Je očkování přežitek? Zjistěte, co je kolektivní imunita

Dříve bylo očkování samozřejmostí, dnes maminky vzrušeně debatují o kladech a záporech vakcinace. Jak si udělat svůj vlastní názor?

Epidemie spalniček, která se momentálně šíří celou Evropou, opět otevřela téma nutnosti očkování a důležitosti tzv. kolektivní imunity. Chybějící očkování může být příčinou šíření některých infekčních onemocnění. Tyto nemoci ohrožují zejména ty děti, které rodiče z obavy z možných negativních následků nedali očkovat.

Jak funguje kolektivní imunita? Zdraví jedinci, jejichž imunitní systém zvládne vakcinaci, chrání i ty jednotlivce, kteří nemohou být z nejrůznějších zdravotních důvodů očkováni. Jednoduše řečeno – když se neočkovaní lidé nebudou mít od koho nakazit, jsou v relativním bezpečí před nemocemi, které se přenáší z člověka na člověka. Nebezpečí nákazy se zvyšuje společně s počtem neočkovaných jednotlivců.

Očkování na vlastní zopovědnost

Snad každý z nás si pamatuje očkování proti tuberkulóze - pokud vaše tělo nemělo dostatečné množství protilátek, dostali jste injekci, po které vás pobolívalo rameno a mohla na něm zůstat jemná jizva. Díky povinnému očkování se daří bránit šíření záškrtu, dávivého kašle, tetanu, virové žloutenky typu B nebo dětské obrně.

Nesmíme ale zapomínat na důležitost nepovinných očkování. I když není očkování nařízené, průběh nemoci může být stejně závažný. Příkladem vážných zdravotních komplikací, kterým můžeme očkováním předejít, jsou záněty mozkových blan (encefalitida), rakovina děložního čípku, kterou způsobují lidské papilomaviry, nebo těžké pneumokokové infekce.

Jak se šíří pneumokoková infekce

Bakterie Streptococcus pneumoniae je obecně známá pod názvem pneumokok. Bakterie pneumokoka způsobuje ve velké míře záněty středouší, které zpravidla nebývají život ohrožující. Pneumokok přitom dokáže způsobit i mnohem závažnější invazivní onemocnění, jako jsou například záněty mozkových blan (pneumokoková meningitida) nebo rozsáhlé pneumonie, které mohou, obzvláště u jedinců s oslabenou imunitou, způsobit vážné komplikace a v nejhorších případech i smrt.

Pneumokokové infekce se přenášejí tzv. kapénkami, jako třeba chřipka. Nejedná se tedy o sezónní záležitost a bakterie je celoročně přítomná v našem těle. Vyskytuje se u více než 10 % zdravé dospělé populace a až 60 % malých dětí, i když napadený nevykazuje žádné známky onemocnění. Těmto osobám říkáme tzv. přenašeči.

Kýcháním či kašláním se bakterie dostává do vzduchu a hromadí se například ve veřejných prostranstvích typu nádražních hal, školek a škol nebo kanceláří s otevřeným prostorem. Inkubační doba (tedy doba mezi nákazou a vznikem prvních příznaků) se odhaduje na 1 až 3 dny. V podzimních a zimních měsících je zvýšení výskytu onemocnění ovlivněno i dalšími faktory, například oslabenou imunitou.

Děti jako riziková skupina

Jednou z nejrizikovějších skupin z hlediska nákazy bakterií pneumokoka jsou děti. Nejsou to však pouze oni, komu v tomto ohledu hrozí nebezpečí. Stejně početnou a neméně významnou rizikovou skupinou jsou senioři nad 65 let. Přirozená obranyschopnost starších osob ztrácí postupem času na své síle a díky tomu jsou náchylnější k různým typům onemocnění, mezi něž patří i zákeřná bakterie pneumokoka.

Nejspolehlivější prevencí, jak se proti zákeřným pneumokokům bránit, je očkování. Také zdravý životní styl nebo pobyt na čerstvém vzduchu přispívají k prevenci onemocnění.

