10 věcí, které zažily jen maminky za socialismu

10 věcí, které zažily jen maminky za socialismu

Mateřství za socialismu nebylo žádné leháro. Neexistovaly chůvičky, předpřipravené příkrmy ani prachobyčejné pampersky. Přesto to maminky a babičky zvládaly levou zadní. Co zažívaly maminky jenom za socialismu?

1. Dobroty: Voňavé kakao k snídani, fialky na cucání nebo limonáda Ovona, takhle maminky odměňovaly své ratolesti. Děti žadonily i o Jesenku, která původně patřila do čaje nebo kávy, ale ony ji rády jen tak, z tuby. Utlouct se mohly i po Vitacitu, rozpustném nápoji s příchutí citrusů, který barvil jazyk, nebo po legendárních žvýkačkách Pedro. Ty můžete své ratolesti ostatně koupit ještě dnes.

2. Sunar: Přesnídávky a předpřipravené příkrmy byly v dobách socialismu hudbou budoucnosti. Přelomovým vynálezem pro nerozkojené maminky se stal Sunar. Mléčná výživa pro kojence se vyrábí od roku 1950.

3. Síťovka: Igelitky jednoduše nebyly. Proto se musel i velký nákup odedřít v síťovce nebo klasické textilní tašce. Nešetřily sice dlaně, ale o to více byly šetrné k přírodě.

4. Jesle: Ještě před třiceti lety samozřejmostí, dnes pomalu rarita. Jesličky zřizoval stát a dítě v nich pobývalo zhruba do věku tří let.

5. Všechno ručně: Nové buď nebylo, nebo se na něj musela vystát fronta. Proto se výbavička dědila, recyklovala a opravovala. Nebo jednoduše šila a pletla.

Přečtěte si článek Dvacet let po revoluci:: Po čem se nám stýská a po čem ne na iDNES.cz.

6. Pořadníky na byt: Z porodnice rovnou do vlastního? Dneska ani náhodou. K socialismu ale neodmyslitelně patřily pořadníky na státní byty, které si bydleníchtivé mladé rodiny musely vyčekat. Než na ně přišla řada, nezbývalo nic jiného než bydlet u rodičů.

7. Rooming-in: Pobyt matky s novorozencem v jedné místnosti je taktéž porevolučním výdobytkem. Stejnou výjimkou byla přítomnost otců při porodu. Nedočkaví tatínkové své děti viděli po několika dnech, a to jen z dálky za oknem.

8. Hygienické potřeby: Vložky nebyly nejkvalitnější a silně propouštěly. Pořád bylo ale lepší mít vložky nekvalitní než žádné. Z regálů mizela vedle toaletního papírů a hygienických vložek taky obyčejná vata.

9. Kočárek: Ulice brázdily kočáry s velkou korbou, mizernými kolečky a nulovým odpružením. Zajet mezi regály se s ním nedalo. Ten nový, nepoděděný závidělo celé sousedství.

10. Látkové pleny: Co by maminky a babičky daly za klasické pampersky. Výbavička pro děťátko kdysi čítala desítky látkových plen. Ty se vyvařovaly a v období šestinedělí také důkladně žehlily. Opravdovým vysvobozením se v 70. letech staly automatické pračky.

Ne všechno bylo za socialismu špatně… To dobré si můžete připomenout i v místním Bazaru. Stačí zadat heslo retro

V socialismu běžné, dnes nepředstavitelné… Bez čeho si mateřství neumíte představit?

Přečtěte si také

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

 • 21.05.18
 • komerční sdělení

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle jednoho krásného dne sedíte u bezkofeinové kávičky, k tomu doplňujete energii dortíkem, funíte a probíráte s kámoškou, jak...

Revoluce 21.století v oblékání miminek!

 • 18.04.16
 • komerční sdělení

Maminky, konečně je to tady, revoluční novinka v oblékání našich nejmenších! Máme tu patentovaný revoluční výrobek 21. století, oblečení, které tu maminkám skutečně chybělo, oblečení pro miminka s...

