Péče o intimní partie je normální, zdůrazňuje dětská gynekoložka

Péče o ženské orgány patří k základům, které své holčičce předává maminka, říká dětská gynekoložka MUDr. Klára Braunová.

Péče o intimní partie je normální, zdůrazňuje dětská gynekoložka U holčiček probíhá vyšetření pomocí ultrazvuku. Zdroj: Shutterstock.cz.

Jak jako maminka holčičky poznám, že bychom měly zajít na dětskou gynekologii?

Ordinaci dětské gynekologie byste měla navštívit vždy, pokud se objeví výtok a krvácení ve věku od 6 týdnů do 10 let, tedy až do postupného nástupu puberty. To je vždy známka nějaké patologie. Samozřejmě také při podezření na slepení stydkých pysků, zvané synechie, či při bolestech bříška.

Jak vůbec probíhá vyšetření u holčiček? Na co se máme připravit?

Vyšetření u dívek, které neměly pohlavní styk, probíhá prohlídkou zevních rodidel a hlavně ultrazvukem přes bříško. Dívky proto musí přijít s naplněným močovým měchýřem.

Úkolem dětského gynekologa není jen dívku vyšetřit, ale předem ji na vyšetření řádně připravit a hlavně vše vysvětlit. Důležitou roli má i maminka, která by doma v klidu měla dívce vysvětlit, o co přibližně v ordinaci půjde.

Jaké potíže se v ordinaci nejčastěji řeší?

Svědění a pálení rodidel, výtoky, krvácení, bolesti v podbřišku a právě slepení stydkých pysků.

Bývá slepení stydkých pysků u holčiček častým problémem?

Bohužel informovanost o možnosti vzniku synechií je velmi malá, větší osvěta by měla vycházet z ordinací dětských lékařů. V optimálním případě by rodiče o tom měl poučit pediatr při propuštění z porodnice nebo právě dětský lékař při prvních návštěvách.

Gynekologie se netýká jen dospělých žen. Zdroj: Shutterstock.cz.Gynekologie se netýká jen dospělých žen. Zdroj: Shutterstock.cz.

Jak pečovat o intimní partie u holčiček

Řadu žen trápí v létě mykózy a jiné obtíže. Na co máme dát pozor
u holčiček během horkých teplot?

V létě by dívky neměly dlouho zůstávat v mokrých studených plavkách, malé holčičky neposedávat bez spodního dílu plavek. Jinak bych doporučila dodržovat hygienické návyky po celý rok. Od malička by měly maminky pečlivě omývat, často přebalovat a nepoužívat nadměrné množství krémů, ve kterých se drží moč a nečistota.

Jak pak vést samo dítě ke správné intimní hygieně?

K hygienickým návykům je třeba vést děvče od malička. Dodržovat utírání po čůrání od močové trubice směrem ke konečníku. V koupelně by měl mít každý svůj ručník. Je také vhodné holčičkám koupit speciální prostředky na intimní hygienu, které jsou uzpůsobeny požadavkům péče pro tento věk. Doby, kdy se má holčička začít mýt sama, je individuální, to musí nejlépe rozhodnout maminka.

MUDr. Klára Braunová vystudovala Fakultu všeobecného lékařství UK Plzeň, v roce 2002 získala první atestaci v oboru gynekologie a porodnictví, v roce 2005 druhou z oboru dětská gynekologie. Od roku 1999 působí na gynekologicko-porodnickém oddělení nemocnice ve Strakonicích a praktikuje v soukromé ordinaci, kde se zabývá právě i dětskou gynekologií, kterou se snaží jako odborník odtabuizovat.

O dětské intimní hygieně diskutujete na eMiminu

Jak jste holčičce vysvětlila péči o intimní partie? Máte zkušenost s dětskou gynekologií? Podělte se o zkušenost v komentáři.

Autor:

Monika na eMiminu začala pracovat jako administrátorka v roce 2011. Web se nakonec stal nedílnou součástí jejího života. Stále ji baví zlepšovat eMimino po textové a uživatelské stránce. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
Anonymní
3.9.19 08:34

Je dobře, že se o tomto tématu mluví - že i malá holčičky mohou trpět kvasinkami nebo zánětem. Bohužel v minulosti to tak nebylo a často se to bralo tak, že tyto nemoci mají jen dospělé ženy. Jako dítě jsem na to hodně trpěla ale dle obecného názoru to nic nebylo, takže to neřešila ani dětská dr ani moje matka :zed: Výsledkem bylo, že jsem léta už jako dospělá bojovala s opakovanými záněty, výtoky, vracejícími se kvasinkami, naštěstí se mi to v dospělosti po pár letech podařilo zaléčit a teď už jsem ok. U své holčičky na tohle budu dávat velký pozor, aby neměla následky tak jako já.

  • Nahlásit