Autor:

Se Zuzkou se potkáte nepřímo, pokud hledáte radu v některém z našich článků nebo si přečtete magazín místo vašeho oblíbeného časopisu. Má na starosti redakci webu a snaží se, aby eMimino zodpovědělo všechny vaše dotazy kolem snažení, mateřství i rodičovství. A zároveň jste si tu rádi odpočinuli. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
24985
13.5.18 09:16

@ASAndrea
beze všeho, ale dobrovolně. Já spoléhám na vlastní imunitu, za ta léta se mi to osvědčilo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8388
13.5.18 09:01

@ASAndrea není nic jednoduššího než se zeptat u svého praktika.
Já třeba očkovaná jsem - černý kašel, klíšťovka, ale asi jsem jedna z mála.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
13.5.18 06:42

Ja si take myslim, ze by se meli hlavne preockovat dospeli. Ja ani nevim, kdy jsem byla ockovana a kdy to uz vyprselo :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2468
12.5.18 20:22

@pe-terka Tak, lépe bych to nenapsala :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
11.5.18 22:28

Co je kolektivní imunita? Mýtus! :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
6235
11.5.18 14:21

@Zabatko jen k té chytřejší náně :) třeba epidemie spalniček v Ústí byla způsobena turistou, který si spalničky přivezl z Indie. Nakažen byl hromadně nemocniční personál, dále se nemoc šířila i mezi děti (zřejmě od nakažených rodičů z nemocnice).
Mezi dětmi se infekční choroby šíří tak rychle, protože děti si neudržují osobní prostor, neřeší hygienické běžnosti tolik, jako dospělí. Jednoduše jsou mezi sebou mnohem kontaktnější, tak je pak jasné, že se to ve školkách rozšíří bleskovou rychlostí. Děti nejsou rezervoárem nemocí, nerodí se s hybernovanými spalničkami. Někde je musí chytit a ten první člověk, který je přitáhne, je obvykle dospělý. Mimochodem většina nakažených dětí byla očkována. Ne všechny. Průběh byl u všech zhruba stejný. Část nemocničního personálu (z těch nakažených) také byla očkována.
Mimochodem ty jsi očkovaná proti spalničkám? Já třeba ne a řekla bych, že 80% uživatelek emimina také ne. Ale můžeš se jít naočkovat.
Vzhledem k tomu, že spalničky mohou přenášet i zvířata, tak s nimi zatočit vakcínou stejně nejde. :mavam:

Příspěvek upraven 11.05.18 v 14:27

 • Zmínit
 • Nahlásit
24985
9.5.18 22:14

@bublinek žádná kolektivní imunita neexistuje, to je prázdná fráze. Narušují ji kvanta dospělců, kteří už protilátky z dětského očkování dávno nemají a trvalou imunitu, vzniklou proděláním nemoci, získat nemohli. Přesto všechno žádné epidemie kvůli nim nevznikají.
Očkování je kontroverzní téma a jsem přesvědčená, že neexistuje univerzálně správný přístup. Někdy ochrání před vznikem těžké nemoci, jindy ji může způsobit či významně urychlit její vznik. Ani mezi odborníky není vždy 100% shoda, které rizika převažují :think:
A právě proto by k sobě měly být oba tábory rodičů tolerantní - lze chápat postoje pro i protiočkovací. Takže když tu čtu urážky typu „hloupá nána“, měla by se jejich autorka zamyslet především nad vlastní inteligencí :think:

Příspěvek upraven 09.05.18 v 22:35

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
9.5.18 21:41

@bublinek

Já si taky myslím, že všechno souvisí se vším (jak ráda říká moje máma) :think: a nevěřím, že to nebylo už dříve. Takové ADHD se dalo dobře zaměnit za „zlobivost“, autismus a Asperger za „podivínství“ - vždyt i Einstein to měl. Plno oborů bylo jen pro dospělé, dětský psycholog, psychiatr, ped-psych poradny jsou záležitostí pár let… Teď je to prostě i víc vidět.

 • Zmínit
 • Nahlásit
8388
9.5.18 20:48

Četly jste: https://zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx?…

Líbí se mi toto: Narážíte na to, že prvorodičky stárnou?
Ano. Gynekologové říkávali, že ideální věk pro první dítě je mezi 22 až 25 lety. Dnes mi chodí běžně do ordinace s prvním dítětem maminky, kterým už je přes 35 let. S věkem se zvyšuje i možnost odchylky ve vývoji dítěte. A není pravda, že nezáleží na věku tatínka.