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2.5.16 08:23

Jsem na světě od roku 1965 a proto si mohu dovolit srovnat obě doby, jak já říkám před Havlem a po Havlovi. A za sebe říkám, pokud se kdekoliv hlasuje, vždy hlasuji pro dobu pře litopadem 89. Měli jsme naprosto vše, domovy, práci, slušné platy a jasně danou perspektivu, že nebudeme-li příživníkem, pak nám také budou platy postupně stoupat. Takže nejen že jsme věděli. že naše rodina bude mít vždy domov, který vždy zaplatíme, ale také jsme věděli, že naši rodinu uživíme. Měli jsme jen velmi malé možnosti s půjčkami, ale i to bylo správné, nikdy jsme nebyli předlužení a nikdy nám na okno neklepal exekutor. Já za sebe vím, že pokud jsem se starala řádně o moje malé děti, nikdy mi nikdo neřekl, že jsem přiživnice a nehnal mne do práce. Praha jsem v pračce Romo-kombi, byla jsem nahrbená nad vanou s mácháním, vařila jsem bez varné konvice, mikrovlny nebo horkovzdušné trouby. A navařila jsem se jídel…vše jsem zvládala. plenky se praly a žehlily každý den. Měla jsem vysavač a hadrem namotaným na koštátko jsem vytírala. Ale byla jsem štastná. Kočárek jsem měla krásný, všecny již byly dobře odpružené, a měly hlubokou, prostornou a pohodlnou korbičku. Ne jako dnes, jsou maličké, mnohdy naprosto neodpružené, chudám maličké. Byt jsem nikdy nedostala, musela jsem to vše zvládnout (je pravdou, že v rodinném domku) s prarodiči, a to nebylo vždy jednoduché. bylo mi jedno, že se stojí frornta na toaletní papír, nevadili mi banány a mandarinky jen na vánoce, jahody jen na počátku prázdnin. Naopak, dodnes je pro mne pohleded na toto zboží v marketu spojené se symbolem a vzpomínkou daného kalendářního času. Aby nedošlo ke zmýlené, žila jsem velmi skromně, ale já jsem byla opravdu štastná a pokud se mne někdo ptá, pak odpovídám „amo. chci tu dobu vrátit a udělám pro to vše, co bude nutné a potřebné“ a pokud se mne někdo ptá proč, pak odpovídám „dětem jsem nechala podvodníky a tuneláří vše rozkrást a nakrást, mým dětem jsem dobou s havlem-po havlovi zkazila celé jejich dětství, pro moje vnoučátka to nikdy nedovolím“

 • Zmínit
 • Nahlásit
59
10.3.16 21:06

@blobfish No sestra takto dostala byt 3+1 v paneláku na Budějovické (což je sice na okraji centra, ale hodnotu cca 4 miliony to má. Dali za to cca před deseti lety 40 tisíc. Takže za hubičku. Já budu v nájmu asi navěky:-). Samoživitelka nemá šanci, pokud nemá nadstandartní plat, našetřit ani na kůlnu natož na byt :dance:.
Ono já jsem přející člověk a s tím, že jsem se holt narodila tak nějak v tomhle duchu o 10 let později než by bylo výhodné bych se nějak tak smířila, ale co mě vytáčí je fakt, že když mi někdo pomůže finančně, abychom vůbec nějak přežili, tak se ještě setkám od ní se závistí, že dostanu něco bezpracně. Nějak nechápe, že ona dostala bezpracně mnohem víc, to ale bere jako samozřejmost…Stejně jako to, že ji manžel neopustil a nebýt jeho příjmu, který mu vlastně roky čerpá pro svoji potřebu, tak by taky měla houby s octem. Ale opět to bere jako samozřejmost nebo jako svoji zásluhu…No nic, to jsem se zase rozčílila :zed:.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
10.3.16 20:54

@Jullca Byty za miliony (v dnešních cenách) spadly lidem do klína díky revoluci a následné privatizaci, kdy jim byl nabídnut odkup za výhodných podmínek. Kdyby se „to dobré z té doby“, tedy asi to přidělování bytů (které ti ale nepatřily, normálně jsi v nich platila nájem, a kdybys ho neplatila, prostě bys o bydlení přišla) nechalo, nemohla by proběhnout privatizace a ti lidé by tam i dneska bydleli v nájmu, žádný byt za miliony by neměli. Každopádně ten odkup se týkal především bytů na sídlištích (což dle mého není centrum Prahy), v centru byla řada domů např. navrácena původním majitelům v restituci a postupně bylo zavedeno tržní nájemné (ačkoli někteří měli štěstí na možnost odkupu i u bytů v centru, to je pravda, rozhodně to ale nebylo pravidlo), ale to už je vedlejší.

 • Zmínit
 • Nahlásit
59
10.3.16 19:23

No já teda nevím, je pravda, že nedostatek oblečení, vložek a nutnost prát látkové pleny záviděníhodný nebyl, ale dostat zcela zdarma bezpracně byt 3+1 v Praze v centru jen proto, že se konečně na něj dostalo v pořadníku, to je přece paráda. Lidem spadly do klína miliony, aniž by pro to cokoliv udělali. Kdybych měla volit, tak i teď volím byt, tj. jistotu, že ze mě nebude bezdomovec, i když jsem slušný pracovitý člověk (což se dnes takovým bohužel stát může snadno) a obejdu se bez plen, vložek a spokojím se s Vitacitem. A nejen byt byl velká devíza té doby. Lidé byli přátelštější, nebyli tak hamižní, ten sociální systém se projevoval právě v té sociálnosti mezi lidmi. Dnes se každý zavře doma a ani nezná svoje sousedy. My jsme u nás v paneláku znali všechny, jko děti se navštěvovali, hráli si před domem, naši rodiče si půjčovali vzájemně věci, chodili k sobě na kafe. No vidíte to teď? A mohla bych pokračovat…Nechápu proč to dobré z té doby se nemohlo nechat a to špatné teda vypustit. Místo toho nastalo něco, co je v mnoha ohledech ještě horší…

