Jak naučit děti anglicky? Spojením učení, pohybu a relaxace

Výchova dětí

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

* Tereza s dětmi cvičí jógu a přitom se učí jazyk zábavnou formou. Zdroj: Archiv Terezy Dědkové.

Jak vznikl nápad vytvořit projekt Little Bubbles a spojit v něm jógu s angličtinou pro děti?

Už od mých teenagerských let tíhnu k práci s dětmi. Když jsem přemýšlela nad výběrem školy, zvolila jsem Pedagogickou fakultu se zaměřením na anglický jazyk. Angličtina byla totiž moje druhá „láska“. Na škole přišlo ale rychlé vystřízlivění. Úmorné biflování a psaní slohů o něčem, co v praxi ani nevyužijeme.

Vydala jsem se do Anglie jako au-pair, kde jsem měla možnost také cestovat. Po Anglii následovalo Švédsko. Byla jsem naprosto unešená z jejich vzdělávacího systému. Berou v potaz individualitu každého člověka, celé vzdělávání je založené na respektu, důvěře a vzájemné toleranci. Ten přístup se mnou opravdu souzní.

Bublinky jsou určené pro všechny děti. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.Bublinky jsou určené pro všechny děti. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.

Jak probíhá výuka prakticky? Na co se mohou děti těšit?

Jsme malá rodinná firma, zatím máme čtyři lektory a tři kolegy pro obchod a koordinaci. Jako první se nám povedlo spojit pohyb s výukou angličtiny pro děti. Postupně jsme vytvořili propracovanou metodiku, kterou neustále ladíme k dokonalosti. Neopakujeme básničky a písničky z YouTube, ale vymýšlíme vlastní, které sedí přímo na jógové sestavy.

Zmiňujete mindfulness. Co přesně si pod tím můžeme představit

Mindfulness je metoda, která nám pomáhá vyznat se lépe v našem vnitřním světě a pomůže nám rozpoznávat naše emoce a pracovat s nimi. Zároveň nám umožňuje lépe rozumět sobě samým a tím si budovat lepší vztahy ke svému okolí.

Techniky mindfulness jsme v minulém roce zkoušeli na oblíbených seminářích Letem mým vnitřním světem. Ze zpětných vazeb od dětí i jejich rodičů víme, že opravdu fungují a díky nim se děti umějí lépe orientovat v jejich vnitřním světě. Tyto techniky se nám osvědčily natolik, že je využíváme ve všech kurzech a pomáháme tak dětem získat potřebné sebevědomí a klid v řešení problémů.

Tereza si splnila svůj sen. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.Tereza si splnila svůj sen. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.

Kdy je vhodné s mindfulness začít?

Mindfulness nezná hranic. Je pro malé i velké, kluky i holky. Předškoláci bývají odvážní a do úkolů se pouští s energií a nadšením. V hodinách Little Bubbles tak pro ně lektoři techniky využívají spíše mimochodem a oni se je učí zapojovat do svého života automaticky.

Nástup do školy je pro děti náročnou životní etapou, je dobré s nimi vědomě pracovat a učit je konkrétní cvičení, aby si v náročné situaci sami vzpomněly na jednotlivé praktiky. Pokud máte možnost, začněte s tréninkem už dřív. Děti si tak návyky ukotví a nastaví si správné vzorce pro řešení krizových situací.

Uvedla byste příklad – cviky mindfulness, které si může vyzkoušet každý?

Ano, tady je pět cviků mindfulness pro běžný život…

1. Ochranná bublina: Když ti není dobře, představ si, že nafoukneš obrovskou bublinu, do které se krásně vejdeš. Je přes ni vidět ven, ale nikdo k tobě do tvé ochranné bubliny nemůže, pokud ty sám nebudeš chtít.

2. Silácká sklenice: Až budeš ráno pít vodu, čaj nebo džus, představ si, jakou kvalitou ji obohacuješ. Když je v tobě třeba strach nebo obava z návštěvy zubaře, vlož si do sklenice sílu a odvahu. Pak ji vypij až do dna a uvidíš, že ti to pomůže.

3. Nadechování a vydechování myšlenek: S nádechem nadechnu všechno, co mám rád a s výdechem vydechnu všechno, co rád nemám.

4. Od deseti do jedné: Počítám nahlas tak, že při desítce se cítím co nejvíce naštvaně a s každým číslem jsem klidnější. Když se dostanu k jedničce, je mi hezky a nemám v sobě žádné napětí.

5. Pět prstů vděčnosti: Každému prstíku pošeptej jednu věc, za kterou jsi ve svém životě vděčný. Může to být cokoliv – kamarádi, rodiče nebo třeba to, že žijeme v bezpečné zemi a máme co jíst.