I věk otce může diagnózu dítěte ovlivnit?
Jistě. U otce staršího čtyřiceti let je vyšší pravděpodobnost, že dítě bude mít autismus. A kolik je umělých oplodnění? V čem žijeme? Co jíme? Existuje spousta věcí, které mohou způsobit, že se v těle odehrává něco jinak, než má. Ti, kteří odmítají očkování, by měli vidět, co dokáže třeba meningokoková sepse. Předloni zase zemřelo osmitýdenní miminko na černý kašel. Tak malé dítě nemůže být ještě očkované. Když budou lidé odmítat očkování, bude se snižovat kolektivní imunita, a právě tyto děti budou ohroženy.

Zajímalo by mě, jak jsou ty nemoci v důsledku očkování napojené na výše zmíněné. Ale tak se na to nikdo nepodívá.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18983
9.5.18 13:34

@Ice79 Ono to tak je…ja mam syna, kteremu se rozjel diabetes po infekci (retroviry). Ono je to v dusledku jedno, co ten imunitni system zamestna natolik, ze se nekde neco provali.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2663
9.5.18 13:21

Můj názor je ten, že dětem, kterým se po očkování objeví zavažné potíže, by se ty potíže objevily i bez něho, jen možná později. Pokud má dítě k určité chorobě predispozici, vakcína projevy může uspíšit. Prostě je tam určitý, zatím skrytý problém. Chápu, že pro maminky, které mají pocit, že dětem očkování spustilo určitou nemoc, je to nepředstavitelně těžké, je téměř nemožné smířit se s tím, chápu to a je mi to moc líto. Je tam potřeba hledat viníka nebo alespoň vysvětlení, proč se to stalo. Na to jim bohužel nikdo neodpoví, protože to prostě nikdo neví. Nikdo nezkoumá na pohled zdravé miminko.

 • Zmínit
 • Nahlásit
721
9.5.18 11:38

Kéž by bylo očkování šetrnější.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
9.5.18 08:47

@Lenča74

A jaká by měla být ona šetrnější vakcína? Já jsem dítě 90.let, kdy ve vakcinách byla i rtuť 8o pak se tam už nedávala, když se sečtou všechny dávky, které jsem dostala, AL tam je asi 6× více než v Hexacimě. Na druhou stranu hliník jako nosič se ukázal jako nejlepší, navíc ho dostáváme do krevního řečiště přes více zdrojů - nejvíce voda, mateřské mléko ho má dokonce víc než ve vakcíně.

Více se může informovat u Petráše- vakciny.net

U té epilepsie těžko říct - můj švagr měl jeden záchvat a tím to u něj skončilo. Nic nebere, nikam nechodí. Také to měl po očkování. Osobní názor - tělo může být něčím oslabené, inkubační dobu různých nemocí je také nutno zohlednit (já třeba 2 týdny před očkováním nechodím se synem do kolektivu, abych měla jistotu). Genetiku bych hned neškrtala. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
9.5.18 08:43

@Lenča74

byznys je spíš léčit následky, než dát očkovací vakcínu za pár set korun. Farmaceutický průmysl chce pravidelné klienty.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7203
8.5.18 21:30

… následek očkování. Myslela jsem to tak, že po očkováni syn dostal epilepsii. Ne že očkováním vznikla. Jde mě o to, abych upozornila na to, že očkování dělá něco co není v pořádku. Genetika v tom nefiguruje. Epilepsii může spustit i úraz. Ale ten si nevolím. Oproti tomu očkování ano.

Jde převážně o neurologické potíže. Autismus, epilepsie, zastavení či dokonce vrácení vývoje dítěte. A zde opravdu nelze vše svést na genetiku. Pokud bude stále předhazován názor, že kdo ví co to vlastně způsobilo, tak se nebude vyvíjet nová šetrnější vakcína. Je to opravdu drahé. A hlavně jde především o velký byznys. Já jen chci říct, že jde o naše děti a to přeci není málo. Podotýkám, že chápu a souhlasím s nutností proočkovanosti. Jen nabádám maminky k určitému pohledu. Pohledu, kde není vše, jak je nám říkáno.

Příspěvek upraven 08.05.18 v 21:31

 • Zmínit
 • Nahlásit
8388
8.5.18 20:48

@Lenča74 Ono je opravdu od lékaře v nějaké zprávě napsáno: způsobeno očkováním?
Mohlo to spustit, ale aby to způsobilo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
721
8.5.18 15:51

@ASAndrea nemluvíte o mém dítěti? :lol: :lol:  :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1226
8.5.18 13:47

Můj syn se po každé vakcíně někam vždy posunul - takže já ji viním z toho, že syn už od 9.m chodí, od roku běhá a panebože od 18m nezavře pusu 8o :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
721
8.5.18 11:45

@Lenča74 pár facek.? jako fakt? Nikde neni napsáno ani potvrzeno jak to vlastně je. A s nikým se nechci hádat. Taky mi nikdo nenapsal a jen se spekuluje že To jaký syn je může a nemusí být očkováním. Zatim to prostě nikde neni potvrzeno. Podle mně v tom hraje hodně ta genetika + očkování.