 • Zmínit
 • Nahlásit
7180
10.3.16 13:30

Starší dcera se mi narodila v r. 1983 v Podolí a měla jsem ji u sebe. Na pokoji jsme byly dvě maminky, každá postýlku s miminkem u postele, společný přebalovací pult a vanička, jinak bylo všechno ostatní dvojmo včetně kartáčku na vlasy. Druhou dceru jsem rodila v Krči v r. 1986 a rovněž jsem ji měla u sebe. Takže rooming přišel dřív, než po revoluci, spíš se po té revoluci rozšířil do všech porodnic, ale někde byl už předtím.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
9.3.16 22:15

@xjuklickova Nechci se dohadovat o dopadech separace na psychiku matky nebo dítěte, ale mně třeba nepřipadá v pořádku nedělat maximum pro to, aby dítě a matka mohly být spolu :nevim: Jsem ráda, že dnes už tu ta možnost většinou je.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5758
9.3.16 21:46

@Adrasteia @blobfish holky ja vam nevim, jsem po svou cisarich a prvni dite jsem videla po 31 hodinach a druhe teda asi po 6 a nosili mi je tri dny pouze na kojeni po trech hodinach v noci je nenosili. Necitim se ublizena ani poskozena a deti poskozene nemam. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
9.3.16 21:02

@Adrasteia Mně teda jedno procento úplně zanedbatelné nepřipadá :nevim: Ale v rámci zemí sovětského bloku jsme na tom byli dobře, to je pravda.
S těmi návštěvami jsem to v porodnici vnímala úplně stejně :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3720
9.3.16 20:48

@afghani Tak co se týká těch porodnic - péče byla opravdu dobrá, úmrtnost zanedbatelná, ale co se jim opravdu nepovedlo, bylo to, že hned po porodu dítě matce odebrali a vozili jen na kojení. Na druhou stranu se mi velmi líbí pravidlo, které tehdy platilo - že do porodnice nesmí žádné návštěvy. Když byl mému synovi v porodnici jeden den, tak naběhla do našeho pokoje celá chrchlající rodina mé „spolurodičky“. Myslela jsem, že mě klepne a toužila jsem se ocitnout uprostřed sedmdesátých let. :zed:

Příspěvek upraven 09.03.16 v 20:49

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
9.3.16 20:47

To myslíš vážně? Takže když moje babička umřela v šedesáti a děda v padesáti, znamená to, že průměrný věk v ČR je 55 let? Protože já jsem je znala a zažila jsem to? Nebo že dnes neznám nikoho, kdo je nezaměstnaný, takže nezaměstnanost je 0%? Stejná logika, promiň.

EDIT: @afghani

Příspěvek upraven 09.03.16 v 21:03

 • Zmínit
 • Nahlásit
afghani
9.3.16 20:26

@blobfish googli více o české pediatrii před rokem 90 a poptej se hlavně na dobrou pověst české pediatrie založené za socialismu…obecně se ptej žen, které tu dobu zažily…co jsem napsala, jsem zažila. měj se pěkně

 • Nahlásit
 • Upravit
5279
9.3.16 20:10

@afghani Jo a taky jsi byla mladší, žejo ;-)

S byty už jsem tu psala, takže se nebudu opakovat. Že jste „dostali“ byt do týdne zní skoro jako pohádka (nemám ale důvod ti nevěřit), to jste fakt byli jedni z mnoha. Odkup za hubičku vám umožnil převrat, ne výdobytky socialismu, ale chápu, že důležitý je výsledek.

Z toho zbytku je část subjektivní (ok), část mi nepřipadá nijak super, ale je to věc názoru. Nicméně co je naprostý nesmysl je ta novorozenecká úmrtnost. Ještě na začátku devadesátých let tu umíralo jedno dítě ze sta, což tedy není žádný zázrak, a rozhodně je to o dost víc než v jiných vyspělých zemích v té době (se Somálskem nás fakt srovnávat nebudu). Našla jsem tedy jen data pro rok 1990, ale tak nějak pochybuju, že by to jen o pár let dříve bylo nějak zásadně jiné: http://data.worldbank.org/…/SH.DYN.NMRT?… Takže nevím, odkud tuhle informaci máš :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
afghani
9.3.16 19:38

Ještě malá vzpomínka. Nenapadlo by mě odhodit dodnes papír na zem, mimo koš. Pamatuji si, že ve škole nám povinně zadali chodit po vyučování na brigády. Šli jsme např. s třídou do lesoparku a i největší lenoch se ohýbal a sbíral odpadky. Věřte mi, že po té zkušenosti z dětství už bordel po zemi mimo odpadkový koš nedělám. Na gymnáziu jsme museli povinně do fabriky-zkusit si dělat rukama u pásu :-). Od té doby si vážím práce u počítače :-). Takže: nebylo všechno jen dobré, ale zase ne jen zlé :-) :mavam:

 • Nahlásit
 • Upravit
5758
9.3.16 19:12
 • Zmínit
 • Nahlásit
afghani
9.3.16 18:46
 • Nahlásit
 • Upravit
afghani
9.3.16 18:34

Tak tedy z vlastní zkušenosti.

