Jak naučit děti anglicky? Spojením učení, pohybu a relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Jak naučit děti anglicky? Spojením učení, pohybu a relaxace Tereza s dětmi cvičí jógu a přitom se učí jazyk zábavnou formou. Zdroj: Archiv Terezy Dědkové.

Jak vznikl nápad vytvořit projekt Little Bubbles a spojit v něm jógu s angličtinou pro děti?

Už od mých teenagerských let tíhnu k práci s dětmi. Když jsem přemýšlela nad výběrem školy, zvolila jsem Pedagogickou fakultu se zaměřením na anglický jazyk. Angličtina byla totiž moje druhá „láska“. Na škole přišlo ale rychlé vystřízlivění. Úmorné biflování a psaní slohů o něčem, co v praxi ani nevyužijeme.

Vydala jsem se do Anglie jako au-pair, kde jsem měla možnost také cestovat. Po Anglii následovalo Švédsko. Byla jsem naprosto unešená z jejich vzdělávacího systému. Berou v potaz individualitu každého člověka, celé vzdělávání je založené na respektu, důvěře a vzájemné toleranci. Ten přístup se mnou opravdu souzní.

Bublinky jsou určené pro všechny děti. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.Bublinky jsou určené pro všechny děti. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.

Jak probíhá výuka prakticky? Na co se mohou děti těšit?

Jsme malá rodinná firma, zatím máme čtyři lektory a tři kolegy pro obchod a koordinaci. Jako první se nám povedlo spojit pohyb s výukou angličtiny pro děti. Postupně jsme vytvořili propracovanou metodiku, kterou neustále ladíme k dokonalosti. Neopakujeme básničky a písničky z YouTube, ale vymýšlíme vlastní, které sedí přímo na jógové sestavy.

Zmiňujete mindfulness. Co přesně si pod tím můžeme představit

Mindfulness je metoda, která nám pomáhá vyznat se lépe v našem vnitřním světě a pomůže nám rozpoznávat naše emoce a pracovat s nimi. Zároveň nám umožňuje lépe rozumět sobě samým a tím si budovat lepší vztahy ke svému okolí.

Techniky mindfulness jsme v minulém roce zkoušeli na oblíbených seminářích Letem mým vnitřním světem. Ze zpětných vazeb od dětí i jejich rodičů víme, že opravdu fungují a díky nim se děti umějí lépe orientovat v jejich vnitřním světě. Tyto techniky se nám osvědčily natolik, že je využíváme ve všech kurzech a pomáháme tak dětem získat potřebné sebevědomí a klid v řešení problémů.

Tereza si splnila svůj sen. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.Tereza si splnila svůj sen. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.

Kdy je vhodné s mindfulness začít?

Mindfulness nezná hranic. Je pro malé i velké, kluky i holky. Předškoláci bývají odvážní a do úkolů se pouští s energií a nadšením. V hodinách Little Bubbles tak pro ně lektoři techniky využívají spíše mimochodem a oni se je učí zapojovat do svého života automaticky.

Nástup do školy je pro děti náročnou životní etapou, je dobré s nimi vědomě pracovat a učit je konkrétní cvičení, aby si v náročné situaci sami vzpomněly na jednotlivé praktiky. Pokud máte možnost, začněte s tréninkem už dřív. Děti si tak návyky ukotví a nastaví si správné vzorce pro řešení krizových situací.

Uvedla byste příklad – cviky mindfulness, které si může vyzkoušet každý?

Ano, tady je pět cviků mindfulness pro běžný život…

1. Ochranná bublina: Když ti není dobře, představ si, že nafoukneš obrovskou bublinu, do které se krásně vejdeš. Je přes ni vidět ven, ale nikdo k tobě do tvé ochranné bubliny nemůže, pokud ty sám nebudeš chtít.

2. Silácká sklenice: Až budeš ráno pít vodu, čaj nebo džus, představ si, jakou kvalitou ji obohacuješ. Když je v tobě třeba strach nebo obava z návštěvy zubaře, vlož si do sklenice sílu a odvahu. Pak ji vypij až do dna a uvidíš, že ti to pomůže.

3. Nadechování a vydechování myšlenek: S nádechem nadechnu všechno, co mám rád a s výdechem vydechnu všechno, co rád nemám.

4. Od deseti do jedné: Počítám nahlas tak, že při desítce se cítím co nejvíce naštvaně a s každým číslem jsem klidnější. Když se dostanu k jedničce, je mi hezky a nemám v sobě žádné napětí.

