Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se ani po narození jejich prvního miminka. Rozvod byl nevyhnutelný, a tak zůstala na všechno sama. S dítětem bydlí zpátky u rodičů a ze státních příspěvků a výdělků na brigádě sotva vyžijí. Ale ona statečně bojuje dál. Stejně jako stovky dalších maminek na eMiminu.

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina? Zdroj: tor Monkey Business Images / Shutterstock, Inc.

Těžká životní situace


Smutek, samota a pocity selhání. Ženy, které opustil partner ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebovaly, si sáhly na dno. Samy nebo s pomocí okolí se z něj ale postupně zvedají a zvládají kombinovat obě rodičovské role, domácnost a práci. A u toho se i usmívat.

Alkohol, tragédie i rozchod z rozumu


„Kvůli těm dětem to spolu ještě mohli vydržet.“ S podobnými reakcemi se setkávají maminky, které vychovávají děti samy. Mnohdy však bývá vztah v takové fázi, kdy je rozchod jediným rozumným vyústěním. Jindy zasadí osud krutou ránu a žena se musí srovnat s bolestivou ztrátou partnera.

Jednou z nejznámějších českých matek samoživitelek je blogerka Krkavčí matka, o které jsme vám na eMiminu už psali. Její manžel zemřel po pádu ze střechy a ona znenadání zůstala sama se dvěma malými dětmi a jedním pod srdcem. Dnes, pár let po této tragédii, ale svým optimistickým pohledem na svět inspiruje ostatní. Tvrdí, že i na smrti blízkého se dá najít něco pozitivního a že sama máma se třemi dětmi může vést plnohodnotný a šťastný život.

Jiné maminky z eMimina se krátce po narození dětí musely srovnat s tím, že se jejich partner postupem času změnil nebo se z něj nestal zrovna příhodný otec. Alkohol, gamblerství i domácí násilí před dětmi nebo dokonce v těhotenství. To vše stojí za rozpadem dřív tak šťastného vztahu.

Z přítele se po určité době vyklubal alkoholik a tyran. Hodný byl jen půl roku po narození dítěte a pak bylo vše stejné. Začala jsem s dětmi utíkat k rodině, až jednou už jsem se nevrátila.

Jindy vyšlo najevo, že partner nastřádal dluhy, které by rodinu zatáhly do nebezpečného kolotoče půjček.

Najednou jsem procitla z růžových brýlí a viděla jsem, že bydlíme v polostavbě, všude špína, časem začalo téct dovnitř a postupně jsem se dozvěděla, že má dluhy na kreditních kartách, a to nemalé.

Na vině ale často stojí i časová vytíženost novopečeného tatínka, který se natolik ponoří do práce, aby uživil rodinu, že ji vlastně odsune až na druhou kolej. Dříve nebo později to musí vybublat, a pak se ti dva vydají každý svým směrem.

Přítel je dost časově vytížený – jednak pracovně a jednak okolím. Má už jednu dceru, rodinu, přátele. A já si připadala jako na druhé koleji a nedávala to…
Zdroj: g-stockstudio / Shutterstock, Inc.Zdroj: g-stockstudio / Shutterstock, Inc.

Osamění a finanční tíseň – nepřátelé č. 1


Každý rozchod je více či méně bolestivý. Co když ale nastane v době těhotenství nebo když už jsou na světě malí tvorečci, o které je potřeba pečovat? Maminky na eMiminu se shodují v tom, že nejtěžší je pro ně překonat pocity samoty.

Pořád si nějak nemůžu zvyknout, že jsem sama, i když mám malého, kterého nadevše miluji a neustále objímám a pusinkuji, tak partnera mi nenahradí.
Mně chybí nejvíc takový to sdílení všeho, co se v mém životě děje, a společné trávení času s partnerem. Všude lozím s malou sama a už mě to taky nebaví, a když jsou to třeba rodinné akce, ještě mě to pak spíš dorazí.

Ještě více vrásek na čele jim však dělá finanční tíseň, do které se velmi často jako samoživitelky dostanou. A tak nezbývá než šetřit všude, kde se dá. Nejvyšší položkou v rozpočtu bývá nájem, a proto se maminky s dětmi, pokud mají tu možnost, často nastěhují zpátky k rodičům. Když rodiče pomoci nemohou nebo nechtějí, další možností je sdílený nájem, podporované byty či azylový dům.

Teď jsem zpět u mamky, ve svém starém pokojíku, chystám místečko pro malou, těším se, ale zároveň mě užírá úzkost, protože mi moc chybí. Nevím absolutně, co mě s malou čeká, jak to budu zvládat atd.

Rodičům, kteří musejí vyžít jen s jedním platem, částečně svými příspěvky uleví stát. Můžete si zažádat o daňové bonusy a úlevy. Mezi ně patří daňová sleva na dítě a daňová sleva na umístění dítěte do školky. Rozpočtu napomůže také příspěvek na dítě a příspěvek na bydlení. Při dlouhodobé nemoci zase pojišťovny vracejí doplatky na léky nebo očkování. Jako samoživitelka si také můžete zažádat o dávky v hmotné nouzi.

Na dítě by samozřejmě měl přispívat i jeho biologický otec. Alimenty jsou soudně vymahatelné, a to tehdy, pokud je uveden v rodném listě dítěte. Z tohoto důvodu se proto vyplatí ho tam uvést, a to i tehdy, když mezi partnery panuje velká zášť.

Jak to vlastně s těmi státními příspěvky funguje? Ptejte se odborníků v poradnách na eMiminu, kteří vám pomohou získat přehled:

V nenadálé životní situaci také pomůže Poradna pro těhotné ženy a maminky v tísni.

Hlavně nebýt na všechno sama


Maminky samoživitelky to rozhodně nemají jednoduché. Aby se dokázaly postarat o sebe i děti, často potřebují podpořit od svého okolí. Co když se ale přátelé nebo rodina obrátí zády? Ani tehdy není třeba zoufat. Maminek v podobné životní situaci je na eMiminu spoustu a navzájem se drží nad vodou.

Právě za sdílením příběhů, nezávazným tlacháním, ale i pro rady, kde levně nakoupit nebo jak ušetřit, míří do diskusí nebo soukromých skupin. Právě v soukromých skupinách podle lokality se sdružují maminky ze stejného města. Snadno se mezi sebou seznámí a pošlou dál oblečení po odrostlých dětech, dají tipy na časově příhodnou brigádu nebo si navzájem pohlídají dítka, když je potřeba.

Někdy ale není ostatních potřeba. Díky těžké životní zkoušce se maminky obrní a stanou se natolik silnými, že už je nic dalšího nerozhodí. Tak jako píše Kozenka_Rózenka v deníčku Samoživitelky? Pfff: „Moje malá princezna je neplánovaná. Její otec se k rodičovství nějak nemá. (…) Pomohla mi dospět. Z holky se stala žena. Pomohla mi uvědomit si, že život není o tom, co si myslí druzí.“

Diskutujte o samoživitelkách na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Mamky bojovnice, co jste také samy

27.10.15 08:52
54

Samoživitelka

18.10.15 11:38
41

Rozvod, samoživitelka...

Anonymní
12.6.15 16:13
12

Maminky samoživitelky

21.1.15 23:39
42

Samoživitelka bez pomoci

4.1.14 21:03
84

Autor:

Vášnivá cestovatelka, milovnice jógy a dobrého zdravého jídla. Pro eMimino píše už pěkných pár let. více

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...