 1. byt jsme dostali od státu zadarmo. V článku je nepravda. Táta šel požádat o byt, do týdne jsme bydleli, později jsme ho za hubičku odkoupili. Nebyli jsme žádná protekční rodina.
 2. kočárky byly skvělé! Levné a vydržely mnohým rodinám dodnes.
 3. mladí manželé dostali extrémně výhodnou půjčku, dnešní hypotéky jsou proti ní směšné. Především byla jistota práce a bydlení, nešlo skončit na ulici a bez práce.

4)že maminky musely do práce? No, má mamča s námi byla celé dětství doma a problémy nikdo nedělal, byla ženou v domácnosti. Takže evidentně to šlo.

 1. Síťovky? No já pamatuji kromě nich i normální tašky včetně kolečkových :-)
 2. polotovary, pribináčky a dětská výživa byly běžně dostupné, protože jako dítě (jsem 70.léta)jsem je jedla :-).Nebylo tolik druhů jako dnes, ale byly, a hlavně byly kvalitní a velikostí min. dvojnásobná porce než dnes :-)
 3. papírové pleny oficiálně nebyly, ale mnohé maminky si poradily, užívaly papírové ručníčky atd. Umělá výživa byla dostupná, i když nikoliv tolik značek jako dnes. K miminku se opravdu po narození hned nesmělo, ale od 80.let už to bylo po dohodě možné. Byla tam velká opatrnost, aby se mimču něco nestalo. Narodila jsem se jako slabé dítě a neexistovalo prý, aby ke mně pustili někoho „zvenku“,byly obavy, že dítě něco chytne atd. Nepustili nás také z porodnice, dokud jsem nedosáhla hmotnost, kterou porodnice považovala za žádoucí, nechtěli nic riskovat. Porod záležel na přístupu personálu, ale autoři článku neřekli, že jsme měli nejnižší úmrtnost novorozencůna světě a naši pediatři byli v zahraničí obdivováni.


Především pak bylo zásadní:jistota práce a bydlení, na kroužky jsem jako dítě chodila zdarma, jídlo ve škole bylo za pár korun (přesnídávka, oběd, odpol. svačina),alespoň u nás byla zdarma i družina, ve škole vše zdarma, školy byly jen státní, soukromé se neplatily, totéž zdravotnictví. Každé dítě procházelo preventivně důkladnými zdr. prohlídkami, včetně povinných zubních. Zdravotní péče, vč. stomatologické, byla zdarma bez doplatků. Každé mělo povinný výcvik plavání, lyžování, první pomoci, dopravní výchovy. Pamatuji si, že jsme povinně dělali průkaz cyklisty z dopr. výchovy atd. Přišlo nám to tehdy jako buzerace, ale každý uměl plavat, znal dopr. předpisy, nutili nás umět poskytnout 1.pomoc. Úrovní vzdělání jsme tehdy patřily mezi cca 3 nejlepší země na světě (viz testování studentů). Na výběr z jazyků byly běžně AJ, FJ, NJ…Základní byla ruština, ale přes ni šlo naučit se další jazyky, v 5.třídě nás začali učit rusky, pak se přidal další jazyk. Ruštinu mě učili kvalitně - získala jsem cit pro rytmus jazyka, pro překlad, a pak se mi snáze učily další jazyky. Základem bylo ale naučit se nejdřív češtinu. I slabí žáci psali u nás ve třídě gramaticky správně, učil se v rámci výuky sloh - aby se každý naučil vyjádřit, napsat úřední dopis atd. Samozřejmě existovaly kalkulačky, ale i slabý žák se prostě musel naučit zpaměti správně počítat. Oproti dnešnímu školství, jak ho vidím dnes na dětech, byla výuka systematičtější. Dnes mě živí cizí jazyky-ten dobrý základ jsem dostala na socialistické škole. Když jsem přijela po revoluci do USA, byli z nás paf, takovou úroveň vědomostí a píle neznali. Dodávám zásadní:můj pohled je objektivní,otec byl nepřítel režimu,byl i souzen. Přesto nemohu socialismus v tomto hanět. Posílám to jako vzkaz mladším holkám :-)Ahoj

Příspěvek upraven 09.03.16 v 19:30

 • Nahlásit
 • Upravit
7834
9.3.16 14:34

@Dianela kdyz budu mit vyhodu kocarku pro matku-lepsi zataceni, nebo pro dite-pohodlna korba, tak se rozhodnu pro pohodli pro dite.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3720
9.3.16 13:47

Tak bodu devět jsem se opravdu hlasitě zasmála :lol: :lol: :lol: Bohužel dnešní kočárky (a to i ty ve vyšší cenových kategoriích) nesahají např. tehdejší Libertě ani po paty! Velká korba - to jako bylo špatně??? :roll: Dnešní maminky naopak nadávají, že se jim dítě v pěti měsících nevejde do hluboké korby a rada prodejců je - posaďte ho a nacpěte do sedačky. :zed: Mizerná kola a žádné odpružení? 8o 8o :roll: :lol: Je vidět, že autor článku neviděl staré kočárky ani z vlaku. Já měla pro syna jeden třicet let starý a byl naprosto perfektní!!! Dokonalá kolečka, která zvádla jakýkoliv terén a naprosto perfektní odpružení, které dnes žádný kočár prostě nemá. Jinak mám doma kvalitní německý kočárek za dvacet pět tisíc, který patří mezi ty lepší - pravda - dnešní kočárky mají vychytávky jako přehazovací rukojeť apod., ale kvalita kol, odpružení a velikost korby ani zdaleka nedosahuje kvalit starých retro kočárků. Moje stará Liberta odvozila několik dětí a po třiceti letech je stále netknutá. Když si představím dnešní kořárek (ten můj nevyjímaje) po několika dětech a třiceti letech, tak to už bude jen hromada šrotu.
No jo - jenomže konzum vládne světu - potřebujeme kupovat a kupovat, aby se nesesypala ekonomika, takže jaksi není v plánu vyrobit kočár na třicet dalších let :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
20773
9.3.16 13:05

To já mám chuť vypnout tchýni :zed:. Bohužel ovladač nebyl součástí balení :?