 • Zmínit
 • Nahlásit
3113
8.5.18 09:48

Já nejsem proti očkování, ale o té Hexa vakcíně si prostě myslím, že to musí být na ty děti nápor.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18983
7.5.18 23:49

Dost pochybuji, ze doktori napsali do papiru, ze ockovani neco takoveho zpusobilo. :think: Jo pokud spustilo, to je jina, ale to jsou dve rozdilne veci. Jinak je mi to samozrejme lito, mam taky nemocne dite, jednoduche to neni. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7203
7.5.18 21:38

@LenkaZi nepsala jsem to abych se zde hádala. Je to reakce na očkováni. Nebudu zde ofocovat lékařskou zprávu a ani nijak dokazovat, že je to následkem očkování. Běžte do dětské nemocnice na neurologii a tam vysvětlete maminkám váš názor na věc. No, ale nedivte se, že možná schytáte pár facek

Příspěvek upraven 07.05.18 v 21:43

 • Zmínit
 • Nahlásit
721
7.5.18 20:06

@Lenča74 epilepsii nemusela spustit vakcína. Epilepsie vzniklá v dětství má nejčastěji genetické příčiny méně často vrozené vývojové vady mozku. Jako taky bych mohla říct že kluk má ADHD s poruchou chování po očkování nebo po narozením císařem. Nikde to neni prokázané.

 • Zmínit
 • Nahlásit
7203
7.5.18 19:33

Očkovat ano či ne??? Jsem 4 dny z nemocnice, kde po první hexe můj 10 týdenní syn dostal epilepsii. Na neurologii v Brně jsem nebyla jediná maminka s miminkem. Je nás opravdu hodně. Byla jsem v šoku jak moc nás je. Ano jsme jen,, nepatrné procenta,, z populace. No nic méně pro mě je to můj syn a ne nějaká akceptovatelná veličina. Ví vůbec,, běžná,, populace co vše může očkováni udělat??? Jaké by to bylo pro vás mít zdravé dítě a ze dne na den mít postižené dítě například autismem či mít epilepsii a modlit se aby tam nebyl i syndrom co poškozuje mozek???
Není nás málo, tak proč se to neřeší. Proč pokud chce stát mít proočkovanost se k tomu nepostaví čelem? Chápu nutnost se bránit očkováním proti nemocem. Jen mě vadí postoj nevidím, neslyším ale očkuji.
Kdo nezažil nepochopí. Ta bezmoc a strach co bude s vašim dítětem.

Příspěvek upraven 07.05.18 v 19:42

 • Zmínit
 • Nahlásit
721
7.5.18 13:21

@Zabatko Přesně. Rači problém spalniček a jiných hnusů pak svádí na přistěhovalce. Ale oni na tom maji svůj díl taky

 • Zmínit
 • Nahlásit
5325
7.5.18 12:17

Osobně si myslím, že matky co neočkují jsou na hlavu. Nebýt jejich velké „inteligence“, tak by spalničky neměly šanci. Vzhledem k tomu, že nemoc se šíří nejvíce mezi dětmi malými, které, jak známo, jsou hotové rezervoáry na různé bacily, tak teď se ukazuje, že proočkovanost začíná být nízká. A od takových dětí, které očkované nejsou, to pak chytají dospělí, kteří po letech už můžou mít sníženou imunitu. Jo, samo o sobě, kdyby byly proočkované děti, dospělí se nemusí bát že to chytnou, páč nebude od koho. Takže bych nařídila tvrdé postihy neočkujícím, rozhodně to bude levnější, než když by se teď proti ekoteroristickým matkám měla přeočkovat celá starší populace. Tak to vypadá, když kdejaká nána je chytřejší než lékaři. Onehdy jsem slyšela strašně inteligentní rozhovor dvou neočkujících matek, ne že bych chtěla, ale ony dámy vedle mě seděly na přepisu vozidel. Takovou snůšku nesmyslů jsem dlouho neslyšela.

 • Zmínit
 • Nahlásit