5. Pět prstů vděčnosti: Každému prstíku pošeptej jednu věc, za kterou jsi ve svém životě vděčný. Může to být cokoliv – kamarádi, rodiče nebo třeba to, že žijeme v bezpečné zemi a máme co jíst.

Pro děti je výuka jazyka zcela přirozená. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.Pro děti je výuka jazyka zcela přirozená. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.

Jak lze propojit cvičení jógy a mindfulness s angličtinou?

Každá hodina je spojená s příběhem, který provázejí naše vlastní originální postavičky. K nim jsme vytvořili anglické básničky, které jsou chytlavé a propojují se s pohybem. Děti si nevytváří blok z mluvení a jazyk je baví. Lekce jsou promyšlené a poskládané tak, že působí velice přirozeně a nenásilně. Na konci každé lekce je relaxace, kde zapojujeme právě prvky mindfulness. Můžete si to představit jako zábavný příběh, kde jsou děti vtaženy do děje. Stávají se z nás tak kosmonauti, indiáni, mořeplavci nebo třeba zvířata.

Propojení pohybu s učením se velmi osvědčilo. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.Propojení pohybu s učením se velmi osvědčilo. Zdroj: archiv Terezy Dědkové.

V čem vnímáte největší bonusy tohoto projektu?

Děláme děti i rodiče šťastné prostřednictvím našich smysluplných aktivit, které jim nabízíme. Myslím, že umíme laskavě a ochotně komunikovat s rodiči a děti bereme jako „parťáky“, od kterých se můžeme učit. Nesoustředíme se na soutěžení, hodnocení a porovnávání, ale naopak nás zajímá vnitřní motivace, jedinečnost každého dítěte a radost z toho, co děláme. Záleží nám na každé malé Bublince, takže naší další předností je určitě individuální přístup.

Jaký je váš názor na tuto metodu výuky angličtiny?

Autor:

Martina je maminkou osmiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
27217
23.7.19 19:48

Tak na instagram jsem se nepodívala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2
23.7.19 18:59

No přemýšleli jsme o tom ale když vidím na intagramu příběhy příměstských táborů littlebubbels, tak jsou stále na nějakém dvoře zavřené a děti pořvávají hlavně česky teda :D prvky jógy ani neregistruji…a vychovatelkam je tak 13 let. Blbost.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
23.7.19 18:59

No přemýšleli jsme o tom ale když vidím na intagramu příběhy příměstských táborů littlebubbels, tak jsou stále na nějakém dvoře zavřené a děti pořvávají hlavně česky teda :D prvky jógy ani neregistruji…a vychovatelkam je tak 13 let. Blbost.

 • Nahlásit
691
21.7.19 18:31

@Russet Moje starší dcera lapěla do patnácti na PC. Ve třinácti se dokonce z pubertálního rozmaru začala učit finsky, dnes v 19-ti se domluví. Její učitelka AJ měla přes padesát a prý to byla katastrofa, že působila dojmem, jako by byla lekci před nimi.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27217
21.7.19 15:02

@me57h
Ale tvým dcerám je kolem dvaceti. Přeučenou ruštinářku jsem mohla mít já v devadesátkách. Z PC her že se naučily bezvadně anglicky, jo? :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
691
21.7.19 14:31

@Russet Měly ve škole, jenže obě tvrdí, že výuka stála za prd… učitelky byly jen přeučené ruštinářky, takže nic moc neuměly. Naučily se z PC her.

 • Zmínit
 • Nahlásit
9472
21.7.19 12:42

Když se dělají 2 věci najednou, nenauči se pořádně ani 1

 • Zmínit
 • Nahlásit
27217
20.7.19 19:31

@me57h
Samo se to nenaučí. Nejspíš měla angličtinu ve škole.

 • Zmínit
 • Nahlásit
691
20.7.19 15:41

@Russet Ne. Záleží na tom? Obě dcery se naučily anglicky bez kroužků. Ta starší má i certifikát a učí v jazykovce. On se to dneska s prominutím naučí každý hlupák a nemusí se kvůli tomu platit kroužky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
27217
20.7.19 15:27

@me57h
A tam se naučí anglicky? Leda že byste byli z Kladna a učila ho 68.

 • Zmínit
 • Nahlásit
691
20.7.19 11:36

Za mě je to docela hloupost, já bych raději dítě přihlásila do klasického, ideálně týmového sportu. Manžel už teď má jasno, že syn bude hokejista :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
27217
19.7.19 08:08

Naše dítě by bylo nespíš nadšené. Ale nejsme z Prahy.

Příspěvek upraven 19.07.19 v 08:10

 • Zmínit
 • Nahlásit