 • Zmínit
 • Nahlásit
10910
9.3.16 12:58

@Dianela Nojo, látkové pleny :) On i chleba byl a mlíko…

@xjuklickova do práce (pardon, zaměstnání) bys musela i tenkrát, jinak by ti hrozil paragraf za příživu (i když manželky mohly za nějakých podmínek zůstat doma, podrobnosti nevím).
Nedávno mi zrovna sousedka ročník ca 45 (takže socík pamatuje moc dobře) líčila, jak školkové děti neměla kam dát i tenkrát, halt baby boom - Husákovy děti a plánování nějak nebylo připraveno.

On se pocit spokojenosti neodvíjí až tak od absolutní životní úrovně jako od relativní. Když mají ostatní okolo mně taky prd, tak jsem spokojená, když budu žít řekněme středostavovsky mezi milionáři, budu naštvaná a budu mít pocit, jak jsem na tom špatně.
Ono se ne nadarmo říká, že socík rozložily džíny a videopřehrávače - lidská nespokojenost rostla právě tím, že zápaďáci měli a my ne :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
17444
9.3.16 11:25

Já bych tu dobu tedy zpátky rozhodně nechtěla. Mě estébák umlátil tátu, samozřejmě se vše zametlo pod koberec, ani pitva se nedělala, honem honem zpopelnění. A komouši při znárodňování majetku jednoho sedláka z naší rodiny dohnali k sebevraždě, děda přišel kvůli svým politickým názorům po válce o práci a samozřejmě živořila celá rodina, pže ho nikde nechtěli z kádrových důvodů zaměstnat. Sestřenice a bratrance nechtěli vzít na VŠ z důvodu, že strýc chodil do kostela. A já byla „hádejte asi proč“ už na základce zaškatulkovaná u soudružky učitelky v nemilosti.
Takže asi tak vztah naší rodiny ke krásnému vzkvétajícímu socialismu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
9.3.16 11:16

@reinkarnace To nerozporuju, ale není to zásluha socialismu, jestli mi rozumíš :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4472
9.3.16 10:11

@blobfish ano, ale neznám osobně také rodinu, kde by takový odkoupený byt nebyl. i moje máma ho odkoupila - a to byla matka samoživitelka, vzala si půjčku. Bylo to za hubičku a jen blázen by do toho nešel. Bylo to prostě tak a nová generace získává bydlení mnohem mnohem složitěji ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
9.3.16 01:28

@Dianela Ne, není to zcestné. Dostala jsi dekret na byt (můžeme pominout, že se to rozhodně netýkalo všech) a normálně jsi v něm platila nájem, měla jsi jen užívací právo. Ano, v devadesátých letech přišla privatizace a lidé často dostali možnost si byt odkoupit, ale to rozhodně nebylo něco, co bylo při přidělování bytu v plánu (a co by lidé, kterým byl byt přidělen, mohli tušit), byla to, jak jsem psala, výjimečná příležitost daná dobou. Rozhodně tedy žádná zásluha socialismu, nýbrž spíš důsledek vypořádávání se se socialismem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1220
9.3.16 01:17

To jsou opět rozumy, především od těch co v té době nežili. :roll:
Já v té době také nebyla dostatečně stará abych mohla něco zarytě tvrdit, proto nedokážu objektivně soudit, přesto jak už tu bylo řečeno, některé věci, z dob socialismu, nebyly špatné viz. látkové pleny :)
Co se bytů týká, mám mnoho známých a členů rodiny žijících na sídlišti, 70% z nich se dostalo k bytu na základě dekretu a v současné době jsou ty samé byty již jejich v OV, takže srovnávat to s nájmem v dnešní době je z mého pohledu trochu zcestné.

