Veronika Jonášová své zápisky, které najdete v knize Deník matky, začala psát po narození synka Kryštofa. Popisuje v nich radosti, ale také starosti, s jakými se novopečená maminka často setkává. Nehraje si na dokonalost a nebojí se přiznat, že některé dny byly opravdu náročné a že také občas něco podcenila nebo nezvládla.

Deník matky mapuje celé tři roky, během nichž se autorčin život naprosto změnil. Jednotlivé kapitoly jsou krátké a čtivé, takže se hodí, když máte na čtení třeba jen chvilku, než se vaše dítko vyspí, anebo když někam jedete MHD. Každá část je doplněná barevnými ilustracemi a také názorem psycholožky, která se vyjadřuje k popisovaným situacím. Pomáhá tak maminkám-čtenářkám zorientovat se v některých obdobích z odborného hlediska.

‚Já ho nedělal, tak nepomáhám,‘ odbyl mne jeden postarší puberťák v tramvaji, když jsem ho požádala o pomoc s kočárkem. Velmi vtipné. Kromě něj byly v tramvaji dvě důchodkyně, které náš rozhovor sledovaly s holemi v ruce, a jeden slintající a tuberácky pokašlávající postarší muž, od kterého jsem se držela v úctyhodné vzdálenosti.

Vytvořte si vlastní knihu, do které si zaznamenáte prožitky z těhotenství nebo prvních let života svého děťátka. Stačí jeden z deníčků vyhrát v naší soutěži.

Maminky na eMiminu si také doporučují zajímavé knihy

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Nejlepší knížky, které jste kdy četli?

11.12.17 17:25
44

Jaké dobré knížky vyšly poslední dobou?

10.5.17 13:24
35

Tipy na pozitivní knížky o rozvoji, růstu

16.9.15 16:07
2

Autor:

Jana napsala knihu Mámou s humorem. Věnuje se také vlastnímu blogu. Píše sice pro řadu online magazínů, její srdcovou záležitostí ale zůstává eMimino. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...