Pro děti je výuka jazyka zcela přirozená. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.Pro děti je výuka jazyka zcela přirozená. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.

Jak lze propojit cvičení jógy a mindfulness s angličtinou?

Každá hodina je spojená s příběhem, který provázejí naše vlastní originální postavičky. K nim jsme vytvořili anglické básničky, které jsou chytlavé a propojují se s pohybem. Děti si nevytváří blok z mluvení a jazyk je baví. Lekce jsou promyšlené a poskládané tak, že působí velice přirozeně a nenásilně. Na konci každé lekce je relaxace, kde zapojujeme právě prvky mindfulness. Můžete si to představit jako zábavný příběh, kde jsou děti vtaženy do děje. Stávají se z nás tak kosmonauti, indiáni, mořeplavci nebo třeba zvířata.

Propojení pohybu s učením se velmi osvědčilo. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.Propojení pohybu s učením se velmi osvědčilo. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.

V čem vnímáte největší bonusy tohoto projektu?

Děláme děti i rodiče šťastné prostřednictvím našich smysluplných aktivit, které jim nabízíme. Myslím, že umíme laskavě a ochotně komunikovat s rodiči a děti bereme jako „parťáky“, od kterých se můžeme učit. Nesoustředíme se na soutěžení, hodnocení a porovnávání, ale naopak nás zajímá vnitřní motivace, jedinečnost každého dítěte a radost z toho, co děláme. Záleží nám na každé malé Bublince, takže naší další předností je určitě individuální přístup.

Jaký je váš názor na tuto metodu výuky angličtiny?

Váš příspěvek
Russet
Neúnavná pisatelka 18028 příspěvků 23.07.19 19:48

Tak na instagram jsem se nepodívala.

Terzeta
Nováček 2 příspěvky 23.07.19 18:59

No přemýšleli jsme o tom ale když vidím na intagramu příběhy příměstských táborů littlebubbels, tak jsou stále na nějakém dvoře zavřené a děti pořvávají hlavně česky teda :D prvky jógy ani neregistruji…a vychovatelkam je tak 13 let. Blbost.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.19 18:59

No přemýšleli jsme o tom ale když vidím na intagramu příběhy příměstských táborů littlebubbels, tak jsou stále na nějakém dvoře zavřené a děti pořvávají hlavně česky teda :D prvky jógy ani neregistruji…a vychovatelkam je tak 13 let. Blbost.

me57h
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 21.07.19 18:31

@Russet Moje starší dcera lapěla do patnácti na PC. Ve třinácti se dokonce z pubertálního rozmaru začala učit finsky, dnes v 19-ti se domluví. Její učitelka AJ měla přes padesát a prý to byla katastrofa, že působila dojmem, jako by byla lekci před nimi.

Russet
Neúnavná pisatelka 18028 příspěvků 21.07.19 15:02

@me57h
Ale tvým dcerám je kolem dvaceti. Přeučenou ruštinářku jsem mohla mít já v devadesátkách. Z PC her že se naučily bezvadně anglicky, jo? :zed:

me57h
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 21.07.19 14:31

@Russet Měly ve škole, jenže obě tvrdí, že výuka stála za prd… učitelky byly jen přeučené ruštinářky, takže nic moc neuměly. Naučily se z PC her.

tasa
Echt Kelišová 9319 příspěvků 21.07.19 12:42

Když se dělají 2 věci najednou, nenauči se pořádně ani 1

Russet
Neúnavná pisatelka 18028 příspěvků 20.07.19 19:31

@me57h
Samo se to nenaučí. Nejspíš měla angličtinu ve škole.

me57h
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 20.07.19 15:41

@Russet Ne. Záleží na tom? Obě dcery se naučily anglicky bez kroužků. Ta starší má i certifikát a učí v jazykovce. On se to dneska s prominutím naučí každý hlupák a nemusí se kvůli tomu platit kroužky.

Russet
Neúnavná pisatelka 18028 příspěvků 20.07.19 15:27

@me57h
A tam se naučí anglicky? Leda že byste byli z Kladna a učila ho 68.

me57h
Zasloužilá kecalka 507 příspěvků 20.07.19 11:36

Za mě je to docela hloupost, já bych raději dítě přihlásila do klasického, ideálně týmového sportu. Manžel už teď má jasno, že syn bude hokejista :palec:

Russet
Neúnavná pisatelka 18028 příspěvků 19.07.19 08:08

Naše dítě by bylo nespíš nadšené. Ale nejsme z Prahy.

Příspěvek upraven 19.07.19 v 08:10

Vložit nový komentář