Docela mě pobavila zmínka o kočárcích, ty staré socialistické byly opravdu prostorné, nicméně mi to připomnělo jak moje maminka vezla náš kočárek a strašně si pochvalovala, že se s ním dá bez problému zatáčet, že to ona nezná :mrgreen: :mrgreen:
Btw. na zahradě máme starou Libertu :palec:

Příspěvek upraven 09.03.16 v 01:20

 • Zmínit
 • Nahlásit
5758
8.3.16 21:47

@blobfish to urcite. Abych mela kde bydlet, tak stejne musi po materske do prace. Ale nemam kam dat deti a na vypomoc od statu nedosahneme… Ale tento zpusob zivota jsem si zvolila sama, nestezuju si, jen je to moje zkusenost… :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
8.3.16 21:41

@xjuklickova No tam spíš šlo o to, že ten nadřízený neměl až tak moc páky, pokud nechtěl být vyloženě s***ě. Dokud na to ten člověk vyloženě nekašlal a aspoň na to pracoviště došel, často to prostě stačilo, navíc byla spousta zbytečných míst (které měly uspokojit právě ten požadavek na absolutní zaměstnanost), kde nějaké flákání nebylo moc vidět, nebo to alespoň nemělo valný vliv na celkový výsledek.
Jinak souhlasím, že spousta jak píšeš zvyklostí nezní úplně špatně, na druhou stranu se to muselo projevit negativně někde jinde. Ono ani dneska tě stát nenechá padnout, ale jak jsou ty sociální a ekonomické rozdíly daleko větší, tak případný nedostatek mnohem víc vnímáš.

 • Zmínit
 • Nahlásit
4472
8.3.16 21:36

@Kacik1988 seděla až v roce..dělala jsem to tak, že jsem věděla, kdy chodí (se zavedením příkrmů to bylo většinou jen 1× za den po obědě. tak jsem ji přidržela nad miskou, kterou jsem měla pro tento účel. Mezi náma - do zavedení příkrmů ty její výtvory vůbec nezapáchaly a byla to jen žlutá vaječina..což opláchnout pod sprchou není žádný problém ;) ono to není tak složité, jak se může zprvu zdát. tehdy nebyly pračky, to bylo horší :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
8.3.16 21:35

Jinak k článku:

1. Jesenka se snad taky dá koupit ještě dnes, nebo určitě ještě dlouho po 89 dala. Souhlasím s @bamba, že některé sladkosti měly nesrovnatelnou chuť, což je dáno tím, že se jich dnes spousta vyrábí pod původní značkou z levných surovin a trh to pořád nějak bere. Na druhou stranu dnes je celkově větší výběr, takže kdo chce kvalitu, dostane ji.

2. Sunar byl hlavně přelomovým vynálezem podporujícím filosofii „ženy po porodu rychle zpět do práce, děti do kolektivu“. Ale tak taková byla doba. S těmi „příkrmy“ se mi to úplně nezdá, kojenecká výživa normálně existovala. Taky se hodně zavařovalo, protože sehnat ovoce a zeleninu mimo sezónu mohl být celkem problém.

3. Síťovky a látkové tašky jsou už pár let zpět a jsem za to ráda - pevnější, hezčí, šetrnější k přírodě, mnohem déle vydrží.

Jesle jsem zmiňovala.
5. my jsme byli celkem chudí a určitě jsme oblečení dědili hodně, ale třeba tchyně svým dětem prý celé těhotenství nakupovala výbavičku a užívala si to. Takže asi jak kdo, nemyslím si, že zrovna dětský textil byl nedostatkové zboží.

O bytech už taky byla řeč.
7. Rooming-in byl v některých nemocnicích už od začátku 80. let. Naopak někde to nebylo obvyklé ještě v devadesátkách.

Vložky souhlas, s kočárky to bylo podle mě podobné jako s výbavičkou, látkovky se dnes vrací a upřímně, za klasické bílé čtvercové pleny z osmdesátých let by ti většina dnešních matek používajících u dětí látku utrhala ruce, protože ta kvalita je nesrovnatelná.

EDIT: překlep

Příspěvek upraven 09.03.16 v 01:19

 • Zmínit
 • Nahlásit
5758
8.3.16 21:33

@blobfish asi ano, ja ken cerpam z vypraveni rodicu a prarodicu. Dostali byt, mama a tatou poatavili dum, novomanzelska pujcka byla bez uroku, dostala porodne koupila si kocar a komplet vybavu na deti a tak. Presto tu dobu nebranim, ale nemuzu rict, ze by se mi nektere veci nebo spis zvyklosti nelibily dnes. A flakat se v praci, to byla urcite vec nadrizeneho…

 • Zmínit
 • Nahlásit
5279
8.3.16 21:16

@reinkarnace @xjuklickova Jenže ten byt nebyl tvůj, takže srovnávat dekret na byt (který jsi vůbec nemusela dostat, například z naší rodiny ho neměl vůbec nikdo, naopak bylo lidem řečeno, že 2+1 pro osmičlenou rodinu bohatě stačí) s bytem v OV na hypotéku je úplný nesmysl. Srovnávat se to dá tak s dnešním nájmem bytu (ať už obecního nebo v soukromém vlastnictví), kromě toho, že současní nájemnící zpravidla v budoucnu nedostanou možnost odkupu (nicméně privatizace v devadesátých letech byla výjimečná situace daná dobou). Nájemné bylo o něco nižší než dnešní tržní (ve srovnání s platy), ale zas taková hitparáda to taky nebyla. Dneska se můžu rozhodnout, že chci za měsíc bydlet a nemám problém něco sehnat, můžu si vybrat lokalitu, stav bytu…

