10 věcí, které zažily jen maminky za socialismu

Mateřství za socialismu nebylo žádné leháro. Neexistovaly chůvičky, předpřipravené příkrmy ani prachobyčejné pampersky. Přesto to maminky a babičky zvládaly levou zadní. Co zažívaly maminky jenom za socialismu?

1. Dobroty: Voňavé kakao k snídani, fialky na cucání nebo limonáda Ovona, takhle maminky odměňovaly své ratolesti. Děti žadonily i o Jesenku, která původně patřila do čaje nebo kávy, ale ony ji rády jen tak, z tuby. Utlouct se mohly i po Vitacitu, rozpustném nápoji s příchutí citrusů, který barvil jazyk, nebo po legendárních žvýkačkách Pedro. Ty můžete své ratolesti ostatně koupit ještě dnes.

2. Sunar: Přesnídávky a předpřipravené příkrmy byly v dobách socialismu hudbou budoucnosti. Přelomovým vynálezem pro nerozkojené maminky se stal Sunar. Mléčná výživa pro kojence se vyrábí od roku 1950.

3. Síťovka: Igelitky jednoduše nebyly. Proto se musel i velký nákup odedřít v síťovce nebo klasické textilní tašce. Nešetřily sice dlaně, ale o to více byly šetrné k přírodě.

4. Jesle: Ještě před třiceti lety samozřejmostí, dnes pomalu rarita. Jesličky zřizoval stát a dítě v nich pobývalo zhruba do věku tří let.

5. Všechno ručně: Nové buď nebylo, nebo se na něj musela vystát fronta. Proto se výbavička dědila, recyklovala a opravovala. Nebo jednoduše šila a pletla.

Přečtěte si článek Dvacet let po revoluci:: Po čem se nám stýská a po čem ne na iDNES.cz.

6. Pořadníky na byt: Z porodnice rovnou do vlastního? Dneska ani náhodou. K socialismu ale neodmyslitelně patřily pořadníky na státní byty, které si bydleníchtivé mladé rodiny musely vyčekat. Než na ně přišla řada, nezbývalo nic jiného než bydlet u rodičů.

7. Rooming-in: Pobyt matky s novorozencem v jedné místnosti je taktéž porevolučním výdobytkem. Stejnou výjimkou byla přítomnost otců při porodu. Nedočkaví tatínkové své děti viděli po několika dnech, a to jen z dálky za oknem.

8. Hygienické potřeby: Vložky nebyly nejkvalitnější a silně propouštěly. Pořád bylo ale lepší mít vložky nekvalitní než žádné. Z regálů mizela vedle toaletního papírů a hygienických vložek taky obyčejná vata.

9. Kočárek: Ulice brázdily kočáry s velkou korbou, mizernými kolečky a nulovým odpružením. Zajet mezi regály se s ním nedalo. Ten nový, nepoděděný závidělo celé sousedství.

10. Látkové pleny: Co by maminky a babičky daly za klasické pampersky. Výbavička pro děťátko kdysi čítala desítky látkových plen. Ty se vyvařovaly a v období šestinedělí také důkladně žehlily. Opravdovým vysvobozením se v 70. letech staly automatické pračky.

Ne všechno bylo za socialismu špatně… To dobré si můžete připomenout i v místním Bazaru. Stačí zadat heslo retro

V socialismu běžné, dnes nepředstavitelné… Bez čeho si mateřství neumíte představit?

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička

Přečtěte si také

4 tipy, jak obléknout miminko v zimě

  • 14.02.22
  • komerční sdělení
4 tipy, jak obléknout miminko v zimě

Narodilo se vám zimní miminko a vy přemýšlíte, jak ho správně oblékat na procházky, aby mu nebyla zima nebo se naopak nepotilo? Máme pro vás pár tipů, jak usnadnit nepříjemné zimní oblékání vám i...