A ještě k těm jeslím, ono to dost souviselo s délkou mateřské dovolené. Ta byla na konci šedesátých let nějakých 26 týdnů + 1 rok navíc (ale o desetiletí dřív jen 18 týdnů a pak zpátky ke strojům, postupně se to zvyšovalo), takže jesle byly logicky mnohem víc potřeba. Všichni neměli práci, všichni měli zaměstnání, což je dle mého rozdíl. Ten, kdo se dnes fláká na dávkách, se mohl krásně flákat v práci. A malé rozdíly v odměnách za práci taky nevidím úplně jako pozitivum. Čímž neříkám, že dnešní doba nemá negativa, nicméně zrovna bydlení a zaměstnání za socialismu si dnes někteří dost idealizují.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Kacik1988
8.3.16 21:00

@reinkarnace myslela jsem pokaděný už odmala, hned u kojence… A můžu se zeptat, to po půlroce dáváš kadit na nočník? I když dítě samo ještě nesedí?

 • Nahlásit
4472
8.3.16 20:56

@Kacik1988 asi jsme si nerozumněly - já od půl roka neměla prakticky žándou plínu pokaděnou, nebylo tedy co máchat v ruce ;) pere za mě pračka (bez ní bych se na to vyprdla) a nežehlím..není potřeba. S věšením mi malá pomáhá, baví ji to a já to počítám jako čas s ní strávený :dance:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Kacik1988
8.3.16 20:49

@reinkarnace no vidíš, já si zas neumím představit ty pokaděný plíny ještě máchat v ruce… prát, žehlit… to radši zabalím, vyhodím a čas věnuju dítěti. Příroda, většina lidí na to kašle co si budem povídat. Tak proč zrovna já to mám hrotit, sama to nevytrhnu :nevim:

 • Nahlásit
4472
8.3.16 20:42

@Kacik1988 tak ono záleží, co si dáš na misku vah..pohodlnost vesrus příroda, finance, brzké naučení dítěte bez pleny…ale však jo, každého věc. já si zas neumím představit, že bych měla rozbalovat pokaděné děcko starší než půl roku :lol: musí to být chuťovka :P

Příspěvek upraven 08.03.16 v 20:43

 • Zmínit
 • Nahlásit
Kacik1988
8.3.16 20:39

@reinkarnace říkám jen svůj názor, že si to neumím představit. Za mě děkuji, nechci, zlaté jednorázovky bez práce, ale nikomu to samozřejmě neberu ;-)

 • Nahlásit
bamba
8.3.16 20:35

Ty seš nějaká moc chytrá. Kolik ti za toho hrozného socialismu bylo let?
Zapomělas napsat, že rodiče byli mnohem klidnější, protože měli práci o kterou se nemuseli bát a pracovali pouhých 8,5 hodin denně. Nemuseli řešit kdo jim vyzvedne děti ze školky. Jednou jedinkrát nebyly vložky, protože vyhořela továrna ve které se vyráběly. Cukrovinek byla spousta o chuti bych neměla ani psát abys nezačala závidět. Většina maminek měla na první dítě nový kočárek samozřejmě s velkou korbou aby dítě mělo pohodlí(dnes jezdí v sekáčových mnohem víc dětí jak tenkrát).Příkrmy se daly koupit už před 40. lety, ale matky nebyly líné dětem uvařit. Měly mnohem víc práce jako ty dnešní a stíhaly. Ale vlastně nevím proč o tom píšu. Vy mladí přece nejlíp víte jak to bylo. :zed:

 • Nahlásit
6613
8.3.16 20:33

@xjuklickova Upřímně, co bych za tu dobu dala. Byt byl sice na pořadník, ale bez hypotéky…
Práce pro všechny a všichni dostali stejně. Já v dnešní době pracuju a nic nedostanu, ovšem ti co nepracují, protože.. tak mají dávky větší než náš rodinný rozpočet?
Neříkám, že to bylo lepší, ale něco bych z té doby převzala…
A třeba i jesle…

Popravdě co mi na té době njvíce vadilo bylo že člověk neměl moc možností zbohatnou, být opravdu úspěšný a dělat si co chce. Tuto možnost dnes každý má.

 • Zmínit
 • Nahlásit
326
8.3.16 20:32

Tak mamka mě měla v roce 1987, sestru v 1989 a bratra v 1991 - bez nástřihu a kurtování nohou. S těmi návštěvami to bylo na prd a mám takový matný pocit, že bratra nám ukazovala přes prosklené dveře oddělení šestinedělí. Kočárek vydržel všechno - měli jsme krásný tmavě modrý odpružený. Když jela mamka s bráchou do obchodu, tak jsme si se sestrou stouply každá z jedné strany na ten kočár (spodní košík) a vozily jsme se. :-) Jinak konkrétně Pampersky bych nechtěla ani omylem, ale za dnešní vložky a tampony jsem ráda.

Příspěvek upraven 08.03.16 v 20:39

 • Zmínit
 • Nahlásit
4472
8.3.16 19:35

@Kacik1988 já bych řekla že nás, co máme dobrovolně děti na látce, jsou tady stovky :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Kacik1988
8.3.16 19:19

Mě nejvíc děsí, kdybych měla žít v té dohě, porody a pobyt v porodnici… Moje babička rodila 1964, 1969 a 1979, moje mamka 1988 a 1994. Babička i mamka při prvním porodu se shodují nástřih úpljě všem, v porodnici pobyt minimálně týden, spíše 10 dní, miminka jim dovezly sestry jednou za 3 hodiny na kojení ani na to byl přesně určen čas. Miminko brečícpo dvou hodinách? Nezájem, hodinu prostě bude na sesterně řvát než bude čas vymezený ke kojení :-( babička teda měla prořízlou pusu a u všech dětí si vydržkovala že jí je daly na nakrmení dřív, ale stejně si to neumím představit.. Ta nemožnost pomazlit se s miminkem kdykoliv… Přitom ten tvoreček potřebuje maminčinu náruč, ne studenou postýlku. Když mi o tom mamka povídala, jak jsem tam brečela a ona na chodbě taky, jdou mi z té představy slzy do očí. Opravdu jsem ráda že jsem tohle zažít nemusela. Ještě si neumím představit látkové pleny, ale proti tomuto je to jen slabý odvar. A kde jsou práva otců, že nemohli své děti vidět??? Vždyť to miminko se hrozně změní i během prvního týdne. Pak se v roce 1994 narodila sestra a mamka říkala, jak po pouhých šesti letech byl znát rozdíl. Taťka mohl k porodu (nebyl, ale mohl), ségru měla u sebe na pokoji, kojila dle potřeby, my jsme k ní mohli každý den na návštěvu… Říkala že ji to přijde jak rozdíl minimálně jednoho století a ne šesti let..

 • Nahlásit
10910
8.3.16 16:20

Jak to bylo za socialismu (Dušan Makovský)
Je pozoruhodné, že z idnesu to nějak zmizelo :)

Cituji: „Socialistický občan věděl, že když bude hodný, bude mít plný talíř a nebude se muset o nic starat. Na co jsou mu nějaké svobody, když si za ně nic nekoupí. To je stigma většiny současných voličů levice, kdy alfou a omegou je plný žaludek a minimum zodpovědnosti.“

A za sebe s tatínkem z Pelíšků dodávám: „Komunisti celého světa, vyližte mi (_._)!“

 • Zmínit
 • Nahlásit
7834
8.3.16 15:29

Kocarky te doby byly skvele, prostorne, houpaci, omyvatelne, vydrzely nekolik deti po sobe a jsou plne funkcni i po triceti letech. Dvouletak v zimnim obleceni a kozesinovem fusaku se pohodlne vyspi v hluboke korbe.
M

 • Zmínit
 • Nahlásit
8.3.16 15:29

@Janli to moje tchyne mi vypravi taky neustale jak ona to mela tezke. nerika mi sice ze to mam jednodussi zat to posloucham neustape. ona byla navic matka samozivitelka tak mi jeste rika „to ja…“, pak uz jen vypinam sluch…

 • Zmínit
 • Nahlásit
8.3.16 14:51

@Anulka jéé, takhle mi to přesně vypráví moje mamka:-) já jsem narozená 1989, vyrostla jsem na látkových plínách, které teď používám na vlastní dceři a jsou 100% lepší, než ty, co se dají koupit dnes…stejně tak oblečky - moje babička vyštrachala věci po mamce a tetě a jsou prostě super:-) navíc „retro“ teď frčí:-)))
akorát nechat kočárek na veřejnosti bez dozoru se nějak bojím:-/

Příspěvek upraven 08.03.16 v 14:51

 • Zmínit
 • Nahlásit
20773
8.3.16 14:32

To za nás...

Tak tohle všechno mi už stihla tchýně omlátit o hlavu asi dvěstěkrát, co zjistila, že jsem těhotná. Připadá mi, že bych měla zalézt pod zem a stydět se za to, že mám dítě v dnešní době a mám spoustu věcí daleko lehčích. Zlatá moje máma. Ta je šťastná, že se nemusím otravovat s plínama, dítě má kvalitní náhražku mateřského mléka a že si žijeme tak nějak líp. Jak slyším větu - „To za nás…“ tak potřebuju Diazepam

 • Zmínit
 • Nahlásit
5758
8.3.16 13:35

Upřímně, co bych za tu dobu dala. Byt byl sice na pořadník, ale bez hypotéky…
Práce pro všechny a všichni dostali stejně. Já v dnešní době pracuju a nic nedostanu, ovšem ti co nepracují, protože.. tak mají dávky větší než náš rodinný rozpočet?
Neříkám, že to bylo lepší, ale něco bych z té doby převzala…
A třeba i jesle…

Příspěvek upraven 08.03.16 v 13:38

 • Zmínit
 • Nahlásit
4472
8.3.16 13:34

@Anulka no..to neshledávám běžným ani dnes :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2237
8.3.16 13:23

@reinkarnace jj byty byly fajn, chlap podepsal šachtu (stejně tam chtěl po vojně jít) a jak se oženil, tak měl nárok na byt. Nebyly to jen šachty. Opravdu se začínalo zcela jinak a taky nebylo běžné, že „dítě“, kterému bylo 25-30.let i více, aby bydlelo s rodiči

 • Zmínit
 • Nahlásit
4472
8.3.16 13:05

Joo ty byty musely být fajn :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit